Podatki instytucji kościelnych i duchownych w Polsce

Prof. Jacek Patyk/Przegląd Powszechny
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:23
Temat finansów Kościoła jest niezwykle ciekawy, a przynajmniej tak wynika z pobieżnej analizy treści rozmów w trakcie spotkań rodzinnych czy towarzyskich wielu Polaków… Nie powinno to nikogo dziwić, bo przecież większość naszych rodaków jest katolikami, a więc mają także swój – większy bądź mniejszy – udział w budowaniu Kościoła nie tylko w sferze duchowej. Wśród licznych kwestii związanych z materialną stroną Kościoła pojawia się czasem kwestia podatków.
więcej

Ból Boga w dziełach wielkich chrześcijańskich pisarzy Japonii

James A. Wiseman OSB
Czwartek, 15 października 2009, godz. 09:16
Znany teolog z Chicago David Tracy twierdzi, że dzieła literackie otwierają nasze umysły, wyobraźnię i serca na nowe, autentyczne i potencjalnie przekształcające czytelnika sposoby bycia w świecie. Słuszność tezy Tracy’ego potwierdzają przykłady dwóch autorów z Japonii, którzy bez wątpienia uznani być mogą za mistrzów chrześcijańskiej duchowości. Pierwszy był teologiem i znawcą japońskiego dramatu, a drugi - powieściopisarzem.
więcej

Audiencja ogólna Ojca Świętego

Radio Watykańskie / ad
Środa, 14 października 2009, godz. 13:07
Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI mówił o benedyktyńskim ideale pracy i modlitwy, jako propozycji dla każdego chrześcijanina.
więcej

Spotkanie Józia z Józefem

Posłaniec
Elżbieta Polak / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:20
Józio miał osiem lat. Drobny blondynek z rozwichrzoną czuprynką był wesołym chłopcem. Uważny obserwator mógł jednak dostrzec w jego szarych oczach ukryty na dnie serca smutek. Chłopiec mieszkał z mamą u babci w starej, krakowskiej kamienicy, niedaleko kościoła Św. Marka
więcej

Oblicza polskiego feminizmu

Stanisława Dudzianka
Środa, 14 października 2009, godz. 10:18
Wbrew temu co myśli wielu, feminizm w kraju nad Wisłą nie jest zjawiskiem nowym. Pojawił się w Polsce na długo przed sporami o ustawę antyaborcyjną w latach 90. ubiegłego wieku. Mimo długiej historii feminizm wciąż pozostaje jednak w naszym kraju niepopularny. Dlaczego?
więcej

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Posłaniec
Zdzisław Wietrzak SJ / "Posłaniec"
Środa, 14 października 2009, godz. 10:15
Tu zmarła Siostra Faustyna, a tutaj mieszkają siostry faustynki – takie zdanie usłyszałem parę razy z ust świeckiego przewodnika grupy stojącej przed wejściem do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Chodzi oczywiście o siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, z których szeregu wywodzi się dobra, prosta, przez Boga wybrana zakonnica. Siostry żyją jej duchowością, całą duszą oddane szerzeniu nabożeństwa Miłosierdzia Bożego.
więcej

Myślące serce

Etty Hillesum
Środa, 14 października 2009, godz. 09:31
List do Hana Wegerif
więcej

Komańcze w rezerwatach popkultury

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 14 października 2009, godz. 08:32
Komunikat popkultury jest cały czas taki sam - nie będziesz mieć tego telefonu, samochodu itd., nie będziesz mieć przyjaciół, nikt cię nie zechce. O popkulturze, reality show, Halloween i wpływie Dody na piętnastolatki z dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, rozmawia Małgorzata Bilska
więcej

Sądecka Matka Pocieszenia

Posłaniec
Jakub M. Bulzak / "Posłaniec"
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:53
To prawda, że nie ma na ziemi nawet jednego pyłku, w którym Bóg nie byłby obecny, że zarówno w górach, jak i w dolinach, jest On zawsze na tej samej wysokości i nie ma Go więcej w katedrze, niż na przydrożnym krzyżu, ale są takie miejsca, gdzie w, od wieków, “omodlonych” murach, “wyklęczanych” posadzkach, łaska Boża rozlewa się obficie i szczodrze.
więcej

Medialna obsesja na punkcie ciała i seksu

Mariola Bieńko/Przegląd Powszechny
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:46
Przez całe wieki, seks wchodził w zakres obowiązków małżeńskich: jego celem było zaspokoić pragnienie mężczyzny i potrzebę przedłużenia gatunku. Uczciwa kobieta nie doznaje rozkoszy, pożądanie i przyjemność były uznanymi przywilejami mężczyzn – w czasie stosunku “uczciwa” kobieta zamykała oczy i obmyślała menu na następny tydzień. Dziś – nic z tych rzeczy.
więcej

Bede Griffiths – chrześcijański mnich w aśramie

James A. Wiseman OSB
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:43
W odróżnieniu od Abhishiktanandy Bede Griffiths nigdy nie powątpiewał w swoją chrześcijańską tożsamość. Zarazem był jednym z najbardziej stanowczych zwolenników dialogu Kościoła z przedstawicielami innych religii, pionierem współczesnego dialogu międzyreligijnego.
więcej

Matka Boża Pocieszenia

Posłaniec
Zdzisław Mężyk / "Posłaniec"
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:35
O niezwykłym uczuciu narodu polskiego do Matki Najświętszej świadczą rozsiane po całym naszym kraju Jej cudowne wizerunki. Jednym z nich jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, obecnie znajdujący się w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu – obraz o niezwykłych dziejach.
więcej

Dostojewski o pięknie

Życie Duchowe
ks. Dariusz Jastrząb
Wtorek, 13 października 2009, godz. 09:19
Jeśli Dostojewski utożsamiał się ze słowami swojego bohatera z Idioty, to "przygotowywał" się do "sądzenia o pięknie" w ciągu całego swojego życia. Książę Myszkin wypowiada jedno z fundamentalnych stwierdzeń pisarza: "Piękno to zagadka". Oznacza to przede wszystkim jedno: piękno jest zanurzone w tajemnicy. Ponadto, pozbawione przymiotu równowagi, uspokajającej harmonii, nie koi za pomocą porządku obowiązującego kanonu, jest raczej zawirowaniem ognia, płomieniem.
więcej

Na Filipinach uprowadzono misjonarza

Radio Watykańskie / se
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 13:31
Porywacze wciągnęli 78-letniego ks. Michaela Sinnottę do małego vana, a następnie wywieźli w nieznanym kierunku.
więcej

Msza dziękczynna za kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 12:34
Przy ołtarzu katedry odprawiona została Msza dziękczynna za kanonizację. Koncelebrze przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, dzisiejszy gospodarz pałacu biskupów krakowskich, w którym biskup-tułacz zakończył ziemskie życie.
więcej

Religijne, antychrześcijańskie źródła faszyzmu

ks. Andrzej Zwoliński
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 12:32
Zarodki tzw. faszyzmu ezoterycznego zawierały już idee Aleistera Crowleya – twórcy nowożytnego satanizmu. W jego Księdze Praw czytamy: „A zatem Królowie tej ziemi muszą być Królami na zawsze; niewolnicy zaś muszą im służyć. Nikt nie będzie poniżany ani wywyższony: wszystko pozostanie tym, czym było zawsze. Jednakże moi słudzy bywają zamaskowani – być może ów żebrak jest Królem. Król może wybierać szaty według upodobania... żebrak zaś nie może ukryć swojego ubóstwa".
więcej

Krzyż niezgody w Kalifornii

Radio Watykańskie / A. Pożywio
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 12:27
Przed Sądem Najwyższym w Stanach Zjednoczonych toczy się postępowanie o usunięcie krzyża z parku narodowego Mojave National Preserve.
więcej

Grzech i przykazania

Posłaniec
Stanisław Łucarz SJ / "Posłaniec"
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 11:19
Czym jest grzech? Większość z nas zapewne odpowie, posługując się katechizmową definicją, wyuczoną na lekcjach religii, że grzech to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazania Bożego lub kościelnego. Definicja nie jest fałszywa, ale bardzo zawężona.
więcej

Dlaczego ewangelizacja Azji poniosła porażkę?

James A. Wiseman OSB
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 10:43
Gdy brakuje uczciwego dialogu z miejscowymi tradycjami, chrześcijaństwo przestaje być widziane jako Dobra Nowina. Europejska teologia była swego czasu uznawana w Azji za narzędzie przemocy. W braku zainteresowania lokalnymi religiami dostrzegano przejaw pychy.
więcej

Trzydziestodniowe Ćwiczenia Duchowne

Józef Augustyn SJ
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 09:48
Na odprawienie Ćwiczeń przeznacza się cztery tygodnie, odpowiadające podziałowi na cztery części.
więcej

"Świat polityki zależy od rozwoju młodych"

PAP / zylka
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 08:27
Świat polityki i gospodarki, świat kultury, to wszystko zależy o tego, w jakim kierunku pójdziejdzie rozwój młodych talentów - powiedział abp Tadeusz Gocłowski w homilii wygłoszonej w niedzielę wieczorem w warszawskim kościele św. Anny.
więcej

Ojciec Święty kanonizował pięć osób

PAP / Sylwia Wysocka
Niedziela, 11 października 2009, godz. 13:13
Podczas mszy kanonizacyjnej w Bazylice świętego Piotra Benedykt XVI ogłosił w niedzielę świętymi pięcioro błogosławionych, wśród nich arcybiskupa Warszawy w okresie powstania styczniowego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895).
więcej

Nowi święci całkowicie oddali Panu swoje życie - Benedykt XVI

Radio Watykańskie
Niedziela, 11 października 2009, godz. 13:10
Mszy kanonizacyjnej, która 11 października odbyła się w Bazylice św. Piotra. Papież zaliczył w poczet świętych pięcioro błogosławionych, wśród nich jednego Polaka, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela Franciszkanek Rodziny Maryi, przyjaciela Słowackiego i arcybiskupa warszawskiego.
więcej

Inauguracja obchodów IX Dnia Papieskiego

PAP
Niedziela, 11 października 2009, godz. 13:03
Wiele było dróg do wolności, ale nikt nie uczynił tyle co Jan Paweł II - powiedział abp Tadeusz Gocłowski podczas niedzielnej mszy św. w warszawskiej Bazylice św. Krzyża, inaugurującej obchody IX Dnia Papieskiego pod hasłem: "Jan Paweł II - papież wolności".
więcej

Papież Wolności

Czas Serca
Ks. Marek Dziewiecki / "Czas Serca" IX-X 2009
Niedziela, 11 października 2009, godz. 12:40
Od 2001 roku w Kościele polskim obchodzony jest Dzień Papieski, który jest okazją do wyrażenia wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada on w niedzielę przed 16 października, czyli jest związany z rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: „Jan Paweł II – Papież Wolności”.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook