Ciało Jana Pawła II zostanie przeniesione

PAP / wab
Piątek, 26 lutego 2010, godz. 20:29
Po beatyfikacji Jana Pawła II jego ciało zostanie z całą pewnością przeniesione z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra - powiedział w czwartek jej archiprezbiter kardynał Angelo Comastri.
więcej

Zaangażowanie humanitarne Kościoła na Haiti

Radio Watykańskie
Piątek, 26 lutego 2010, godz. 20:11
Kościelna komisja ds. pomocy dla Haiti działająca pod egidą episkopatu USA wybiera się na wizję lokalną, by na miejscu zapoznać się z najpilniejszymi potrzebami. W trakcie wizyty biskupi podejmą decyzję, na co przeznaczą środki finansowe zebrane przez amerykańskich katolików w czasie specjalnej zbiórki.
więcej

Episkopaty Kolumbii i Wenezueli łagodzą konflikt

Piątek, 26 lutego 2010, godz. 19:57
Episkopaty Kolumbii i Wenezueli ponowiły propozycję mediacji w rozwiązywaniu kryzysu w relacjach między obu krajami. Z inicjatywą taką biskupi wystąpili w ubiegłym roku. Obecnie przypomniał o niej sekretarz kolumbijskiego episkopatu, apelując do obu stron o umiar, rozsądek i wzajemny szacunek.
więcej

Razem z Jezusem zostałem przybity do krzyża

Jakub Kołacz SJ
Piątek, 26 lutego 2010, godz. 08:50
Tylko grzesznicy umierają na krzyżu, bo śmierć taka jest karą za grzechy. Od tej reguły nie ma wyjątków — także Chrystus, choć grzechu nie popełnił (1 P 2, 22), aby jednak zagłębić się w tajemnicę nieprawości i zostać przybitym, wpierw musiał zostać uznany za grzesznika. Jak do tego mogło dojść? Św. Paweł wyjaśnia to za pomocą stwierdzenia z pogranicza mistyki: On to dla nas grzechem uczynił tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą (2 Kor 5, 21). Tak to wygląda z perspektywy nieba.
więcej

Zgoda buduje… - Mt 5, 20-26

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 26 lutego 2010, godz. 06:09
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
więcej

Caritas zebrał 8 mln 700 tys. zł na pomoc Haiti

KAI / zylka
Czwartek, 25 lutego 2010, godz. 15:45
Caritas Polska zebrała 8 mln 700 tys. zł na pomoc Haiti. To wyniki zbiórki SMS-owej, wpłat na konta oraz ofiar składanych przed kościołami. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc długofalową, w tym budowę szkoły i niewielkiego szpitala w miejscowości Jacmel.
więcej

Przejście medytacyjno-kontemplacyjne w świetle Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli

Życie Duchowe
Jacek Bolewski SJ
Czwartek, 25 lutego 2010, godz. 12:55
Narodzenie chrześcijanina jako nowego człowieka to początek. Wraz z nim otwiera się droga, na której nowe życie ma wzrastać. Okazuje się wtedy, że w „nowo narodzonym” pozostało wiele ze „starego” człowieka: jego przywiązania, ciągłe ciążenie w stronę przeciwną niż odnawianie się w Duchu jako wzrastanie w miłości. Kościół posiada wiele środków służących do kształtowania nowego człowieka i do pozostawiania starego, by dokonała się jego śmierć. Właśnie od tej strony przyjrzyjmy się Ćwiczeniom duchownym św. Ignacego Loyoli, pytając w szczególności, jaką rolę w tym procesie przejścia spełnia medytacja i kontemplacja.
więcej

"Ćwiczący" w Ćwiczeniach duchownych

Życie Duchowe
Peter-Hans Kolvenbach SJ
Czwartek, 25 lutego 2010, godz. 11:56
Ćwiczenia duchowne angażują czterech „uczestników”: Boga, św. Ignacego, osobę dającą Ćwiczenia i osobę odprawiającą je. Warto na początku lepiej uświadomić sobie kilka aspektów zachodzących między nimi relacji.
więcej

Papież zaniepokojony atakami na chrześcijan

KAI
Czwartek, 25 lutego 2010, godz. 08:50
Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu zabójstw chrześcijan w Mosulu na północy Iraku. Watykańskie media poinformowały o reakcji Benedykta XVI na wiadomości zamordowaniu we wtorek trzech osób – członków tej samej rodziny.
więcej

Polscy obrońcy życia solidarni z Hiszpanami

KAI / drr
Czwartek, 25 lutego 2010, godz. 08:05
Polscy obrońcy życia wyrazili w liście wyrazy poparcia i solidarności z Hiszpanami, którzy nie zgadzają się na legalizacje aborcji w tym kraju.
więcej

Nie jesteśmy dorośli - Mt 7, 7-12

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 25 lutego 2010, godz. 07:10
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.
więcej

"Fryderyk Chopin był człowiekiem religijnym"

KAI / zylka
Środa, 24 lutego 2010, godz. 22:41
Chopin był człowiekiem religijnym! – jest o tym przekonany prof. Mieczysław Tomaszewski wybitny polski muzykolog, jeden z najlepszych znawców życia i twórczości Fryderyka Chopina, którego 200. rocznicę urodzin obchodzi obecnie cały świat. Zdaniem prof. Tomaszewskiego jednym z koronnych argumentów za głęboką religijnością kompozytora jest opinia jego wieloletniej towarzyszki życia George Sand, która wyraziła opinię, że Chopin był „zasklepiony w katolicyzmie”.
więcej

Po co kapłan? – sympozjum z kard. Cordesem

Radio Watykańskie / M. Raczkiewicz CSsR
Środa, 24 lutego 2010, godz. 22:24
„Po co kapłan? Odpowiedź Benedykta XVI” – mówił o tym kard. Paul Josef Cordes w Madrycie. Przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum wziął udział w zorganizowanych tam „Dniach Teologicznych”. Ich temat skupił się tym razem na obchodzonym właśnie Roku Kapłańskim.
więcej

Europejski rok Kościołów na rzecz emigracji

Radio Watykańskie / L. Woroniecki SAC
Środa, 24 lutego 2010, godz. 22:03
Konferencja Biskupów Europy ustanowiła obecny rok „Europejskim rokiem Kościołów na rzecz emigracji”. I właśnie przybyszom i ich prawom poświęcone jest wielkopostne przesłanie Rady Kościołów Chrześcijańskich Francji. Prezentuje ono wspólne stanowisko chrześcijan – katolików, protestantów, anglikanów, prawosławnych, Ormian i innych, w kwestiach politycznych i społecznych dotyczących migrantów.
więcej

Genewa: raport Organu Kontroli Narkotyków

Radio Watykańskie / T. Węgrzyn, Genewa
Środa, 24 lutego 2010, godz. 21:10
Międzynarodowy Organ Kontroli Narkotyków publikuje roczny raport. O ile w wielu krajach zachodnich konsumpcja pewnego typu leków zaczyna przewyższać konsumpcję narkotyków, o tyle w Europie środkowej i wschodniej gwałtownie rośnie produkcja tzw. opiatów oraz konsumpcja narkotyków syntetycznych.
więcej

CELAM: rzesza ubogich w Ameryce Łacinskiej

Radio Watykańskie
Środa, 24 lutego 2010, godz. 20:51
Kryzys ekonomiczny, opcja na rzecz ubogich i ochrona stworzenia – to główne tematy obrad wydziału „Sprawiedliwość i Solidarność” Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (7-10 lutego). Na zakończenie spotkania, które odbyło się w Bogocie wydano komunikat analizujący sytuację społeczną i polityczną kontynentu w świetle dokumentu z Aparecidy. Zwraca się w nim uwagę na rosnącą wzajemną zależność różnorakich zjawisk w sferze publicznej, tak pozytywnych, jak i negatywnych, co domaga się od Kościołów lokalnych wspólnej refleksji i współpracy.
więcej

Kościół kontynuuje walkę z mafią

Radio Watykańskie
Środa, 24 lutego 2010, godz. 20:20
Nie da się ożywić południa Italii, jeśli nie uwolni się go najpierw spod władzy mafii – ostrzegają włoscy biskupi. Dziś został opublikowany od dawna zapowiadany dokument episkopatu na temat południowych Włoch. W dużej mierze jest on poświęcony przestępczości zorganizowanej.
więcej

Irak: kolejne morderstwo chrześcijan w Mosulu

Radio Watykańskie
Środa, 24 lutego 2010, godz. 19:43
Ekumeniczna rada Kościołów Iraku zaapelowała o światową mobilizację w celu ocalenia obecności chrześcijan w tym kraju. Pod apelem podpisała się nowoutworzona 14-osobowa rada zwierzchników religijnych zaniepokojonych powtarzającymi się aktami przemocy wobec wyznawców Chrystusa. Poprosili oni wszystkie Kościoły świata i ludzi dobrej woli o wykorzystanie wszelkich pokojowych i dyplomatycznych środków, by zapewnić irackim chrześcijanom pokój, bezpieczeństwo i wolność wyznania.
więcej

Czy mężczyźni są obecnie dyskryminowani?

ks. Dariusz Kowalczyk SJ
Środa, 24 lutego 2010, godz. 12:25
W dzisiejszych czasach feminizmu i politycznej poprawności wprowadzanie rozróżnień ze względu na płeć może łatwo narazić się na zarzut seksizmu i dyskryminacji. Tym bardziej jednak trzeba przypominać, że – jak śpiewa Arka Noego – „sanki są w zimie, rower jest w lato /mama to nie jest to samo co tato”.
więcej

Kapucyni walczą z ubóstwem poprzez sztukę

KAI / mik
Środa, 24 lutego 2010, godz. 12:15
W ramach walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym Bracia Mniejsi Kapucyni organizują cykl spotkań charytatywnych. Najbliższy wieczór rozpoczynający się sztuką „Ta cisza to ja” w wykonaniu Jacka Kawalca odbędzie się 2 marca w Teatrze „Kamienica” w Warszawie.
więcej

Coś więcej niż cud - Łk 11, 29-32

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 24 lutego 2010, godz. 07:00
Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: "To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.
więcej

Sukces antyaborcyjnego spotu w USA

KAI / drr
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 21:00
Około 4 proc. zwolenników aborcji, którzy zobaczyli antyaborcyjną reklamę w przerwie amerykańskiego Super Bowl, przyznało, że ponownie przemyślało swój stosunek do życia nienarodzonego - wskazują najnowsze badania opinii publicznej w USA.
więcej

Lider muzułmanów przeciwny usuwaniu krzyży

Radio Watykańskie
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 20:32
Kościół katolicki oraz Kościoły ewangelickie zaprotestowały przeciwko ściągnięciu krzyży ze ścian sądów w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii. Do protestu przyłączyli się niektórzy chadeccy politycy oraz przewodniczący Niemieckiej Rady Islamu.
więcej

USA: postępy wizytacji apostolskiej zakonnic

Radio Watykańskie
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 20:19
Wizytacja apostolska żeńskich zgromadzeń zakonnych w Stanach Zjednoczony zaczyna przynosić pozytywne rezultaty. Po pierwszych oporach, kiedy w listopadzie większość przełożonych generalnych i prowincjalnych odmówiła wypełnienia nadesłanego przez Watykan kwestionariusza, dziś niemal wszystkie wspólnoty uznają już prawo Stolicy Apostolskiej do zadawania im pytań.
więcej

Irak: Apel o bezpieczeństwo dla chrześcijan

KAI / mik
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 20:16
Władze Mosulu powinny wziąć pełną odpowiedzialność za utrzymanie chrześcijańskiej obecności w tym irackim mieście – czytamy w liście chrześcijańskich biskupów Mosulu. – Potrzebujemy zarazem międzynarodowej interwencji, by zmusić władze centralne i lokalne do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mniejszości chrześcijańskiej w tym regionie.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook