Miłość i magia czyli o obrzędach magii miłosnej

Z przymiotami ciała mocno związana jest zmysłowość człowieka. Obrzędy magii miłosnej – odwołującej się do tak rozumianej cielesności – występowały we wszystkich religiach i kulturach świata, a ich pozostałości zachowały się w obyczajach różnych ludów do dzisiaj. Śladami ich w języku są takie wyrażenia określające miłość, jak: „oczarować kogoś”, czy „urzekać”.

 

Erotyzm był dla człowieka sposobem kontaktowania się z innym światem, ceremoniałem pośrednictwa, kontaktem z siłą, która reprezentowała sobą siłę życia. Stąd też liczne obrzędy, zaklęcia i rytuały inicjacji znaczyły wejście dziewcząt i chłopców w okres dojrzałego życia, który otwierał przed nimi działania seksualne. Podobną oprawę miały zaślubiny, noc poślubna, poczęcie dziecka, narodziny i nadanie mu imienia.


 

Miłosne czary

 

Mężczyźni Wysp Trobrianda, opisani przez Bronisława Malinowskiego, podejmują wiele różnych zabiegów, by skłonić serce dziewczyny do siebie: obmywają ciało w morzu i wycierają je gąbczastymi liśćmi z pewnych krzewów zmieszanych z liśćmi drzewa o szczególnie gładkiej korze; zużyte liście wyrzucają w morze, wymawiając imię pożądanej dziewczyny; obrzęd „kasina” zaczarowuje trochę jedzenia, którym mężczyzna częstuje dziewczynę; wokół nogi lub ręki zawiązuje tzw. węzeł pochlebstwa – ozdobny sznurek oznaczający podziw dla wybranej dziewczyny, który ma wywołać w jej umyśle przychylne uczucia; magiczny dotyk i węch – z wykorzystaniem zioła kwoyawage, które wkłada do naczynia z olejem kokosowym, intonując zaklęcia o rozkładaniu i składaniu maty służącej za posłanie przy uściskach miłosnych (olejek ten rozsmarowuje się podczas tańca lub w grach szczepowych na ciele dziewczyny – najlepiej na jej piersiach lub na jej twarzy).

 

Istnieją też odrębne obrzędy zaklęć odrzucenia – przeciwdziałające urokowi konkurenta i odciągające pożądaną dziewczynę od męża lub kochanka, a także zaklęcia ściągające z powrotem kobietę, która odeszła na skutek magicznego wpływu innych osób.

1 2 3 4 5 6  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.78

Liczba głosów:

9

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook