8 pytań, które powinnaś zadać swojemu chłopakowi przed ślubem

(fot. shutterstock.com)

Bycie parą i narzeczeństwo to piękny czas, gdy dwoje ludzie wzajemnie poznaje się i przekonuje, że chce być razem przez całe życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swojej "drugiej połówce", zadaj jej poniższe pytania.

 

Podpowiadamy przykładowe odpowiedzi, ale pamiętajcie, że to nie jedyne, jakie mogą paść. Ważne, żeby były one utrzymane w podobnym tonie. Jednocześnie wiedzcie, że druga strona oczekuje dokładnie tego samego. 

 
1. Dlaczego mnie kochasz?
 
To pierwsze, fundamentalne pytanie. Chodzi o to, by być przekonanym, że druga osoba nie jest z nami dlatego, że tak jest wygodnie, że ulega presji społecznej lub po prostu się przyzwyczaiła. Owszem, to wszystko ma wpływ na podejmowane przez nas decyzje o byciu w związku, ale główna motywacja powinna być jasna: kocham cię, bo chcę dla ciebie dobra; chcę, żebyś się rozwijała i była sobą; chcę twojego szczęścia. 
 
2. Czy ciągle będziesz zakochany, kiedy wpadniemy w rutynę i zwykłą codzienność?
 
Zakochanie to przede wszystkim emocje. Pozytywne, ale emocje. Z czasem osłabną, żeby przekształcić się w coś większego i lepszego. Dobrze wiedzieć, że druga strona jest tego świadoma i zdaje sobie sprawę, że miłość powinna być konkretnie okazywana wtedy, kiedy przyjdzie szary i deszczowy poniedziałek. Na tym można zbudować trwały i stabilny związek. 
 
3. Czy zostaniesz ze mną w czasie najtrudniejszych momentów?
 
Każdy chce wiedzieć, czy jeżeli stanie się coś, co nas przerośnie (a stanie się na pewno), obok będzie druga osoba, na której będziemy mogli polegać. Choroba, śmierć najbliższych, porażka w życiu zawodowym - to wszystko może nas spotkać. Miej pewność, że nie zostaniesz sama, kiedy nadejdą te ciężkie chwile. 
 
4. Jakim rodzicem chcesz być?
 
Z czasem w waszym małżeństwie pojawi się dziecko. To niezwykle trudne wyobrazić sobie, jakim rodzicem będziesz, ale ważne, żeby nakreślić choć ramy tego, w jaki sposób będziecie je wychowywać i jak podzielicie swoje obowiązki. Porozmawiajcie o tym szczerze i spokojnie. 
 
5. Czy przeprosisz nawet, kiedy będzie to bardzo trudne?
 
Nikt nie jest idealny i nie ma człowieka, który nigdy nie popełniłby żadnego błędu. Kluczem do dojrzałości jest zrozumienie tego, że zrobiło się źle, i przeproszenie drugiej osoby za wyrządzoną krzywdę. Chodzi o rzeczy łatwe i o wiele trudniejsze. Pamiętaj, że on oczekuje tego także od ciebie. 
 
6. Czy jesteś w stanie wziąć za mnie odpowiedzialność nawet wtedy, kiedy sama nie będę potrafiła?
 
To pytanie może dotyczyć wielu sytuacji. Zapytaj, czy będzie umiał spokojnie z tobą porozmawiać wtedy, kiedy z powodu silnego stresu stracisz panowanie nad sobą i będziesz niemiła. Czy będzie potrafił pomóc ci finansowo, gdy zachorujesz lub nagle stracisz pracę. To istotne i trudne tematy. Dajcie sobie czas na ich przemyślenie. 
 
7. Czy naprawdę uważasz, że małżeństwo jest dla nas konieczne?
 
W czasach, kiedy dla wielu małżeństwo jest tylko prawnym zalegalizowaniem istniejącego już związku, dobrze wiedzieć, czy druga strona ma do niego głębsze podejście. Czy potrafi traktować go nie jako nic nie znaczący układ, ale jako przyrzeczenie sobie wierności, miłości i uczciwości do końca życia. I czy nie zawiedzie, kiedy pojawią się większe trudności lub pokusa ucieczki od odpowiedzialności za siebie nawzajem.
 
8. Czy będziesz się za mnie modlił?
 
Nie oszukujmy się. Choćby nie wiadomo jak doskonały był wasz związek, to jego gwarantem będzie jeszcze doskonalsza miłość, którą kocha was Bóg. Gotowość do modlitwy za drugą osobę to bardzo wiele. Nie tylko dlatego, że to kwestia poświęcenia czasu, ale może przede wszystkim uznania, że samemu nie jest się doskonałym i własnymi siłami nie da się tak dobrze kochać człowieka jak z pomocą Jego miłości. 
 
I ostatnia, niezwykle ważna sprawa. Nie ma, nie było i nie będzie ludzi idealnych. Niezależnie od tego, jak mocno będziesz chciała, twój chłopak, narzeczony, mąż będzie cię zawodził, sprawiał ból i będziesz wątpiła, czy to na pewno odpowiednia osoba. Nie przejmuj się, on ma dokładnie takie same myśli i czuje to samo. Pamiętaj, że wszystkie powyższe pytania z pewnością zada także tobie. Nie oczekuj od innych czegoś, czego sama nie możesz dać. 
 
Michał Lewandowski - redaktor DEON.pl, publicysta, teolog. Prowadzi autorskiego bloga "teolog na manowcach".
 
Korzystałem z opracowania "8 Questions That Every Good Boyfriend Should Be Able To Answer" dostępnego tutaj
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.05

Liczba głosów:

42

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook