Onan, czary, guślarstwo? Antykoncepcja w Biblii

Czy w Biblii znaleźć można wypowiedzi o antykoncepcji? Czy temat ten w ogóle był znany w starożytności?

 

Przyjrzyjmy się następującym tekstom Pisma Świętego:

Rdz 38, 8-10


Wtedy Juda rzekł do Onana: „Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obo­wiązku swego brata, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo”. Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć.

Ga 5, 19-21


Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczy­stość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, za­wiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, króle­stwa Bożego nie odziedziczą.

Antykoncepcja jako świadome działanie mające wykluczyć potencjal­ną możliwość poczęcia się dziecka jest rzeczywiście tylko raz wprost odnotowana w Starym Testamencie. Onan, nie chcąc wzbudzić potomstwa swemu bratu „marnował nasienie”, dosłownie wylewał na ziemię (por. Rdz 38, 8-10). Wiedział, że dzieci zrodzone z takiego współżycia (z żoną innego mężczyzny) nie będą należały do niego.


W Nowym Testamencie śladów działań antykoncepcyjnych można dopatrzyć się w stwierdzeniu św. Pawła: „…kobiety ich przemieniły po­życie zgodne z naturą na przeciwne naturze” (Rz 1, 26), jednak autor tych słów nie precyzuje dokładnie, o jakiego rodzaju wynaturzenia cho­dzi. Według nowszych interpretacji może tu być mowa o współżyciu wykluczającym poczęcie, czyli o antykoncepcji. Podobnie w Ga 5, 20 pod greckim terminem farmakeia kryją się środki działające przeciw poczęciu lub nawet poronne. Nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w tłumaczeniach polskich, które koncentrują się na czarach i guślarstwie. Tymczasem słowo to może być tłumaczone jako trucicielstwo polegające na podawaniu magicznych napojów (por. Ap 9, 21; 18, 23; 21, 8; 22, 15).

Takie rozumienie znajduje swoje uzasadnienie w kontekście historycz­nym. W czasach nowotestamentalnych Rzymianie znali wiele środków antykoncepcyjnych (zioła, płukanki o działaniu plemnikobójczym za­wierające żywicę cedrową, ocet lub oliwę, pessaria nasycone miodem, prezerwatywy z kozich pęcherzy) i powszechnie je stosowali.

 

 

Tekst pochodzi z książki Marka Babika, Słownik biblijny. Małżeństwo, rodzina, seksualność


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.26

Liczba głosów:

31

 

 

Komentarze użytkowników (21)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gratis 02:22:18 | 2011-09-28
Szatan, czary, guślarstwo? Satanizm w Biblii
Też dobry tytuł. A nawet lepszy ! To może jakąś ciekawą interpretację wymyśli Marek Babik. Czekamy nieciepliwie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jakub 21:13:48 | 2011-09-27
bez jaj. to juz jest sztuczna interpretacja. z listu do Galatow wynika ze chodzi o homoseksualne stosunki, a nazywac antykoncepcje czarami, to tez lekkie naciaganie w stylu sekt czy niejednej grupy ewangelikalnej, gdzie w oczywistym´mówi się "o analogii, o obrazie, costam costam" a tu z baardzo odległog słowka dopatrujemy sie jednej konkretnego potwierdzenia naszych teorii.  Nawet sprawa Onana jest dosc silnie naciagana, bo jednak podciaga sie  na nia jako najwyzsze zlo onanizm /co nie praktykowal onan/ i antykoncepcje jako nie mila Bogu. ale pytaniem jest czy mus ie nie podoba unikanie zaplodnienia, czy kwestia oszustwa i egoizmu,  jakiego dopuscil sie na bratu i jego zonie, odmawiajac splodzenia im potomstwa. Ale jezeli antykoncepcja jest swiadoma i wybierana przez obu malzonkow, to tu powolywanie sie na Onana jest silnym naduzyciem. Bardziej bym wolał dogmatyczne ogłoszenie sprawy, niż sztuczna i przechylona interpretacja kawałkow Pisma za wszelka cene do naszych potrzeb

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bogdan 12:26:45 | 2010-09-28
Chyba przeczytałes dlaczego Onan współżył z bratową? Ojciec mu kazał, dla jej dobra i dobra rodziny. Kobieta bezdzietna miała bardzo niski status społeczny. Onanowi nie wypadało odmówić, ale próbował oszukac ojca i bratową. Inaczej widział swój interes. Nie działał w prawdzie, nie stawiał sprawy jasno. I za to został ukarany.

Niby czytamy ten sam tekst, a tak jakbyśmy czytali zupełnie różne teksty :-)
Pytasz czy czytałem dlaczego Onan współżył z bratową i odpowiadasz że ojciec mu kazał dla dobra rodziny. Po raz kolejny stwierdzam więc, że nie czytasz tego co jest napisane ale podkładasz sobie to co chcesz...
A napisane jest wyraźnie, że: \"Wtedy Juda rzekł do Onana: Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obowiązku szwagra, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo.\". A więc był to obowiązek szwagra! Nie że był to jakiś nakaz ojca ale obowiązek szwagra! I nie chodziło bynajmniej o status społeczny kobiety ale o zachowanie ciągłości rodów! Dla nas jest to czymś dziwacznym ale dla Żydów było to oczywiste!
Proszę podaj mi konkretnie, ale cytując, gdzie jest napisane to co twierdzisz... albo zmień zdanie... Bo jak na razie to ja konsekwentnie podaję Ci konkretnie co jest napisane/stwierdzone w Biblii, a Ty ignorujesz to co jest napisane i podajesz swoje rozumienie jako rzekomą treść biblijną.


Moze to dla Zydow bylo oczywiste, ale nie wszystko dla mnie jest oczywiste, co oczywiste jest dla Polakow. Tak pewnie czul sie Onan czy inny owczesny Zyd. Oddanie swojego nasienia nie jest drobnostka. To bardzo intymna, osobista sprawa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 12:17:02 | 2010-09-28
Ja tez bym nie chcial plodzic dla kogos dzieci, nawet dla mojego brata :-). Rozumiem Onana. Moze to wszystko nieprawda? Skad ta pewnosc?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 20:10:31 | 2010-01-20
ale czy NPR to nie działanie antykoncepcyjne na tym samym poziomie co mechaniczna antykoncepcja? W obu przypadkach celem działań jest uniknięcie poczęcia. Słyszałem gdzieś o krytyce trakowania NPR w celach antykoncepcyjnych - czy mógłbym prosić o wytłumaczenie tego problemu?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bib.lista 08:42:26 | 2009-11-18
Zgadzam sie z MACem! trzeba dyskretniej dobierac teksty. A ten slownik, z ktorego pochodzi fragment biblijnie jest, mowiac delikanie, niezbyt mocny... nie polecam jako żródło wiedzy biblijnej...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 01:28:43 | 2009-11-18
Leszku, jeśli chcesz dosłownie przyjąc tylko to co napisano, to logicznie bedzie jesli przyjmiesz, że nie należy unikac zapłodnienia w czasie stosunku z żoną zmarłego brata. A co z innymi kobietami?

Nie, to nie będzie logiczne. Obawiam się że możemy trochę różnie rozumieć dosłowność. Wg sugerowanego przez Ciebie rozumienia dosłowności należałoby chyba wnioskować, że złem było unikanie zapłodnienia akurat z Tamar.
Ale stanowczo jestem za tym aby rozróżniać to co napisano od tego co się wnioskuje z tego co napisano. Zacząłeś pisać sugerując, że to co piszesz jest widoczne i oczywiste więc zareagowałem. Owszem, każdy ma prawo wnioskować, ale każdy ma też obowiązek odróżniać swoje wnioski od tego co napisano. I aby te własne wnioskowanie miało jakikolwiek sens to musi przestrzegać pewnych zasad.
Pytasz a co z innymi kobietami... A odpowiedź jest prosta... Ten fragment nie wypowiada się na temat z kim wolno współżyć. Ten fragment mówi o pełnoprawnym współżyciu i o unikaniu zapłodnienia w trakcie tego legalnego współżycia, i o tym że było to złe w oczach Pana (złe było to unikanie zapłodnienia, a nie współżycie).

W komentarzu do Biblii Tysiąclecia napisano, że kara Spotkała Onana za oszustwo/egoizm oraz za sposób współżycia z Tamar.

Znowuż podajesz niezupełnie to co napisano, a to co chcesz... W komentarzu napisane jest, że: \"Potępienie tak pobudek egoistycznych , jak i grzechu - jak stąd widać - ciężkiego przeciw naturze małżeństwa ustanowiwonego przez Boga.\" A więc choć jest mowa o potępieniu pobudek egoistycznych to od razu dodane jest \"jak i grzechu ciężkiego przeciw naturze małżeństwa\". Ale nie ma żadnej mowy o oszustwie jak oznajmiałeś w swojej pierwszej wypowiedzi (mówiącej wówczas wyłącznie o oszustwie) i jak podtrzymałeś to w ostatniej wypowiedzi.
A więc nawet w tym komentarzu jest stwierdzone że potępienie dotyczyło ciężkiego grzechu przeciw naturze małżeństwa, i nie ma mowy o potępieniu oszustwa.
Naprawdę jestem zadziwiony, że najpierw zaprzeczasz tekstowi biblijnemu lansując to czego tam nie napisano, a na koniec powołujesz się na komentarz z tysiąclatki, również twierdząc że jest w nim coś czego w nim nie ma (potępienie oszustwa) i pomijając/bagatelizując to co w nim jest napisane.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kondi 23:45:16 | 2009-11-17
Ci co potrzebuja nawrocenia o Onanie chyba maja wyrobione zdanie. Tekst nie jest zly - przynajmniej mozna sie dowiedziec co Biblia mowi o antykoncepcji i tematach podobnych. A zbyt pobozna cenzura na pewno Deonowi nie jest potrzebna!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Franek 23:41:15 | 2009-11-17
Leszku, jeśli chcesz dosłownie przyjąc tylko to co napisano, to logicznie bedzie jesli przyjmiesz, że nie należy unikac zapłodnienia w czasie stosunku z żoną zmarłego brata. A co z innymi kobietami?
W komentarzu do Biblii Tysiąclecia napisano, że kara Spotkała Onana za oszustwo/egoizm oraz za sposób współżycia z Tamar.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAC 23:35:42 | 2009-11-17
Przepraszam ale myślę, że DEON, któego jestem ogromnym zwolennikiem powinien trafniej dobierać teksty... Dlaczego? A no dlatego, że przytoczone cytaty z Biblii nie należą do najprostszych ze względu na swoją treść i bez jakiegokolwiek wytłumaczenia można by pomśysleć, że Onana ukarał Bóg bo nie chciał współżyć z żoną brata!!! ( tak pomysli osoba np. potrzebująca nawrócenia ) Nie mówiąc już o cytacie z Biblii, który chyba nie do końca jest cytatem. Porównanie zaś unikania zapłodnienia kobiety przez mężczyznę do ANTYKONCEPCJI też zostawia wiele do życzenia. Portal mi się podoba więc bardzo Was proszę o branie pod uwagę faktu, że trafiać tu będą ludzie potrzebujący nawrócenia dla których zagmatwanie tekstu o Onanie może być kompletnie niezrozumiałe bez późniejszego wytłumaczenia.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook