Kamerun: trzeciomajowa Msza za Polskę

Radio Watykańskie
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 18:31
Ponad 40 polskich misjonarzy pracujących w Kamerunie spotkało się na Mszy za Ojczyznę sprawowanej w Święto Matki Bożej Królowej Polski w Doumé, we wschodnim Kamerunie. Inicjatorem uroczystości był ordynariusz diecezji Doumé Abong-Mbang, bp Jan Ozga, który reprezentował Kamerun na uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej oraz pozostałych ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. To właśnie to wydarzenie zainspirowało bp. Ozgę do zaproszenia polskich misjonarzy do spotkania i wspólnej modlitwy za Ojczyznę.
więcej

Uroczystości ku czci św. Floriana w Warszawie

Radio Watykańskie
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 18:28
W obchodzone dziś wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, abp Henryk Hoser przewodniczył uroczystej Mszy w katedrze pod jego wezwaniem na warszawskiej Pradze. Uczestniczyli w niej absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
więcej

Rzym: kongres na stulecie Biblicum

Radio Watykańskie
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 18:19
Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim trwa międzynarodowy kongres związany z obchodami stulecia Papieskiego Instytutu Biblijnego. Spotkanie zainaugurował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, abp Gianfranco Ravasi. W swoim wystąpieniu ujawnił on zasadnicze treści zawarte w oczekiwanej adhortacji apostolskiej po Zgromadzeniu Zwyczajnym Synodu Biskupów sprzed dwóch lat poświęconym Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła.
więcej

Papieski telegram na 95. urodziny rabina Rzymu

Radio Watykańskie
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 18:17
„Znakiem nadziei” nazwał Papież rzymskiego rabina Elio Toaffa w jego 95. urodziny. 3 maja uroczystości, podczas której zaprezentowano powstałą z tej okazji fundację kultury żydowskiej imienia emerytowanego rabina, przesłanie Ojca Świętego odczytał jego osobisty sekretarz, ks. Georg Gänswein.
więcej

Apel Benedykta XVI o pokój w Iraku

Radio Watykańskie
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 18:15
„Ojciec Święty wyraża duchową bliskość wobec chrześcijańskich wspólnot w Iraku i ponawia apel do wszystkich ludzi dobrej woli, by trwali niezłomnie na drodze pokoju, odrzucając wszelką przemoc, która spowodowała tak wiele cierpienia”.
więcej

Papież powróci do "trzeciej tajemnicy fatimskiej"

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 14:59
„Wizyta Benedykta XVI w Fatimie będzie powrotem Ojca Świętego do miejsca, gdzie dokonały się wydarzenia, którymi papież poważnie zajmował się z punktu widzenia teologicznego i duchowego” – powiedział ks. Federico Lombardi. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej spotkał się dziś z dziennikarzami w związku z rozpoczynającą się 11 maja 15. pielgrzymką zagraniczną obecnego Następcy św. Piotra.
więcej

Wkrótce rusza "Festiwal Family Art"

Wtorek, 4 maja 2010, godz. 13:21
W drugiej połowie maja rozpocznie się Festiwal Family Art jako wydarzenie promujące i towarzyszące "Marsz dla życia i rodziny", który w dniu 30 maja przejdzie ulicami Stolicy.
więcej

Górale dziękowali za ocalenie kościoła

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 13:18
Górale z parafii w Cichym-Miętustwie licznie uczestniczyli 3 maja w święcie Królowej Polski. Uroczystości były połączone z odpustem parafialnym. Górale dziękowali za ocalenie kościoła z trzęsienia ziemi.
więcej

Trębacz wzywa na nabożeństwa majowe

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 13:11
Proboszcz i kustosz katedry gnieźnieńskiej ks. kan. Jan Kasprowicz znalazł niekonwencjonalny sposób, by zachęcić wiernych do udziału w nabożeństwach majowych. Od kilku lat wzywa na nie dźwięk trąbki rozlegający się każdego wieczoru z katedralnej wieży.
więcej

"Nie śpieszmy się z beatyfikacją Jana Pawła II"

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 10:37
Jestem osobiście przekonany o świętości życia Jana Pawła II, choć mam wątpliwości, czy jego sprawa powinna być zakończona wcześniej niż te, które prowadzone są już od dawna – Piusa XII i Pawła VI – napisał w czerwcu 2008 r. kard. Angelo Sodano. O tym poufnym liście byłego watykańskiego sekretarza stanu do postulatora sprawy beatyfikacyjnej papieża Polaka informuje dziś na łamach „Il Giornale” Andrea Tornielli.
więcej

"Ks. Indrzejczyk - święty na czas pokoju"

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 10:37
"Gdy patrzę na to, co dzieje się z Polską po krótkich rekolekcjach żałoby, utwierdzam się w przekonaniu, że gdy tylko upłyną stosowne kościelne terminy (pięć lat po śmierci), trzeba będzie zgłosić wniosek o beatyfikację prezydenckiego kapelana, księdza Indrzejczyka. Człowieka totalnie wolnego od histerii politycznego sporu, pętającej teraz Polskę od poziomu warzywniaka do gmachu na Wiejskiej. U którego z równym szacunkiem i ciepłem byłby przyjęty Kaczyński, Tusk i Napieralski. Dotkliwie pokazującego, że czas spędzony na świętej „wojnie o pokój” można zainwestować głębiej, lepiej" - pisze w Newsweeku Szymon Hołownia.
więcej

Bp Stefanek: strażacy wzorem dla polityków

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 10:24
Politycy powinni uczyć się od strażaków drużynowego działania – uważa bp Stanisław Stefanek. Ordynariusz łomżyński 4 maja, w dniu św. Floriana, patrona strażaków, podkreśla, że straż pożarna to osobna grupa społeczna i zawodowa, a nawet obyczajowa.
więcej

Bójmy się grzechu, to nas ocali! - Mt 10, 28-33

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 07:05
Jezus powiedział do swoich Apostołów: "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
więcej

720 tysięcy osób zobaczyło Całun Turyński

KAI / psd
Wtorek, 4 maja 2010, godz. 07:01
W trzecim tygodniu wystawienia Całunu Turyńskiego widziało go 270 tysięcy osób, a od początku, to jest od 10 kwietnia br. 720 tysięcy. W najbliższych trzech tygodniach, jakie jeszcze pozostały, powinno przyjechać do Turynu ponad milion wiernych.
więcej

Ogólnopolski Zlot Rodzin Abstynenckich

KAI / psd
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 23:14
Półtora tysiąca osób bierze udział w XIX Ogólnopolskim Zlocie Rodzin Abstynenckich, który odbywa się w Małem Cichem na Podhalu. Uczestnicy zlotu modlili się 3 maja podczas uroczystej Mszy św. na Polanie Rusinowej w Tatrach.
więcej

Msza „pro Polonia” w Jerozolimie

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 20:01
Także w Ziemi Świętej Polacy obchodzili narodowe święto. Uroczystą Eucharystię w intencji Polski i Polaków odprawiono w bazylice Zmartwychwstania, sercu chrześcijańskiej Jerozolimy. Przywilej modlitwy za Ojczyznę w dniu 3 maja przy Grobie Bożym Polacy zawdzięczają księciu Romanowi Sanguszce, który w roku 1847 ufundował wieczystą Mszę św. pro Polonia.
więcej

"Wolność i niepodległość jest wielkim zadaniem"

KAI / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 19:41
„Odzyskana przez nas wolność i niepodległość jest wielkim zadaniem dla nas wszystkich” - powiedział abp Damian Zimoń, witając uczestników obchodów święta 3 Maja w czasie Mszy św. w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Przypomniał, że Jezus Chrystus z wysokości krzyża uczy nas miłości i prawdy oraz daje nam Maryję za Matkę. „Jej opieka w historii naszego narodu jest widoczna” - podkreślił metropolita katowicki.
więcej

Modlitwa za poległych w II wojnie światowej

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 19:40
Na „Prochorowskim Polu” patriarcha Cyryl modlił się 2 maja za żołnierzy, którzy zginęli tam w największej bitwie wojsk pancernych w czasie II wojny światowej. W walce brało udział po obu stronach ponad 1200 czołgów i dział samobieżnych.
więcej

"Kościół wciąż potrzebuje nawrócenia"

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 19:13
Bliskie sobie od dzieciństwa sanktuarium maryjne w Altötting przypomniał Papież, żegnając w bazylice watykańskiej najstarszego z kardynałów – niemieckiego benedyktyna Paula Augustina Mayera. Urodził się on blisko 99 lat temu, 23 maja 1911 r., w tej właśnie bawarskiej miejscowości. Benedykt XVI nawiązał do przesłania nadziei, jakie wyraża każdy chrześcijański pogrzeb.
więcej

Atak bombowy na chrześcijańskich studentów

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 18:57
Cztery osoby zginęły a ponad 171 jest rannych w wyniku eksplozji dwóch bomb pod Mosulem w północnym Iraku. Celem wczorajszego ataku był autobusowy konwój z chrześcijańskimi studentami. Pokonywał on codziennie 40-kilometrową trasę z miasta Hamdaniya do Mosulu, dlatego stał się łatwym celem dla terrorystów. Stan 17 ofiar jest bardzo poważny. Studenci jechali na zajęcia uniwersyteckie.
więcej

"Trzeba promować swoją tożsamość narodową"

KAI / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 17:22
O potrzebie nie tylko zachowania, ale i promowania tożsamości narodowej - mówił dzisiaj biskup pomocniczy gliwicki Gerard Kusz podczas uroczystości NMP Królowej Polski w Gliwicach. W homilii nawiązywał do 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
więcej

Jasna Góra: Uroczystości ku czci Królowej Polski

KAI / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 14:36
Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego, z udziałem przedstawicieli episkopatu, zagranicznych gości i ok. 10 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski. Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczył prymas Muszyński, kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP.
więcej

"Potrzebujemy rozumnego sporu i jedności"

KAI / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 13:46
Potrzebujemy rozumnego różnienia się i sporu oraz porozumienia ponad podziałami - powiedział abp Kazimierz Nycz w czasie Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W święto Matki Boskiej Królowej Polski i 219. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja metropolita warszawski odprawił Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz za tych, którzy nią kierują. Dziękował też za łaski, otrzymane przez Polaków na przestrzeni tych lat.
więcej

"Kościoła nie wolno wykorzystywać w polityce"

PAP / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 13:24
Przed próbami instrumentalnego wykorzystywania Kościoła w walce politycznej, w kontekście nadchodzących wyborów, przestrzegał w poniedziałek podczas uroczystych obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja metropolita lubelski abp Józef Życiński.
więcej

"Miłość do Ojczyzny trzeba przekuć w czyn"

KAI / zylka
Poniedziałek, 3 maja 2010, godz. 13:07
„Trzeciomajowe święto to wciąż żywe i podejmowane od nowa przypomnienie o królowaniu Maryi i kolejna zachęta do konkretnej służby Ojczyźnie każdego z nas zgodnie z jego własnym powołaniem” – mówił bp Wojciech Polak podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej 3 maja w katedrze gnieźnieńskiej.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook