Ksiądz bez maski – religia w polskim kinie

ks. Andrzej Luter
Piątek, 13 listopada 2009, godz. 06:45
Zawsze chciałem obejrzeć polski film o losie księdza, który bierze na swoje barki dramaty innych, a z drugiej strony sam może wpaść w duchowy „dół”. Ale księża jako bohaterowie filmów fabularnych to nieczęste zjawisko w katolickiej Polsce. Czy doczekamy się kiedyś dzieła na miarę Dziennika wiejskiego proboszcza, niezwykłej historii zwykłego wikarego, która w książce Bernanosa i w filmie Roberta Bressona zmienia się w wielki ewangeliczny apokryf?
więcej

Naród polski nie od razu się ukształtował

Przegląd Powszechny
Nikodem Bończa Tomaszewski / Przegląd Powszechny
Środa, 11 listopada 2009, godz. 06:01
Dawno, dawno temu żył sobie Mieszko, władca Polan… tak zaczyna się pisana obecnie historia Polski. Dla nowoczesnego Polaka czasy pierwszych Piastów są tożsame z zaraniem dziejów. Gdy jednak sięgniemy do historii, okaże się, że Polski jest coraz mniej.
więcej

To nie są już czasy Prymasa Tysiąclecia

Sebastian Duda, Tomasz Kot SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 11 listopada 2009, godz. 06:00
Z metropolitą warszawskim, abp. Kazimierzem Nyczem, rozmawiają Sebastian Duda i Tomasz Kot SJ
więcej

Bóg w techno, metalu, popie i hip-hopie

Bartosz Wieczorek/ Przegląd Powszechny
Poniedziałek, 9 listopada 2009, godz. 08:29
Symbolicznym utworem „Video killed the radio star” 1 sierpnia 1981 roku rozpoczęła nadawanie stacja MTV. Dziś muzyka pop, głównie w postaci wideoklipów jest wszechobecna, szczególnymi zaś jej konsumentami są starsze dzieci i młodzież. Pojawiają się w nich treści religijne i chyba szczególna teologia.
więcej

Krótka historia antysemityzmu w Polsce

Alina Cała/Przegląd Powszechny
Środa, 4 listopada 2009, godz. 06:55
Niektóre środowiska katolickie długo nie umiały zaakceptować równouprawnienia Żydów, wierząc, że dyskryminacja i segregacja były realizacją boskiego zamysłu. To przekonanie miało aspekt zarówno religijny, jak polityczny. Uzasadniając je, odwoływali się do ewangelicznego oskarżenia o bogobójstwo oraz do Talmudu, jako źródła błędu zawartego w judaizmie i etycznej pośledniości jego wyznawców. Popularne we Francji końca XIX w. teorie spisku masońsko-żydowskiego stały się mocnym spoiwem dla powstającej odmiany katolickiego antysemityzmu.
więcej

Halloween czy Zaduszki?

Posłaniec
Magdalena Wojaczek
Czwartek, 29 października 2009, godz. 12:17
Panu Bogu świeczka, a diabłu ogarek – mawiali starzy ludzie. Niestety to porzekadło coraz częściej odnosi się do dzisiejszej rzeczywistości. Z roku na rok wzrasta liczba osób, które zamiast obchodów tradycyjnego Dnia Zadusznego wolą świętować Halloween. Dlaczego? Może to efekt laicyzacji, a może braku wiedzy o istocie tych dwóch jakże odmiennych świąt.
więcej

Anglikańska ewolucja czy historia upadku?

Dariusz P. Bruncz/Przegląd Powszechny
Czwartek, 29 października 2009, godz. 09:14
Nawarstwiające się konflikty w łonie Wspólnoty Anglikańskiej spowodowane są głównie dwoma czynnikami: stosunkiem do ordynacji kobiet, w tym szczególnie do posługi biskupiej, oraz rozumieniem ludzkiej seksualności – dla większości anglikanów małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, natomiast niemała część chrześcijan, odwołujących się do anglikańskiego dziedzictwa, uznaje błogosławienie par jednopłciowych za wyraz uniwersalnej miłości Boga wobec każdego człowieka. Co więcej, liberalni anglikanie nie widzą nic złego w tym, by na biskupim tronie zasiadał homoseksualista, żyjący w związku z innym mężczyzną.
więcej

Przypadek Sorena Kierkegaarda

Życie Duchowe
ks. Kazimierz Wolsza
Czwartek, 29 października 2009, godz. 07:00
Po mojej śmierci nikt nie znajdzie w moich notatkach ostatecznego wyjaśnienia, co naprawdę wypełniało moje życie". (Soren Kierkegaard)
więcej

Kościół katolicki w przestrzeni publicznej

Posłaniec
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Posłaniec"
Środa, 21 października 2009, godz. 11:19
Na przestrzeni ostatnich lat, od kiedy Kościół odzyskał prawo obywatelstwa w przestrzeni publicznej nastąpiła ogromna ewolucja w sposobie ukazywania go przez media. Jeszcze nie tak dawno Kościół był widziany przede wszystkim w perspektywie odświętnych celebracji z udziałem biskupów.
więcej

Zdrajca, zdradzony, nawrócony – "sprawa Brzozowskiego"

Sebastian Duda
Sobota, 17 października 2009, godz. 07:00
Równo sto lat temu toczyły się w Krakowie dziwne publiczne procesy o zdradę. Ich bohater był dla wielu ideowym przewodnikiem polskiej lewicy. Wkrótce miał umrzeć jako nawrócony katolik.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook