Święto Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 16:16
„Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” odbędzie się dziś, 7 marca na Jasnej Górze. Spotkanie będzie okazją do wspólnej modlitwy w intencji polskich kobiet, aby na wzór Maryi i innych niewiast nie bały się być świętymi.
więcej

Sto miast przeciw liberalizacji aborcji w Hiszpanii

M. Raczkiewicz CSsR / Radio Watykańskie / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 16:15
Pod hasłem „Hiszpania – życie tak” oraz „W demokracji słucha się obywateli” w ponad 100 miastach Europy i obu Ameryk odbyły się demonstracje przeciwko ustawie wprowadzającej w Hiszpanii aborcję na życzenie i pozwalającej dokonywać jej nastolatkom bez wiedzy rodziców.
więcej

Chile: kościelna pomoc po trzęsieniu ziemi

Radio Watykańskie / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 16:15
„Dach dla Chile” – kościelna fundacja o takiej nazwie organizuje przy pomocy młodych wolontariuszy budowę tymczasowych schronień dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi, jakie tydzień temu nawiedziło ten kraj.
więcej

Rekolekcje: "Posługa władzy i posłuszeństwo”

Radio Watykańskie / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 16:14
"Posługa władzy i posłuszeństwo” – były tematem rekolekcji dla odpowiedzialnych różnego stopnia w instytutach świeckich, jakie w dniach 5-7 marca odbyły się w Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie.
więcej

Radom przed relikwiami św. Kazimierza

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 15:41
W kościele farnym w Radomiu rozpoczęły się misje jubileuszowe z okazji 650-lecia parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Uroczystościom przewodniczył biskup Henryk Tomasik, który wprowadził do świątyni relikwie św. Kazimierza - patrona miasta Radomia i diecezji radomskiej.
więcej

Kanada: przed katolickim marszem życia

D. Szwarc OMI / Radio Watykańskie / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 15:29
„Aborcja – zbrodnia przeciw ludzkości” – takie hasło obrała sobie na tegoroczny marsz antyaborcyjny Kampania Życie, kanadyjska koalicja walcząca o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
więcej

Poznaniacy już po raz 17. świętują Kaziuka

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 15:28
Odegraniem hejnałów Wilna i Poznania oraz prezentacją Dworu Jagiellońskiego rozpoczął się w niedzielę 7 marca w stolicy Wielkopolski Kaziuk – wileński jarmark ku czci św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy – który od 17 lat obchodzony jest także w Poznaniu.
więcej

Brazylia: "Projekt 1 milion Biblii"

KAI Manaus / Teresina / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 15:27
Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) rozpoczęła 6 marca w mieście Teresina na północy kraju kampanię „Projekt – 1 milion Biblii” (Projeto 1 milhão de Bíblias). Jej celem jest podarowanie Pisma Świętego każdemu, kto nie jest w stanie go kupić.
więcej

Anioł Pański: Wielki Post to czas nawrócenia

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 13:20
Liturgia trzeciej niedzieli Wielkiego Postu mówi nam o nawróceniu a zarazem o miłosierdziu Bożym wobec grzeszników - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 7 marca w Rzymie.
więcej

USA: baptyści i antykatolicki komiks

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 13:10
Jeden ze zborów baptystycznych w amerykańskim stanie Tennessee kolportuje antykatolickie ulotki, szydzące z papieża i wiary w obecność Jezusa w Hostii. O sprawie powiadomiła proboszcza katolickiej parafii pw. Świętego Krzyża w Pigeon Forge uczennica miejscowej szkoły średniej, której ktoś wręczył komiks zawierający te antykatolickie treści.
więcej

"Nie czekajcie, aż przyniosą wam inne orędzia"

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 12:20
W czasie Wielkiego Postu „Bóg zachęca każdego z nas do dokonania zwrotu w swoim życiu, aby myśleć i żyć zgodnie z Ewangelią, ulepszyć coś w swym sposobie modlenia się, działania, pracy i w kontaktach z innymi. Przypomniał o tym Benedykt XVI w kazaniu podczas Mszy św., odprawionej w parafii pw. św. Jana od Krzyża w północnej dzielnicy Rzymu – Colle Salario.
więcej

Z imieniem Boga przed komisję śledczą

KAI / slo
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 11:34
„Słuchajcie, przewodnicy Narodu i Europy. Z imieniem Tego, Który Jest, nie stracicie azymutu na drodze godności człowieka i sprawiedliwości. Z imieniem tym nie staniecie przed komisją śledczą” – napisał w komentarzu do biblijnego tekstu bp Ryczan.
więcej

Przyszedł i szukał na nim owoców - Łk 13,1-9

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 7 marca 2010, godz. 11:06
W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: "Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli?
więcej

Kard. Kasper: papież odpowie na tę tragedię

PAP / psd
Sobota, 6 marca 2010, godz. 19:49
Kardynał Walter Kasper z Watykanu nie wykluczył, że Benedykt XVI wystosuje list do całego duchowieństwa w sprawie skandalu pedofilii w Kościele. Papież stanowczo odpowie na tę "ludzką tragedię" - powiedział kardynał dziennikowi "La Repubblica" w sobotę.
więcej

Europa staje się krajem misyjnym

KAI / psd
Sobota, 6 marca 2010, godz. 19:42
Z wypowiedzi ostatnich papieży oraz teologów zajmujących się analizą Kościoła w Europie, przebija jedno stwierdzenie, Europa stała się krajem misyjnym - powiedział biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko podczas sympozjum ewangelizacyjnego w Koszalinie. Trzydniowe spotkanie w seminarium duchownym odbywa się pod hasłem „Idźcie już stąd na ulice, na place waszych miast!”
więcej

Brazylia: „alternatywny Nobel” dla biskupa?

Radio Watykańskie
Sobota, 6 marca 2010, godz. 19:41
Biskup Erwin Kräutler, stojący na czele prałatury terytorialnej Xingu w Brazylii, jest kandydatem do „alternatywnej Nagrody Nobla Praw Człowieka”. Hierarchę, broniącego praw Indian i walczącego o ochronę środowiska, zgłosił episkopat tego kraju.
więcej

Indie: władze aresztowały czterech biskupów

Radio Watykańskie
Sobota, 6 marca 2010, godz. 19:39
Aresztowaniem czterech indyjskich biskupów oraz wielu kapłanów, zakonnic i świeckich zakończył się 5 marca ponad 700-kilometrowy marsz przeciw dyskryminacji religijnej chrześcijańskich dalitów. Do incydentu doszło w Chennai w stanie Tamil Nadu w Południowo-Wschodnich Indiach.
więcej

"Wyrok ws. "Gościa" jawnie niesprawiedliwy"

KAI / psd
Sobota, 6 marca 2010, godz. 15:47
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach ws. "Gościa Niedzielnego" jest jawnie niesprawiedliwy - uważa ks. Marek Dziewiecki, psycholog i duszpasterz. W ubiegłym roku, komentując pierwszy wyrok w tej sprawie ksiądz zapewniał, że jest gotów ponieść karę więzienia za swoje słowa.
więcej

Co ma wspólnego jad skorpiona i przyjaźń?

Dziennik Polski
Ks. Robert Nęcek / "Dziennik Polski"
Sobota, 6 marca 2010, godz. 07:03
Oto pewien skorpion chciał się przeprawić z jednego brzegu rzeki na drugi jej brzeg. Niestety nie potrafił pływać. Zwrócił się więc z prośbą do żaby, aby mu pomogła. - Weź mnie na grzbiet - zwrócił się do niej, na co ona mu odpowiedziała: nie mogę tego uczynić, gdyż mnie ukąsisz i zginę. Nie zrobię tego, bo cóż bym zyskał, gdybyś ty zginęła, a bez twojej pomocy - nie umiejąc pływać - zginę również i ja. Żaba dała się namówić. Kiedy byli już na środku rzeki, nagle żaba została ukąszona. - Użądliłeś mnie! Teraz przez ciebie zginę. Dlaczego to zrobiłeś? Skorpion odpowiedział: - jest mi przykro, ale taki już jestem. I sam także zginął w błotnistej wodzie.
więcej

Bądźmy sprawiedliwi „tyle, o ile”- Łk15, 11-32

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 6 marca 2010, godz. 07:01
W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi".
więcej

Całodobowa spowiedź w Nowym Jorku

Radio Watykańskie / drr
Piątek, 5 marca 2010, godz. 19:13
W Nowym Jorku rozpoczyna się dziś 24-godzinna spowiedź wielkopostna. Organizuje ją już po raz drugi grupa młodych katolików, którzy chcą dać mieszkańcom metropolii okazję do pojednania się z sobą, bliźnimi i Bogiem.
więcej

COMECE: religia, polityka i społeczeństwo

PAP / drr
Piątek, 5 marca 2010, godz. 17:29
Roli religii w umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i demokratyzacji krajów graniczących z Unią Europejską poświęcono seminarium zorganizowane przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
więcej

Prymas o rodzinie i VIII Zjeździe Gnieźnieńskim

Bernadetta Gozdowska-Kruszyk / KAI / psd
Piątek, 5 marca 2010, godz. 12:27
„Zbliżający się Zjazd Gnieźnieński będzie wielowymiarową debatą ludzi różnych wyznań, narodowości i profesji o rodzinie, jej kondycji i przyszłości. Będzie promocją rodziny i przypomnieniem, czym ona w swojej istocie jest” – powiedział w rozmowie z KAI Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Metropolita gnieźnieński jest inicjatorem i gospodarzem Zjazdów Gnieźnieńskich, z których kolejny, ósmy, odbędzie się w dniach 12-14 marca w Gnieźnie pod hasłem „Rodzina nadzieją Europy”.
więcej

Beatyfikacja papieża najwcześniej w 2011?

KAI / psd
Piątek, 5 marca 2010, godz. 12:15
Beatyfikacji Jana Pawła II nie należy oczekiwać wcześniej niż na wiosnę 2011 – uważa watykanista „Il Giornale” – Andrea Tornielli. Jego zdaniem opóźnienia w stosunku do nadziei wyrażanych przez obserwatorów wynikają z zastrzeżeń jednego z ekspertów medycznych odnośnie do diagnozy choroby uzdrowionej siostry, zanim nastąpił cud. Na wszelki wypadek zdaniem włoskiego watykanisty postulator sprawy pogłębił znajomość dwóch innych przypadków cudownego uzdrowienia za przyczyną Jana Pawła II.
więcej

Czy Kościół może się angażować w politykę?

Theodor Herr
Piątek, 5 marca 2010, godz. 07:13
Ciągle stawiane jest pytanie: czy Kościół posiada jakiekolwiek uprawnienia do zajmowania się sprawami gospodarczo-społecznymi? Czy w ogóle ma prawo mieszać się do dziedzin, które go właściwie nie dotyczą?
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook