Ks. Kaczkowski pomógł ofierze prałata Jankowskiego. To dzięki niemu doznała uzdrowienia

DEON TV

Tę niewiarygodną historię opowiada Joanna Podsadecka, autorka książki "Sztuka czułości", w której po raz pierwszy opisane zostało doświadczenie Barbary Borowieckiej, która w dzieciństwie padła ofiarą prałata Jankowskiego.

 

Posłuchajcie o tym, co Barbara Borowiecka zawdzięcza księdzu Kaczkowskiemu.

 

Obejrzyj wideo:

 

 

Wypowiedź pochodzi z debaty "Wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele katolickim", która odbyła się 15 marca 2019 roku.

 

Opis debaty:

 

Jeśli już temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła pojawia się w mediach, to często towarzyszą temu emocje. Choć są one całkowicie zrozumiałe, to temat ten wymaga szacunku i wrażliwości dla ofiar, a zarazem sprawiedliwego podejścia względem oprawców (bądź tych, którzy pochopnie zostali oskarżeni o udział bądź ukrywanie przestępstw). Chcemy, by katolicy nie obawiali się dyskusji na temat molestowania seksualnego w Kościele. Byśmy nie traktowali każdego, kto próbuje to robić, jako "wroga Kościoła".

 

Byśmy nie wpadali w pułapkę oskarżania każdego księdza i biskupa, każdego katolika, za zło. Byśmy zrozumieli właściwe przyczyny, które prowadzą do molestowania małoletnich przez księży i innych ludzi związanych z Kościołem katolickim. Dlaczego tak naprawdę do tego dopuściliśmy? Jak pisał Franciszek w liście do Ludu Bożego: "Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich".

 

W jaki sposób, jako świeccy, osoby zakonne czy księża mamy reagować na to zło? Jak budować wspólnotę wolną od nadużyć względem małoletnich bądź innych osób posiadających mniejszą władzę i wpływ? Jak zadośćuczynić cierpieniu ofiar i ich bliskich? Nie lekceważyć ofiar i nie opuszczać ich? W jaki sposób mówić o tym problemie, by nie naruszać godności ofiar? Nie oskarżać ich ponownie i nie narzucać ciężarów nie do uniesienia?

 

Zaprosiliśmy do udziału w dyskusji czwórkę osób, które - będąc blisko Kościoła - nie boją się we właściwy sposób odpowiadać na kryzys:

Ewa Kusz - psycholog, seksuolog, terapeutka, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka

Joanna Podsadecka - dziennikarka, autorka książki Sztuka czułości zawierającej historię uzdrowienia ofiary ks. Jankowskiego

Jola Szymańska - youtuberka, publicystka. Autorka tekstów i filmów, m.in. serii "Pogromcy KatoMitów". Na swoim kanale publicznie podzieliła się własnym doświadczeniem przemocy seksualnej w Kościele.

Adam Żak SJ - założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży ze strony KEP

 

Debatę organizował portal DEON.pl.

 

Tutaj obejrzysz całość debaty:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.81

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

dove 22:49:35 | 2019-05-16
Ks. Kaczkowski nie miał w sobie tego chorego poczucia solidarności, które prowadzi do tego, że wielu księży nie chce/ nie chciało wielu rzeczy widzieć i dlatego umiał zachować się "jak człowiek", co u polskiego księdza jest rzadkie, w każdym razie takie są moje doświadczenia. Ja go nigdy nie znałam, ale mam coś takiego że często śnią mi się zmarłe osoby, które proszą o różne modlitwy za siebie albo w sprawach dla nich ważnych. Kaczkowski ciągle mi się śni gdyż zależy mu na modlitwach w intencji tego Hospicjum. 

Oceń 7 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook