Kilka powszechnie nieznanych ciekawostek o świętach Bożego Narodzenia

(fot. unsplash.com)

Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, podczas którego staramy się przestrzegać tradycji przekazywanych od pokoleń. Korzenie świąt Narodzenia Pańskiego i zwyczaje z nimi związane są większości z nas bardzo dobrze znane. Istnieje jednak kilka ciekawych faktów, o których być może niewielu miało okazję usłyszeć.

 

1. Herod

 

Jedną z takich ciekawostek jest historia z życia króla Heroda, który był bardzo okrutnym władcą - czego znanym nam przykładem jest tzw. “rzeź niewiniątek" opisana w Ewangelii świętego Mateusza. Jednak oprócz konkurencji w osobie Jezusa, Herod obawiał się też, że po jego śmierci poddani nie będą go opłakiwać. Rozkazał zatem, aby jego żołnierze zamordowali najbardziej wielbionych członków społeczeństwa, jak najszybciej, zaraz po jego śmierci. Dzięki temu podwładni mieliby powód do lamentowania. Kiedy jednak nadszedł właściwy czas, jego żołnierze zdecydowali nie wykonywać rozkazu władcy, dzięki czemu nie odnotowano żadnych przejawów żałoby wśród ludności.

 

2. Osiołek

 

Kolejnym faktem jest to, że nie było żadnego osiołka podczas narodzin Jezusa. Ciężarna Maryja najprawdopodobniej podróżowała na koniu. Jedynym osiołkiem wspomnianym w historii Chrystusa jest ten, który towarzyszył mu podczas Niedzieli Palmowej.

 

3. "Jingle Bells"

 

Przechodząc do rozpowszechnionych we współczesnej kulturze “świątecznych symboli", warto krótko przytoczyć historię najbardziej znanej piosenki kojarząca nam się ze Świętami Bożego Narodzenia, czyli "Jingle Bells". Została ona napisana dla dzieci podczas Święta Dziękczynienia w 1857 roku przez kompozytora James'a Pierpont'a. Wiązana jest bezpośrednio ze świętami Bożego Narodzenia, ale w rzeczywistości odnosi się po prostu do zimy. Co ciekawsze była pierwszą piosenką w kosmosie! Astronauci Wally Schirra oraz Thomas P. Stafford wnieśli na pokład harmonijkę oraz dzwonki, dzięki którym zagrali melodię tej właśnie piosenki podczas rozmowy z centrum kontroli lotów kosmicznych.

 

4. "Białe święta"

 

Następna ciekawostka dotyczy znanego nam współcześnie wizerunku świętego Mikołaja oraz “białych świąt", które upowszechniły się dopiero w XIX wieku, dzięki literackim kreacjom. Odpowiedzialni za to byli Washington Irving i Charles Dickens. A History of New York autorstwa Irvinga przedstawia świętego Mikołaja, latającego w saniach ponad drzewami i przynoszącego dzieciom prezenty wchodząc przez komin. Dickens natomiast będąc dzieckiem doświadczył bardzo mroźnych zim z ogromną ilością śniegu, co było dla niego inspiracją podczas pisania "Opowieści Wigilijnej". To, między innymi, dzięki tym autorom mamy takie wyobrażenia o Bożym Narodzeniu.

 

5. św. Mikołaj

 

Ostatnią ciekawostką jest legenda według której to właśnie święty Mikołaj miał zaszczyt jako pierwszy skorzystać z automatycznych drzwi! Legenda ta mówi, że kiedy biskup odwiedzał miejsce Ostatniej Wieczerzy, drzwi kościoła otworzyły się przed nim. Warto przy okazji wspomnieć, że Mikołaj był bardzo pobożnym dzieckiem, odmawiał jedzenia w dni postu oraz pił jedynie z prawej piersi, gdyż był tak bardzo lojalny prawej ręce Boga.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook