Kobieta bez mężczyzny jest jak ryba bez roweru

Życie Duchowe
slo / Stanisław Morgalla SJ
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 07:11
Świat wyzwolony przez rewolucję obyczajową minionego wieku z pruderii i obłudy wcale nie okazał się lepszy od poprzedniego. Dziś techniczne możliwości są pokusą, której nie sposób się oprzeć, nie mając dawnych zasad moralnych i kryteriów wyboru. Zwycięża maksyma: jeśli coś jest możliwe, to nie może być zakazane.
więcej

Kto uwierzy, przestanie potępiać – Mk16,15-18

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 25 stycznia 2010, godz. 07:01
Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ukazał się Jedenastu i powiedział do nich: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.
więcej

Papież o tygodniu modlitw o jedność chrześcijan

PAP / ad
Niedziela, 24 stycznia 2010, godz. 15:17
O obowiązku dążenia do jedności chrześcijan przypomniał Benedykt XVI w niedzielę, na zakończenie tygodnia modlitw w tej intencji, podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
więcej

Pogarsza się sytuacja chrześcijan na świecie

PAP / ad
Niedziela, 24 stycznia 2010, godz. 15:04
Około 100 milionów chrześcijan na świecie jest prześladowanych ze względu na swoją wiarę - powiedział niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" szef niemieckiego oddziału organizacji Open Doors Markus Rode.
więcej

Indonezja: "...bo za bardzo się modlili"

Radio Watykańskie / bz
Niedziela, 24 stycznia 2010, godz. 10:49
Muzułmanie spalili w północnej Sumatrze dwa protestanckie kościoły. Kolejny akt przemocy zbiegł się z opublikowaniem raportu na temat łamania wolności religijnej w Indonezji. Wynika z niego, że w ubiegłym roku na 35 przypadków przemocy wobec mniejszości religijnych, aż 28 wymierzonych było w chrześcijan. Wahid Institute, czyli indonezyjska organizacja zajmująca się promocją pluralizmu religijnego w tym kraju podkreśla, że za przemoc odpowiedzialne są grupy islamskich ekstremistów, prostym muzułmanom wyznawcy innych religii w Indonezji nie przeszkadzają.
więcej

Hiszpania: beatyfikacja kolejnego męczennika

Radio Watykańskie / M. Raczkiewicz CSsR, Madryt
Niedziela, 24 stycznia 2010, godz. 09:46
Kolejny męczennik czasów hiszpańskiej wojny domowej dostąpił chwały ołtarzy. Uroczystości beatyfikacyjne ks. Józefa Samsó i Elíasa odbyły się w bazylice Matki Bożej w miejscowości Mataró w archidiecezji barcelońskiej. Nowy błogosławiony zasłynął jako jeden z najlepszych w Hiszpanii kaznodziejów, ale również gorliwością w dziełach charytatywnych i w katechizowaniu. Elías został rozstrzelany przez republikanów 1 września 1936 r. na cmentarzu w Mataró.
więcej

Benedykt XVI o "cyfrowym świecie"

Radio Watykańskie
Niedziela, 24 stycznia 2010, godz. 07:41
„Kapłan i duszpasterstwo w cyfrowym świecie: nowe media w służbie Słowa” – tak zatytułowane jest przesłanie Benedykta XVI na 44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tradycyjnie dokument ten publikowany jest w dzień patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego.
więcej

Duch Pański spoczywa na Mnie – Łk 1,1-21

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 24 stycznia 2010, godz. 07:00
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.
więcej

Haiti: pogrzeb arcybiskupa i wyrazy solidarności

KAI / mik
Sobota, 23 stycznia 2010, godz. 18:30
"Pragnę was zapewnić o mej wielkiej duchowej bliskości. Modlę się za wszystkie ofiary trzęsienia ziemi, a w szczególności za abp Serge’a Miota, który podzielił los tak wielu swych wiernych, seminarzystów i kapłanów. Niech Maryja okaże się czułą Matką i tak pokieruje ludzkimi sercami, by solidarność wzięła górę nad izolacją i egoizmem”. Te słowa z papieskiego przesłania do Haitańczyków odczytał dziś tamtejszy nuncjusz apostolski abp Bernardito Auza w czasie pogrzebu stołecznego metropolity abp. Serga Miota oraz jego wikariusza generalnego ks. Charlesa Benoit.
więcej

Cudowne szaleństwo – Mk 3, 20-21

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 23 stycznia 2010, godz. 07:04
Jezus przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: "Odszedł od zmysłów".
więcej

Poznań zaprosi papieża na rocznicę Chrztu

KAI / psd
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 16:38
Władze Poznania chcą zaprosić papieża do stolicy Wielkopolski na przypadające w 2016 roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, który książę Mieszko I otrzymał być może właśnie w Poznaniu.
więcej

Austria: 400-lecie wiedeńskich wizytek

KAI / psd
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 12:46
Siostry wizytki, znane jako „salezjanki na Rennwegu” w Wiedniu, obchodzą 400-lecie istnienia swego zgromadzenia. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczyć będzie 24 stycznia wikariusz ds. zakonów Archidiecezji Wiedeńskiej o. Michael Zacherl. Kolejną jubileuszową Mszę św. odprawi w przyklasztornym kościele arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn 6 czerwca, w przypadające tego dnia święto założenia zgromadzenia, natomiast 2 lipca, w święto Nawiedzenia NMP Mszy św. przewodniczyć będzie biskup pomocniczy w Salzburgu Andreas Laun.
więcej

W sobotę pierwsza w tym roku beatyfikacja

KAI / psd
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 12:43
W bazylice Matki Bożej w Mataró na terenie archidiecezji barcelońskiej odbędzie się 23 stycznia pierwsza w tym roku beatyfikacja, podczas której na ołtarze zostanie wyniesiony kapłan-męczennik ks. Józef Samsó i Elías. Błogosławionym ogłosi go prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato, a uroczystej Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie metropolita Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach w asyście biskupów tej prowincji kościelnej.
więcej

Niebawem zmiany personalne w Kurii Rzymskiej

KAI / psd
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 11:51
W najbliższych miesiącach powinno dojść do poważnych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej – twierdzi w swym blogu”, Marco Tosatti. Watykanista turyńskiego dziennika „La Stampa" omawia opublikowany na łamach „L'Osservatore Romano” list Benedykta XVI do kard. Tarcisio Bertone, w którym papież prosi swego najbliższego współpracownika, pomimo ukończenia 75. roku życia o dalsze pełnienie urzędu Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej.
więcej

TVP, Polskie Radio i Caritas razem dla Haiti

KAI / psd
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 11:38
TVP1, Polskie Radio Program 1 oraz Caritas Polska organizują Dzień Solidarności z Haiti 23 stycznia. Datki ofiarowane tego dnia zostaną przeznaczone na budowę szkoły w Jacmel, miejscowości niemal całkowicie zniszczonej przez trzęsienie ziemi.
więcej

Dialog Jana Pawła II z prawosławiem

Życie Duchowe
Marek Blaza SJ
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 07:14
Dialog ekumeniczny z pewnością zajmował ważne miejsce w myśli teologicznej i pracy duszpasterskiej Jana Pawła II. Wskazują na to choćby jego słowa wypowiedziane z okazji 25. rocznicy powstania Sekretariatu dla Jedności Chrześcijan (28 VI 1985): „Pragnę zapewnić, że Kościół katolicki angażuje się w ruch ekumeniczny z niezachwianą stanowczością i że chce w nim uczestniczyć, czyniąc wszystko, co leży w jego możliwościach. Dla mnie, Biskupa Rzymu, jest to jedna z priorytetowych spraw duszpasterstwa”.
więcej

Czy umiesz towarzyszyć Jezusowi? – Mk 3,13-19

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 22 stycznia 2010, godz. 07:03
Jezus wyszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy.
więcej

Benedykt XVI pobłogosławił baranki

Radio Watykańskie / kb
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 19:00
Jak co roku w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki Papież poświęcił dwa żywe baranki, z których wełny zostaną wykonane paliusze dla nowych metropolitów.
więcej

W Warszawie otwarto Instytut Papieża JP II

PAP / ad
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 18:52
W czwartek otwarto i poświęcono nową siedzibę Instytutu Papieża Jana Pawła II i Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.
więcej

Nowa podsekretarz w Radzie Iustitia et Pax

Radio Watykańskie
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 18:45
Benedykt XVI mianował Włoszkę Flaminię Giovannelli podsekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Jest to świecka politolog pracująca w tej dykasterii od 36 lat.
więcej

Abp Nycz o beatyfikacji ks. Popiełuszki

KAI / ad
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 18:44
Abp Kazimierz Nycz wyraził dziś nadzieję, że beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się jeszcze w tym Roku Kapłańskim, czyli do końca czerwca br. Metropolita warszawski spotkał się z dziennikarzami po konferencji prasowej przed otwarciem i poświęceniem nowej siedziby Centrum Opatrzności Bożej oraz Instytutu Jana Pawła II w Wilanowie.
więcej

PE o prześladowaniach chrześcijan na świecie

KAI / psd
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 13:39
Parlament Europejski w przyjętej przytłaczającą większością głosów rezolucji wyraził swoje zaniepokojenie atakami na chrześcijan w Egipcie i Malezji. 21 stycznia podczas sesji na temat łamania praw człowieka na świecie PE w Strasburgu zajął się sprawą niedawnych zamieszek antychrześcijańskich w Malezji i zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie.
więcej

Paryż: o wkładzie Kościoła w myśl europejską

KAI / demart
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 13:20
W Instytucie Katolickim w Paryżu zostanie dziś zaprezentowany tom zatytułowany „Biskupi i nowa Europa”. Zawarto w nim teksty oficjalne Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) z lat 1992-2006.
więcej

UE powinna przeciwdziałać chrystianofobii

KAI / ad
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 12:25
Unia Europejska, wyposażona w nowe narzędzia polityki zagranicznej, musi w większym stopniu zająć się przeciwdziałaniem chrystianofobii, która jest podglebiem pobić, grabieży i mordów. Wyłącznie uprzedzenia ideologiczne sprawiają, że Unia czyni to dziś z wahaniami, a tymczasem stawką jest nasza wiarygodność. Przypomniał o tym Konrad Szymański z Praw i Sprawiedliwości podczas debaty nad nietolerancją wobec chrześcijan w Malezji i Egipcie.
więcej

Biskup lefebrysta krytykuje Watykan i Izrael

KAI / ad
Czwartek, 21 stycznia 2010, godz. 12:23
Brytyjski biskup lefebrysta, Richard Williamson negujący istnienie Holokaustu skrytykował rozmowy Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ze Stolicą Apostolską. W rozpowszechnionej w internecie wypowiedzi na stronie www.dailymotion.com nazwał prowadzone rozmowy „dialogiem głuchoniemych”. Ponadto zakwestionował legalność państwa Izrael.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook