Pomoc Kościołowi w Potrzebie dla Haiti

PKWP.org / RV
Niedziela, 17 stycznia 2010, godz. 15:54
Międzynarodowa organizacja katolicka Pomoc Kościołowi w Potrzebie włączył się w międzynarodową pomoc humanitarną dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Organizacja przekazała pierwszą kwotę w wysokości 70.000 dolarów na niezbędną pomoc w postaci wody, żywności i ubrań.
więcej

Rozpoczęły się obchody Dnia Judaizmu w Polsce

PAP / psd
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 19:32
Projekcją filmu „Cud Purymowy” w kinie Marzenie w Tarnowie rozpoczęły się obchody XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Był także koncert muzyki klezmerskiej Sholem.
więcej

Dziękowano Bogu za nową błogosławioną

KAI / psd
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 19:27
W czasie liturgii pod przewodnictwem łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Fouada Twala mieszkańcy Betlejem dziękowali za wyniesienie na ołtarze córki palestyńskiej ziemi bł. Marii-Alfonsyny Ghattas. W koncelebrowanej Eucharystii z udziałem biskupa Nazaretu i licznych kapłanów uczestniczyły siostry zakonne oraz parafianie z Betlejem, Beit Dżala i Beit Sahour.
więcej

Dzień Judaizmu jest dla ludzi w Kościele

Radio Watykańskie
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 19:19
Po raz 13. w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie Dzień Judaizmu. Centralne obchody 17 stycznia odbędą się tym razem w Tarnowie, a towarzyszyć im będą słowa z Księgi Rodzaju opisujące powołanie Abrahama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę”. W programie znalazły się koncerty, dyskusje, wystawy i wspólnota modlitwa.
więcej

Biskupi apelują o obronę kultury i piękna języka

PAP / psd
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 11:32
Z apelem do wszystkich Polaków, aby zaangażowali się w inicjatywy zmierzające do obrony kultury i piękna polszczyzny - zwracają się biskupi polscy w liście pasterskim, który w niedzielę będzie odczytany we wszystkich kościołach.
więcej

"Służmy wspólnie dobru człowieka i Ojczyzny"

KAI / psd
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 08:10
Kard. Stanisław Dziwisz spotkał się w piątek z dziennikarzami, wydawcami i redaktorami krakowskiej prasy, radia i telewizji. „Służmy wspólnie dobru człowieka i całej Ojczyzny!” – apelował metropolita krakowski, składając pracownikom mediów życzenia z okazji Nowego Roku.
więcej

Grzech jest chorobą – Mk 2, 13-17

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 16 stycznia 2010, godz. 08:08
Jezus wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał. A przechodząc ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: "Pójdź za Mną". On wstał i poszedł za Nim.
więcej

Echa wizyty Benedykta XVI w synagodze

Radio Watykańskie / bz
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 22:06
Niedzielna wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze budzi wiele emocji. Stała się nawet przyczyną sporu pomiędzy głównym rabinem stolicy Włoch, Riccardo Di Segnim, a przewodniczącym włoskiej Rady Rabinackiej, Giuseppe Larasem.
więcej

Haiti wspomagają ubodzy i bogaci

Radio Watykańskie / A. Pożywio
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 21:59
W skrajnie trudnych warunkach trwa akcja ratunkowa na Haiti. Wśród organizacji kościelnych najaktywniejsza jest Catholic Relief Services, amerykański odpowiednik Caritas, specjalizujący się w pomocy zagranicznej. Organizacja ta pracuje w Haiti od 55 lat, ma tam rozwinięte struktury i 300 pracowników. Do Haiti docierają kolejni pracownicy i wolontariusze, wyspecjalizowani w uzdatnianiu wody, obsłudze sieci sanitarnej oraz w organizacji prowizorycznego schronienia dla poszkodowanych.
więcej

Benedykt XVI do Kongregacji Nauki Wiary

Radio Watykańskie / tc
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 19:15
O roli Kongregacji Nauki Wiary w dziele jedności Kościoła oraz w formowaniu sumień mówił Benedykt XVI spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej tej dykasterii. To pierwsze zadanie znajduje szczególny wyraz w wysiłkach na rzecz przywrócenia pełnej komunii z Bractwem św. Piusa X oraz z anglikanami. Papież zaznaczył przy tym, że ów powrót do jedności z Kościołem katolickim nie sprzeciwia się w żaden sposób ekumenizmowi, a wręcz przeciwnie, ukazuje ostateczny jego cel, jakim jest widoczna jedność uczniów Chrystusa.
więcej

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

BP KEP
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 19:04
Kościół nie zawróci z drogi pojednania między chrześcijanami i Żydami – powiedział Benedykt XVI podczas spotkania ze wspólnotą żydowską w Wielkim Rabinacie Izraela w 2009 r. Dzień Judaizmu obchodzony w Kościele katolickim w Polsce już po raz 13. jest jedną z dróg wzajemnego zrozumienia i poszanowania.
więcej

Radosna wdzięczność za nową błogosławioną

Radio Watykańskie / J. Kraj OFM, Betlejem
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 19:02
Mieszkańcy Betlejem dziękowali za wyniesienie na ołtarze córki palestyńskiej ziemi bł. Marii Alfonsiny Ghattas. Liturgii przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. W koncelebrowanej Eucharystii z udziałem biskupa Nazaretu i licznych kapłanów uczestniczyły siostry zakonne oraz parafianie Betlejem, Beit Jala i Beit Sahour. Urodzona w Jerozolimie współzałożycielka zgromadzenia sióstr Różańca Świętego została beatyfikowana w listopadzie w Nazarecie.
więcej

Papież chce pełnej jedności z lefebrystami

PAP / wab
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 18:09
Benedykt XVI wyraził nadzieję na osiągnięcie pełnej jedności ze schizmatycznym bractwem lefebrystów. Rok temu papież zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, co wywołało falę dyskusji i protestów.
więcej

Francja: jubileusz 400-lecia zakonu wizytek

KAI / psd
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 13:20
Od 24 stycznia do 13 grudnia 2010 r. trwać będą we Francji obchody 400-lecia Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli sióstr wizytek. Ten kontemplacyjny zakon został założony przez św. Franciszka Salezego i św. Joannę de Chantal.
więcej

2200 par małżeńskich odnowiło przysięgę

KAI / psd
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 13:17
Ponad 2200 małżeństw odnowiło w styczniu swoje ślubne przyrzeczenia podczas uroczystych Mszy, jakie były sprawowane w kilkunastu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2004 roku i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
więcej

Modlitwa niewidomych i par niesakramentalnych

KAI / psd
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 11:35
Osoby z duszpasterstwa niewidomych i członkowie duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych w diecezji bielsko-żywieckiej po raz kolejny modlili się wspólnie podczas liturgii. Msza św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa poprzedziła 14 stycznia spotkanie opłatkowe tych dwóch wspólnot z bp. Tadeuszem Rakoczym.
więcej

„Bezcenne dobro języka ojczystego” – List pasterski Episkopatu

KAI / psd
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 11:33
Ewangelia dzisiejszej niedzieli przeniosła nas na wesele do Kany Galilejskiej. Obecny tam Chrystus ukazał swoją boską moc, zamieniając wodę w wino, aby w życiu nowożeńców nie zabrakło miłości i szczęścia. Przez ten pierwszy cud „objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie” (J 2,11).
więcej

Kraków: wspólna modlitwa katolików i żydów

KAI / psd
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 11:33
Przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej modlili się 14 stycznia wraz z katolikami w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie podczas nabożeństwa Słowa Bożego, któremu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości odbyły się w ramach obchodów XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
więcej

Bóg pisze prosto po liniach krzywych

slo / Eduard Martin
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 07:36
Od tamtego czasu, kiedy mi coś nie wyjdzie, mówię sobie: no cóż, myślałem, że odwrotna sytuacja byłaby dla mnie lepsza… Bóg pisze prosto po liniach krzywych.
więcej

Czy wierzysz w Miłość? – Mk 2, 1-12

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 15 stycznia 2010, godz. 07:22
Gdy Jezus po pewnym czasie wrócił do Kafarnaum, posłyszeli, że jest w domu. Zebrało się tyle ludzi, że nawet przed drzwiami nie było miejsca, a On głosił im naukę.
więcej

Egipt: Koptowie przeciw prześladowaniom

Radio Watykańskie / ak
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 19:54
„Nag Hammadi wchodzi do historii jako miasto męczenników” – powiedział 13 stycznia w Kairze patriarcha koptyjski Szenuda III. Tradycyjne środowe przemówienie zwierzchnika prawosławnych Koptów poprzedziła manifestacja przed kairską katedrą św. Marka, zorganizowana przez nich w proteście przeciw dyskryminacji i narastającym krwawym prześladowaniom. W ostatnich dniach najbardziej wstrząsającym faktem było ostrzelanie wiernych, wychodzących z pasterki. Miało to miejsce przed tygodniem, w noc wschodniego Bożego Narodzenia z 6 na 7 stycznia, w Nag Hammadi w Górnym Egipcie. Tamtejsi mieszkańcy przybyli wczoraj do Kairu na spotkanie z patriarchą.
więcej

Kard. Kasper: dialog chrześcijańsko-żydowski

Radio Watykańskie / ak
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 19:51
Dialog katolicko-żydowski nabiera nowego charakteru. Ma być odtąd nastawiony już nie tyle na omawianie faktów przeszłości i dzielących nas różnic, co na współpracę i wspólne świadectwo w oparciu o to, co nas łączy. Zwrócił na to uwagę odpowiedzialny w Watykanie za relacje z żydami kard. Walter Kasper. Spotkał się on 13 stycznia z dziennikarzami w związku z niedzielną (17 stycznia) wizytą Benedykta XVI w synagodze.
więcej

Obraduje Kongregacja Nauki Wiary

Radio Watykańskie / kb
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 19:50
W Watykanie trwa sesja plenarna Kongregacji Nauki Wiary. Dzisiejsze obrady rozpoczęło sprawozdanie z Haiti i modlitwa w intencji ofiar trzęsienia ziemi. W spotkaniu bierze udział abp Henryk Muszyński, który jest członkiem kongregacji.
więcej

Papieskie spotkanie z władzami Rzymu i Lacjum

Radio Watykańskie / bz
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 19:45
O konieczności postawienia człowieka w centrum wszelkich działań polityczno-administracyjnych oraz potrzebie ścisłej współpracy instytucji państwa z Kościołem mówił Benedykt XVI na dorocznym spotkaniu z władzami miejskimi i powiatowymi Rzymu oraz wojewódzkimi regionu Lacjum. Zaapelował, by troska o rodzinę, najsłabszych i zagubioną często młodzież stanowiła punkt wyjścia decyzji administracyjnych.
więcej

Apel Prezydium Episkopatu o pomoc dla Haiti

KAI / psd
Czwartek, 14 stycznia 2010, godz. 15:32
O zorganizowanie w diecezjach zbiórek na rzecz poszkodowanych w Haiti prosi biskupów diecezjalnych Prezydium Episkopatu Polski. Miałyby się one odbyć 17 lub 24 stycznia.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook