Palestyna: Zamknięto telewizję chrześcijańską

KAI / mik
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 16:58
Władze Autonomii Palestyńskiej zamknęły jedyną chrześcijańską stację telewizyjną, nadającą na jej terytorium. Al-Mahed TV działała od 14 lat. Jej siedziba znajdowała się 350 m od bazyliki Narodzenia w Betlejem.
więcej

Wrocławski Popiełuszko

Tomasz Kopczyński SJ
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 15:19
W Polsce rządzonej przez komunistów było zaledwie kilka enklaw, gdzie człowiek mógł przez chwilę odetchnąć, poczuć się wolnym, przede wszystkim zaś usłyszeć prawdę. Jedną z nich bez wątpienia był Kościół.
więcej

"Dla ludu Bożego Wojtyła jest świętym"

KAI / psd
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 13:18
„Podobno w Watykanie panuje pewna irytacja z powodu nacisków na rychłą beatyfikację Jana Pawła II” - pisze dziś w dodatku „Sette” dziennika „Corriere della Sera” znany włoski publicysta Pietro Calabrese. „Jedyna rzecz, o której nie mówi się w Kurii bądź nad którą nikt się tam nie zastanawia, to fakt, że dla ludu Bożego Wojtyła nie jest błogosławionym lecz świętym, i to od dawna” - stwierdza autor.
więcej

Wskazówki św. Ignacego dotyczące komunikacji

Willi Lambert / Wydawnictwo „Jedność”
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 07:09
O kluczowym przeżyciu zwykliśmy mówić wtedy, gdy dzięki jakiemuś zdarzeniu, spotkaniu czy lekturze nagle otrzymujemy możliwość dotarcia do drugiego człowieka, do jakiejś płaszczyzny życia lub do siebie samego. Komuś jakiś określony wiersz ułatwił zrozumienie twórczości Goethego, innemu z kolei gra na trąbce Louisa Amstronga pozwoliła odkryć fascynację jazzem.
więcej

Zrywajmy ze stereotypami - J 5, 31-47

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 07:05
Jezus powiedział do Żydów: "Gdybym Ja wydawał świadectwo o sobie samym, sąd mój nie byłby prawdziwy. Jest przecież ktoś inny, kto wydaje sąd o Mnie; a wiem, że sąd, który o Mnie wydaje, jest prawdziwy.
więcej

Benedykt XVI: teologia w perspektywie miłości

PAP / psd
Środa, 17 marca 2010, godz. 19:54
Na uprawianie teologii w perspektywie miłości zwrócił uwagę Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W swej katechezie przypomniał naukę na ten temat dwóch wielkich mistrzów średniowiecza - św. Bonawentury i św. Tomasza z Akwinu. Po raz pierwszy w tym roku Benedykt XVI spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra. Przybyło ich ponad 11 tys. Złożyli oni Ojcu Świętem życzenia z okazji przypadających w najbliższy piątek imienin.
więcej

"Droga krzyżowa, która nie ma końca"

Radio Watykańskie
Środa, 17 marca 2010, godz. 19:26
Trwa rzeź chrześcijan w Mosulu, którą chaldejski biskup tego irackiego miasta Emil Shimoun Nona nazwał niedawno „drogą krzyżową, która nie ma końca”.
więcej

Watykan: powstała komisja ds. Medjugorja

Radio Watykańskie
Środa, 17 marca 2010, godz. 19:23
Przy Kongregacji Nauki Wiary powstała międzynarodowa komisja do zbadania sprawy Medjugorja – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
więcej

Obchody rocznicy śmierci papieża - 10 kwietnia

KAI / psd
Środa, 17 marca 2010, godz. 12:44
W tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II wypada w Wielki Piątek. W związku z tym Msze św. z modlitwą o beatyfikację Papieża będą sprawowane 10 kwietnia, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
więcej

Moje spotkanie z Ukrzyżowanym

Życie Duchowe
Izabela Górnicka-Zdziech
Środa, 17 marca 2010, godz. 07:13
Parę lat temu pomyślałem, pod wpływem zwątpień natury ściśle religijnej, że jedyną podstawą, na której mogę się oprzeć, jest osoba Jezusa i Jego śmierć na krzyżu. Uznałem, że w całym dramatyzmie mojego życia odnalazłem jedyny trwały punkt zaczepienia.
więcej

Jak ominąć Sąd Ostateczny? - J 5, 17-30

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 17 marca 2010, godz. 07:11
Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat. Lecz Jezus im odpowiedział: "Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam". Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachował szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.
więcej

Orędzie papieża na Światowy Dzień Młodzieży

KAI / psd
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 20:26
O przypadającej w tym roku 25. rocznicy ustanowienia przez Jana Pawła II Światowych Dni Młodzieży przypomina Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny Dzień, obchodzony na szczeblu diecezji.
więcej

Jasna Góra: konferencja o Katyniu

Radio Watykańskie
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 20:21
III Międzynarodowa Konferencja „Prawda, Pamięć, Tożsamość Katynia i Golgoty Wschodu” trwa na Jasnej Górze. Spotkanie zorganizowano w hołdzie wielkiemu orędownikowi prawdy, pamięci i pojednania, ks. prał. Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu, kapelanowi Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Metropolita częstochowski zachęcał w homilii do poszukiwania prawdy, nie dla piętnowania, ale z miłości do człowieka i historii.
więcej

Nie ma kościelnej "zmowy milczenia" ws. pedofilii

Radio Watykańskie
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 19:33
Włoskim biskupom nie można zarzucać „zmowy milczenia” w sprawie pedofilii. Przeciwnie, ściśle współpracują oni w śledzeniu takich nadużyć z Kongregacją Nauki Wiary i innymi instytucjami – powiedział agencji prasowej ANSA bp Michele Pennisi z komisji episkopatu Włoch ds. edukacji katolickiej.
więcej

Caritas przeznaczy 120 mln zł dla najuboższych

PAP / psd
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 12:46
W tym roku ponad 1,7 miliona najuboższych osób skorzysta z pomocy żywnościowej w placówkach Caritas. Wartość netto tej pomocy to ponad 120 mln zł - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Caritas Polska, Paulina Rozynek.
więcej

Dyskusja o eutanazji? Ale to już było!

KAI / drr
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 12:14
Dyskusja wokół eutanazji to sięganie do historii, która została potępiona - przypomniał ks. prof. Artur Katolo, Bioetyk mówił o nieludzkiej medycynie podczas spotkania w alumnami Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
więcej

W piątek start Wielkanocnej Zbiórki Żywności

Wtorek, 16 marca 2010, godz. 11:18
19 marca rozpoczyna się Wielkanocna Zbiórka Żywności. W akcję zaangażowanych będzie ok. 15 tys. wolontariuszy m.in. z Parafialnych Zespołów Caritas, którzy będą odbierać żywność w ponad 1200 sklepach na terenie całej Polski.
więcej

Ożywcze powroty - rekolekcje w Krakowie

Wojciech Jędrzejewski OP
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 10:46
Zapraszamy na rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się w bazylice jezuitów w Wielki Poniedziałek, 29 marca. Rekolekcje pod tytułem Ożywcze powroty, wygłosi o. Wojciech Jędrzejewski, dominikanin, znany duszpasterz i rekolekcjonista, autor wielu popularnych książek z zakresu duchowości.
więcej

Najważniejszymi ludźmi są najubożsi - J 5, 5-16

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 16 marca 2010, godz. 07:04
Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś znajduje się Sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć krużganków. Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.
więcej

Kraków pożegnał o. Joachima Badeniego OP

KAI / psd
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 19:53
Rodzina, współbracia dominikanie, przyjaciele, wychowankowie i wielu krakowian pożegnało 15 marca w Krakowie o. Joachima Badeniego OP, najstarszego polskiego dominikanina, który w wieku 97 lat zmarł 11 marca. Uroczystościom pogrzebowym znanego duszpasterza, mistyka i mędrca przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
więcej

Abp Fisichella o problemie pedofilii w Kościele

Radio Watykańskie / kb
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 19:51
W Stanach Zjednoczonych dekada zmagań ze skandalami seksualnymi w Kościele nie poszła na marne. Jej owocem jest nowe pokolenie kapłanów, staranniej wyselekcjonowanych i lepiej przygotowanych, zarówno pod względem naukowym, jak i duchowym. Europa powinna się uczyć od Amerykanów – uważa prezes Papieskiej Akademii Pro Vita.
więcej

Audiencja dla zwierzchników ukraińskich

Radio Watykańskie / ak
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 19:46
Benedykt XVI przyjął na audiencji prywatnej greckokatolickiego arcybiskupa większego Kijowa i Halicza, kard. Lubomyra Huzara, i łacińskiego metropolitę lwowskiego, abp. Mieczysława Mokrzyckiego.
więcej

Wizyta ad limina z Burkina Faso i Nigru

Radio Watykańskie / kb
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 19:42
Ojciec Święty 15 marca przyjął na audiencji czterech biskupów z regionalnej konferencji episkopatu Burkina Faso-Niger, którzy rozpoczęli dziś wizytę ad limina. Są to przedstawiciele jednych z najuboższych krajów na świecie, należących do kategorii, którą ONZ określa niekiedy jako Czwarty Świat. Dla przykładu szacuje się, że trzy czwarte budżetu państwa w Burkina Faso pochodzi z kredytów zagranicznych. Również w Nigrze, który posiada bogate złoża surowców mineralnych, w tym uranu, większość obywateli żyje w skrajnej nędzy. Koszty ich dziennego utrzymania nie przekracza równowartości jednego dolara.
więcej

Brudne nogi pod ornatem

Wojciech Ziółek SJ
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 15:03
Jeśli miałbym jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie: "Kim jest ksiądz?", to powiedziałbym bez wahania: Ksiądz to grzesznik, któremu Pan Jezus umył nogi.
więcej

Kondycja Kościoła w Polsce

Życie Duchowe
Marcin Przeciszewski
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 14:16
Polska, jak i cały region Europy Środkowowschodniej, przeżywa dziś okres istotnych przemian historycznych. Winien być to zatem czas szczególnej refleksji, rozeznania i odpowiedzialności, do której każdy z nas – i świeckich, i kapłanów – jest powołany.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook