Katecheza Dobrego Pasterza w Czechach

Kiedy myślę o Czechach i o wychowaniu religijnym nasuwa mi się jedna ewangeliczna myśl - trzeba siać! Dlaczego? Kiedy kilka lat temu byłam po raz pierwszy z warsztatami Katechezy Dobrego Pasterza (odbyły się w Pradze), miałam wrażenie, że rzucam kamieniami w ścianę. Moje codzienne doświadczenie życia wiarą zderzyło się nie tylko z jego brakiem u osób uczestniczących w warsztatach (okazało się, że nie wszystkich), ale wręcz ze strachem przed czytaniem tekstów biblijnych. Kiedy wróciłam do Polski stwierdziłam, że nigdy więcej tam nie pojadę, nie nadaję się na "misjonarza".

 

Jak bardzo się myliłam w moich odczuciach. Oczywiście kilka osób, które wtedy dały mi odczuć, że ich to nie interesuje, że wiara w Boga jest głupia, zasłoniły przed moimi oczami te osoby, które były otwarte na ten sposób pracy z dziećmi. Każde słowo chłonęły i przyjmowały te warsztaty jak swoistego rodzaju rekolekcje.


Trzeba siać, nie patrząc na glebę, bo Słowo Boże działa w ukryciu i jest silniejsze od właściwości gruntu. W Czeskich Budziejowicach siostry (Kongregace sester Nejsvětější Svátosti) prowadzą przedszkole Montessori, w którym w roku 2011 odbył się kolejny kurs Katechezy Dobrego Pasterza . Siostry dbają również o to by dzieci miały możliwość spotkania się z Bogiem. Nie patrząc na trudności wprowadzają zajęcia z Katechezy Dobrego Pasterza.


Zapraszam do przeczytania krótkiego świadectwa, które napisała Siostra Serafina Bartůžková

 

 

KATECHEZE DOBRÉHO PASTÝŘE

Poprvé jsme se s Katechezí setkaly v roce 2010. Hned jsme poznaly, že je to "to pravé“. Zaujala nás tak, že jsme ji chtěly uvést do praxe v naší mateřské škole. Ale jak začít? K dispozici jsme měly jen své poznámky. Nejdříve bylo potřeba seznámit s katechezemi i ostatní učitelky. Pozvaly jsme paní Dr. BS k nám do ČB. Konečně jsme se dočkaly. Všichni přítomní na semináři byli nadšeni. Všichni jsme psali a fotili. Velikou pomocí nám byla kniha "Já jsem dobrý pastýř“, kterou jsme dostali od PB. A pobídnutí, abychom začali.

 

Překlad katechezí nám dal zabrat. V polsko-českém slovníku chybělo mnoho slov. Velmi nám v překladu pomohla AŠ.

Chyběly nám pomůcky - potřebné figurky nebyly hned k sehnání. Využily jsme tedy biblické postavičky, které jsme si vyrobily na kurzu, pořádaném Biblickým dílem. Nebyly domečky, pro začátek jsme si vypomohly upravenými krabicemi od ovoce, od bot.

Ale to hlavní - katecheze: děti jsou při katechezích velmi pozorné, při četbě z Písma, nebo následně při liturgii, se mnohem lépe orientují. Jsou připravené. Biblická geografie je velmi dobrým začátkem.

 

Při katechezích mají děti příležitost k modlitbě - ne všechny jsou jí však schopné; myslím, že to potřebuje čas. Důležité je, že se učí alespoň ztišit se. K našemu překvapení se zajímají i o přepisování textů z Písma (dokonce i mladší děti). S nadšením si vyrábějí své knížky.

Chybí nám zatím připravené prostředí, kde by se mohly děti vracet k předcházejícím katechezím.

A jak dál? S Boží pomocí pokračujeme…

 

 

Katecheza Dobrego Pasterza
O Katechezie Dobrego Pasterza usłyszałyśmy po raz pierwszy w 2010 roku. Uczestniczyłyśmy w warsztatach i już wtedy wiedziałyśmy, że to jest właśnie sposób, w jaki chciałybyśmy z dziećmi pracować w naszym przedszkolu. Ale jak zacząć? Dysponowałyśmy tylko notatkami i zdjęciami. Trzeba było również zapoznać z katechezą pozostałe nauczycielki. Zaprosiłyśmy do nas do Českých Budějovic Panią dr Barbarę Surmę. Doczekałyśmy się!
Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zachwyceni. Dziękujemy pani Barbarze za książkę "Ja Jestem Dobrym Pasterzem", którą otrzymałyśmy od Niej. Dziękujemy również za zachęcanie i rady.


Zaczęłyśmy pracować. Tłumaczenie katechez z języka polskiego na język czeski nie było tak łatwe. W słowniku polsko- czeskim, który miałyśmy do dyspozycji, brakowało niektórych słów. Z tłumaczeniem pomagała nam pani Ania Š.
Brakowało nam materiałów, potrzebnych figur nie były w sprzedaży. Wykorzystałyśmy takie materiały, które były pod ręką, "postacie biblijne" same zrobiłyśmy z gliny, domki z różnych pudełek i kartonów z owoców i butów...

 

A teraz najważniejsze - dzieci. Pracę z dziećmi zaczęłyśmy Adwentem i Bożym Narodzeniem- Prezentacją Ziemi Izraelskiej. To był bardzo dobry start. Podczas katechez dzieci są bardzo skupione. Mają możliwość modlienia się własnymi słowami, wyrażania w modlitwie tego, co same przeżyły. Nie wszystkie dzieci to potrafią, ale to dopiero początek. Bardzo nas to cieszy. Największym zdumieniem dla nas dorosłych było to, że zainteresowały się kopiowaniem tekstów (nawet małe dzieci). Z entuzjazmem robią sobie swoje książeczki.

Brakuje nam atrium, bardzo to odczuwamy. Dzieci nie mają możliwości indywidualnego wracania do tematów, które je najbardziej interesują.

 

A co dalej?
Z Bożą pomocą kontynuujemy....

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Wolverane 00:53:29 | 2013-04-28
Czarne pedalstwo szuka nowych dzieci do gwałcenia?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ksiadz co lubi chlopcow 03:05:17 | 2012-06-19
chwalmy pana - pana kleksa

www. fakty i mity .pl    www. apostazja.pl

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~anykatol 03:02:05 | 2012-06-19
przykry artykol ,  czesi wyzwolili sie z wiary w religijne bajki - za dobrze im ! wyslac z polski stado darmozjadow i nierobow w czarnych kieckach niech ich nawroca na swieta wiare katolicka, 
czesi sa wspaniali , a czeszki piekne,  dlaczego polacy nie moga byc bardziej podobni do czechow w olewajacym stosunku do religii ??????
najgorsze jest to ze wszystkie religie chca wciskac swoje  bajki malym dzieciom , dlaczego ?  male dzieci nie maja jeszcze odpornosci na brednie ,

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbara Surma 17:55:14 | 2012-01-17
Szczegółowe informacje o kursie patrz w języku czeskim www.svatyjan.yellowmedia.cz

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbara Surma 13:44:34 | 2012-01-15
 Zainteresowanych Katechezą Dobrego Pasterza w Czechach zapraszam na kurs, który odbędzie się w Pradze (miejscowość Jan pod Skałą) w lutym od 17 do 19.
Zapraszam też do odwiedzenia strony Katecheza Dobrego Pasterza na Facebooku
Barbara Surma

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ania 17:16:02 | 2012-01-12
 KATECHEZE DOBRÉHO PASTÝŘE
Widać, że Czesi próbują się odrodzić w wierze. Szczerze wspieram

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook