Filipiny i Ekwador: uruchomiono punkty wizowe na ŚDM

Filipiny i Ekwador: uruchomiono punkty wizowe na ŚDM
(fot. www.facebook.com/swiatowydzienmlodziezy)
PAP / pk

Funkcjonują tymczasowe punkty wizowe uruchomione dla uczestników Światowych Dni Młodzieży - w Manili na Filipinach i w stolicy Ekwadoru Quito - podało biuro rzecznika prasowego MSZ. Od przyszłego tygodnia wizę będzie można również uzyskać w Santo Domingo na Dominikanie.

Tymczasowe punkty wizowe mają działać odpowiednio w dniach: 4 maja - 18 lipca w Manili i w Quito oraz 11 maja - 19 lipca w Santo Domingo.

W każdym z tych krajów do udziału w ŚDM zarejestrowało się już co najmniej kilkuset pielgrzymów. Mobilne punkty funkcjonować mają od maja do lipca. Oprócz mobilnych punktów, urzędnicy MSZ mają zasilić również istniejące polskie placówki, w których oczekuje się zwiększonej liczby wniosków wizowych związanych z ŚDM - m.in. w Hong Kongu.

Jak informował wcześniej MSZ, liczby zarejestrowanych do uczestnictwa w ŚDM w poszczególnych lokalizacjach są stale monitorowane, tak aby w razie potrzeby wysłać w teren kolejne ekipy urzędników służb konsularnych. Przewiduje się, że w okresie poprzedzającym ŚDM w teren wyjechać mogą "dziesiątki polskich dyplomatów".

DEON.PL POLECA

W innych krajach, gdzie nie istnieją polskie placówki, możliwe będzie uzyskanie wiz w urzędach konsularnych państw strefy Schengen, które mają z Polską podpisane umowy o reprezentacji wizowej bądź wyraziły zgodę na udzielenie pomocy wizowej w związku z przygotowaniami do ŚDM.

Dzięki tym działaniom o wizy na ŚDM będzie można się ubiegać w placówkach: Republiki Czeskiej (w Mongolii), Szwajcarii (w Kirgistanie, na Madagaskarze, w Nepalu i na Sri Lance), Holandii (w Ghanie, Omanie, Sudanie, Surinamie i Zimbabwe), Szwecji (w Bangladeszu, Tanzanii i Zambii), Francji (w Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gabonie, Beninie, Burkina Faso, Czadzie, Kamerunie, Senegalu i Republice Środkowoafrykańskiej), Niemiec (w Bahrajnie, Botswanie, na Gwinei, w Jamajce, Mali i Namibii), Belgii (w Demokratycznej Republice Konga, Burundi i Rwandzie), Norwegii (w Malawi), Portugalii (w Gwinea Bissau, Mozambiku i Republice Zielonego Przylądka) i Włoch (w Republice Konga i Ugandzie).

Szacuje się, że na ŚDM do Polski może przybyć nawet ok. 2 mln cudzoziemców.

W związku ze specustawą ws. ŚDM wizy wydawane przez polskich konsulów będą zwolnione z opłat. Według informacji podawanych przez MSZ z pobierania opłat wizowych od uczestników ŚDM zrezygnowały również Szwecja, Holandia, Czechy, Szwajcaria i Belgia.

Wydawane na ŚDM wizy będą obowiązywały na całym obszarze Schengen.

W ramach specjalnej procedury podlegające obowiązkowi wizowemu osoby zainteresowane uczestnictwem w ŚDM muszą przejść podwójną weryfikację - kościelną i wizową. Pierwszy krok to wizyta u biskupa lub lokalnego koordynatora ŚDM i uzyskanie jego podpisu pod specjalnym zaświadczeniem potwierdzającym, że celem wizyty są Światowe Dni Młodzieży, co stanowi podstawę do zwolnienia z opłaty wizowej.

Drugi krok, to rejestracja w systemie e-konsulat i wizyta w odpowiedniej placówce. W urzędzie konsularnym pielgrzym składa wypełniony wcześniej kwestionariusz wizowy ze zdjęciem oraz list polecający. Pobierane są odciski palców wnioskującego. Wnioski wizowe składać należy najwcześniej na 3 miesiące przed planowanym przyjazdem do Polski.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; od 27 do 31 w Polsce będzie przebywał papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Filipiny i Ekwador: uruchomiono punkty wizowe na ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.