Miłość działa jak narkotyk

Jeszcze na początku lat 30. XX w. udowodniono, że zastrzyk z naturalnego estrogenu, progesteronu lub męskiego hormonu (testosteronu) sprawia, że z jajnika nie wydziela się jajeczko, a w konsekwencji nie przedostaje się ono do jajowodu, gdzie zwykle dokonuje się akt zapłodnienia.

 

Był to pierwszy sygnał, że można całą sferę przeżyć związanych z życiem seksualnym analizować także w kontekście działania hormonów i neuroprzekaźników.

 

Późniejszy rozwój biochemii za najważniejsze z nich uznał:


• testosteron – uważany za eliksir męskości, u obu płci pobudza pragnienia seksualne, jest nazywany „hormonem szczęścia i zadowolenia”;
• estrogen – główny hormon kobiecy, działający na układ rozrodczy, wywołuje ochotę na seks, pobudza namiętności, dobrze wpływa na pamięć;
• epinefrynę – neuroprzekaźnik, odgrywa ważną rolę w wywoływaniu podniecenia, przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi;
• wazopresynę – zwaną „hormonem przywiązania”, wytwarzaą przez mózg; jej poziom zwiększa się znacznie u mężczyzn w długim udanym związku;
• dopaminę – jej wyższy poziom w mózgu objawia się poczuciem ekstazy i euforii, wywołuje objawy uzależnienia, typowe dla zakochanych osób;
• oksytocynę – hormon kobiecy, ułatwia matkom więź z noworodkiem, przywiązuje kobiety do partnerów seksualnych;
• serotoninę – u zakochanych poziom tego neuroprzekaźnika spada, co wywołuje natrętne, obsesyjne myśli o partnerze;
• noradrenalinę – naturalny środek pobudzający, odgrywa dużą rolę w powstawaniu i trwaniu miłości romantycznej.

 

„Biologia miłości” mówi o roli i znaczeniu hormonów i chemii reakcji w ciele ludzkim w ramach powstawania, rozwoju i trwania miłosnego związku.
Zwiększony poziom adrenaliny ułatwia zapamiętanie najdrobniejszych szczegółów: słów, gestów, uścisków wybranki czy wybranka, stąd zachowują oni w pamięci nawet okoliczności pierwszego pocałunku sprzed np. 20 lat. Na dużą rolę właśnie adrenaliny, czyli „hormonu strachu”, wskazuje się przy zauroczeniu. Wspólne przeżycie strachu, lęku, któremu towarzyszy wydzielanie się adrenaliny (z łac. ad = do; renes = nerki), która przygotowuje człowieka do zbliżającej się walki lub ucieczki, może być rodzajem podniecenia zmysłowego.

 

W miłości tracisz rozum...
 

Podczas II wojny w Wielkiej Brytanii zginęło 92 700 osób, a urodziło się trzysta kilkadziesiąt tysięcy nieślubnych dzieci. Podobnie działo się w Australii. Żołnierze wracający z wojny do Ameryki przywieźli z sobą 50 tys. żon Angielek i 10 tys. Australijek.


Strach potęgował pragnienie ucieczki w inne treści życia, działał jak afrodyzjak.

 

Amerykański psycholog, Arthur Aron z nowojorskiego uniwersytetu stanowego w Stony Brook, przeprowadził eksperyment: badani mężczyźni byli przeprowadzani nad rzeką przez solidny most na wysokości trzech metrów, a inni przez most wiszący nad kanionem Capilano (najdłuższy wiszący most na świecie dla pieszych – 137 m – zawieszony na wysokości 70 m nad rwącą rzeką).

 

Do obu grup podchodziła piękna kobieta i prosiła o udział w badaniu: zadawała pytanie o interpretację nieczytelnego obrazka. Dawała im wizytówkę z telefonem i możliwością dowiedzenia się czegoś więcej o badaniach. Mężczyźni przechodzący przez wiszący most sięgali po telefon cztery razy częściej niż respondenci z solidnego mostu. Mózg zarejestrował stan alarmu i usiłował znaleźć przyczynę owego podniecenia (a był nim albo most, albo kobieta). W pomieszaniu więc może dochodzić do błędnej interpretacji sytuacji.

 

W stanie „zakochania” następuje zjawisko, które nazywane jest potocznie „traceniem rozumu”. Już w latach 80. XII w. Andreas Capellanus w dziele O sztuce kochania do cech miłości zaliczył: kołatanie serca, bladość na widok ukochanej, dręczące myśli i bezsenność. Karol Darwin w pracy pt. O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt mówił, że wiele emocji jest wspólnych ludziom i „niższym zwierzętom”, w tym rodzaj namiętnej miłości, która jednak u ludzi „jest wyjątkowa silna”.

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook