Ojciec Mertes przerwał milczenie jezuitów

"Przegląd" / KAI / mik
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 11:32
O skandalu w berlińskiej szkole Canisius Kolleg, w której dochodziło do molestowania uczniów przez jezuitów pisze w reportażu "Przeglądu" Agnieszka Hreczuk.
więcej

Poznając Boga, poznasz siebie - Mt 16, 13-19

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 07:07
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków". Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?"
więcej

Będą pieniądze na muzeum papieża

KAI / mik
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 07:00
Dom w Wadowicach przy ul. Kościelnej 7, w którym urodził się Karol Wojtyła, na przełomie marca i kwietnia stanie się instytucją kultury. Do tej pory funkcjonujące od 1984 r. w Wadowicach muzeum w papieskim domu rodzinnym jest inicjatywą prywatną i nie ma formalnego statusu muzeum. Teraz ma się to zmienić - czytamy w dzienniku Polska.
więcej

"Świat można poprawić, zaczynając od siebie"

PAP / zylka
Niedziela, 21 lutego 2010, godz. 14:43
Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że świat można poprawić, zaczynając od samych siebie. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że Wielki Post to czas duchowej odnowy.
więcej

Czterdzieści dni przebywał na pustyni - Łk 4,1-13

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 21 lutego 2010, godz. 07:09
Jezus pełen Ducha Świętego, powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód.
więcej

Irak: Wśród chrześcijan panuje panika

KAI / mik
Sobota, 20 lutego 2010, godz. 15:16
Sytuacja chrześcijan na północy Iraku jest coraz bardziej napięta. Od 13 lutego w zamachach w Mosulu zamordowano pięciu chrześcijan, jednego raniono, a jednego uprowadzono. „Jeśli będzie tak dalej jak dotąd, to wkrótce wszyscy chrześcijanie opuszczą Mosul”, powiedział w rozmowie z międzynarodowym dziełem pomocy „Kirche in Not (Kościół w Potrzebie) arcybiskup Mosulu obrządku chaldejskiego Amil Shamaaoun Nona . Szczyt napięć ma miejsce na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi. Ataki na chrześcijan mają ich zastraszyć, wypędzić z zamieszkanych przez nich okolic i spowodować, żeby nie mogli uczestniczyć w wyborach. Od 2003 roku zamordowano ponad 200 chrześcijan.
więcej

Wzrost liczbowy Kościoła jest tendencją stałą

KAI / mik
Sobota, 20 lutego 2010, godz. 15:10
Zawarte w najnowszym wydaniu Annuario Pontificio dane statystyczne świadczą o stałym wzroście liczbowym Kościoła katolickiego. Najnowsze wydanie tego oficjalnego informatora Kościoła Powszechnego na rok 2010 przedstawił dziś Ojcu Świętemu watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone. Zawarto w nim dane na temat liczebnego stanu Kościoła, jego pasterzy i struktur.
więcej

Wiara nie jest intelektualnym samobójstwem

Tygodnik Powszechny
Ks. Wacław Hryniewicz

Sobota, 20 lutego 2010, godz. 07:12
Doświadczamy w życiu nie tylko zła, ale także dobra i piękna. Możemy zatem pytać nie tylko: „Skąd zło?”, ale również: „Skąd dobro i piękno?”. Skąd radość na obliczu ludzi czyniących dobro? Skąd miłość?
więcej

Grzech jest chorobą - Łk 5, 27-32

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 20 lutego 2010, godz. 07:10
Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: "Pójdź za Mną". On zostawił wszystko, wstał i poszedł za Nim.
więcej

Jan Paweł II nie zostanie beatyfikowany 17 X

kai / zylka
Piątek, 19 lutego 2010, godz. 19:20
17 października odbędą się w Watykanie uroczystości kanonizacyjne 6 nowych świętych. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas dzisiejszego zwyczajnego konsystorza publicznego, którego obradom przewodniczył Benedykt XVI. Jednym z nowych świętych będzie żyjący w XV wieku Polak, ks. Stanisław Sołtys (Kazimierczyk), kapłan z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Wcześniej media spekulowały, że właśnie 17 października miałaby się odbyć beatyfikacja Jana Pawła II. Jak wiadomo w tej sprawie konieczne jest jeszcze zaaprobowanie przez Ojca Świętego dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego.
więcej

Rusza konkurs "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"

KAI / mik
Piątek, 19 lutego 2010, godz. 19:10
Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Ma on promować wśród młodzieży wartości uniwersalne, podkreślać szczególną rolę wolontariatu, a przede wszystkim uwrażliwić młodzież na potrzeby innych ludzi. Jest to odpowiedź na przesłanie Jana Pawła II apelującego, by dawać świadectwo miłosierdzia i nieść pomoc ludziom potrzebującym.
więcej

Irak: chrześcijanie już przeżywają „Golgote”

Piątek, 19 lutego 2010, godz. 18:55
W coraz tragiczniejszym położeniu znajdują się chrześcijanie w Iraku. Wczoraj w Mosulu, na północy kraju, odnaleziono ciało 20-letniego Georgesa Wissama, chrześcijańskiego studenta, który chciał być nauczycielem. Jest to już czwarte morderstwo wyznawcy Chrystusa, do jakiego doszło w tym mieście w przeciągu trzech dni.
więcej

Kwestia migrantów jest wyborczo nadużywana

Radio Watykańskie
Piątek, 19 lutego 2010, godz. 18:26
Kwestia migrantów nie może być wykorzystywana przez lokalnych polityków jako element walki wyborczej. Trzeba postawić na integrację i sprawiedliwość społeczną. Przypominają o tym Komisja Episkopatu Włoch ds. Migracji i kościelna Fundacja Migrantes. Ich spotkanie było poświęcone właśnie sytuacji emigrantów we Włoszech.
więcej

USA: pseudokatolickie nauczanie o rodzinie

Radio Watykańskie
Piątek, 19 lutego 2010, godz. 18:12
Kolejna organizacja społeczna w Stanach Zjednoczonych, ciesząca się do tej pory poparciem Kościoła katolickiego, utraciła je. New Ways Ministry ze stanu Maryland od ponad 30 lat angażuje się w tzw. pozytywne podejście do homoseksualizmu w duszpasterstwie. Instytucja ta odrzuca jednak elementarne nauczanie Kościoła katolickiego na temat małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz samych aktów homoseksualnych. Organizacja New Ways Ministry nie jest już uznawana przez Kościół i nie może wypowiadać się w imieniu katolików w USA – ostrzegł przewodniczący episkopatu, kard. Francis George.
więcej

Pedofilia w Kościele – podejście nie histeryczne

Radio Watykańskie
Piątek, 19 lutego 2010, godz. 18:04
Choć we włoskim Kościele pedofilia jest traktowana poważnie i istnieją pod tym względem dobre środki ostrożności, przez ostatnich 10 lat aż 80 kapłanów zostało posądzonych o to przestępstwo – twierdzi ks. Fortunato Di Noto, założyciel stowarzyszenia Meter, które na co dzień pomaga ofiarom molestowania. Słowa te potwierdzają tezę, że Kościół, podobnie jak szkoły czy kluby sportowe, należą do instytucji, które są najbardziej zagrożone przez pedofilów.
więcej

Do postu trzeba dorosnąć - Mt 9, 14-15

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 19 lutego 2010, godz. 07:11
Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: "Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?"
więcej

O kapłańskim pośrednictwie i posłuszeństwie

Radio Watykańskie
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:49
Nikt nie czyni sam siebie kapłanem, lecz staje się nim dopiero na mocy Bożego namaszczenia, a kapłaństwo powinno włączać duszpasterzy w cierpienia i radości człowieczeństwa, które stały się udziałem Chrystusa – Najwyższego Kapłana. Mówił o tym w Watykanie Benedykt XVI do proboszczów Rzymu.
więcej

Debata o konflikcie misji i komercji w mediach

KAI / ad
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:45
„Misja - komercja w mediach. Realna możliwość czy nieunikniony konflikt?" - na ten temat dyskutowali 18 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich medioznawca prof. Wiesław Godzic i mec. Marek Markiewicz, pierwszy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
więcej

Wielkopostne rekolekcje Kurii Rzymskiej

Radio Watykańskie
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:40
Benedykt XVI wraz ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczyna niebawem rekolekcje wielkopostne. Na ten czas zawieszone zostają wszystkie papieskie audiencje w tym cośrodowe spotkanie z pielgrzymami. Tegorocznym rekolekcjonistą jest włoski salezjanin ks. Enrico dal Covolo, a rozważania koncentrować się będą wokół powołania kapłańskiego.
więcej

Konwersje na katolicyzm w Australii i W.Brytanii

Radio Watykańskie
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:31
Kolejna grupa anglikańskich tradycjonalistów w Australii przyjęła propozycję Benedykta XVI i postanowiła przejść na katolicyzm. Tym razem chodzi o australijską gałąź organizacji Forward in Faith. Stojący na jej czele bp David Robarts wyznaje, że decyzja ta jest konsekwencją arogancji ich rodzimej wspólnoty anglikańskiej, która nie uszanowała ich przekonań. „Kocham moją anglikańską tradycję i cieszę się, że będę mógł ją zachować w Kościele katolickim” – mówi bp Robarts.
więcej

Chyrowiacy odzyskali świątynię po 18 latach

Radio Watykańskie
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:19
Ukraińscy katolicy odzyskali kościół w Chyrowie. Starania o zwrot świątyni trwały 18 lat. Rekonsekracja parafialnego kościoła św. Wawrzyńca odbędzie się 21 lutego. „Jesteśmy Bogu bardzo wdzięczni za kolejny dar dla naszego Kościoła lwowskiego, którym jest odzyskanie po 18 latach starań kościoła parafialnego w Chyrowie – powiedział metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki.
więcej

Australia: caritasowski flashmob w Sydney

Radio Watykańskie
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:11
Mieszkańców Sydney zadziwiła akcja zorganizowana przez młodzież Caritas Australii. W kampanii „zatrzymania światowej biedy” prawie pół tysiąca wolontariuszy zorganizowało spektakl uliczny nazywany flashmobem. W samym centrum miasta młodzi ludzie zastygli w miejscu na kilka minut, by przyciągnąć uwagę mieszkańców Sydney, którzy mogli przeczytać ich przesłania na temat ubóstwa i biedy.
więcej

Hiszpania: milion podpisów przeciwko aborcji

Radio Watykańskie / M. Raczkiewicz CSsR, Madryt
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 17:06
Ponad milion podpisów (1 067 315) przeciwko „wszelkiej ustawie o aborcji” złożyli w parlamencie przedstawiciele hiszpańskiego stowarzyszenia Prawo do Życia (DAV – Derecho a Vivir) oraz platformy HazteOir.org (HO). W tej chwili rządowa ustawa znajduje się w senacie. Podpisy były zbierane w całej Hiszpanii od kwietnia ubiegłego roku.
więcej

Pismo Święte to dwa Testamenty: Stary i Nowy

Posłaniec
Edward Czaja SJ
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 15:37
Dobrze jest zacząć od lektury Ewangelii. Czyli: nie czytać zaraz całej Biblii, ale zacząć od Ewangelii, na przykład od tekstu św. Marka, stanowiącego opowiadanie bardzo żywe i jednocześnie bardzo głębokie. To pierwsze spotkanie z Pismem Świętym może następnie zostać pogłębione, poszerzone. Ważne jest, żeby na początku posługiwać się odpowiednimi pomocami, łatwymi do zrozumienia objaśnieniami do poszczególnych ksiąg.
więcej

"Prof. Skubiszewski umiał być Polakiem"

KAI / psd
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 14:48
„Profesor umiał być Polakiem i czuć się dobrze pośród Niemców, Rosjan czy Amerykanów” – powiedział o zmarłym 8 lutego Krzysztofie Skubiszewskim kard. Józef Glemp. W homilii podczas żałobnej Mszy św. sprawowanej w stołecznej katedrze św. Jana, kardynał przypomniał jego ogromne zasługi w wypracowaniu konkordatu pomiędzy Polską a Stolicą Apostolska.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook