Dziś urodziny papieża seniora. Jak wyglądały w poprzednich latach?

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 09:00
Narodził się w niezwykłych okolicznościach, które wpłynęły na całe jego życie.
więcej

Jakim wikarym był przyszły papież?

WAM
Wydawnictwo WAM

Wtorek, 10 kwietnia 2018, godz. 09:00
Mało kto wie, że swoją kapłańską posługę Joseph Ratzinger rozpoczynał od katechezy dla dzieci. Na to pierwsze zadanie czekał z niecierpliwością i lękiem. Jak sobie poradził z dziećmi przyszły papież?
więcej

Świat według Benedykta XVI

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:32
Nie sposób nie zauważyć, że duchową kondycję świata Benedykt XVI ocenia krytycznie. Jeszcze w mowie na otwarcie konklawe po śmierci Jana Pawła II kard. Joseph Ratzinger powiedział, że współczesny świat cechuje "dyktatura relatywizmu, który nie uznaje niczego za ostateczne, a jako jedyną normę traktuje własne ja i jego pragnienia".
więcej

Pontyfikat chrystologiczny

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:31
Osobista przyjaźń człowieka z Jezusem stanowi kluczowy temat nauczania Benedykta XVI. Stanowi odzwierciedlenie jego trwających wiele dziesiątków lat badań Nowego Testamentu i zorientowania na niemiecką teologię kerygmatyczną. Papież podkreśla nieustannie, że zasadniczą osnową wiary jest spotkanie z osobą Jezusa i miłością Boga do człowieka.
więcej

Sobór Watykański II wciąż do odkrycia

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:30
Benedykt XVI ubolewał z powodu jego zdaniem fałszywego rozumienia przesłania Soboru Watykańskiego II. Zdaniem Ojca Świętego Sobór był wielką łaską, która stała się dobrodziejstwem dla Kościoła w XX wieku: został on dany jako niezawodna busola, wskazująca katolikom drogę w nowym stuleciu. Jest przekonany, że "z upływem lat dokumenty soborowe nie straciły aktualności, przeciwnie — zawarte w nich nauczanie okazuje się szczególnie doniosłe w świetle nowych potrzeb Kościoła i współczesnego, zglobalizowanego społeczeństwa".
więcej

Liturgia Benedykta XVI

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:29
Jak zaznaczył Benedykt XVI, w dziedzinie liturgii "w wielu miejscach nie stosowano się wiernie do przepisów nowego Mszału, ale wręcz rozumiano je jako zgodę, a nawet zobowiązanie do twórczości, która często prowadziła do zniekształcenia liturgii poza dopuszczalne granice". Ubolewał, że reforma liturgiczna była pojmowana jako twór ludzki, jako proces badawczy w laboratorium, jako owoc wyobraźni i kreatywności.
więcej

Ksiądz specjalistą od spotkania z Bogiem

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:28
Benedykt XVI ma jasną wizję kapłaństwa. Jest to kapłaństwo służebne, stroniące od uwikłania w spory polityczne, skoncentrowane na sferze duchowej, "przylgnięte" do Boga.
więcej

Ocalić rodzinę - ocalić człowieka

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:27
Biograf Benedykta XVI Peter Seewald w jednym z wywiadów stwierdził, że papież Ratzinger podążał tą samą ścieżką, co Jan Paweł II. Nie stworzył nowej nauki i nie powoływał nowych instytucji, lecz rozwijał jego wielkie dziedzictwo i niósł je dalej. Słowa te można odnieść do nauczania, poświęconego małżeństwu, rodzinie i ochronie życia, które, choć nie były tematem szerszych papieskich wypowiedzi, stale powracały w nauczaniu Benedykta XVI.
więcej

Benedykt XVI o grzechu Kościoła

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:26
Tuż przed wyborem na papieża, kard. Joseph Ratzinger w swoim słynnym rozważaniu do Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, 25 marca 2005 r., mówił o "brudzie w Kościele", także wśród kapłanów, i Kościele, przypominającym tonącą łódź, która nabiera wody ze wszystkich stron. "Przeraża nas brud na szacie i obliczu Twego Kościoła. Ale to my sami je zbrukaliśmy! To my zdradzamy Cię za każdym razem, po wszystkich wielkich słowach i szumnych gestach. Zmiłuj się nad Twoim Kościołem" - prosił w przejmującej modlitwie kard. Ratzinger.
więcej

Skandal niewiarygodnych nierówności

KAI / psd
Poniedziałek, 25 lutego 2013, godz. 13:25
Benedykt XVI apelował, aby obecny globalny kryzys ekonomiczny potraktować jako wyzwanie do przemyślenia dalszego kierunku rozwoju ludzkości. Mimo, że powiększa się bogactwo światowe pojmowane globalnie, to wzrastają także nierówności. Policentryczny rozwój świata sprawia, że nawet w bogatych krajach ubożeją nowe kategorie społeczne i rodzą się nowe formy ubóstwa. Natomiast w tradycyjnie ubogich częściach świata niektóre grupy cieszą się "rozrzutnym i konsumpcyjnym nadrozwojem, w sposób nie do przyjęcia kontrastującym z sytuacjami nieludzkiej nędzy". Nadal więc trwa "skandal niewiarygodnych nierówności".
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook