Bp Henryk Tomasik ordynariuszem radomskim

PAP / mich
Piątek, 16 października 2009, godz. 12:29
Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Henryk Tomasik, został mianowany przez papieża Benedykta XVI na nowego ordynariusza diecezji radomskiej - poinformowało w piątek biuro prasowe Episkopatu Polski.
więcej

Boli, że bywamy "przyjaciółmi w kratkę"

List
ks. Jacek Prusak SJ

Piątek, 16 października 2009, godz. 10:19
"Przyjaciel to ktoś, kto potrafi mnie kochać niezależnie od tego, czego się o mnie dowie". /Marek Dziewiecki/
więcej

Stary i Nowy Papież

Dariusz Kowalczyk SJ / "Życie Duchowe"
Piątek, 16 października 2009, godz. 07:39
Jan Paweł II pisał, patrząc na dwa tysiące lat historii Kościoła, w której następowaniu pokoleń towarzyszy z ustanowienia Chrystusa następowanie papieży, biskupów Rzymu. Pisał, patrząc w przyszłość Kościoła, w XXI wiek i w III tysiąclecie, w którym kolejni papieże zasiądą na tronie piotrowym. Pierwszym wybranym w III tysiącleciu Biskupem Rzymu został Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI. Historia toczy się dalej pomiędzy starym a nowym.
więcej

NBP wyemitował monety z wizerunkiem ks. Popiełuszki

nbp.pl
Piątek, 16 października 2009, godz. 06:40
Z racji przypadającej w tym roku 25. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Narodowy Bank Polski wyemitował trzy monety z wizerunkiem kapelana „Solidarności”.
więcej

Kard. Kasper o owocach ekumenizmu na Zachodzie

Radio Watykańskie
Piątek, 16 października 2009, godz. 06:34
Optymizm co do relacji katolicko-protestanckich wyraził kard. Walter Kasper, prezentując w watykańskim biurze prasowym książkę „Zbieranie owoców.
więcej

Miłość i magia czyli o obrzędach magii miłosnej

ks. Andrzej Zwoliński
Piątek, 16 października 2009, godz. 00:44
Z przymiotami ciała mocno związana jest zmysłowość człowieka. Obrzędy magii miłosnej – odwołującej się do tak rozumianej cielesności – występowały we wszystkich religiach i kulturach świata, a ich pozostałości zachowały się w obyczajach różnych ludów do dzisiaj. Śladami ich w języku są takie wyrażenia określające miłość, jak: „oczarować kogoś”, czy „urzekać”.
więcej

H. Pietras, „Kościół jako społeczność zbawionych – próba zrozumienia aksjomatu: Poza Kościołem nie ma zbawienia

Henryk Pietras SJ
Czwartek, 15 października 2009, godz. 13:15
Punktem wyjścia tych rozważań są słowa Ewangelii mówiące o Królestwie Chrystusowym, jako o rzeczywistości, która „już jest”, a nie tylko ma nadejść w bliżej nieokreślonej przyszłości.
więcej

H. Pietras, „Dymisja ze stanu duchownego i jej skutki w starożytności chrześcijańskiej”

Henryk Pietras SJ
Czwartek, 15 października 2009, godz. 11:56
Temat przedstawiony na podstawie prawodawstwa starożytnego Kościoła, wyrażonego w kanonach synodalnych i kanonach Ojców, które zostały przez synody potwierdzone.
więcej

Wystawa w rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

PAP / zylka
Czwartek, 15 października 2009, godz. 10:55
Zdjęcia z lat 1980-1988, prezentujące kapelana Solidarności, ludzi mu bliskich oraz ówczesną sytuację polityczną zobaczyć można na otwartej w czwartek w Białymstoku plenerowej wystawie "Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii i wspomnieniach Jerzego Szóstki".
więcej

Różaniec z Fatimy

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:25
Było słoneczne, niedzielne popołudnie. Rodzice Zosi postanowili odwiedzić ciocię Hanię.
więcej

Podatki instytucji kościelnych i duchownych w Polsce

Prof. Jacek Patyk/Przegląd Powszechny
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:23
Temat finansów Kościoła jest niezwykle ciekawy, a przynajmniej tak wynika z pobieżnej analizy treści rozmów w trakcie spotkań rodzinnych czy towarzyskich wielu Polaków… Nie powinno to nikogo dziwić, bo przecież większość naszych rodaków jest katolikami, a więc mają także swój – większy bądź mniejszy – udział w budowaniu Kościoła nie tylko w sferze duchowej. Wśród licznych kwestii związanych z materialną stroną Kościoła pojawia się czasem kwestia podatków.
więcej

Ból Boga w dziełach wielkich chrześcijańskich pisarzy Japonii

James A. Wiseman OSB
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:16
Znany teolog z Chicago David Tracy twierdzi, że dzieła literackie otwierają nasze umysły, wyobraźnię i serca na nowe, autentyczne i potencjalnie przekształcające czytelnika sposoby bycia w świecie. Słuszność tezy Tracy’ego potwierdzają przykłady dwóch autorów z Japonii, którzy bez wątpienia uznani być mogą za mistrzów chrześcijańskiej duchowości. Pierwszy był teologiem i znawcą japońskiego dramatu, a drugi - powieściopisarzem.
więcej

Audiencja ogólna Ojca Świętego

Radio Watykańskie / ad
Środa, 14 października 2009, godz. 13:07
Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI mówił o benedyktyńskim ideale pracy i modlitwy, jako propozycji dla każdego chrześcijanina.
więcej

Spotkanie Józia z Józefem

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:20
Józio miał osiem lat. Drobny blondynek z rozwichrzoną czuprynką był wesołym chłopcem. Uważny obserwator mógł jednak dostrzec w jego szarych oczach ukryty na dnie serca smutek. Chłopiec mieszkał z mamą u babci w starej, krakowskiej kamienicy, niedaleko kościoła Św. Marka
więcej

Oblicza polskiego feminizmu

Stanisława Dudzianka
Środa, 14 października 2009, godz. 10:18
Wbrew temu co myśli wielu, feminizm w kraju nad Wisłą nie jest zjawiskiem nowym. Pojawił się w Polsce na długo przed sporami o ustawę antyaborcyjną w latach 90. ubiegłego wieku. Mimo długiej historii feminizm wciąż pozostaje jednak w naszym kraju niepopularny. Dlaczego?
więcej

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Posłaniec
Zdzisław Wietrzak SJ / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:15
Tu zmarła Siostra Faustyna, a tutaj mieszkają siostry faustynki – takie zdanie usłyszałem parę razy z ust świeckiego przewodnika grupy stojącej przed wejściem do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Chodzi oczywiście o siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, z których szeregu wywodzi się dobra, prosta, przez Boga wybrana zakonnica. Siostry żyją jej duchowością, całą duszą oddane szerzeniu nabożeństwa Miłosierdzia Bożego.
więcej

Myślące serce

Etty Hillesum
Środa, 14 października 2009, godz. 09:31
List do Hana Wegerif
więcej

Komańcze w rezerwatach popkultury

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 14 października 2009, godz. 08:32
Komunikat popkultury jest cały czas taki sam - nie będziesz mieć tego telefonu, samochodu itd., nie będziesz mieć przyjaciół, nikt cię nie zechce. O popkulturze, reality show, Halloween i wpływie Dody na piętnastolatki z dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, rozmawia Małgorzata Bilska
więcej

Sądecka Matka Pocieszenia

Posłaniec
Jakub M. Bulzak / "Posłaniec"
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:53
To prawda, że nie ma na ziemi nawet jednego pyłku, w którym Bóg nie byłby obecny, że zarówno w górach, jak i w dolinach, jest On zawsze na tej samej wysokości i nie ma Go więcej w katedrze, niż na przydrożnym krzyżu, ale są takie miejsca, gdzie w, od wieków, “omodlonych” murach, “wyklęczanych” posadzkach, łaska Boża rozlewa się obficie i szczodrze.
więcej

Medialna obsesja na punkcie ciała i seksu

Mariola Bieńko/Przegląd Powszechny
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:46
Przez całe wieki, seks wchodził w zakres obowiązków małżeńskich: jego celem było zaspokoić pragnienie mężczyzny i potrzebę przedłużenia gatunku. Uczciwa kobieta nie doznaje rozkoszy, pożądanie i przyjemność były uznanymi przywilejami mężczyzn – w czasie stosunku “uczciwa” kobieta zamykała oczy i obmyślała menu na następny tydzień. Dziś – nic z tych rzeczy.
więcej

Bede Griffiths – chrześcijański mnich w aśramie

James A. Wiseman OSB
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:43
W odróżnieniu od Abhishiktanandy Bede Griffiths nigdy nie powątpiewał w swoją chrześcijańską tożsamość. Zarazem był jednym z najbardziej stanowczych zwolenników dialogu Kościoła z przedstawicielami innych religii, pionierem współczesnego dialogu międzyreligijnego.
więcej

Matka Boża Pocieszenia

Posłaniec
Zdzisław Mężyk / "Posłaniec"
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:35
O niezwykłym uczuciu narodu polskiego do Matki Najświętszej świadczą rozsiane po całym naszym kraju Jej cudowne wizerunki. Jednym z nich jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, obecnie znajdujący się w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu – obraz o niezwykłych dziejach.
więcej

Dostojewski o pięknie

Życie Duchowe
ks. Dariusz Jastrząb
Wtorek, 13 października 2009, godz. 09:19
Jeśli Dostojewski utożsamiał się ze słowami swojego bohatera z Idioty, to "przygotowywał" się do "sądzenia o pięknie" w ciągu całego swojego życia. Książę Myszkin wypowiada jedno z fundamentalnych stwierdzeń pisarza: "Piękno to zagadka". Oznacza to przede wszystkim jedno: piękno jest zanurzone w tajemnicy. Ponadto, pozbawione przymiotu równowagi, uspokajającej harmonii, nie koi za pomocą porządku obowiązującego kanonu, jest raczej zawirowaniem ognia, płomieniem.
więcej

Na Filipinach uprowadzono misjonarza

Radio Watykańskie / se
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 13:31
Porywacze wciągnęli 78-letniego ks. Michaela Sinnottę do małego vana, a następnie wywieźli w nieznanym kierunku.
więcej

Msza dziękczynna za kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 12:34
Przy ołtarzu katedry odprawiona została Msza dziękczynna za kanonizację. Koncelebrze przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, dzisiejszy gospodarz pałacu biskupów krakowskich, w którym biskup-tułacz zakończył ziemskie życie.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook