Gdyby nie patron narzeczonych, nie byłoby mnie na świecie

(fot. shutterstock.com)

Moi rodzice pochodzili z różnych miejscowości: mama z Warszawy, ojciec z Poznania. Oboje mieli pięcioro rodzeństwa: w jednym i drugim domu było dwóch chłopców i cztery dziewczyny. Różne były koleje ich losów.

 

Ojciec w młodości walczył w wojsku pruskim. Nie strzelał do ludzi, tylko w powietrze, wiedząc, że mógłby strzelać do rodaka, będącego w przeciwnym obozie. Doświadczył wielkiej opatrzności Bożej. Pamiętam z opowiadań dwa wydarzenia.

 

Pierwsze: nocą wędrował po nieznanym sobie terenie. Nie było blisko niego innego żołnierza. Usłyszał gwałtowny okrzyk: "Stój!". Poczuł też na ramieniu powstrzymującą go rękę. Zawrócił. Rano poszedł w to miejsce. Okazało się, że w nocy stał nad dołem z lasowanym wapnem.

 

Drugie: był w okopach w czasie walki. Kule padały gęsto. W pewnym momencie stwierdził, że wyżłobiły jakby aureolę wokół jego głowy. Kto go osłonił?

 

Ścieżka prawych jest światłem porannym, wschodzi i wzrasta aż do południa. Z całą pilnością strzeż swego serca, bo życie tam ma swoje źródło (Prz 4, 18.23).

 

W domu rodzinnym bardzo żywy był kult św. Antoniego. Proszono go o pomoc w różnych potrzebach. W warszawskiej rodzinie mojej mamy św. Antoni również był bardzo czczony. Mama modliła się za jego przyczyną o dobrego męża. Ojciec zanosił do Świętego podobną prośbę: o dobrą żonę. Oboje podobali się w swoich środowiskach i nie brakowało im kandydatów na męża, żonę.

 

Oni się nie spieszyli, prosząc o spotkanie swojej "drugiej połówki". Do spotkania doszło na gruncie podobnych zainteresowań, poszukiwania piękna pod różną postacią.

 

Krajowy zjazd Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego odbywał się w Warszawie. Pierwsze spotkanie nastąpiło podczas rautu. Dwie wizytówki leżące obok siebie... Czesław i Mieczysława.

 

Ojciec spotkał piękną blondynkę, o jakiej marzył. Mama - przystojnego bruneta. Mama była w komitecie przygotowującym spotkanie.

 

Wymodlony syn, który się urodził w czasie działań wojennych 1939 roku, otrzymał imię Antoni, w dowód wdzięczności za opiekę św. Antoniego nad rodziną.

 

 

Modlitwa za wstawiennictwem św. Antoniego:

 

Święty Antoni, wielki nasz Patronie, proszę Cię pokornie,
abyś z wysokości swej chwały wejrzał na mnie
i przyszedł mi z pomocą.


Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają Twego
pośrednictwa i proszą o opiekę. Nie odrzucaj i moich
ufnych próśb, ale wspomagaj mnie w moich troskach
i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne
wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy zgubionych,
ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi,
niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym
i zakłopotanym. Z ufnością błagam, spraw, abym
dzięki Twej opiece miał zawsze silną wiarę, pracował
nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej.

Polecaj mnie Najświętszej Maryi, Matce Bożej,
której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla
zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słaby i nędzny jestem,
wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd mnie otacza i jak
bardzo potrzebuję Twej pomocy.


Proszę Cię, święty Antoni, abyś mnie wspomagał
w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich,
którzy zwracają się do Ciebie w swych potrzebach
i troskach. Niech wszyscy odczuwają Twoją opiekę
i doznają Twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna,
i Ducha Świętego. Amen.

 

 


Świadectwo pochodzi z książki:

CUDA ŚW. ANTONIEGO

Elżbieta Polak

 

Książka zawiera ponad czterdzieści autentycznych, współczesnych, bardzo ciekawych świadectw o cudach i łaskach uzyskanych za wstawiennictwem najbardziej popularnego ze świętych - świętego Antoniego Padewskiego, napisanych przez osoby różnych stanów, zawodów i w różnym wieku.

 

Różnorodność uzyskanych łask, od odzyskania drobnych do bardzo cennych rzeczy, uzdrowień, znalezienia współmałżonka, wyproszenie potomstwa, aż po nawrócenie, uratowanie mieszkania, ocalenie życia i odnalezienie zagubionych duchowo ludzi, świadczy o świętym Antonim, jako o świętym, który ma wielkie względy u Pana Boga. W swych wizerunkach przedstawiany jest często z Dzieciątkiem Jezus z racji wielkiej zażyłości w jakiej był z Nim za życia i teraz może wypraszać dla nas wiele łask.

 

Zamieszczony w książce zbiór modlitw ułatwi czytelnikom zwracanie się do Boga za pośrednictwem Świętego Antoniego w różnych okolicznościach życia. Walorem podwyższającym wartość książki są dołączone do niej życiorys i wybrane kazania świętego Antoniego. Książka umacnia w wierze i nadziei, że Pan Bóg daje nam świętych do pomocy, aby ich "braterska troska wspomagała wydatnie naszą słabość" w czasie ziemskiego pielgrzymowania do Nieba.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook