Św. Elżbieta Węgierska - opiekunka ubogich

Św. Elżbieta Węgierska (1207-1231) (fot. wikipedia.org)

Elżbieta urodziła się w 1207 roku w Bratysławie w rodzinie królewskiej. Jej ojcem był Andrzej II, król Węgier. Już jako czteroletnia dziewczynka zamieszkała w Wartburgu i została zaręczona z Ludwikiem IV, późniejszym landgrafem Turyngii. Mając czternaście lat wyszła za niego za mąż. Bóg obdarzył ich trójką dzieci. W 1227 roku, w czasie wyprawy krzyżowej, umarł jej mąż. To bolesne doświadczenie jeszcze bardziej otworzyło Elżbietę na życie duchowe i pogłębioną relację z Bogiem.


Zostawszy wdową w wieku dwudziestu lat, poświęcała wiele czasu na wychowanie dzieci, modlitwę i uczynki miłosierdzia. Przeniosła się do Marburga, gdzie ufundowała szpital, w którym sama posługiwała chorym. Z wielką dbałością opatrywała rany chorym na trąd, leczyła kalekich. Rozdała pokaźną sumę pieniędzy ubogim i pokrzywdzonym. Najbliższa arystokratyczna rodzina uznała jej postępowanie za szaleństwo.


Ona jednak coraz bardziej pragnęła całkowicie oddać się Bogu, dlatego powierzając swoje dzieci opiekunom, w 1228 roku Elżbieta złożyła ślub wyrzeczenia się świata i stała się tercjarką św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu był dla niej wzorem, dlatego szpital, który założyła, nosił jego imię. Od niego uczyła się wzgardy dla ziemskich bogactw oraz wrażliwości wobec ubogich. Najbiedniejszych i odrażających sadzała do swego stołu.


Zmarła 17 listopada 1231 roku, wyczerpana surowymi pokutami i wytężoną pracą w szpitalu przy posługiwaniu chorym. Zaledwie cztery lata później kanonizował ją papież Grzegorza IX. Do jej grobu przybywali pielgrzymi, którzy otrzymywali łaski cudownego uzdrowienia.


"Święta Elżbieta przedstawiana jest w stroju królewskim albo z naręczem róż w fartuchu. Powstała bowiem legenda, że mąż zakazał jej rozdawać ubogim pieniądze i chleb. Gdy pewnego razu przyłapał ją na wynoszeniu bułek w fartuchu i kazał jej pokazać, co niesie, zobaczył róże, mimo że była to zima. Jej atrybutami są także: kilka monet i różaniec".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.93

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~LUSTRO:)(: 23:46:35 | 2010-11-17
ATRYBUTY "DZIŚIEJSZEJ" ŚWIĘTEJ :RÓŻANIEC I KILKA MONET...w czasach mamony to dobry symbol...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~redakcja 22:15:23 | 2010-04-28
Już działa. Długo by tłumaczyć czemu artykuł zniknął na parę godzin - w każdym razie było to w jakimś sensie zamierzone.
Do św. Katarzyny Sieneńskiej można się dostać ze strony głównej lub przez ten link

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Błekitne Niebo 21:28:26 | 2010-04-28
Portalowy gościu,
a może powiesz jak znaleźć to:
>>>> św. Katarzyna Sieneńska - jutro Jej Święto.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alex 19:58:02 | 2010-04-28
Odszukałem ten tekst, bo w galeriach ostatnio wkopiowywane są obrazki różnych świętych...

Nic mi po nich, gdy brak informacji o życiu świętych, przypomnienie ich. Poza tym, jak się zorientowałem, osoby które je wkejają nie wiedzą, że w dziale tekstów pisanych (artykułach) na www.deon.pl są esencjonalnie podane informacje na temat szeregu świętych..

To ma sens, gdy poznaję, przypominam sobie...


fakt

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~portalowy gość 19:11:24 | 2010-04-28
Odszukałem ten tekst, bo w galeriach ostatnio wkopiowywane są obrazki różnych świętych... 

Nic mi po nich, gdy brak informacji o życiu świętych, przypomnienie ich.  Poza tym,  jak się zorientowałem, osoby które je wkejają nie wiedzą, że w dziale tekstów pisanych (artykułach) na www.deon.pl  są esencjonalnie podane informacje na temat szeregu świętych..

To ma sens, gdy poznaję, przypominam sobie...

 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dexter 14:51:35 | 2009-11-17
Dlaczego autor po "nazwisku" Św. Elżbiety nie umięścił priwienięcji zakonnej - tu T.O.R. (OFM), jak ma to w zwyczaju względem świętych jezuitów, dominikanów?

Oceń 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook