Cel Akademii Papieskich to służba Kościołowi

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 20:17
Celem i odpowiedzialnością Akademii Papieskich jest wierna służba Kościołowi i Stolicy Apostolskiej – przypomniał Benedykt XVI podczas publicznego posiedzenia tych instytucji 28 stycznia w Watykanie. Poświęcone ono było „formacji teologicznej kapłanów”, co papież z uznaniem podkreślił, dodając, że przypada ono we wspomnienie liturgiczne św. Tomasza z Akwinu.
więcej

Polak nowym relatorem Spraw Kanonizacyjnych

Radio Watykańskie
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 20:01
Polski franciszkanin, o. Zdzisław Kijas OFMConv., został mianowany przez Benedykta XVI relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jest to prestiżowa funkcja w tej watykańskiej kongregacji, która zajmuje się drogą na ołtarze przyszłych świętych i błogosławionych.
więcej

Rozpoczął się kurs dla księży z zakresu bioetyki

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 15:16
Kapłani diecezji tarnowskiej wzięli dziś udział w kursie duszpasterskim, który był poświęcony zagadnieniom bioetycznym. Wykłady dotyczyły m.in. in vitro oraz naprotechnologii jako alternatywy dla metody sztucznego zapłodnienia.
więcej

Abp R. Marx na Forum Ekonomicznym w Davos

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 13:52
Metropolita Monachium i Fryzyngi abp Reinhard Marx bierze udział w 40. Światowym Forum Ekonomicznym, które 27 stycznia rozpoczęło się w szwajcarskim Davos. Niemiecki hierarcha zapowiedział, że będzie tam zabiegał o „globalny porządek konkurencji”.
więcej

"Podziękujmy zakonnikom za ich posługę"

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 12:54
Życie konsekrowane jest świadczeniem o miłości Chrystusa do ludzi, poświęceniem się i rezygnacją z tego, co materialne - pisze bp Antoni Dydycz w liście pasterskim przed obchodzonym 2 lutego Dniem Życia Konsekrowanego. Wiceprzewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski apeluje też, by modlitwą podziękować zakonnikom w tym dniu za ich poświęcenie i posługę.
więcej

Niebo nie jest dla skąpców – Mk 4, 21-25

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 07:07
Jezus mówił ludowi: "Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha".
więcej

Zakopane: powstanie Muzeum im. Jana Pawła II

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 07:06
Przy sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem powstanie muzeum Jana Pawła II. Budowa rozpocznie się najwcześniej w 2011 roku. Makietę obiektu będzie można zobaczyć już podczas uroczystości związanej z 5. rocznicą śmierci polskiego papieża 2 kwietnia 2010 r.
więcej

Caritas organizuje w trakcie ferii zajęcia otwarte

KAI / ad
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 07:02
Osiemdziesięcioro dzieci weźmie udział w zajęciach otwartych organizowanych w okresie ferii przez łódzką Caritas. Codziennie uczniowie dostaną trzy posiłki i będą pod fachową opieką.
więcej

Kraków: Abp Bruno Forte poprowadzi rekolekcje

KAI / ad
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 05:38
Arcybiskup Bruno Forte, metropolita włoskiej archidiecezji Chieti-Vasto poprowadzi w najbliższy weekend sesję rekolekcyjną dla 130 księży z Polski. Sesja, zorganizowana z okazji Roku Kapłańskiego, odbędzie się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.
więcej

Świętość na przykładzie Franciszka z Asyżu

Radio Watykańskie
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 19:55
Franciszek z Asyżu był wielkim świętym i człowiekiem radosnym – powiedział Benedykt XVI w katechezie. W istocie – podkreślił Papież – między świętością i radością istnieje głęboka i nierozerwalna więź. Patrząc na Franciszka widzimy, że prawdziwą receptą na szczęście jest świętość i bliskość z Bogiem.
więcej

COMECE: wolność religijna prawem człowieka

Radio Watykańskie
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 19:47
Unia Europejska powinna wesprzeć mniejszości religijne, w tym wspólnoty chrześcijańskie, które obecnie doświadczają prześladowań na świecie – czytamy w komunikacie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
więcej

Madryt: przygotowania do ŚDM 2011

Radio Watykańskie
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 19:40
Rozpoczęły się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. W stolicy Hiszpanii zakończyło się właśnie spotkanie ekip przygotowawczych, w którym z ramienia Polski uczestniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży oraz dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, ks. Grzegorz Suchodolski.
więcej

Papież o rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

KAI / psd
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 12:31
Przypadającą 27 stycznia kolejną rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i obchodzony z tej okazji Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypomniał Benedykt XVI. Mówił o tym na zakończenie audiencji ogólnej, która w tym samym dniu odbyła się w Auli Pawła VI w Watykanie.
więcej

Memorandum nt. prześladowań chrześcijan

KAI / psd
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 12:23
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zapowiada ogłoszenie memorandum nt. prześladowań chrześcijan na świecie. Komisja z zadowoleniem przyjęła rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą niedawne ataki na wspólnoty chrześcijańskie w Malezji i Egipcie.
więcej

Patriarcha Cyryl liczy na spotkanie z papieżem

Środa, 27 stycznia 2010, godz. 11:53
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) patriarcha Cyryl jest bardzo zainteresowany spotkaniem z Benedyktem XVI. „Jest to jeden z celów strategii kościelnej patriarchy moskiewskiego” - powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA Roman Łunkin, dyrektor Instytutu ds. Religii i Prawa Rosyjskiej Akademii Nauk.
więcej

Wystawa „Życie religijne w Auschwitz”

KAI / psd
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 11:29
W galerii Salezjańskiego Centrum dla Dorosłych nieopodal byłego obozu KL Auschwitz odbył się 27 stycznia wernisaż specjalnej wystawy z okazji 65 rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu. Na ekspozycję, która nosi tytuł „Świadkowie Miłości Bożej w obozowym piekle” składa się około 20 prac więźniów i byłych więźniów, poruszające tematykę religijną, oraz rysunkowe dokonania młodych dzieci i młodzieży,którzy wzięli udział w konkursie plastycznych „Życie religijnym w Auschwitz”.
więcej

Razem z Apostołami przy Jezusie – Mk 4, 1-20

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 27 stycznia 2010, godz. 07:06
Jezus znowu zaczął nauczać nad jeziorem i bardzo wielki tłum ludzi zebrał się przy Nim. Dlatego wszedł do łodzi i usiadł w niej na jeziorze, a cały lud stał na brzegu jeziora. Uczył ich wiele w przypowieściach i mówił im w swojej nauce.
więcej

Dary od Fundacji WOŚP dla hospicjum Caritas

KAI / psd
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 22:17
Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie otrzymało w darze od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt medyczny i aparaturę rehabilitacyjną. Jest to pięć koncentratorów tlenu, dwie pompy infuzyjne i tyle samo pomp strzykawkowych, pulsoksymetr z EKG, dwa pulsoksymetry i trzy ssaki. Hospicjum otrzymało również samochód osobowy marki Renault.
więcej

Dzień Chrześcijaństwa w polskich meczetach

KAI / psd
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 22:15
Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP Samir Ismail zapowiedział dziś podczas centralnych obchodów X Dnia Islamu w Kościele Katolickim, że w polskich meczetach zostanie zorganizowany Dzień Chrześcijaństwa. Pierwszy miałby się odbyć w nowym meczecie w Warszawie, którego otwarcie planowane jest latem.
więcej

Wyrok w sprawie zabójstwa dwóch jezuitów

Radio Watykańskie / W. Raiter, Moskwa
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 20:03
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej zatwierdził wyrok Miejskiego Sądu Moskwy wydany na Michaiła Oriechowa, zabójcę dwóch katolickich duchownych. Wyrok opiewał na czternaście lat pozbawienia wolności. Mimo wniosku prokuratury o zwiększenie wyroku, Sąd Najwyższy odrzucił apelację.
więcej

Jerozolima: ekumeniczna modlitwa o jedność

Radio Watykańskie / J. Kraj OFM
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 19:59
W Jerozolimie, ze względu na uroczystości Epifanii obchodzone przez Kościoły wschodnie oraz ormiańskie Boże Narodzenie, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypada w ostatnim tygodniu stycznia (24 -31). Tegoroczne nabożeństwa ekumeniczne odbywają się: w anglikańskiej katedrze św. Jerzego, w świątyni patriarchatu łacińskiego, w kościele luterańskim, w ormiańskiej katedrze św. Jakuba, w Wieczerniku oraz we wspólnotach koptyjskiej, etiopskiej i greckokatolickiej.
więcej

Nie ma dokumentu katolicko-prawosławnego

Radio Watykańskie
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 19:55
Nieprzyjemnym zgrzytem zakończył się tydzień ekumeniczny. Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan wyraziła rozgoryczenie przeciekiem do mediów tekstu będącego przedmiotem refleksji Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a całością Kościoła Prawosławnego.
więcej

Watykan: posiedzenie akademii papieskich

Radio Watykańskie / tc
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 19:52
„Formacja teologiczna prezbitera” – to związany z Rokiem Kapłańskim temat 14. posiedzenia publicznego akademii papieskich. W Watykanie zaprezentowano program tego wydarzenia. Odbędzie się ono 27 stycznia i zakończy się następnego dnia wspólną audiencją u Ojca Świętego.
więcej

Jubileuszowy X Dzień Islamu w Polsce

KAI / psd
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 11:49
Dzień Islamu, po raz 10., obchodzony będzie w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia. W tym roku spotkania odbywać się będą się pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa". Polscy katolicy i muzułmanie chcą pomóc dzieciom, które doświadczają skutków konfliktu w Ziemi Świętej. Wsparcie otrzymają sierocińce w Jerozolimie i Betlejem, którymi opiekują się siostry elżbietanki.
więcej

Francja: darmowy miesięcznik katolicki

KAI / psd
Wtorek, 26 stycznia 2010, godz. 11:47
Bezpłatny miesięcznik katolicki „L’invisible” (Niewidzialne) jest od dziś rozprowadzany we Francji w nakładzie 200 tys. egzemplarzy. Jest to „odpowiedź na wielkie oczekiwania duchowe” ludzi współczesnych – napisali założyciele pisma.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook