Co Biblia mówi o całowaniu? 5 przykładów

Julia Bondyra
(fot. shutterstock.com)

Dzisiaj obchodzimy światowy dzień pocałunku. Co Kościół mówi na ten temat? Przygotowaliśmy dla was cenne wskazówki.

 

Pocałunek pojawia się w wielu fragmentach Pisma Świętego, za każdym razem wyraża on coś innego. Specjalnie dla was podsumowaliśmy ważniejsze momenty.

 

>> Przeczytaj także wywiad o pocałunku w Biblii

 

1. Pozdrowienie

 

Pocałunek w Listach Apostolskich oznacza serdeczne pozdrowienie braci i sióstr. Większość listów jest zakończonych zachętą do wzajemnego pozdrowienia "pocałunkiem świętym" (Rz 16,16).

 

Wskazówka 1: Dzisiaj także warto zadbać o pocałunek wyrażający serdeczne pozdrowienie. Kiedy spotykamy kogoś bliskiego, nie zapominajmy o tym, aby okazać mu ciepło i troskę, nie tylko wtedy, gdy przeżywa problemy lub rozterki.

 

2. Zdrada

 

Zupełnie odrębnym przykładem pocałunku jest gest Judasza, który stał się znakiem zdrady i fałszywej przyjaźni (Mt 26, 48-49). Księga Przysłów nazywa pocałunki wroga zwodniczymi (Prz 27,6).

 

Wskazówka 2: Pamiętajmy, że pocałunek sam w sobie nie jest zły, ale możemy go takim uczynić. Każdy może być gestem przeciwnym miłości, jeśli jest nieszczery lub wykorzystujący drugą osobę i jej uczucia.

 

3. Wyraz gościnności

 

Pocałunek może także wyrażać gościnność i prawdziwe oddanie drugiej osobie. Kiedy Jezus był gościem w domu faryzeusza, jawnogrzesznica przyniosła alabastrowy flakonik olejku, całowała jego stopy i namaszczała je olejkiem (Łk 7, 37-38).

 

Wskazówka 3: Dzisiaj również możemy zadbać o prawdziwie szczere wyrażenie gościnności. Wówczas nasi goście poczują się swobodnie i przyjemnie, będą czuli się dla nas tak ważni jak najbliżsi przyjaciele i rodzina.

 

4. Miłość rodzinna

 

Miłość wyrażana przez pocałunek to przede wszystkim gest typowo rodzinny. Izaak całuje swojego syna Jakuba, a potem go błogosławi (Rdz 27, 26-27). Józef, który spotkał się ze swoimi braćmi, uściskał ich i ucałował (Rdz 45,15). Jednym z ważniejszych fragmentów Pisma Świętego jest spotkanie miłosiernego ojca i marnotrawnego syna. Ojciec wybiega mu naprzeciw, przytula go i całuje (Łk 15,20).

 

Wskazówka 4: Często zapominamy o pocałunku w gronie najbliższych. Mąż i żona, siostra i brat przyzwyczajają się do siebie i nie dbają już o okazywanie czułości. Przypomnienie sobie o tych gestach biblijnych może zachęcić nas do powrotu do rodziny i przyjaciół.

 

5. Miłość oblubieńcza

 

W Pieśni nad Pieśniami pocałunek jest wyrazem niesamowitej bliskości pomiędzy kobietą i mężczyzną. Już na samym początku Pieśni Oblubienica prosi Oblubieńca o pocałunek, który wyraża miłość (Pnp 1,2).

 

Wskazówka 5: Zakochani bardzo często okazują sobie miłość poprzez pocałunek, który pokazuje, że druga osoba jest dla nas naprawdę ważna, chcemy o nią dbać, kochać ją i spędzać z nią czas. Po krótkim czasie zakochania nie zapominajmy o dalszym okazywaniu czułości w związkach.

 

Pocałunek może być gestem wyrażającym wiele uczuć. To tylko nieliczne wskazówki pochodzące z Pisma Świętego, które mogą zachęcić was do dalszych biblijnych poszukiwań inspiracji.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 10:33:11 | 2017-07-06
A co o pocałunku mówi mitologia perska?

Oceń 2 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook