Benedykt XVI spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej

Radio Watykańskie / zylka
Czwartek, 8 października 2009, godz. 16:58
Benedykt XVI przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którym rozmawiał o szansach bliskowschodniego procesu pokojowego. Papież pytał również o jego niedawne spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem USA Barackiem Obamą.
więcej

Ćwiczenia Duchowe według św. Ignacego

Centrum Duchowości św. Ignacego Loyoli w Częstochowie
Czwartek, 8 października 2009, godz. 15:33
"Ćwiczenia Duchowe - pisał sam św. Ignacy - są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść".
więcej

Jaki sens dla katolika ma intymność i seks?

Christopher Ash
Czwartek, 8 października 2009, godz. 10:59
W Kościele często można spotkać się ze zdaniem, że małżeństwo jako całość należy z miłością poświęcić służbie Bogu. Służbę tę można pełnić na trzech szeroko pojętych obszarach: dwa z nich obejmują działania aktywne, a jeden pasywne. Działaniem pasywnym jest unikanie seksualnego chaosu. Obszarami działań aktywnych są: posiadanie dzieci oraz relacje w małżeństwie.
więcej

Małżeństwo na kartach Pisma Świętego

Catherine Johnston, Daniel Kendall SJ, Rebecca Nappi
Czwartek, 8 października 2009, godz. 10:34
Biblia dostarcza wielu przykładów małżeństwa. Niektóre z par, jak na przykład Samson i Dalila opisywani w Księdze Sędziów, wiodły życie – delikatnie mówiąc – nader barwne. Są też pary bardzo przykładne i godne naśladowania, jak przypadek Rut. Na kartach Pisma Świętego odnajdujemy tez przykłady złych małżeństw.
więcej

Biskupi za prawnym zakazem in vitro

PAP / zylka
Czwartek, 8 października 2009, godz. 10:25
Polscy biskupi w komunikacie, wydanym w środę po zakończeniu dwudniowych obrad Konferencji Episkopatu Polski, zwracają się do parlamentarzystów z prośbą o prawny zakaz stosowania zapłodnienia in vitro.
więcej

Seks jako służba innym

Christopher Ash
Czwartek, 8 października 2009, godz. 10:20
Często traktujemy seks jako zachowanie służące wyłącznie wzajemnej przyjemności. Nawet jeśli Kościół mówi dziś, że intymna więź cielesna służy też budowaniu miłości małżeńskiej, niewielu, nawet bardzo świadomych swej wiary, katolików przeczuwa, że seks mógłby być w zamierzeniu Boga drogą prowadzącą do służby Stwórcy a (pośrednio) i innym ludziom.
więcej

"Znak sprzeciwu" czy zwyczajna buta?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Czwartek, 8 października 2009, godz. 09:03
Panuje obiegowa opinia, że prowincjonalny antyklerykalizm w Polsce jest co najmniej tak samo silny jak polski katolicyzm ludowy. O księżach na polskiej prowincji rzadko mówi się w tonie obojętnym: albo darzy się ich wielkim szacunkiem, albo oskarża o zachowania „niegodne Chrystusowego pasterza”.
więcej

Dialog z Watykanem tak, spotkanie z Papieżem nie

Radio Watykańskie / W. Raiter, Moskwa
Środa, 7 października 2009, godz. 19:45
Patriarchat moskiewski uciął wszelkie spekulacje na temat szybkiego spotkania Papieża z patriarchą Moskwy i przy okazji kolejny raz powtórzył odwieczne zarzuty pod adresem katolików.
więcej

Codziennie umiera 800 dzieci z powodu AIDS lub gruźlicy

Radio Watykańskie
Środa, 7 października 2009, godz. 19:37
Codziennie 800 dzieci umiera z powodu AIDS i chorób z tym syndromem powiązanych, takich jak gruźlica.
więcej

Synod o roli edukacji katolickiej w Afryce

Radio Watykańskie / tc
Środa, 7 października 2009, godz. 19:26
Synod Biskupów o roli edukacji katolickiej w Afryce.
więcej

Watykan o wyzwaniach ONZ

Radio Watykańskie / se
Środa, 7 października 2009, godz. 19:23
Abp Celestino Migliore o wyzwaniach stojących przed ONZ
więcej

"Albo Chrystus, albo nic"

PAP / zylka
Środa, 7 października 2009, godz. 12:57
Benedykt XVI powiedział podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, że Chrystus jest "prawdziwym lekarstwem" na "wszystkie choroby" oraz na "kryzys nowoczesnej myśli". Aby go przezwyciężyć należy umieścić Chrystusa w "centrum wszystkiego, historii i kosmosu" - dodał.
więcej

Pieniądze w Kościele - dwa przykłady z Krakowa

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 11:18
Kwestia pieniędzy w Kościele znajduje się w kanonie plotek katolików. Zarzut bogacenia się księży kosztem wiernych zawsze był też elementem krytyki (i powodem represji) ze strony oponentów ideowych. Kościół dawał ku temu powody: kanonizując rzesze ubogich świętych - od. św. Franciszka, aż po św. Faustynę, stawiał tak wysoko poprzeczkę, że sam do niej się sięgał.
więcej

Zachłanność proboszczów wiejskich?

Kazimierz Korab/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:54
Pogląd, jakoby proboszczowie wiejscy w Polsce o wiele bardziej niż ich miejscy odpowiednicy ulegali czarowi mamony, jest u nas powszechny. Czy jednak prawdziwy?
więcej

Porozmawiajmy o finansach w Kościele

Przegląd Powszechny
Rafał Sztejka SJ/Czesław Wasilewski SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:29
Wiadomo, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem. Jednak pieniądze dawane przez wiernych w jakiś sposób są w Kościele zużytkowywane.Na co idą pieniądze zbierane na tacę? Z ks. Janem Drobem, byłym ekonomem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiają Rafał Sztejka i Czesław Wasilewski
więcej

Czym jest miłosierdzie?

ks. Stanisław Mrozek SJ
Wtorek, 6 października 2009, godz. 14:40
W czasie obecnych, tak intensywnych, przemian i zagrożeń dla pokoju w Europie i świecie orędzie Chrystusa Miłosiernego okazuje się nagląco aktualne. Chrystus przez s. Faustynę Kowalską kieruje do świata współczesnego następujące słowa: „Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do Miłosiernego Serca Mojego, a Ja ją napełnię pokojem.”
więcej

Abp Michalik: "Kościół przeciwstawia się korupcji"

PAP / zylka
Wtorek, 6 października 2009, godz. 11:53
Arcybiskup Józef Michalik powiedział we wtorek przed rozpoczynającymi się obradami zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, że "interes państwa i narodu, wymaga skoncentrowania się obecnie w życiu społeczno-politycznym na jedności, etyce, uczciwości".
więcej

Kościół gotowy na wybór czarnoskórego papieża

PAP / zylka
Wtorek, 6 października 2009, godz. 11:38
"Kościół jest gotów" na wybór czarnoskórego papieża - powiedział w poniedziałek kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany, główny relator trwającego w Watykanie synodu biskupów dla Afryki. Jego zdaniem zwłaszcza po wyborze Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych "wszystko jest jak najbardziej możliwe".
więcej

Dziesięć przykazań dojrzałego ojcostwa

ks. Józef Augustyn SJ
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 16:14
Pragnienie ojcowskiej miłości jest głęboko wpisane w każdego człowieka, także człowieka dorosłego. Potrzebują jej jednak w sposób szczególny dzieci i młodzi w okresie dojrzewania. Dziecko poszukuje nie tylko ciepłej i serdecznej miłości matki, ale również otwartej, życzliwej i dającej bezpieczeństwo miłości ojca.
więcej

Współczujący Bóg

ks. Jerzy Szymik/Życie duchowe
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 15:32
Czy Bóg cierpi? To, że napisano na ten temat bardzo wiele, wcale nie dziwi. Trudno bowiem o donioślejsze egzystencjalnie pytanie z połączonych punktów widzenia teologicznego i antropologicznego. Można sobie również z łatwością wyobrazić, jak dalekosiężne będą konsekwencje udzielonej odpowiedzi i jak potężny wywrą wpływ na obraz Boga i człowieka, na kształt religijności i na kulturę. Dobrze o tym pomyśleć w dorocznym Tygodniu Miłosierdzia.
więcej

Mistyka miłosierdzia w "Idiocie" F. Dostojewskiego

Jacek Bolewski SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 14:56
Mistyka w literaturze pięknej... Jako amator, czyli miłośnik literatury nie wdaję się w analizy „przekrojowe”, zajmujące się wieloma dziełami; nie pociągają mnie także „przeglądy”, które z powodu wielości poruszanych treści stają się powierzchowne. Wolę skupić się na jednym – arcydziele. Można je rozpoznać po tym, że pozwala, zaiste, wypłynąć na głębię. Pragnę podzielić się doświadczeniem Idioty Dostojewskiego.
więcej

Kongres Józefologiczny

PAP / zak
Niedziela, 4 października 2009, godz. 16:57
Świętego Józefa uważa się za świętego, który przemawia do nas swoim milczeniem, postawą i czynem, który bez słów mówi do nas, że mowa milczenia ma wielką moc.
więcej

Czekając na opinie o cudzie eucharystycznym

PAP / rof
Niedziela, 4 października 2009, godz. 16:17
Specjalna komisja kościelna ma ocenić, czy o zdarzeniu w kościele św. Antoniego w Sokółce (Podlaskie) można mówić w kategoriach cudu eucharystycznego - oceniają przedstawiciele kurii archidiecezjalnej w Białymstoku.
więcej

Zakończenie obchodów 800-lecia reguły franciszkańskiej

PAP / rgr
Niedziela, 4 października 2009, godz. 15:30
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podziękował w niedzielę w imieniu polskiego Kościoła franciszkanom za "za bezcenny wkład, jaki wnoszą w nasze codzienne życie".
więcej

Prześladowanie Kościoła na Słowacji

Radio Watykańskie / ks. S. Ługowski, Słowacja
Niedziela, 4 października 2009, godz. 14:44
Słowacki Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Bratysławie konferencję o prześladowaniu Kościoła w czasach komunizmu. Debata odbyła się w 60. rocznicę wprowadzenia przez komunistów w byłej Czechosłowacji tzw. kościelnych dekretów.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook