Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Posłaniec
Władysław Gryzło SJ
Poniedziałek, 4 stycznia 2010, godz. 08:36
Ile jest warte życie człowieka? Już dawno temu powiedziano, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
więcej

Przyszłość w rękach Boga, a nie wróżbitów

Radio Watykańskie
Niedziela, 3 stycznia 2010, godz. 22:47
W pierwszą niedzielę nowego roku Benedykt XVI nawiązał do prognoz, przepowiedni i planów, które wiążą się z rokiem 2010. W rozważaniu na Anioł Pański podkreślił, że chrześcijanin podchodzi do przyszłości w sposób odpowiedzialny. W dużej mierze zależy ona bowiem od jego decyzji. Na rozpoczynający się rok może też jednak patrzeć z nadzieją, pewny, że Bóg na dobre wszedł w ludzkie dzieje.
więcej

Rusza akcja Caritas „Paczka na Wschód”

Radio Watykańskie
Niedziela, 3 stycznia 2010, godz. 22:41
W Polsce rozpoczyna się druga edycja akcji charytatywnej „Paczka na Wschód”, wspierającej materialnie najmłodszych w byłych republikach radzieckich. Organizatorem zbiórki, która potrwa do 10 stycznia, jest Caritas Polska.
więcej

Ponad 240 szopek na wystawie w Białymstoku

Radio Watykańskie
Niedziela, 3 stycznia 2010, godz. 22:40
„Mój Bóg stał się Dzieciątkiem” – to hasło XV edycji konkursu na najpiękniejszą szopkę z cyklu: „Nasza nadzieja w Betlejem”. Konkurs odbywa się w Białymstoku a prezentowanych jest na nim ponad 240 szopek.
więcej

Sekretarz Papieża odwiedził Susannę Maiolo

Radio Watykańskie
Niedziela, 3 stycznia 2010, godz. 22:35
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej potwierdził, że w ostatnich dniach osobisty sekretarz Ojca Świętego odwiedził Susannę Maiolo, która w czasie ostatniej pasterki targnęła się na Benedykta XVI. Ks. George Ganswein był u niej z krótką wizytą, przekazał jej papieskie pozdrowienia i zapewnił o zainteresowaniu jej sytuacją.
więcej

Abp Nycz: Europa powinna znów iść do Betlejem

PAP / drr
Niedziela, 3 stycznia 2010, godz. 15:25
Europa, która zna Jezusa od dwóch tysięcy lat, powinna znów iść do Betlejem - powiedział w niedzielę metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz do uczestników Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami warszawskiej starówki.
więcej

Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – J 1,1-18

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 3 stycznia 2010, godz. 08:00
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
więcej

100-lecie rekoronacji Obrazu MB Jasnogórskiej

KAI / ad
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 21:00
Rok 2010 upływać będzie na Jasnej Górze pod znakiem jubileuszu 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Główne obchody rocznicowe odbędą się: 3 maja i 26 sierpnia. Przygotowanie do nich stanowi rozpoczynająca się dzisiaj nowenna pierwszych sobót miesiąca. Mszy św. o 18.30 w Kaplicy matki Bożej przewodniczyć ma Prymas Polski abp Henryk Muszyński.
więcej

Posumowanie Europejskiego Spotkania Młodych

KAI / ad
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 18:46
Ponad 30 tysięcy młodych chrześcijan z całego kontynentu uczestniczyło w 32. Europejskim Spotkaniu Młodych (ESM), które z inicjatywy ekumenicznej wspólnoty braci z Taizé odbywało się w dniach 29 grudnia-2 stycznia w Poznaniu. Młodzi katolicy, prawosławni i protestanci modlili się, rozważali Pismo Święte, śpiewali charakterystyczne psalmy i pieśni oraz słuchali refleksji przeora wspólnoty z Taizé brata Aloisa na temat sytuacji chrześcijan w Chinach. A w sylwestrową noc ruszyli do wielkiej, międzynarodowej zabawy.
więcej

Pielgrzymowanie służy ewangelizacji Europy

Radio Watykańskie
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 17:20
Droga św. Jakuba wymownie świadczy o chrześcijańskich korzeniach Europy. Tak o odradzającym się dziś szlaku pielgrzymek do grobu tego apostoła Papież pisze do metropolity Santiago de Compostela, abp. Juliána Barrio. List wystosował na rozpoczęty z nowym rokiem 119. z kolei Jubileusz, obchodzony tam począwszy od 1120 r., od czasów Papieża Kaliksta II. Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w tym mieście na północy Hiszpanii we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę. Poprzedni obchodzono przed sześciu laty – w 2004 r., a następny będzie dopiero za 11 – w 2021 r.
więcej

Kościelne noclegownie w Londynie

Radio Watykańskie
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 17:06
Kościelna sieć schronisk dla bezdomnych wydaje się jedynym dostępnym miejscem dla potrzebujących pomocy po świętach Bożego Narodzenia w Londynie. Poinformowała o tym katolicka agencja ICN, zamieszczając list jednego z brytyjskich wolontariuszy, domagającego się reakcji stołecznych władz. Noclegownie kościelne przyjęły w okresie świątecznym ponad dwa tysiące bezdomnych i ich możliwości są już na wyczerpaniu.
więcej

Młodzi zadają pytanie o sens życia

PAP / ad
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 16:12
Europejska młodzież zadaje coraz głębsze pytania o sens życia i jego cele. Chcemy stworzyć połączenie między ich pytaniami a kościołem - powiedział PAP brat Alois, przeor wspólnoty Taize, która zorganizowała zakończone w sobotę w Poznaniu 32. Europejskie Spotkanie Młodych.
więcej

Stawiaj mądry opór światu – o składaniu życzeń

Tygodnik Powszechny
Tadeusz Sławek

Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 15:04
Życzenie jest zawsze niespieszne. Aby ci „dobrze” życzyć, muszę się zastanowić nad treścią tego, co powiem. Życzenie nie mieści się w ekonomii kreślonej maksymą „czas to pieniądz”; powiedzielibyśmy raczej, że powaga rozumnych życzeń mieści się w przestrzeni opisanej maksymą „czas to namysł”.
więcej

Papieskie intencje modlitewne na styczeń

Radio Watykańskie
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 12:33
Zgodnie z papieską intencją ogólną modlimy się w styczniu 2010 r., aby młodzież umiała posługiwać się nowoczesnymi środkami społecznego przekazu z korzyścią dla własnego rozwoju osobistego oraz lepszego przygotowania się do służby społeczeństwu.
więcej

32 Spotkanie Młodych dobiegło końca

PAP / mik
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 11:30
Poranna modlitwa w 150 parafiach w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach była ostatnim elementem 32. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM). W sobotę uczestnicy trwającego od wtorku spotkania wyruszyli do domów.
więcej

Irlandia: zmarł były prymas kard. Cahal Daly

Radio Watykańskie
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 11:06
W wieku 92 lat zmarł wczoraj w Belfaście były prymas całej Irlandii, kard. Cahal Brendan Daly. Posługę tę pełnił w latach 1990-96 jako arcybiskup Armagh.
więcej

Jesteśmy Bożą własnością!

Dominik Tomczyk
Sobota, 2 stycznia 2010, godz. 08:24
Już na samą myśl, że mogę być czyjąś własnością przechodzą mnie ciarki. Każdy z nas chce być wolny i z tej wolności korzystać. Ale czy bycie Bożą własnością zabiera nam naszą wolność? Na czym polega owa "Boża własność"?
więcej

Wspólnota z Taize podziękowała poznaniakom

Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 21:20
Wspólnota z Taize podziękowała za gościnę mieszkańcom Poznania i organizatorom 32. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM) w tym mieście. Wdzięczność wyraził także w trakcie ostatniej wspólnej modlitwy brat Alois, przeor wspólnoty.
więcej

Chrześcijanie błagają o pokój w Ziemi Świętej

J. Kraj OFM / Radio Watykańskie / slo
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 20:13
„Gdy zawodzi dyplomacja – powiedział zebranym abp Twal – trzeba złożyć nadzieję w Panu Bogu”. Troska o pokój w rejonie Bliskiego Wschodu to nie tylko dialog i negocjacje, ale przede wszystkim modlitwa i otwarcie się na uzdrawiającą łaskę Boga. Łaciński patriarcha wezwał wszystkich chrześcijan do ufnej modlitwy przez przyczynę Maryi, Bogarodzicy o odmianę serc i budowanie przyszłości na miłości niosącej szczęście i pokój.
więcej

Ulicami Warszawy przejdzie Orszak Trzech Króli

KAI / ad
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 17:33
Trzecim stycznia w samo południe z Placu Zamkowego wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie na czele trzech barwnych orszaków: europejskiego, afrykańskiego i azjatyckiego – stanie arcybiskup Kazimierz Nycz. Sukces poprzedniego pochodu z udziałem kilkutysięcznej grupy kolędujących warszawiaków sprawił, że Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się w kalendarz imprez stolicy.
więcej

Abp Zimoń: rozwój wymaga troski o środowisko

PAP / slo
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 13:01
Do poszanowania środowiska naturalnego we wszystkich działaniach związanych z rozwojem człowieka wezwał podczas noworocznej mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
więcej

Konsekracja biskupa Kościoła luterańskiego

PAP/ slo
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 13:00
6 stycznia odbędzie się w kościele luterańskim Świętej Trójcy w Warszawie konsekracja i wprowadzenie na urząd nowego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego), biskupa elekta Jerzego Samca.
więcej

Zapowiedź 25-lecia Światowych Dni Młodzieży

KAI / ad
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 07:08
25 marca 2010 r. odbędą się w Rzymie obchody 25. rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży oraz 10. rocznicy pamiętnego spotkania Jana Pawła II z młodzieżą całego świata na terenie uniwersytetu Tor Vergata. Poinformował o tym Benedykt XVI w kazaniu podczas tradycyjnych nieszporów na zakończenie roku, którym przewodniczył w Bazylice Watykańskiej. Nabożeństwo zakończyło odśpiewanie dziękczynnego Te Deum za mijający rok, który papież określił jako „bogaty w wydarzenia w Kościele i świecie”.
więcej

W Irlandii zmarł były prymas kard. Cahal Daly

Radio Watykańskie / slo
Piątek, 1 stycznia 2010, godz. 00:01
W wieku 92 lat zmarł wczoraj w Belfaście były prymas całej Irlandii, kard. Cahal Brendan Daly. Posługę tę pełnił w latach 1990-96 jako arcybiskup Armagh.
więcej

Te Deum na zakończenie starego roku

Radio Watykańskie
Czwartek, 31 grudnia 2009, godz. 19:41
Pierwsze nieszpory uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i dziękczynne Te Deum na zakończenie starego roku to spotkanie Papieża przede wszystkim ze społecznością rzymskiej diecezji i całego Wiecznego Miasta.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook