Warszawa: ekumeniczne nabożeństwo żałobne

KAI / ad
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 21:05
Smutek w tych dniach dotknął nas wszystkich, bez względu na wyznanie - mówił w środę 14 kwietnia w kościele Świętej Trójcy w Warszawie ks. radca Piotr Gaś podczas ekumenicznego nabożeństwa ku czci ofiar zbrodni katyńskiej przed 70 laty i ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości uczestniczyli zwierzchnicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Jerzy Samiec i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski oraz prawosławny arcybiskup Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
więcej

Wysłannik Ojca Świętego będzie żegnał ofiary

KAI / ad
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 19:18
W sobotę o godz. 12. na Placu Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości żałobne za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Mszy św. przewodniczyć będzie delegat Ojca Świętego. Natomiast o godz. 18 Mszy św. nad trumnami Prezydenckiej Pary w archikatedrze św. Jana przewodniczyć będzie abp Kazimierz Nycz. Ciała Lecha i Marii Kaczyńskich pozostaną w katedrze do niedzieli rano.
więcej

Peregrynacja relikwii św. Jana Marii Vianneya

Radio Watykańskie / R. Łączny, KAI
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 19:04
W Poznaniu rozpoczyna się dziś nawiedzenie relikwii św. Jana Marii Vianneya, patrona kapłanów. Pomysł peregrynacji narodził się jeszcze przed ogłoszeniem przez Benedykta XVI Roku Kapłańskiego.
więcej

30 lat polskiego wydania L’Osservatore Romano

Radio Watykańskie
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 18:32
W czasie audiencji ogólnej Papież spotkał się m.in. z redakcją polskiego wydania L’Osservatore Romano, które w tym miesiącu obchodzi 30. rocznicę powstania.
więcej

Pogrzeb prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

KAI / ad
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 18:23
Pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie odbędzie się w poniedziałek 19 kwietnia w Warszawie. Informacje o możliwości jego pochówku w Krakowie, abp Kazimierz Nycz nazwał „kaczką dziennikarską".
więcej

Watykan: kalendarz najbliższych beatyfikacji

Radio Watykańskie / ak
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 18:21
Stolica Apostolska oficjalnie potwierdziła datę i miejsce beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się – jak już zapowiadano – w niedzielę 6 czerwca w Warszawie. Papieski Urząd ds. Celebracji Liturgicznych podał terminy wyniesienia do chwały ołtarzy w najbliższych dwóch miesiącach siedmiu sług Bożych. Dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dotyczące heroiczności cnót i cudów przypisywanych ich wstawiennictwu – zaś męczeństwa w przypadku ks. Jerzego –były już promulgowane wcześniej.
więcej

Koncert ku czci Jana Pawła II i ofiar katastrofy

Radio Watykańskie / ak
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 18:09
W Rzymie 12 kwietnia odbył się koncert ku czci Jana Pawła II i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Z recitalem chopinowskim wystąpił młody pianista Wojciech Waleczek. W okolicznościowym przemówieniu ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka podkreśliła, że koncert wiąże się z pamięcią o wielkich Polakach: Fryderyka Chopina, polskiego Papieża, Prezydenta Kaczyńskiego i tych wszystkich, którzy „zginęli wraz z nim na służbie, w wielkiej misji oczyszczania pamięci oraz poszukiwania prawdy i pojednania”.
więcej

Parafiada wspomina śp. ojca Józefa Jońca

KAI / ad
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 17:11
"Odszedł do Pana duszpasterz wielkich cnót. Kościół, Zakon Pijarów, polski sport, dzieci i młodzież, ponieśli wyjątkową stratę" - tak członkowie Stowarzyszenia Parafiada organizującego co roku program sportowo-religijny dla młodzieży wspominają pijara o. Józefa Jońca, który zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
więcej

Kirgizja pamięta o Polsce i jej prezydencie

Radio Watykańskie / D. Wojciechowski SJ, Biszkek, Kirgistan
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 17:09
Tragedia pod Smoleńskiem poruszyła dosłownie cały świat, nawet niewielką Kirgizję daleko na Wschodzie, w środkowej Azji. W tej byłej sowieckiej republice prezydenta Lecha Kaczyńskiego uznano za wzór uczciwego i nieskorumpowanego przywódcy. Kirgizja zmaga się w tych dniach z przewrotem rewolucyjnym i obaleniem własnego prezydenta oskarżanego o korupcję i nieuczciwość.
więcej

Jerozolima modli się za Polskę

Radio Watykańskie / J. Kraj OFM, Betlejem
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 17:06
We środę 14 kwietnia w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem międzynarodowa wspólnota katolicka Ziemi Świętej modliła się podczas Eucharystii we franciszkańskim kościele Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie. Mszę pod przewodnictwem kustosza Ziemi Świętej koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Świątynię wypełnili nie tylko Polacy, ale również księża i siostry zakonne z innych krajów. Współczucie i solidarność z Polakami wyrazili ponadto lokalni chrześcijanie, żydzi i muzułmanie.
więcej

Słowacja: 60 lat od barbarzyńskiej nocy

Radio Watykańskie / ks. S. Ługowski, Słowacja
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 16:53
Decyzją centralnych władz byłej Czechosłowacji, w nocy z 13 na 14 kwietnia 1950 r. brutalnie sparaliżowano na długie lata życie zakonów męskich i całego Kościoła na tej ziemi. Noc ta zostanie na zawsze w pamięci Kościoła w Czechach i na Słowacji jako najciemniejsza, najbardziej barbarzyńska w historii byłej komunistycznej Czechosłowacji.
więcej

Papież zapewnia o wsparciu dla Polaków

KAI / psd
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 12:08
Benedykt XVI wyraził swą łączność duchową z pogrążonymi w żałobie narodowej Polakami. Kapłanom przypomniał, aby w swej działalności nauczycielskiej byli zawsze wierni nauce Chrystusa. Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej na placu św. Piotra zgromadziło się ok. 16 tys. wiernych, którzy złożyli papieżowi życzenia z okazji przypadających pojutrze 83. urodzin oraz w poniedziałek - 5 rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.
więcej

Watykan komentuje wypowiedź kard. Bertonego

KAI / ad
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 11:31
Stolica Apostolska potwierdziła stanowisko kard. Tarcisio Bertonego, wyrażone przezeń w Chile, iż nie ma związku między celibatem a pedofilią, istnieje natomiast współzależność między homoseksualizmem a pedofilią. Ponieważ stwierdzenie to ściągnęło na sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej wiele zarzutów, toteż 14 bm. ks. Federico Lombardi, szef watykańskiego Biura Prasowego wystosował specjalne oświadczenie na ten temat.
więcej

Śmierć! Zjawisko spotykane codziennie

Posłaniec
Jan Uryga
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 07:13
Jest faktem, że życie ludzkie ma swoją jesień, że się kończy. Wobec śmierci człowieka wszyscy milkną. Ludzie wszystkich przekonań, religii i światopoglądów odnosili się i odnoszą do niej z szacunkiem bo śmierć czeka każdego bez wyjątku.
więcej

Czy piekło będzie zaludnione? - J 3, 16-21

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 14 kwietnia 2010, godz. 07:00
Jezus powiedział do Nikodema: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.
więcej

Rosja: Kościół prawosławny solidarny z Polską

Radio Watykańskie
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 22:08
Patriarchat moskiewski wezwał Rosjan i Polaków, aby trudne czasy między Polską i Rosją nigdy więcej się nie powtórzyły. Podkreśla się otwartość tragicznie zmarłego prezydenta Polski na duszę rosyjskiego narodu oraz wierność wartościom chrześcijańskim.
więcej

Brazylia: Trwa trzydniowa żałoba narodowa

ks. Z. Malczewski TChr / Radio Watykańskie
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 21:24
Prezydent Brazylii 10 kwietnia ogłosił trzydniową żałobę narodową. W depeszy przesłanej do premiera Donalda Tuska i do pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego Inacio Lula da Silva wyraził ubolewanie z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żony oraz innych osób.
więcej

Po co nam żałoba?

Dominik Ciołek SJ
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 12:57
Właśnie w bezruchu żałoby można odnaleźć zapomnianą w codziennej gonitwie radość przemiany. Śmierć innych może obudzić w nas pragnienie życia, a wtedy unicestwienie okaże się najsilniejszym przejawem narodzin.
więcej

"Niech ta ofiara będzie zaczynem pojednania"

KAI / psd
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 11:45
Niech ta ofiara stanie się zaczynem dobra, solidarności i pokoju w naszych sercach i w naszej Ojczyźnie. Niech stanie się także zaczynem pokoju i pojednania między narodem polskim i rosyjskim – wzywał we wtorek w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz, wspominając tragicznie zmarłych w sobotniej katastrofie lotniczej. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w bazylice Mariackiej w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
więcej

Abp Głódź: media zaczęły mówić sercem

KAI / psd
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 11:44
Dobrze, że wszystkie media zaczęły mówić sercem i za to im dziękujemy - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź w Radiu Plus. Metropolita gdański zaznaczył, że póki trwa żałoba i ból, za wcześnie na wnioski z tej tragedii
więcej

XVI Targi Wydawców Katolickich przesunięte

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich / apio
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 11:43
Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w związku z tragedią, jaka dotknęła naszą Ojczyznę, podjął decyzję o przesunięciu terminu XVI Targów Wydawców Katolickich.
więcej

Dlaczego przeżywamy żałobę

Stanisław Biel SJ
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 07:08
W czasie żałoby żegnamy się z ludźmi, którzy byli nam bliscy, których kochaliśmy. Opowiadamy sobie nawzajem, ile zmarły dla nas znaczył, co tworzył w swoim życiu, jakie doświadczenia dzieliliśmy wspólnie. W ten sposób „obiekt miłości nie ginie, nosimy go bowiem w nas samych”
więcej

Co to jest „zmartwychwstanie”? - J 3, 7-15

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 13 kwietnia 2010, godz. 07:04
Jezus powiedział do Nikodema: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Trzeba wam się powtórnie narodzić. Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha". W odpowiedzi rzekł do Niego Nikodem: "Jakżeż to się może stać?"
więcej

Nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy

PAP / mik
Poniedziałek, 12 kwietnia 2010, godz. 22:44
Kancelaria prezydenta opublikowała porządek nabożeństw i liturgii z udziałem jej przedstawicieli, które zostaną odprawione w najbliższym okresie w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
więcej

Węgry solidarne w cierpieniu z Polską

Radio Watykańskie / L. Kryża TChr, Budapeszt
Poniedziałek, 12 kwietnia 2010, godz. 18:18
Już w sobotę przed południem, kiedy tylko węgierskie media podały wiadomość o katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, przed ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej i przed kościołem polskim w Budapeszcie zaczęli gromadzić się Polacy i Węgrzy, składając zapalone znicze i kwiaty. Także pod pomnikiem generała Józefa Bema miało miejsce spontaniczne spotkanie Polaków i Węgrów, będące wyrazem solidarności z tym, co przeżywa Polska.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook