One też lubią ciszę

List
Rafał Szczypka

Poniedziałek, 27 lutego 2012, godz. 11:23
Katecheza Dobrego Pasterza rozwija się w wielu krajach Europy i nie tylko. Rodzice i katecheci szybko przekonują się o skuteczności tej metody w katechizowaniu małych dzieci. Dziecko szybko odkrywa świat Boga, a jego doświadczenie relacji z Dobrym pasterzem jest bardzo głębokie.
więcej

Katecheza Dobrego Pasterza w Czechach

Barbara Surma
Środa, 11 stycznia 2012, godz. 17:25
Katecheza Dobrego Pasterza w Czechach rozwija się bardzo powoli. Cieszą jednak coraz większe zainteresowanie i podejmowane inicjatywy w Pradze i Czeskich Budziejowicach. Oby tak dalej!
więcej

Po co adwent?

Barbara Surma
Sobota, 10 grudnia 2011, godz. 13:39
Adwent ma przygotować na świętowanie Bożego Narodzenia. Coraz częściej jednak święta są przeżywane w oderwaniu od tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Jezus znajduje miejsce w żłóbku pod choinką, ale trudniej Mu znaleźć mieszkanie w ludzkim sercu. Tajemnicę przychodzącego Dziecka najłatwiej odczytują dzieci. Jak przygotować ich na spotkanie z Jezusem?
więcej

Tata coś łyknął, ale nie wiem co

Barbara Surma
Poniedziałek, 6 grudnia 2010, godz. 08:37
Uczestnicząc w niedzielnej Eucharystii mam czasem wrażenie, że dorośli nie bardzo wiedzą, o co w tym wszystkim biega. A co rozumieją z tego dzieci? Czy należy więc „mącić” dzieciom w głowach sprawami, które wykraczają poza zdolność rozumienia ich przez dorosłych? A może dzieci potrafią zrozumieć i przeżyć więcej niż dorośli?
więcej

Dlaczego nie lubimy się spowiadać?

Barbara Surma
Poniedziałek, 10 maja 2010, godz. 01:26
Sakrament pokuty, popularna spowiedź, nie należy do przyjemności. Podejście dziecka i dorosłego do tego sakramentu zależy w dużej mierze od obrazu Boga, jaki człowiek nosi w sobie. Moralność dziecka kształtuje się od najmłodszych lat. Trzeba więc kształtować sumienie dziecka, by potrafiło nawiązywać relację z Bogiem bez lęków i uprzedzeń. Zadanie to spoczywa na dorosłych: rodzicach i katechetach.
więcej

Komunię czas zacząć

Krzysztof Biel SJ
Poniedziałek, 10 maja 2010, godz. 00:57
Majowo czyli komunijnie. Białe sukienki, garnitury, domowe świętowanie, a może nawet komórka, rower, laptop albo quad. Dobrze jest być drugoklasistą...
więcej

Dziecko jako przypowieść

Sofia Cavalletti
Środa, 28 kwietnia 2010, godz. 15:52
Jezus kochał dzieci. Do swoich Apostołów mówił, by pozwolili dzieciom przychodzić do Niego. Stawiał je za wzór, podkreślając, że to, co małe jest największe w królestwie niebieskim.Między dziećmi a Chrystusem istnieje głębokie podobieństwo, które nie zależy od posiadania lub wypracowania takiej czy innej cnoty moralnej, ale od sytuacji egzystencjalnej dziecka. Ono jest uprzywilejowanym nośnikiem tej rzeczywistości, którą Chrystus przyszedł objawić i zrealizować najpełniej w swej osobie.
więcej

Gdy dziecko pyta o śmierć

Krzysztof Biel SJ, Barbara Surma
Środa, 3 marca 2010, godz. 12:01
W naszym rozumieniu miłości do dziecka chcemy za wszelką cenę chronić je przed rozważaniami dotyczącymi śmierci. Pytania dzieci o śmierć stawiają nas w kłopotliwej sytuacji. Czy nasze wyobrażenia i lęki dotyczące śmierci mogą być zrozumiałe dla dziecka? Czy można o śmierci mówić pozytywnie?
więcej

Modlitwa dziecka

Sofia Cavalletti
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 14:52
Modlitwa dzieci wyraża się najczęściej w kilku słowach, w krótkich, ale zasadniczych stwierdzeniach. Jeśli chcemy pomóc modlitwie dzieci, musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, jak one się modlą. Różnica między życiem religijnym dorosłego i dziecka powstrzymuje nas przed narzucaniem dzieciom naszych schematów modlitwy. Narazilibyśmy się na ryzyko, że poprowadzimy je drogą, która nie jest im właściwa.
więcej

Wychowanie do lektury znaków

Barbara Surma
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 19:52
Metoda znaków pozwala dziecku na samodzielne budowanie wiedzy i osobistego doświadczenia z Bogiem, obcowania z Nim i uczenia się odczytywania Jego języka. Doświadczenie wskazuje, że dzieci chętnie podejmują trud poznawania Boga, bowiem to, co same odkryją, staje się ich własnym przeżyciem. Nauka odwołująca się do emocji jest trwalsza i nie zmienia się pod wpływem innych osób.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook