Ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 15:00
Ostatnia ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę miała miejsce 26 maja 1970 roku. Do sanktuarium przybyło wówczas ponad 4 tys. kapłanów z całego kraju. Z okazji przeżywanego obecnie Roku Kapłańskiego, 1 maja br. odbędzie się druga taka pielgrzymka, na którą zaproszeni są wszyscy spośród 29 tys. obecnie posługującymi w kraju księży. Organizatorzy spodziewają się co najmniej połowy z nich. O przygotowaniach do pielgrzymki mówi KAI ks. dr Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP.
więcej

"Rodzinie trzeba pomagać, a nie zastępować ją"

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 14:48
- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zbyt głęboko ingeruje w autonomię rodziny - powiedział dziennikarzom abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski, który 2 marca gościł na prezentacji „Dziennika” bł. Edmunda Bojanowskiego, zapytany o zastrzeżenia co do projektowanej ustawy podkreślił, że mają je nie tylko środowiska katolickie.
więcej

Poznań: ITM organizuje debatę o patriotyzmie

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 14:41
Jaki jest współczesny polski patriotyzm i czy jest on potrzebny? – nad tym będą zastanawiać się w środę w Poznaniu doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. międzynarodowych, Marek Cichocki oraz publicysta Robert Kuraszkiewicz i historyk Waldemar Łazuga.
więcej

Wytyczne Kościoła dla wyborców katolickich

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 13:35
Kościół katolicki Anglii i Walii zamierza zachęcić wyborców do obrony rodziny, wolności religijnej oraz wartości tradycyjnych. Jutro rozpocznie się tam dystrybucja najnowszego dokumentu społecznego episkopatu w związku z mającymi się odbyć w tym roku nad Tamizą wyborami parlamentarnymi. Jest on zatytułowany: „Wybierając dobro wspólne”.
więcej

Kampus w Rybniku ma własną kaplicę

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 11:02
„Tu znajdziecie miejsce, by się wyciszyć, a zarazem by szukać rozwiązań przed najwyższą mądrością, którą jest Bóg” - mówił katowicki biskup pomocniczy Gerard Bernacki w czasie poświęcenia kaplicy na kampusie w Rybniku, które miało miejsce 1 marca wieczorem.
więcej

Fundament poczucia wartości - Mt 23, 1-12

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 07:02
Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
więcej

Światowe Rekolekcje Podhalańskie o pięknie

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 21:05
W Sacrofano pod Rzymem rozpoczynają się tradycyjne, organizowane już po raz trzynasty, Światowe Rekolekcje Podhalańskie. Bierze w nich udział 110 górali i ich przyjaciół z całego świata.
więcej

Chile: Kościół z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 21:02
Z różnych stron świata napływają wyrazy solidarności z dotkniętym trzęsieniem ziemi Chile. Rośnie też bilans strat związanych z żywiołem, w którym życie straciło ponad 700 osób. Po katastrofie pojawiają się też charakterystyczne zjawiska, znane już na przykład z Haiti, jak rabowanie porzuconego mienia. Arcybiskup Concepción, miasta, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum wstrząsów, stanowczo potępił takie postawy popierając wprowadzenie przez władze godziny policyjnej. Z drugiej strony abp Ricardo Ezzati zwrócił uwagę na spontaniczną solidarność ludności dotkniętej klęską.
więcej

Caritas Polska włącza się w pomoc dla Chile

KAI / psd
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 15:43
Caritas Polska włączy się w pomoc dla ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Chile i prześle tam środki finansowe – zadeklarował zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński. Jak podkreśla, obecnie niezbędne jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z ekipą Caritas Internationalis, która już udała się na miejsce tragedii.
więcej

Kłopoty z uznaniem praw mniejszości religijnych

KAI / psd
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 15:31
Dwadzieścia lat po upadku reżimów totalitarnych i mimo nadejścia demokracji nadal pozostaje wiele do zrobienia w dziedzinie uznania praw mniejszości religijnych w państwach Europy Południowo-Wschodniej. Opinię taką zawiera opublikowany dziś komunikat z zakończonego 28 lutego czterodniowego spotkania przewodniczących episkopatów tej części naszego kontynentu.
więcej

Apel o ochronę autonomii życia rodzinnego

KAI / psd
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 12:36
O ochronę prawa rodziców do wychowania dzieci według wyznawanych zasad, prawa dziecka do opieki ze strony biologicznych rodziców oraz prawa do autonomii i intymności życia rodzinnego - apeluje Rada ds Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Apel do parlamentarzystów - przesłany dziś KAI - został wystosowany w kontekście dyskusji nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
więcej

Uwaga! Wyrachowanie szkodzi!- Łk 6, 36-38

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 07:09
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny
więcej

Pokojowy marsz chrześcijan w Iraku

Radio Watykańskie / KAI / PAP/ Reuters / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 19:00
Pokojowy marsz przeszedł rano ulicami Mosulu oraz kilkunastu okolicznych wiosek i miasteczek. Z tego powodu wszystkie niedzielne Msze przeniesiono tam na popołudnia. Był to milczący protest chrześcijan, którzy w ostatnich tygodniach znaleźli się na celowniku islamskich fundamentalistów. Marszowi towarzyszyła modlitwa oraz post w intencji cierpiących chrześcijan.
więcej

Nie-katolicy też chcą batyfikacji Jana Pawła II

KAI / PAP / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 16:50
Wierni innych wyznań i religii, w tym judaizmu i islamu również oczekują beatyfikacji Jana Pawła II - pisze „La Repubblica”. Rzymski dziennik powraca dziś do sprawy listów na temat łask otrzymanych za wstawiennictwem Jana Pawła II, napływających do postulatora jego procesu beatyfikacyjnego, ks. Sławomira Odera od osób spoza Kościoła.
więcej

VI Maraton Biblijny w Poznaniu otwarty!

KAI / PAP / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 15:26
Wybitny patrolog, ks. prof. Marek Starowieyski przeczytał pierwszy rozdział Starego Testamentu, traktujący o stworzeniu świata. W ten sposób w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu rozpoczął się VI Maraton Biblijny – Biblia A i Ω.
więcej

Papież modli się za ofiary trzęsienia w Chile

PAP / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 12:55
Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę Benedykt XVI modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Chile. Zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi, którzy ucierpieli w jego wyniku.
więcej

Rok Chopinowski - Msza Św. na Wawelu

KAI / PAP / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 11:35
Piękno muzyki Fryderyka Chopina porywa ludzkie serca i niesie do tego, który jest źródłem wszelkiego piękna, do Boga – powiedział dziś w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz o muzyce kompozytora w homilii podczas Mszy św., która rozpoczęła obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie.
więcej

Dziś Niedziela "Ad Gentes" - pomagajmy!

KAI / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 10:07
W II Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Niedzielą "Ad Gentes", we wszystkich kościołach w Polsce zbierane są ofiary, które zostaną przekazane na projekty charytatywne realizowane przez misjonarzy. W ub.r. dzięki akcji zebrano 750 tys. zł.
więcej

Wyszedł na górę, aby się modlić - Łk 9,28b-36

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 09:44
Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim.
więcej

Miejsca noclegowe na Świętym Krzyżu

PAP / apio
Niedziela, 28 lutego 2010, godz. 09:43
Około 40 miejsc noclegowych dla pielgrzymów odwiedzających sanktuarium na Świętym Krzyżu powstanie w wyniku remontu skrzydła północnego tamtejszego klasztoru oo. oblatów. 60 proc. kosztów inwestycji sfinansuje UE. Prace ruszą jesienią - zapowiadają zakonnicy.
więcej

35. spotkanie Ruchu Światło-Życie

PAP / drr
Sobota, 27 lutego 2010, godz. 17:05
Około 1,1 tys. osób, zaangażowanych w działalność katolickiego Ruchu Światło-Życie, uczestniczy w trwającym od piątku czterodniowym spotkaniu na Jasnej Górze. Do Częstochowy przyjechali inspiratorzy Ruchu z całej Polski i goście z zagranicy.
więcej

Pakistan: kolejna ofiara ustawy o bluźnierstwie

KAI / drr
Sobota, 27 lutego 2010, godz. 17:03
Na dożywocie skazany został pakistański chrześcijanin za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi i Koranowi. Drugi z oskarżonych – muzułmanin, przeciwko któremu wysunięto te same zarzuty, został uniewinniony.
więcej

Pierwsze dziecko w piotrkowskim oknie życia

KAI/ drr
Sobota, 27 lutego 2010, godz. 07:20
W Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim po raz pierwszy zostawiony został noworodek. Opiekujące się punktem siostry salezjanki usłyszały dzwonek w piątek rano. Chłopiec jest zdrowy, podczas chrztu z wody otrzymał imię Jan.
więcej

Abp Nycz i abp Zimowski na liście kardynałów

KAI / mik
Sobota, 27 lutego 2010, godz. 07:19
Arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia arcybiskup Zygmunt Zimowski to jedyni Polacy, których nazwiska znajdują się na liście przyszłych kardynałów, którą Benedykt XVI powinien ogłosić w październiku tego roku. Informują dziś o tym dwa włoskie dzienniki „Il Giornale” i „La Stampa”.
więcej

Niezwykłe bogactwo polskich pieśni pasyjnych

Posłaniec
Paweł Szpyrka SJ
Sobota, 27 lutego 2010, godz. 07:12
Zdrada Judasza, jednego z zaufanych uczniów, ból Matki uczestniczącej w cierpieniu Syna, dobrowolna ofiara złożona przez Niewinnego, opuszczenie przez Ojca, zwątpienie uczniów, oszczerstwa… Nikt z uczestników wielkopostnej liturgii nie może stać obojętnie. Pieśni pasyjne przypominają, pouczają i zapraszają do współprzeżywania…
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook