Śmierć ks. Popiełuszki powinna być przestrogą

PAP / jra
Niedziela, 18 października 2009, godz. 08:36
Metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz uważa, że śmierć ks. Jerzego Popiełuszki jest przestrogą, do czego może doprowadzić nienawiść do wiary, do Kościoła, do człowieka.
więcej

Film o sanktuarium w Lourdes wygrał festiwal

PAP / fit
Niedziela, 18 października 2009, godz. 08:18
Austriacki film fabularny "Lourdes" w reżyserii Jessiki Hausner - zdobył główną nagrodę, Warsaw Grand Prix, na 25. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.
więcej

"Nie wiecie, o co prosicie"

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 18 października 2009, godz. 06:06
W drodze do Jerozolimy Jezus przepowiada swoją mękę i śmierć. Być może oczekuje odrobiny współczucia od bliskich uczniów. I w tym momencie podchodzą dwaj z nich, Jan i Jakub, z dość niestosowną prośbą: Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twej stronie.
więcej

Kobieta w Kościele

Znak
Joanna Petry-Mroczkowska
Sobota, 17 października 2009, godz. 08:25
W ciągu wieków również w Kościele kobiety uważano za istoty „konstytucyjnie” niższe od mężczyzn, nieczyste, słabsze intelektualnie, psychicznie i moralnie, niezdolne do wielu zajęć (na czele z tymi związanymi z władzą).
więcej

Kościelne twierdze Siedmiogrodu

Posłaniec
Urszula Janicka-Krzywda
Sobota, 17 października 2009, godz. 07:30
Rumunia często jest postrzegana na naszym kontynencie, także w Polsce, jako kraj biedy i zacofania, “ojczyzna” Romów, Rumunia w rzeczywistości jest ciekawym historycznie i bogatym kulturowo rejonem Europy, niestety zbyt mało jeszcze znanym. Wspaniałej przyrodzie i barwnej, ciekawej kulturze ludowej towarzyszą tu często unikatowe zabytki architektury, jak na przykład siedmiogrodzkie świątynie obronne.
więcej

Zdrajca, zdradzony, nawrócony – "sprawa Brzozowskiego"

Sebastian Duda
Sobota, 17 października 2009, godz. 07:00
Równo sto lat temu toczyły się w Krakowie dziwne publiczne procesy o zdradę. Ich bohater był dla wielu ideowym przewodnikiem polskiej lewicy. Wkrótce miał umrzeć jako nawrócony katolik.
więcej

Bóg nas kocha

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Sobota, 17 października 2009, godz. 06:58
Dominik – rezolutny czwartoklasista – był jedynakiem. Jego rodzice prowadzili sklep i większość czasu spędzali poza domem. Chłopca od dziecka wychowywała babcia. Właśnie wyciągała z pieca jego ulubione ciasto drożdżowe, kiedy na wieży klasztornej zaczął bić dzwon.
więcej

Bp Henryk Tomasik ordynariuszem radomskim

PAP / mich
Piątek, 16 października 2009, godz. 12:29
Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Henryk Tomasik, został mianowany przez papieża Benedykta XVI na nowego ordynariusza diecezji radomskiej - poinformowało w piątek biuro prasowe Episkopatu Polski.
więcej

Boli, że bywamy "przyjaciółmi w kratkę"

List
ks. Jacek Prusak SJ

Piątek, 16 października 2009, godz. 10:19
"Przyjaciel to ktoś, kto potrafi mnie kochać niezależnie od tego, czego się o mnie dowie". /Marek Dziewiecki/
więcej

Stary i Nowy Papież

Dariusz Kowalczyk SJ / "Życie Duchowe"
Piątek, 16 października 2009, godz. 07:39
Jan Paweł II pisał, patrząc na dwa tysiące lat historii Kościoła, w której następowaniu pokoleń towarzyszy z ustanowienia Chrystusa następowanie papieży, biskupów Rzymu. Pisał, patrząc w przyszłość Kościoła, w XXI wiek i w III tysiąclecie, w którym kolejni papieże zasiądą na tronie piotrowym. Pierwszym wybranym w III tysiącleciu Biskupem Rzymu został Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI. Historia toczy się dalej pomiędzy starym a nowym.
więcej

NBP wyemitował monety z wizerunkiem ks. Popiełuszki

nbp.pl
Piątek, 16 października 2009, godz. 06:40
Z racji przypadającej w tym roku 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Narodowy Bank Polski wyemitował trzy monety z wizerunkiem kapelana „Solidarności”.
więcej

Kard. Kasper o owocach ekumenizmu na Zachodzie

Radio Watykańskie
Piątek, 16 października 2009, godz. 06:34
Optymizm co do relacji katolicko-protestanckich wyraził kard. Walter Kasper, prezentując w watykańskim biurze prasowym książkę „Zbieranie owoców.
więcej

Miłość i magia czyli o obrzędach magii miłosnej

ks. Andrzej Zwoliński
Piątek, 16 października 2009, godz. 00:44
Z przymiotami ciała mocno związana jest zmysłowość człowieka. Obrzędy magii miłosnej – odwołującej się do tak rozumianej cielesności – występowały we wszystkich religiach i kulturach świata, a ich pozostałości zachowały się w obyczajach różnych ludów do dzisiaj. Śladami ich w języku są takie wyrażenia określające miłość, jak: „oczarować kogoś”, czy „urzekać”.
więcej

H. Pietras, „Kościół jako społeczność zbawionych – próba zrozumienia aksjomatu: Poza Kościołem nie ma zbawienia

Henryk Pietras SJ
Czwartek, 15 października 2009, godz. 13:15
Punktem wyjścia tych rozważań są słowa Ewangelii mówiące o Królestwie Chrystusowym, jako o rzeczywistości, która „już jest”, a nie tylko ma nadejść w bliżej nieokreślonej przyszłości.
więcej

H. Pietras, „Dymisja ze stanu duchownego i jej skutki w starożytności chrześcijańskiej”

Henryk Pietras SJ
Czwartek, 15 października 2009, godz. 11:56
Temat przedstawiony na podstawie prawodawstwa starożytnego Kościoła, wyrażonego w kanonach synodalnych i kanonach Ojców, które zostały przez synody potwierdzone.
więcej

Wystawa w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

PAP / zylka
Czwartek, 15 października 2009, godz. 10:55
Zdjęcia z lat 1980-1988, prezentujące kapelana Solidarności, ludzi mu bliskich oraz ówczesną sytuację polityczną zobaczyć można na otwartej w czwartek w Białymstoku plenerowej wystawie "Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii i wspomnieniach Jerzego Szóstki".
więcej

Różaniec z Fatimy

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:25
Było słoneczne, niedzielne popołudnie. Rodzice Zosi postanowili odwiedzić ciocię Hanię.
więcej

Podatki instytucji kościelnych i duchownych w Polsce

Prof. Jacek Patyk/Przegląd Powszechny
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:23
Temat finansów Kościoła jest niezwykle ciekawy, a przynajmniej tak wynika z pobieżnej analizy treści rozmów w trakcie spotkań rodzinnych czy towarzyskich wielu Polaków… Nie powinno to nikogo dziwić, bo przecież większość naszych rodaków jest katolikami, a więc mają także swój – większy bądź mniejszy – udział w budowaniu Kościoła nie tylko w sferze duchowej. Wśród licznych kwestii związanych z materialną stroną Kościoła pojawia się czasem kwestia podatków.
więcej

Ból Boga w dziełach wielkich chrześcijańskich pisarzy Japonii

James A. Wiseman OSB
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:16
Znany teolog z Chicago David Tracy twierdzi, że dzieła literackie otwierają nasze umysły, wyobraźnię i serca na nowe, autentyczne i potencjalnie przekształcające czytelnika sposoby bycia w świecie. Słuszność tezy Tracy’ego potwierdzają przykłady dwóch autorów z Japonii, którzy bez wątpienia uznani być mogą za mistrzów chrześcijańskiej duchowości. Pierwszy był teologiem i znawcą japońskiego dramatu, a drugi - powieściopisarzem.
więcej

Audiencja ogólna Ojca Świętego

Radio Watykańskie / ad
Środa, 14 października 2009, godz. 13:07
Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI mówił o benedyktyńskim ideale pracy i modlitwy, jako propozycji dla każdego chrześcijanina.
więcej

Spotkanie Józia z Józefem

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:20
Józio miał osiem lat. Drobny blondynek z rozwichrzoną czuprynką był wesołym chłopcem. Uważny obserwator mógł jednak dostrzec w jego szarych oczach ukryty na dnie serca smutek. Chłopiec mieszkał z mamą u babci w starej, krakowskiej kamienicy, niedaleko kościoła Św. Marka
więcej

Oblicza polskiego feminizmu

Stanisława Dudzianka
Środa, 14 października 2009, godz. 10:18
Wbrew temu co myśli wielu, feminizm w kraju nad Wisłą nie jest zjawiskiem nowym. Pojawił się w Polsce na długo przed sporami o ustawę antyaborcyjną w latach 90. ubiegłego wieku. Mimo długiej historii feminizm wciąż pozostaje jednak w naszym kraju niepopularny. Dlaczego?
więcej

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Posłaniec
Zdzisław Wietrzak SJ / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:15
Tu zmarła Siostra Faustyna, a tutaj mieszkają siostry faustynki – takie zdanie usłyszałem parę razy z ust świeckiego przewodnika grupy stojącej przed wejściem do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Chodzi oczywiście o siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, z których szeregu wywodzi się dobra, prosta, przez Boga wybrana zakonnica. Siostry żyją jej duchowością, całą duszą oddane szerzeniu nabożeństwa Miłosierdzia Bożego.
więcej

Myślące serce

Etty Hillesum
Środa, 14 października 2009, godz. 09:31
List do Hana Wegerif
więcej

Komańcze w rezerwatach popkultury

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 14 października 2009, godz. 08:32
Komunikat popkultury jest cały czas taki sam - nie będziesz mieć tego telefonu, samochodu itd., nie będziesz mieć przyjaciół, nikt cię nie zechce. O popkulturze, reality show, Halloween i wpływie Dody na piętnastolatki z dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, rozmawia Małgorzata Bilska
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook