Atrium

Barbara Surma
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 20:03
Atrium jest wspólnotą, w której DZIECI od najwcześniejszych lat razem z DOROSŁYMI żyją religijnym doświadczeniem, które pomaga im wejść w szerszą wspólnotę rodzinną, kościelną, społeczną. Jest miejscem modlitwy, w którym praca i nauka spontanicznie zamienia się w medytację, modlitwę, kontemplację i w radosne doświadczenie. Jest również miejscem, w którym jedynym Mistrzem – Nauczycielem jest Chrystus.
więcej

Dziecko potrzebuje Boga!

Barbara Surma
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 12:44
Dziecko szuka Boga niezależnie od woli osób dorosłych. Jeden z błędów w wychowaniu religijnym małego dziecka polega na tym, że zbyt szybko i za wcześnie przekazuje się mu wytyczne o charakterze moralizującym.
więcej

Potrzeby duchowe dziecka przedszkolnego

Francesca Cocchini
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 21:23
W wieku od 2-3 lat aż do 6 potrzeby życiowe dziecka odnoszą się zarówno do rozległego zakresu relacji, jak i do tajemnicy życia. Zaspokojenie tych potrzeb dziecko odnalazło w przesłaniu dwóch przypowieści: w przypowieści chrystologicznej o Dobrym Pasterzu (J 10, 1 -16), która ma fundamentalne znaczenie w objawieniu biblijnym, oraz w jednej z przypowieści o Królestwie Bożym, a mianowicie w przypowieści o ziarnku gorczycy (Mt 13, 31–32).
więcej

Kilka słów o autorkach Katechezy Dobrego Pasterza

Barbara Surma
Środa, 13 stycznia 2010, godz. 20:11
Katecheza Dobrego Pasterza powstała we Włoszech w 1954 roku. Jej twórczyniami były Sofia Cavalletti i Gianna Gobbi.
więcej

Katecheza Dobrego Pasterza: pewna przygoda

Sofia Cavalletti
Środa, 13 stycznia 2010, godz. 19:52
Co to jest przygoda? To coś, co dzieje się nieoczekiwanie, coś, co zaczyna się bez zaplanowanego wcześniej projektu, programu, bez świadomości dokąd cię zaprowadzi, bez przygotowania środków, które mogłyby się okazać przydatne i niezbędne; coś, na co się szykujemy bez bagażu. Katecheza Dobrego Pasterza to wspólna wędrówka dorosłego i dziecka ku odkrywaniu miłującego Boga, to przygoda, która dzieje się w sercach ludzi na całym świecie.
więcej

Wychowanie religijne dziecka w doświadczeniach M. Montessori

Barbara Surma
Piątek, 8 stycznia 2010, godz. 21:17
Każdy człowiek potrzebuje rozwoju duchowego dla prawidłowego kształtowania osobowości. M. Montessori, włoska lekarka i pedagog żyjąca w latach 1870-1952, zauważyła u dzieci głęboką potrzebę poznawania Boga. W swojej metodzie wychowawczej, opartej na samodzielnej aktywności dziecka, starała się wprowadzić je w świat Liturgii i Biblii. Specjalnie przygotowane otoczenie - Atrium - jest miejscem szczególnego spotkania dziecka z Bogiem. Pierwsze doświadczenia Montessori stały się inspiracją dla opracowania metody Katechezy Dobrego Pasterza.
więcej

Katecheza Dobrego Pasterza

Barbara Surma
Czwartek, 7 stycznia 2010, godz. 20:44
Dziecko jest ze swej natury homo religiosus. Dzieciństwo to "złoty okres" w relacji człowieka z Bogiem, naznaczony wyjątkową intensywnością przeżyć religijnych. Ich zaspokojenie przynosi dziecku spontaniczną, niekłamaną radość. Katecheza Dobrego Pasterza otwiera dziecko na poznanie Boga i Jego Miłości.
więcej

Wigilia z dziećmi

Barbara Surma
Wtorek, 22 grudnia 2009, godz. 06:05
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z czasem spędzonym w gronie rodzinnym. W tych dniach spotykamy się z najbliższymi, pokonując nieraz wiele kilometrów i przeszkód, by dzielić się z nimi radością, życzyć wszelkich łask i błogosławieństwa Bożego. Jest to czas wybaczania, dzielenia się opłatkiem, wspominania tych, którzy od nas odeszli, a także radowania się dziećmi przeżywającymi swoje pierwsze świadome uczestnictwo w świętowaniu Bożego Narodzenia.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook