Szymon i Juda Tadeusz - świadkowie Jezusa

św. Szymon Apostoł (José de Ribera)

Należeli do Dwunastu najbliższych uczniów Jezusa, których On powołał i zaprosił, by z Nim przebywali na co dzień. Zafascynowani Mistrzem z Nazaretu, wielkodusznie odpowiedzieli na Jego wołanie. Poszli za Nim i stali się przede wszystkim pierwszymi, po Maryi i Janie Chrzcicielu, słuchaczami Słowa. Nie wszystko od razu rozumieli, co Jezus nauczał. Dlatego Pan postępował z nimi, jak roztropny pedagog, który na każdym etapie formowania uczniów był cierpliwy. Z nadzieją patrzył na ich postępy i dodawał odwagi.

 

Apostołowie mogli też kontemplować Jezusa, gdy trudził się codziennie głosząc dobrą Nowinę o rozpoczynającym się właśnie w świecie Królowaniu Boga. Jezus wysyłał ich też po dwóch, by przepowiadali Ewangelię. Udzielał im wiele praktycznych rad, przestrzegał przed ludźmi, którzy zniekształcali Słowo Boże. To właśnie wspominany dzisiaj św. Juda Tadeusz, kuzyn Jezusa według ziemskiego pochodzenia, zapytał Go podczas Ostatniej Wieczerzy, dlaczego to właśnie im się najpierw objawił? (por. J 14,22).

 

Jezus przygotowywał Dwunastu do przyjęcia tajemnicy ziarna, które obumiera gdy zostaje wrzucone w ziemie, by przynieść owoc stokrotny. Po swojej męce, śmierci na krzyżu i zmartwychwstaniu, Pan na nowo umacniał wiarę uczniów w definitywne zwycięstwo Boga nad grzechem i śmiercią.

 

Odtąd po Wniebowstąpieniu Jezusa, mieli iść aż na krańce świata, by głosić miłosierną miłość Boga wobec każdego człowieka. Mieli też zapraszać wszystkich napotkanych na przygotowaną ucztę jedności w Kościele, której dopełnieniem jest wspólnota z uwielbionym Panem w niebie.

 

Tradycja Kościoła przekazała nam, że obaj, Juda Tadeusz i Szymon Gorliwy, dotarli do Mezopotamii a następnie do Persji, gdzie zginęli śmiercią męczeńską. Męczeńską śmiercią potwierdzili swoją przyjaźń z Jezusem, której nie mogła osłabić nawet ta najcięższa próba.

 

Od XVIII wieku w Kościele, zwłaszcza w Polsce i w Austrii, bardzo odżył kult zwłaszcza św. Judy Tadeusza, który ogłoszony został patronem od spraw beznadziejnych. Gdy jesteśmy blisko Pana Jezusa, jak wspominani dzisiaj Apostołowie, wtedy niczego nie powinniśmy się lękać. I choć czasem piętrzą się wokół nas burze, wieje mocny wiatr - podobnie jak wtedy, gdy Jezus spał w łodzi - powinniśmy pamiętać, że On jest zawsze obecny w Piotrowej łodzi Kościoła i dlatego moce piekielne nas również nie przemogą. A zatem odwagi, nie bójcie się, mówi do nas Jezus. Poznajcie Mnie lepiej, ukochajcie i naśladujcie, byście jak Juda Tadeusz i Szymon mogli wydać obfity plon nawrócenia.

 

Jako wspólnota Kościoła, zbudowana na fundamencie Apostołów, powinniśmy być wdzięczni za ich odwagę i wiarygodne świadectwo przekazane pierwszemu pokoleniu chrześcijan. Jesteśmy dzisiaj zaproszeni, by naśladować ich przykład gotowości do uczestniczenia w misji Pana, do której On codziennie wzywa każdego z nas.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.66

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Modlitwa IV 10:46:44 | 2013-04-30
Modlitwa codzienna o opiekę do św. Judy Tadeusza

Święty Judo Tadeuszu, potężny mój Obrońco i opiekunie, w trosce i opuszczeniu oddaję się Twej cudownej opiece.
Wdzięczny Ci jestem za wszystkie łaski, jakie dla mnie już wyjednałeś, a proszę Cię i nadal wspieraj mnie w pracy, pocieszaj w smutku, strzeż przed pokusą. Bądź moją mocą w trudnościach, osłoną w niebezpieczeństwach.
Spraw, abym z Bogiem się budził i z Bogiem szedł na spoczynek.
Dzień po dniu prowadź mnie coraz bliżej Serca Jezusowego, abym spoczął w Nim po trudach i walkach życia, a zamiast miłości własnej, pychy i zniechęcenia, niech w mym sercu zapanuje miłość, ofiarność i pokora. Amen.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Modlitwa III 10:44:54 | 2013-04-30
Modlitwa alkoholika

Święty Judo Tadeuszu, pomóż mi w tej chorobie, która dotknęła mego ducha, psychikę i ciało. Umacniaj moją słabą wiarę we wszystkich sytuacjach, które mnie spotykają. Naucz mnie zachowywać cierpliwość i spokój, gdy sprawy nie układają się po mojej myśli. Spraw, święty Judo Tadeuszu, aby nic nie zdołało zachwiać mojej decyzji trwania w trzeźwości i zachowania abstynencji od napojów alkoholowych. Amen.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Modlitwa II 10:44:20 | 2013-04-30
Modlitwa w chorobie psychicznej

Pełen współczucia święty Judo Tadeuszu, który mocą Bożą przywróciłeś tak wielu ludziom zdrowie i jasność umysłu, wejrzyj na mnie (lub wymień imię osoby chorej psychicznie, za którą się modlisz) w moim cierpieniu. Ufny w Twoje potężne wstawiennictwo, błagam Cię, byś prosił Jezusa, miłosiernego Uzdrowiciela chorych, o uzdrowienie mnie (lub wymień imię chorej osoby). Spraw, bym (lub wymień imię chorej osoby) podźwignięty Jego miłością, otrzymał wielką łaskę zdrowia psychicznego. Amen.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Modlitwa I 10:43:51 | 2013-04-30
Modlitwa w ciężkiej chorobie fizycznej

Święty Judo Tadeuszu, nie mam siły, aby modlić się jak należy. Nic nie jest w stanie przynieśc mi ulgi. Moja odwaga gaśnie, niecierpliwość i samotność odbierają mi jasność umysłu i ufność serca. Uproś mi, święty Judo Tadeuszu, odwagę i zdanie się na wolę Boga, abym z wiarą i pokojem przyjął tę próbę z Jego ręki. A jeśli będzie to z korzyścią dla mojej duszy, daj mi odzyskać utracone zdrowie, abym mógł służyć innym. Amen

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~patron 10:28:07 | 2013-04-30
http://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=239014559559631&id=156437031087867#!/photo.php...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~:( 16:09:25 | 2012-11-01
W tym roku zapomniani tutaj...
nie mogą liczyć na wsparcie :(

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~RATUJ MNIE!! 12:33:01 | 2011-10-28
>>> XXX web to pierwszy w naszym kraju serwis tak otwarcie promujący zabijanie nienarodzonych dzieci.

Czytelników strony uderzy fakt całkowitej rezygnacji z kwestii moralnych. Paramedyczny żargon, mający wywołać przekonanie o profesjonalizmie i bezpieczeństwie przeprowadzanych operacji, pozbawiony jest pierwiastka emocji. Zabicie człowieka rozpatrywane jest przez organizatorów akcji w kategoriach rutynowej czynności przypominającej zażycie tabletki na ból głowy, a wszystko po to, aby „kobiety nie były upokarzane, nie doświadczały ciężaru finansowego związanego z nielegalną aborcją oraz nie ponosiły ryzyka prawnego”.
 
Takim bezczelnym i ściganym prawem działaniem promującym aborcję w Polsce powinny jak najszybciej zająć się policja i prokuratura. Mamy nadzieję, że w Krakowie mieście bł. Jana Pawła II , który tak często stawał w obronie życia dzieci poczętych nastąpi szybka reakcja osób świeckich i duchownych oraz powołanych do zwalczania przestępstw organów ścigania.
 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~RATUJ MNIE!! 12:29:30 | 2011-10-28
http://www.youtube.com/watch?v=eYXqnaYKN0M

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~? 01:15:13 | 2011-10-28
http://www.traditio.pl/ksiazki/modlitwy/03%20modlitwy%20do%20sw.%20judy%20tadeusza.htm

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook