Benedykt XVI oddał hołd Chopinowi

KAI / psd
Środa, 3 marca 2010, godz. 19:58
Szczególnie sobie bliską postać św. Bonawentury przedstawił dziś Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież wyznał, że mówiąc o nim odczuwa pewną nostalgię, powracając myślą do podejmowanych jako młody naukowiec studiów na dziełami tego autora. „Poznanie jego osobowości w znacznym stopniu wpłynęło na moją formację” – przypomniał Ojciec Święty. Zwracając się do Polaków nawiązał do 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina życząc, aby jego muzyka zbliżała słuchaczy do Boga i pomagała w odkrywaniu głębi ludzkiego ducha. W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 8 tys. wiernych.
więcej

Nowe korony dla Matki Bożej Jasnogórskiej

Radio Watykańskie
Środa, 3 marca 2010, godz. 19:56
Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będące wotum Narodu Polskiego w 100. rocznicy rekoronacji ikony pobłogosławił Benedykt XVI. Uroczystość odbyła się po dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Do Rzymu udała się 6-osobowa delegacja z Jasnej Góry na czele z przeorem o. Romanem Majewskim OSPPE. Benedykt XVI poprosił Polaków, by modlili się w jego intencjach na Jasnej Górze.
więcej

Włochy: odwołanie w „sprawie krzyża”

Radio Watykańskie
Środa, 3 marca 2010, godz. 19:45
Pozytywne echa, nie tylko we Włoszech, wywołało przyjęcie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odwołania w sprawie krucyfiksu. Złożył je 29 stycznia rząd Włoch w związku z wydanym 3 listopada ub. r. strasburskim wyrokiem.
więcej

Murzyński niewolnik kandydatem na ołtarze

Radio Watykańskie
Środa, 3 marca 2010, godz. 19:00
Pierwszy znany w historii czarnoskóry ksiądz Stanów Zjednoczonych, Augustus Tolton, jest kandydatem do chwały ołtarzy. Kard. Francis George z Chicago poinformował 1 marca, że tamtejsza archidiecezja wszczęła starania o beatyfikację zmarłego w 1897 r. kapłana.
więcej

Słowacja: pierwszy proces beatyfikacyjny

KAI / psd
Środa, 3 marca 2010, godz. 16:16
Metropolita Bratysławy abp Stanislav Zvolenský otworzył pierwszy proces beatyfikacyjny w swej archidiecezji, istniejącej od dwóch lat. Dotyczy on życia i męczeństwa o. Titusa Zemana SDB (1915-69) i odbywa się z inicjatywy słowackich salezjanów.
więcej

Liberalizm moralny jest poważnym zagrożeniem

KAI / psd
Środa, 3 marca 2010, godz. 16:14
Liberalizm moralny jest poważnym zagrożeniem dla człowieka. Mówił o tym bp Henryk Tomasik podczas wykładu otwartego w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Uczelnia od kilku lat organizuje Radomskie Wykłady Otwarte ze znanymi osobami. Do tej pory uczestniczyli w nich m.in. Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Marek Jurek oraz biskupi: Jan Chrapek i Zygmunt Zimowski.
więcej

W listopadzie Benedykt XVI odwiedzi Hiszpanię

KAI / mik
Środa, 3 marca 2010, godz. 12:25
6 i 7 listopada Benedykt XVI odwiedzi Hiszpanię – stwierdził watykański rzecznik prasowy, ks. Federico Lombardi. Zaznaczył, że nie są jeszcze znane szczegóły piątej w tym roku pielgrzymki zagranicznej Ojca Świętego.
więcej

Współczucie to istota religijnej postawy

Życie Duchowe
Józef Augustyn SJ
Środa, 3 marca 2010, godz. 07:10
„Cóż jest moją nową pustynią?” – zadawał sobie pytanie Thomas Merton, kiedy został mistrzem nowicjuszy. „Imię jej jest «współczucie». Żadna pustynia nie jest tak straszliwa, tak piękna, tak sucha i tak owocna jak pustynia współczucia” – odpowiadał.
więcej

Kościół jest święty - Mt 20, 17-28

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 3 marca 2010, godz. 07:05
Mając udać się do Jerozolimy, Jezus wziął osobno Dwunastu i w drodze rzekł do nich: "Oto idziemy do Jerozolimy: tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą Go poganom na wyszydzenie, ubiczowanie i ukrzyżowanie; a trzeciego dnia zmartwychwstanie".
więcej

Warszawa: przygotowania do beatyfikacji

KAI / psd
Środa, 3 marca 2010, godz. 07:01
Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, obrony narodowej Bogdan Klich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele wielu służb i instytucji uczestniczyli wczoraj wieczorem w spotkaniu w Domu Arcybiskupów Warszawskich, podczas którego zainaugurowano bezpośrednie przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki.
więcej

Haiti: Nadal nieoszacowana liczba ofiar

KAI / Radio Watykańskie / mik
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 19:11
Liczba śmiertelnych ofiar styczniowego trzęsienia ziemi na Haiti może przekroczyć pół miliona. Przekonany jest o tym abp Louis Kebreu kierujący tamtejszą konferencją episkopatu.
więcej

Ekumeniczny sojusz na rzecz wolnej niedzieli

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 19:07
„Sojusz na rzecz wolnej niedzieli” – to inicjatywa Kościołów katolickiego i ewangelickiego, do której przyłączyły się związki zawodowe w Nadrenii Północnej-Westfalii. Nowo powstały sojusz ma być ostrzeżeniem dla świata polityki i gospodarki, aby uszanować niedzielę i święta, i nie liberalizować ustaw o handlu w niedzielę. W Niemczech sklepy mogą być otwarte w cztery niedziele w roku, ale niektóre landy chcą zmiany tej ustawy.
więcej

Modlitewna manifestacja w centrum miasta

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 19:02
1 marca ulicami Betlejem przeszła procesja Drogi Krzyżowej zorganizowana przez młodzież lokalnych parafii wspólnie z włoskimi pielgrzymami z Pax Christi, Międzynarodowego Katolickiego Ruchu dla Pokoju. Siedem stacji wyznaczono w miejscach o szczególnym znaczeniu dla obecności chrześcijan w mieście narodzin Jezusa. Teksty rozważań czytane w języku arabskim i włoskim pochodziły z przemówień Benedykta XVI wygłoszonych podczas zeszłorocznej pielgrzymki w Betlejem.
więcej

Ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 15:00
Ostatnia ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę miała miejsce 26 maja 1970 roku. Do sanktuarium przybyło wówczas ponad 4 tys. kapłanów z całego kraju. Z okazji przeżywanego obecnie Roku Kapłańskiego, 1 maja br. odbędzie się druga taka pielgrzymka, na którą zaproszeni są wszyscy spośród 29 tys. obecnie posługującymi w kraju księży. Organizatorzy spodziewają się co najmniej połowy z nich. O przygotowaniach do pielgrzymki mówi KAI ks. dr Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP.
więcej

"Rodzinie trzeba pomagać, a nie zastępować ją"

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 14:48
- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zbyt głęboko ingeruje w autonomię rodziny - powiedział dziennikarzom abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski, który 2 marca gościł na prezentacji „Dziennika” bł. Edmunda Bojanowskiego, zapytany o zastrzeżenia co do projektowanej ustawy podkreślił, że mają je nie tylko środowiska katolickie.
więcej

Poznań: ITM organizuje debatę o patriotyzmie

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 14:41
Jaki jest współczesny polski patriotyzm i czy jest on potrzebny? – nad tym będą zastanawiać się w środę w Poznaniu doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. międzynarodowych, Marek Cichocki oraz publicysta Robert Kuraszkiewicz i historyk Waldemar Łazuga.
więcej

Wytyczne Kościoła dla wyborców katolickich

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 13:35
Kościół katolicki Anglii i Walii zamierza zachęcić wyborców do obrony rodziny, wolności religijnej oraz wartości tradycyjnych. Jutro rozpocznie się tam dystrybucja najnowszego dokumentu społecznego episkopatu w związku z mającymi się odbyć w tym roku nad Tamizą wyborami parlamentarnymi. Jest on zatytułowany: „Wybierając dobro wspólne”.
więcej

Kampus w Rybniku ma własną kaplicę

KAI / psd
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 11:02
„Tu znajdziecie miejsce, by się wyciszyć, a zarazem by szukać rozwiązań przed najwyższą mądrością, którą jest Bóg” - mówił katowicki biskup pomocniczy Gerard Bernacki w czasie poświęcenia kaplicy na kampusie w Rybniku, które miało miejsce 1 marca wieczorem.
więcej

Fundament poczucia wartości - Mt 23, 1-12

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 2 marca 2010, godz. 07:02
Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
więcej

Światowe Rekolekcje Podhalańskie o pięknie

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 21:05
W Sacrofano pod Rzymem rozpoczynają się tradycyjne, organizowane już po raz trzynasty, Światowe Rekolekcje Podhalańskie. Bierze w nich udział 110 górali i ich przyjaciół z całego świata.
więcej

Chile: Kościół z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 21:02
Z różnych stron świata napływają wyrazy solidarności z dotkniętym trzęsieniem ziemi Chile. Rośnie też bilans strat związanych z żywiołem, w którym życie straciło ponad 700 osób. Po katastrofie pojawiają się też charakterystyczne zjawiska, znane już na przykład z Haiti, jak rabowanie porzuconego mienia. Arcybiskup Concepción, miasta, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum wstrząsów, stanowczo potępił takie postawy popierając wprowadzenie przez władze godziny policyjnej. Z drugiej strony abp Ricardo Ezzati zwrócił uwagę na spontaniczną solidarność ludności dotkniętej klęską.
więcej

Caritas Polska włącza się w pomoc dla Chile

KAI / psd
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 15:43
Caritas Polska włączy się w pomoc dla ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Chile i prześle tam środki finansowe – zadeklarował zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński. Jak podkreśla, obecnie niezbędne jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z ekipą Caritas Internationalis, która już udała się na miejsce tragedii.
więcej

Kłopoty z uznaniem praw mniejszości religijnych

KAI / psd
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 15:31
Dwadzieścia lat po upadku reżimów totalitarnych i mimo nadejścia demokracji nadal pozostaje wiele do zrobienia w dziedzinie uznania praw mniejszości religijnych w państwach Europy Południowo-Wschodniej. Opinię taką zawiera opublikowany dziś komunikat z zakończonego 28 lutego czterodniowego spotkania przewodniczących episkopatów tej części naszego kontynentu.
więcej

Apel o ochronę autonomii życia rodzinnego

KAI / psd
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 12:36
O ochronę prawa rodziców do wychowania dzieci według wyznawanych zasad, prawa dziecka do opieki ze strony biologicznych rodziców oraz prawa do autonomii i intymności życia rodzinnego - apeluje Rada ds Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Apel do parlamentarzystów - przesłany dziś KAI - został wystosowany w kontekście dyskusji nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
więcej

Uwaga! Wyrachowanie szkodzi!- Łk 6, 36-38

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 1 marca 2010, godz. 07:09
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook