Czy mężczyźni są obecnie dyskryminowani?

W dzisiejszych czasach feminizmu i politycznej poprawności wprowadzanie rozróżnień ze względu na płeć może łatwo narazić się na zarzut seksizmu i dyskryminacji. Tym bardziej jednak trzeba przypominać, że – jak śpiewa Arka Noego – „sanki są w zimie, rower jest w lato /mama to nie jest to samo co tato”.

 

Kobieta i mężczyzna różnią się między sobą w poszczególnych wymiarach człowieczeństwa: fizycznym, psychicznym i duchowym.


A skoro tak, to istnieje duchowość mężczyzny, tak samo jak istnieje duchowość kobiety. Inaczej (co nie znaczy ani lepiej, ani gorzej) stają przed Bogiem mężczyzna i kobieta.

 

I dopiero relacje pomiędzy Bogiem a mężczyzną oraz pomiędzy Bogiem a kobietą dają razem pełny obraz relacji pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę – czytamy w Księdze Rodzaju (Rdz 1, 27).

 

A zatem obrazem Boga, będącego odwieczną wspólnotą Ojca, Syna i Ducha, są mężczyzna i kobieta razem. Paweł Apostoł stwierdza: Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga (1 Kor 11, 11−12).

 

W tym też duchu należy interpretować inny fragment:

 

- Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie (Ga 3, 28).

 

Nie chodzi tu o zniwelowanie różnic, ale o odnalezienie jedności w różnorodności.

 

Mężczyzna dyskryminowany?


Z jednej strony mówi się, że kobiety są niejednokrotnie dyskryminowane, czyli traktowane gorzej niż mężczyźni, tylko dlatego, że są kobietami. Z drugiej, kobietom poświęca się więcej uwagi. Jan Paweł II napisał list apostolski Mulieris dignitatem – o godności i powołaniu kobiety.

 

O mężczyźnie analogiczny dokument nie powstał. Dzień Matki i Dzień Kobiet cieszą się dużo większą popularnością niż dość „niszowe” Dzień Ojca i Dzień Chłopaka.

 

W różnego rodzaju słownikach można znaleźć hasło „kobieta”, podczas gdy hasło „mężczyzna” raczej nie występuje. Tak jest na przykład w Słowniku teologii biblijnej Xaviera Leona−Dufoura. Tę sytuację niektórzy tłumaczą faktem, że do tej pory cała duchowość chrześcijańska miała w gruncie rzeczy charakter andryczny, czyli męski.

 

Teologami, którzy dokonywali interpretacji duchowego doświadczenia, byli prawie wyłącznie mężczyźni. Stąd też istnieje obecnie potrzeba rozwijania perspektywy „feministycznej”.


Patrząc od innej strony, mogłoby się wydawać, że kobiety w ogóle mają więcej problemów i potrzeb, również w sferze religijno−duchowej, a mężczyźni radzą sobie sami i nie potrzebują pomocy. Nie jest to jednak prawda. Mężczyznom po prostu „wdrukowano” przekonanie, że nie powinni przyznawać się do słabości i trudności.

 

Ten stereotyp bycia mężczyzną jest – na szczęście – coraz mniej rozpowszechniony. Wzrasta liczba tych, którzy nie boją się mówić o swoich uczuciach i doświadczeniach religijnych i szukają dla siebie duchowości oraz przewodników duchowych.

 

W Liście do Efezjan znajdujemy fragment, który wielu wydaje się nie tylko staroświecki, ale wręcz obraźliwy dla kobiet:
 

Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła (Ef 5, 22−23).

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.63

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (26)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~osoba 07:38:12 | 2013-02-25
Seksizm panuje w prawie polskim. Podczas rozwodu dziecko z urzędu zostaje przyznane matce. Czy znacie przypadek by kobieta płaciła alimenty byłemu mężowi?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szary 17:19:27 | 2011-08-13


 horyzont umysłowy mężczyzn nie wykracza poza kumpli, kieliszek, inne prymitywne rozrywki oraz ewentualnie funkcję serwisu technicznego urządzeń domowych.
   Ty, velario,  na pewno taki nie jesteś, ja sobie pochlebię i powiem, że też  w tym opisie się nie mieszczę   (chociaz kieliszeczek czasami nie zawadzi),  więc nie generalizujmy.      Artykuł  o. Dariusza jest b. dobry, internetowo ujmuje  i stara sie  wyjaśnić problem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

velario 17:02:11 | 2011-08-13
Tymczasem małżeństwo i rodzina potrzebują głowy, czyli mężczyzny, który nie boi się być mężem i ojcem i bierze w pełni na siebie związaną z tym odpowiedzialność.

Ale dlaczego tą głową musi być akurat mężczyzna? Bo inaczej się biedaczek w tej rodzinie nie odnajdzie?

Oj, velario, zadajesz dziecinne pytania, ;) Facet jest do tego po prostu predestynowany; kobity owszem, owszem ale mają inne przeznaczenie, inne predyspozycje i inne zadania.


Widzę, że stereotypy mają się dobrze... Co takiego mają w sobie mężczyźni, że kobiety rzekomo nie mogłyby im dorównać w roli głowy rodziny? Z moich obserwacji wynika, że i tak w większości rodzin ową głową jest właśnie kobieta, bo horyzont umysłowy mężczyzn nie wykracza poza kumpli, kieliszek, inne prymitywne rozrywki oraz ewentualnie funkcję serwisu technicznego urządzeń domowych.  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szary kot 16:47:35 | 2011-08-13
Tymczasem małżeństwo i rodzina potrzebują głowy, czyli mężczyzny, który nie boi się być mężem i ojcem i bierze w pełni na siebie związaną z tym odpowiedzialność.

Ale dlaczego tą głową musi być akurat mężczyzna? Bo inaczej się biedaczek w tej rodzinie nie odnajdzie?

  Oj, velario,  zadajesz dziecinne pytania, ;)  Facet jest do tego po prostu  predestynowany;  kobity owszem, owszem  ale mają inne przeznaczenie, inne predyspozycje i inne zadania.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

velario 16:39:42 | 2011-08-13
 Tymczasem małżeństwo i rodzina potrzebują głowy, czyli mężczyzny, który nie boi się być mężem i ojcem i bierze w pełni na siebie związaną z tym odpowiedzialność.

Ale dlaczego tą głową musi być akurat mężczyzna? Bo inaczej się biedaczek w tej rodzinie nie odnajdzie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kasia 14:53:44 | 2011-08-13
 Kobety zawsze były dyskryminowane na przestrzeni wieków ten artykuł to absurd mężczyzni nie są dyskryminowani i nigdy nie byli

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~1234567890 12:28:52 | 2010-03-01
Od kiedy to wyciszenie polega na mówieniu?
Proszę odróżniać ciszę od jej braku. Mówienie i cisza są stanami przeciwstawnymi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

JurekS 14:30:38 | 2010-02-26
1234567890 i wszystko byłoby dobrze gdybyś powiedxiał, że różaniec to nie jest Twoja modlitwa. Ale ty wypowiedziałeś się o nim z lekceważeniem łacząc do tego jeszcze kobiety. No i nie zrozumiałeś mojego przeniesienia. Gdy pisałem o czasie modlitwy to ten czas możesz zapełnić tym co Ciebie najbardziej zblizy do Boga: może to byc modlitwa ustna, Pismo św., nabożeństwo lub msza św., adoracja przed Najświetszym Sakramentem,  także modlitwa różańcowa. Ale niech to bedzie czas i miejsce przeznaczone tylko dla Boga.
A wracając do różańca. Swego czasu robiłem kurs przewodników beskidzkich, dużo przemierzyłem górskich szlaków i na wielu z nich rytm moich kroków wyznaczała modlitwa różańcowa.
Chociaz zdaje sobie sprawę, że często modlitwa ta jest odmawiana wbrew jej znaczeniu. Wczoraj podczas porannej mszy słyszę, że ktoś mi za plecami klepie zdrowaśki (świadomie uzywam tego zwrotu). Albo msza, albo różaniec.
Zachęcam do swiadomego odmawiania Różańca. To piękna modlitwa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

salome 12:38:26 | 2010-02-26
Bo Matka Boża jest kobietą. A mężczyźni mają zwyczaj obdarowywać kobiety różami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~1234567890 12:32:23 | 2010-02-26
Słowo różaniec pochodzi od kwiatu róży, więc jest to nazwa jak najbardziej kobieca.
Mnie bardziej przekonują słowa Jezusa przeciw gadatliwości na modlitwie niż słowa któregokolwiek z papieży...
Jak ktoś potrzebuje powtarzać 150 razy tą samą modlitwę, by się wyciszyć, to niech tak robi, ale są ludzie, którym do wyciszenia wystarcza cisza...

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook