Święty z "wyobraźnią miłosierdzia"

Św. Mikołaj z Miry (IV w.) (mal. Gheorghe Tattarescu)

Święty Mikołaj nie jest legendarną postacią z bajki Tysiąca i jednej nocy, nie jest Dziadkiem Mrozem z krainy PRL-u czy na czerwono ubranym klaunem rozdającym cukierki na krakowskim Rynku.

 

Mikołaj był katolickim biskupem żyjącym w pierwszej połowie IV wieku, który troszczył się m.in. o przygotowanie posagu dla ubogich dziewcząt, by mogły wyjść za mąż. Cechowała go wielka wrażliwość na biedę wdów i sierot. Jednym słowem był świętym z "wyobraźnią miłosierdzia", dlatego trzeba i warto go naśladować w naszych "kryzysowych" czasach i to nie tylko 6 grudnia lecz na co dzień.

 
Św. Mikołaj był biskupem miasta Miry w Azji Mniejszej. Słynął z dobroci i troski o ubogich. Jego postać osnuta została wieloma legendami. Jedna z legend mówi o uwolnieniu, dzięki interwencji biskupa Mikołaja, trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerów. Inna opowiada o trzech ubogich pannach, które wyszły za mąż dzięki dyskretnemu dostarczeniu posagu przez Świętego. Opowiadano też o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci. Inna jeszcze legenda opowiada o żeglarzach wybawionych z morskiej katastrofy dzięki naszemu Biskupowi.
 
W IX wieku w Rzymie zbudowano wiele kościołów ku czci św. Mikołaja. Jego relikwie, z powodu rozprzestrzeniającego w Azji Mniejszej islamu, przewieziono w roku 1087 do Bari, gdzie są do dzisiaj nawiedzane przez wielu pielgrzymów, także przez prawosławnych. Święty Mikołaj jest bardzo szanowany w Kościele Prawosławnym, zwłaszcza na terenach dawnej Rusi. Wiele cerkwi posiada ikonę z jego wizerunkiem.
 
Od XVIII wieku z jego kultem łączono udzielanie stypendiów dla ubogiej młodzieży. Stąd pochodzi długa tradycja robienia upominków-niespodzianek dla dzieci, które od dawna czekają na ten radosny dzień.
 
Święty Mikołaju, wypraszaj nam łaskę u Boga, byśmy tak jak ty umieli dostrzegać opuszczone i ubogie dziewczęta, samotne wdowy, zaniedbaną młodzież i ludzi starych, o których już nikt nie pamięta. Ucz nas, podobnej jak twoja, hojności serca, byśmy chętnie czynili dar ze swego życia dla innych, zwłaszcza w czasie Adwentu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.85

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~rumcajs 11:55:00 | 2014-12-06
Bądźmy przyzwoici. Nasze czasy nie są kryzysowe. Ubodzy będą zawsze, ale większość ma się całkiem nieźle. Wieczne narzekanie to cecha narodowa i trochę brak charakteru. Trzeba wziąć się w garść, spojrzeć z optymizmem na swoje życie i pomagać bardziej potrzebującym.

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klikaj 01:21:09 | 2011-12-11
Kliknąłeś/aś w program Okruszek. Pamiętaj o nas jutro!
Jesteś dobry jak chleb.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kliknij 01:19:31 | 2011-12-11
Dziękujemy! 5 groszy Twojego wsparcia zostało doliczone do puli.

Oceń 3 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klikasz - pomagasz 01:17:40 | 2011-12-11
kliknij na stronę - 5 groszy oddasz

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aniołek od św. Mikołaja 13:30:09 | 2011-12-06
Wielu darów duchowych i mnóstwa dobra od ludzi w dniu św. Mikołaja życzę :)))

Oceń 7 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook