Triduum Sacrum – Wigilia Paschalna

Ponieważ w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje liturgii poza Ciemną Jutrznią, której znaczenie opisałem przy Wielkim Piątku zachęcam, by skupić się nie na najbardziej widocznym tego dnia obrzędzie poświęcenia pokarmów (którego przecież może dokonać np. ojciec rodziny przed wspólnym posiłkiem), ale na pierwszej Mszy Świętej Wielkanocnej, jaką jest Liturgia Wigilii Paschalnej, rozpoczynająca się wprawdzie w sobotę, ale późnym wieczorem.

 

Wczesna pora (np. 18:00) zatraca jej głębię i wprowadza myśl, że to Msza wielkosobotnia. Dlatego ważne jest by rozpoczęła się najwcześniej po zmroku. Poza tym należy rozpalić ognisko, które celebrans poświęci. Od niego zostanie zapalony nowy paschał – duża świeca, najczęściej używana przy sakramencie Chrztu oraz podczas Mszy pogrzebowch, przypominająca nam Chrystusa jako światłość. Kapłan wnosi paschał do świątyni, trzykrotnie śpiewając: Światło Chrystusa, na co wierni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki. Od paschału wszyscy zapalamy swoje świece, by ogarnął nas blask zmartwychwstania. Po okadzeniu paschału śpiewane jest Orędzie wielkanocne (Exultet). Przepiękna pieśń, ukazująca nam znaczenie świecy oraz przypominająca historię zbawienia.

Liturgia Słowa jest bardzo bogata. Siedem czytań ze Starego Testamentu, Epistoła i Ewangelia. Dzięki temu możemy poznać wydarzenia zbawcze od stworzenia świata przez wyjście Narodu Wybranego z Egiptu i proroctwa aż do opisu pustego grobu. Liturgię tą można z racji duszpasterskich skrócić do trzech czytań ze Starego Testamentu oraz Epistoły i Ewangelii. Po każdej lekcji następuje psalm responsoryjny i kolekta. Szczególne znaczenie mają: III czytanie – nie mówi się po nim Oto Słowo Boże, gdyż psalm jest jego kontynuacją, List do Rzymian, gdyż przed nim śpiewamy Gloria oraz psalm Allelujatyczny przed  Ewangelią, mówiący o potędze Pana.

Po homilii odbywa się liturgia chrzcielna. Od pierwszych wieków właśnie w tę noc katechumeni stają się członkami Kościoła. A dla tych, którzy już przyjęli ten Sakrament jest to okazja do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Śpiewając Litanie do Wszystkich Świętych wzywany ich wstawiennictwa w naszym życiu. A woda poświęcona paschałem ukazuje nam jedność obrzędów tej liturgii.

Po przypomnieniu sobie historii zbawienia, usłyszeniu, że Pan zmartwychwstał i liturgii chrzcielnej rozpoczynamy łamanie chleba. Poprzedzające obrzędy podkreślają szczególny charakter tej Eucharystii. Wypełniamy zadanie Chrystusa, o którym słyszeliśmy w Wielki Czwartek. Dlatego na zakończenie (w niektórych parafiach wczesnym rankiem) idziemy w procesji rezurekcyjnej, by pokazać światu swoją radość ze Zmartwychwstania Pana.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Fabian 19:06:14 | 2015-04-04
Na Wawelu Wigilia Paschalna o 18 i nikt nic z tym nie robi.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ewa 12:01:41 | 2012-03-15
Wielkanoc to najważniejsze i mocno wyczekiwane święto chrześcijańskie. Wielkanoc poprzedzona jest jej wigilią podobnie jak w św Bożego Narodzenia. Wieczerza Paschalna w Wielką Sobotę i nocne czuwanie do rana jest mało praktykowane wsród katolików. A SZKODA!

Oceń 6 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?