Kard. Dziwisz z nadzieją na pojednanie narodów

KAI / apio
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 14:47
Z nadzieją, że owocem tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem stanie się pojednanie narodów polskiego i rosyjskiego wystąpił kard. Stanisław Dziwisz. Przemawiając na początku żałobnej Mszy św. sprawowanej w krakowskiej Bazylice Mariackiej w intencji pary prezydenckiej i pozostałych ofiar, hierarcha powiedział, że troska o takie pojednanie jest „zadaniem naszego pokolenia”.
więcej

Na Torwarze trwa modlitewne czuwanie

kos / KAI / apio
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 14:30
Na Torwarze trwa modlitewne czuwanie przy trumnach ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Torwar jest wielką kaplicą modlitwy i zadumy – powiedział KAI jeden z kapelanów wojskowych, który dziś pełnił posługę duszpasterską wśród rodzin opłakujących swych bliskich. W największej warszawskiej hali widowiskowo-sportowej zamienionej na dom żałobny trwa modlitewne czuwanie w intencji ofiar katastrofy sprzed tygodnia.
więcej

Msze na krakowskich Błoniach i w Łagiewnikach

PAP / KAI / apio
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 12:37
Na krakowskich Błoniach oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach rozpoczęły się w niedzielę w południe msze św. odprawiane dla wiernych, którzy przyjechali na pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.
więcej

Papież odprawił Mszę św. we Florianie na Malcie

tom / st / KAI / apio
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 12:30
„Strzeżcie wiary i wartości, jakie przekazał wam wasz ojciec, święty Paweł Apostoł” – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej Mszy św. we Florianie na Malcie. Papież przestrzegł Maltańczyków przed tymi, którzy „mówią, że nie potrzebujemy Boga ani Jego Kościoła” i zachęcił, aby dzielili się z innymi „darem pobożności”. Na Placu Spichlerzy zebrało się ok. 40 tys. wiernych.
więcej

Kard. Dziwisz powitał ciała Pary Prezydenckiej

KAI / PAP / apio
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 11:04
„Bracia i siostry ze wzruszeniem stajemy przy ciałach Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, którzy zginęli w katastrofie wraz z innymi życia społecznego i politycznego, w czasie pełnienia służby” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz przed Bazyliką Mariacką, przyjmując trumny Pary Prezydenckiej.
więcej

Benedykt XVI ofiarował Złotą Różę Matce Bożej

KAI / ad
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 10:26
Na zakończenie uroczystej Mszy św. we Florianie na Malcie Benedykt XVI ofiarował Matce Bożej z Ta ' Pinu Złotą Różę jako „znak naszej wspólnej synowskiej miłości do Matki Bożej”. Oto tekst papieskiego przemówienia.
więcej

Kard. Sodano nie przybędzie do Krakowa

mp / KAI / apio
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 09:12
Kard. Angelo Sodano, legat Ojca Świętego Benedykta XVI nie może przylecieć dziś do Krakowa na uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP i jego Małżonki do Krakowa.
więcej

Dzieci, czy nie macie nic do jedzenia? - J 21,1-19

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 07:07
Jezus ukazał się znowu nad Morzem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: Idę łowić ryby. Odpowiedzieli mu: Idziemy i my z tobą. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: Dzieci, czy nie macie nic do jedzenia?
więcej

Wielkanocne cechy ucznia Chrystusa

Dariusz Piórkowski SJ
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 07:06
Spotkanie Zmartwychwstałego Pana z uczniami nad Morzem Tyberiadzkim w Ewangelii św. Jana pozwala się zinterpretować na wiele sposobów. Na przykład, można na nie spojrzeć od strony wysiłków, jakie Jezus musiał podjąć, aby przywrócić wiarę i nadzieję w swoich uczniach. Albo za pomocą jakich znaków apostołowie rozpoznali swego Mistrza. W końcu ta poruszająca scena dyskretnie odsłania dwie istotne cechy ucznia Chrystusa ucieleśnione w Piotrze i w Umiłowanym Uczniu.
więcej

Benedykt XVI spotkał się z prezydentem Malty

KAI / ad
Niedziela, 18 kwietnia 2010, godz. 07:05
Benedykt XVI w pierwszym dniu pielgrzymki spotkał się z prezydentem Malty Georgem Abelą. Spotkanie odbyło się w pałacu prezydenckim w La Valetcie, będącym XVI-wiecznym pałacem wielkich mistrzów zakonu maltańskiego. Papieżowi towarzyszył arcybiskup Malty, Paul Cremona.
więcej

"Nowe oblicze naszego narodu"

KAI / zylka
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 16:52
Skorzystajmy z tej bolesnej okoliczności, kiedy przeżywamy śmierć bliskich, aby przygotować się na swoją własną śmierć – zachęcił dziś Polaków abp Józef Michalik. Przewodniczący Episkopatu przemawiał na zakończenie żałobnej Mszy św. sprawowanej na stołecznym Placu Piłsudskiego w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
więcej

Zmarł kard. Tomáš Špidlík

Przemysław Panicz SJ
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 15:18
Wczoraj - w piątek - o godz. 21.00 w Centro Aletti w Rzymie, w wieku 90 lat, zmarł kard. Tomáš Špidlík, czeski jezuita.
więcej

Warszawa: Homilia kardynała Angelo Sodano

KAI / zylka
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 14:14
Oto tekst homilii legata papieskiego kard. Angelo Sodano, dziekana kolegium kardynalskiego, przygotowanej na dzisiejsze uroczystości żałobne na Placu Piłsudskiego w Warszawie:
więcej

Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę na Maltę

KAI / zylka
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 13:45
Benedykt XVI rozpoczął dwudniową pielgrzymkę na Maltę. Papież odleciał samolotem włoskich linii lotniczych Alitalia z rzymskiego lotniska Fiumicino o godz. 15.53. Papieski samolot spodziewany jest na lotnisku międzynarodowym Luqa. ok. godz. 17. Wizyta odbywa się z okazji 1950 rocznicy przybycia na wyspę św. Pawła Apostoła i potrwa do jutra wieczorem. Hasłem 14. podróży zagranicznej Benedykta XVI są słowa: „Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy” (Dz 27, 26).
więcej

Hiszpania: kondolencje i modlitwy za Polskę

M. Raczkiewicz CSsR / Radio Watykańskie
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 13:20
Nie ustają wyrazy solidarności z Polską po tragedii w Smoleńsku. Czynią to także Kościoły lokalne. List kondolencyjny na ręce abp. Józefa Michalika przesłał m.in. przewodniczący episkopatu Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Varela. W Hiszpanii trwają także modlitwy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
więcej

Nabożeństwo żałobne w intencji A. Szczygły

Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 12:14
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie w sobotę odbyło się nabożeństwo w intencji szefa BBN Aleksandra Szczygły. Przywieziono na nie trumnę z ciałem zmarłego, by - jak tłumaczyła rodzina - mogli się z nim pożegnać znajomi z rodzinnych stron.
więcej

Chrześcijańska wizja i sens śmierci

Stanisław Biel SJ
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 07:12
Dopiero śmierć w pełni wyzwala. W obliczu śmierci człowiek doświadcza wolności. Opadają wówczas wszystkie maski, które zakładamy i role, które gramy przed innymi, przed światem, by być kimś innym niż w rzeczywistości jesteśmy. Przestajemy się wówczas przejmować tym, co sądzą o nas inni. Odpada lęk przed kompromitacją bądź odrzuceniem. Przestaje się liczyć sukces, bogactwo, ambicje, plany. Śmierć niweczy miary stosowane w ciągu życia. W śmierci człowiek uwalnia się od myślenia czysto ludzkiego, światowego i wyzwolony wkracza w nowy świat przeniknięty całkowicie Bogiem.
więcej

Jesteśmy skazani na sukces - J 6, 16-21

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 17 kwietnia 2010, godz. 07:06
Po rozmnożeniu chlebów, o zmierzchu uczniowie Jezusa zeszli nad jezioro i wsiadłszy do łodzi przeprawili się przez nie do Kafarnaum. Nastały już ciemności, a Jezus jeszcze do nich nie przyszedł; jezioro burzyło się od silnego wiatru.
więcej

Ryszard Kaczorowski to mistrz pokazujący drogę

KAI / ad
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 22:35
Prezydent Kaczorowski to mistrz, który pokazuje Polakom właściwą drogę – powiedział dziś o ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie abp Edward Ozorowski. Metropolita białostocki przewodniczył w stołecznej bazylice Świętego Krzyża żałobnej Mszy św. w intencji zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Ryszarda Kaczorowskiego. Prezydent urodził się Białymstoku i jest honorowym obywatelem tego miasta.
więcej

Także w cierpieniu można spotkać Chrystusa

Radio Watykańskie / kb
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 19:02
„Niech głęboka wiara Polaków, będzie dla nich oparciem w tej ciężkiej chwili próby, w ich naznaczonej cierpieniem historii narodu” – powiedział wczoraj po południu kard. Angelo Sodano. Dziekan Kolegium Kardynalskiego odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz innych ofiar smoleńskiej katastrofy. W homilii obszernie odwoływał się do nauczania i przykładu Jana Pawła II, za którego pontyfikatu przez wiele lat był sekretarzem stanu.
więcej

Benedykt XVI do Fundacji Papieskiej

Radio Watykańskie / ak
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 18:55
Na nadzieję płynącą ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, które Kościół obchodzi w trwającym okresie wielkanocnym, wskazał Benedykt XVI, spotykając się z przedstawicielami Fundacji Papieskiej. Przybyli oni z USA w dorocznej pielgrzymce do Rzymu. Papal Foundation założył 20 lat temu kard. John Król z Filadelfii.
więcej

Kard. Sodano przyleci na niedzielne uroczystości

PAP / ad
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 18:34
Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano nie przyleci na sobotnie uroczytsości żałobne - dowiedziała się w piątek nieoficjalnie PAP w warszawskiej kurii metropolitalnej.
więcej

Zbierzmy to, co pozostało (J 6, 1-15)

Jakub Kołacz SJ
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 18:13
Zbierzmy to, co pozostało: żal, ból, wszystkie doświadczenia. Zbierzmy je ze czcią. Zbierzmy je, żeby nic, co w tych dniach się wydarzyło, nie zmarnowało się.
więcej

Polonia kanadyjska żegna prezydenta Polski

Radio Watykańskie / Kinga Faściszewska, Toronto
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 17:55
15 kwietnia był w Kanadzie dniem żałoby narodowej w ramach solidarności z narodem polskim. Wieczorem w największej parafii polonijnej Kanady w mieście Mississauga pod przewodnictwem abp. Thomasa Collinsa i kilkudziesięciu kapłanów, została odprawiona Msza w intencji śp. prezydenta Polski, jego małżonki oraz wszystkich, którzy zginęli w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz kanadyjskich, ambasador RP Zenon Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz kilka tysięcy wiernych. Wydarzenie to relacjonowały wszystkie główne stacje telewizyjne i radiowe.
więcej

Tunezja: pamięć o Janie Pawle II i ofiarach katastrofy

Radio Watykańskie / o. Leszek Gęsiak, Tunis
Piątek, 16 kwietnia 2010, godz. 17:51
Ambasada polska w Tunisie we współpracy z tamtejszym uniwersytetem i miejscowym biskupem katolickim zorganizowała w stolicy Tunezji cykl spotkań wokół dialogu międzyreligijnego i godności ludzkiej. Poświęcono go pamięci Jana Pawła II. Na trwającej jeszcze sesji Stolicę Apostolską reprezentuje benedyktyn Michael John Zielinski z Papieskich Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury i Archeologii Sakralnej. Z Polski uczestniczą w niej księża Adam Wąs SVD i Leszek Gęsiak SJ.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook