Rozważania na temat Słowa - Łk 2, 36-40

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 30 grudnia 2009, godz. 06:02
Gdy Rodzice przynieśli Dzieciątko Jezus do świątyni, była tam prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą.
więcej

Przesłania do uczestników spotkania Taizé

Radio Watykańskie / tc
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 23:05
Zgodnie z tradycją uczestników Europejskiego Spotkania Młodych pozdrowiło wiele osobistości życia religijnego i politycznego, a w tym Ojciec Święty oraz sekretarz generalny ONZ. W przesłaniu wystosowanym w imieniu Benedykta XVI kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone wyraża radość, że spotkanie odbywa się w ojczyźnie Jana Pawła II. Zapewnia też o modlitwie Papieża w intencji młodych, by Duch Święty pomagał im „coraz lepiej poznawać wolę Boga i pogłębiać zaufanie do Niego, aby z odwagą mogli iść w przyszłość i podejmować liczne wyzwania”.
więcej

Poznań: 32. Europejskie Spotkanie Taizé

RV / M. Gładysz
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 21:51
Ponad 30 tys. osób bierze udział w 32. Europejskim Spotkaniu Młodych zorganizowanym w Poznaniu przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Przez pięć dni uczestnicy modlą się, dzielą doświadczeniem wiary i zastanawiają nad swym chrześcijańskim powołaniem. Doroczne spotkanie wpisało się nie tylko w kalendarz młodzieżowych imprez kościelnych i ekumenicznych, ale stało się także ważnym wydarzeniem międzynarodowym.
więcej

80. rocznica urodzin kard. Józefa Glempa

KAI / ad
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 19:48
Prymas Niepodległości – tak został określony kard. Józef Glemp w Księdze Pamiątkowej „W wierności Bogu i Kościołowi”, która ukazała się z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Tytuł ten dobrze oddaje rolę, jaką Jubilat pełnił w czasie prawie 30-letniej posługi prymasowskiej i w archidiecezji warszawskiej. Publikacja – zbiór wspomnień i analiz – ukazuje jego bogatą biografię i wzbogaca wiedzę historyczną o trudnych dekadach przed upadkiem PRL i odnalezieniu się w nowych warunkach niepodległego państwa polskiego.
więcej

Katolickie szpitale krytyczne nt. reformy Obamy

Radio Watykańskie /ak
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 19:12
Nie jest prawdą twierdzenie New York Timesa z 26 grudnia, jakoby amerykańskie szpitale katolickie nie zgadzały się z biskupami w ocenie reformy służby zdrowia, forsowanej przez administrację Baracka Obamy.
więcej

Spotkanie przypomina o upadku komunizmu

KAI / demart
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 13:35
Wybór Poznania i Polski na miejsce 32. Europejskiego Spotkania Młodych przypomina o upadku komunizmu w 1989 roku – napisał w liście do uczestników rozpoczynającego się we wtorek czuwania przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.
więcej

Rzecznik Episkopatu podsumowuje rok 2009

KAI / demart
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 12:56
Przybliżenie się dwóch beatyfikacji Polaków, ponowny wybór abp. Józefa Michalika na przewodniczącego Episkopatu oraz zmiana na urzędzie prymasa Polski to trzy najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w mijającym roku.
więcej

Rozważania na temat Słowa - Łk 2, 22-35

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 29 grudnia 2009, godz. 06:01
Gdy upłynęły dni Ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: "Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu". Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
więcej

Kanada czeka na świętego z Quebeku

Radio Watykańskie / kb
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 21:17
Kanadyjczycy już cieszą się z pierwszego świętego z Quebeku. Wśród ogłoszonych w ubiegłą sobotę dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jeden dotyczył bł. Alfreda Bessette, znanego powszechnie jako Brat Andrzej.
więcej

Honorowi obywatele powiatu tarnowskiego

PAP / ad
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 18:40
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i znany duszpasterz młodzieży, dominikanin o. Jan Góra otrzymali dziś tytuły Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego. Laureaci wyróżnienia są związani z regionem tarnowskim, promują walory powiatu i realizują wiele cennych inicjatyw.
więcej

Kard. Antonelli o spotkaniu rodzin w Madrycie

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 18:31
Pragniemy głosić, że Bóg jest z nami i że rodzina jest dziś możliwa”. Takie stwierdzenia zabrzmiały w Madrycie wielokrotnie na wczorajszym święcie Rodziny z Nazaretu. Uczestnicy mogli usłyszeć takie słowa wiary i nadziei z ust wikariusza generalnego diecezji rzymskiej kard. Agostino Valliniego i przewodniczącego episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.
więcej

Prezydent Caldera będzie pamiętany w Kościele

Radio Watykańskie / ak
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 17:50
Głęboką wiarę byłego prezydenta Wenezueli Rafaela Caldery i jego miłość do Kościoła przypomniał Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym.
więcej

Wietnam: bożonarodzeniowa odwilż

Radio Watykańskie / slo
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 16:58
Kolejne sygnały o odwilży w relacjach państwo–Kościół dochodzą z Wietnamu. Władze trzech prowincji na północnym zachodzie kraju zezwoliły po raz pierwszy na katolickie Msze w czasie Bożego Narodzenia. Do tej pory było to niemożliwe.
więcej

Prymas Polski o wydarzeniach 2009 roku

KAI / demart
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 15:52
„Mijający rok obfitował w wiele znaczących wydarzeń zarówno w Kościele w Polsce, jak i w wymiarze ogólnokościelnym” – stwierdził w rozmowie z KAI Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Jak dodał, był to także bardzo ważny rok dla archidiecezji gnieźnieńskiej.
więcej

Poznań: 32 Europejskie Spotkanie Młodych

KAI / ad
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 14:40
Do Poznania zjeżdżają się z całego kontynentu pierwsi uczestnicy rozpoczynającego się we wtorek 32. Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
więcej

Papież o rodzinie – szkole pełnienia woli Bożej

Radio Watykańskie / tc
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 10:30
„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Dziś Niedziela Świętej Rodziny. Miłość, która jednoczyła Maryję i Józefa, i otaczała Boże Dziecię, niech jednoczy chrześcijańskie rodziny. Niech rodzi się z niej wzajemny szacunek między małżonkami, troska o każde nowe życie i o szczęśliwy rozwój przyszłych pokoleń. Wszystkie polskie rodziny polecam opiece Maryi i Józefa, i wypraszam dla nich Boże błogosławieństwo”.
więcej

Brazylia: sprzeciw wobec promocji rozwodów

Radio Watykańskie / Z. Malczewski TChr, Brazylia
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 10:00
Biskupi Brazylii podczas ostatniego posiedzenia Rady Duszpasterskiej Episkopatu (CONSEP) przesłali do Senatu oficjalną notę, w której wyrażają stanowczy sprzeciw wobec projektu poprawki konstytucyjnej dotyczącej rozwodów. Gdyby ten projekt został zatwierdzony, wówczas na uzyskanie rozwodu w procesie sądowym nie będzie potrzeba rocznej separacji prawnej czy dwuletniej separacji rzeczywistej, jak to było do tej pory.
więcej

Rozważania na temat Słowa - Mt 2, 13-18

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, godz. 06:16
Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: "Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić". On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: "Z Egiptu wezwałem Syna mego".
więcej

Warto wiedzieć: duszpasterstwa specjalistyczne

rakowiecka.jezuici.pl
Niedziela, 27 grudnia 2009, godz. 10:02
Rekolekcje weekendowe dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, spotkania dla osób żyjących w separacji oraz regularne spotkania przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
więcej

Kazanie na Niedzielę Świętej Rodziny

Jacek Siepsiak SJ
Niedziela, 27 grudnia 2009, godz. 08:00
Zwykle tak bywa, że gdy nauczyciele oskarżają uczniów o jakieś niecne sprawki, to rodzice na wywiadówkach bronią ich, zapewniając, że to niemożliwe, by ich pociechy tak się zachowywały. Nie zawsze tak jest. Nieraz matka słuchająca pochwał na temat swojego dziecka, wzdycha smutno i żałuje głośno, że w domu to jest zupełnie inaczej i że jej potomstwo dokazuje w mieszkaniu i żyć jej nie daje. Co jest lepsze?
więcej

Kazanie do wysłuchania - św. Rodziny

Krzysztof Ołdakowski SJ
Niedziela, 27 grudnia 2009, godz. 07:30
Trudne sprawy i cierpienia czekały na Dziecię i Rodziców, ale nic im nie mogło zaszkodzić: ani Dziecięciu, które było kochane i pod czułą opieką; ani Rodzicom, którzy w Bogu złożyli nadzieję i byli gotowi iść poprzez życie drogą, którą Bóg im wyznaczył u boku Jezusa. A jakim próbom poddawane są dzisiejsze rodziny?
więcej

Uroczystość św. Szczepana - męczennika

Jakub Kołacz SJ
Sobota, 26 grudnia 2009, godz. 08:00
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że patronowi dzisiejszego dnia, diakonowi Szczepanowi, zabrakło i roztropności, i posłuszeństwa nakazom Jezusa. Bo skoro ten ostrzega: „Miejcie się na baczności przed ludźmi, bo będą was wydawać sądom i biczować w synagogach”, to Szczepan robi dokładnie na odwrót: ani nie jest ostrożny, ani roztropny. Co go za to spotkało, to wiemy z przekazu Dziejów Apostolskich – spełniło się na nim proroctwo Jezusa: został aresztowany, postawiony przed sądem, no a potem zabity. Jak to jest możliwe, że taki nieroztropny uczeń stał się bohaterem?
więcej

Kazanie do wysłuchania w św. Szczepana

Leszek Gęsiak SJ
Sobota, 26 grudnia 2009, godz. 07:30
Św. Szczepan był jednym z siedmiu pomocników Apostołów w Kościele jerozolimskim. Według Dziejów Apostolskich „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Dobrą Nowinę z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić.
więcej

Święta pod czujną ochroną w Indonezji

Radio Watykańskie / bz / rv / slo
Piątek, 25 grudnia 2009, godz. 19:17
W atmosferze strachu i przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa świętowali Boże Narodzenie katolicy w Indonezji. Policja szczególnie chroni kościoły i miejsca kultu na centralnej i wschodniej Jawie gdzie w ostatnich tygodniach doszło do aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan.
więcej

Wietnam: Boże Narodzenie w pracy

Raduo Watykańskie / se / vietcathol / slo
Piątek, 25 grudnia 2009, godz. 19:07
Wigilia była w Wietnamie normalnym dniem pracy. Pasterki odbyły się we wczesnych godzinach wieczornych ze względów bezpieczeństwa. Boże Narodzenie trwało więc zaledwie kilka godzin.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook