Caritas: ukryte ubóstwo Europy to skandal

Radio Watykańskie
Sobota, 30 stycznia 2010, godz. 18:44
Caritas Europa zainicjowała nową kampanię pod hasłem „Zero ubóstwa”. Ma ona zwiększyć świadomość obywateli Starego Kontynentu, aby ubóstwo traktowali jak skandal.
więcej

Malezja: bezpieczeństwo wierzących zagrożone

Radio Watykańskie / kb
Sobota, 30 stycznia 2010, godz. 18:40
Sytuacja w Malezji wciąż jeszcze jest napięta. Chrześcijanie i wyznawcy innych religii niemuzułmańskich są zastraszeni i obawiają się, że niedawne drobne incydenty w meczetach zostaną wykorzystane przez polityków dla międzyreligijnej konfrontacji – powiedział Agnecji Fides malezyjski biskup Paul Tan Chee Ing.
więcej

Mniej konsumpcji, więcej relacji międzyludzkich

Radio Watykańskie / kb
Sobota, 30 stycznia 2010, godz. 18:37
Benedykt XVI chciał dać ludziom przewodnik na ciężkie chwile kryzysu – powiedział abp Celestino Migliore w czasie prezentacji encykliki Caritas in veritate na jezuickim uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku. Zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ dzisiejszy kryzys jest konsekwencją stagnacji myślowej. Stąd Papież chce przywrócić ideał jasności intelektualnej i jasnego myślenia.
więcej

o. Popławski prowincjałem Ojców Dominikanów

KAI / ad
Sobota, 30 stycznia 2010, godz. 18:26
46-letni o. Krzysztof Popławski został 30 stycznia wybrany prowincjałem zakonu dominikanów w Polsce. Będzie to jego druga kadencja przełożonego polskich dominikanów. Wyboru dokonali przedstawiciele wszystkich polskich dominikańskich klasztorów zgromadzeni na kapitule, która odbywa się w Krakowie.
więcej

Niemcy: filozof broni Benedykta XVI i Piusa XII

KAI / ad
Sobota, 30 stycznia 2010, godz. 18:14
Przeciwko oskarżeniom Piusa XII o odpowiedzialność za milczenie w obliczu Holokaustu oraz Benedykta XVI o zastój w relacjach z judaizmem zaprotestował znany francuski filozof pochodzenia żydowskiego, Bernard-Henri Levy.
więcej

Burze są czasem potrzebne – Mk 4, 35-41

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 30 stycznia 2010, godz. 07:08
Przez cały dzień Jezus nauczał w przypowieściach. Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do uczniów: "Przeprawmy się na drugą stronę". Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.
więcej

O związku sprawiedliwości i miłości z prawdą

Radio Watykańskie / tc
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 19:55
Sprawiedliwość nie jest przeciwieństwem miłości, a prawo kanoniczne służy zbawczej misji Kościoła także w tym, co dotyczy węzła małżeńskiego. Mówił o tym 29 stycznia Benedykt XVI podczas dorocznego spotkania z członkami Trybunału Roty Rzymskiej na rozpoczęcie roku sądowego.
więcej

Haiti: długotrwały plan pokonania biedy

Radio Watykańskie
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 19:11
Haiti potrzebuje długotrwałej i spójnej strategii na rzecz odbudowy, rozwoju i redukcji ubóstwa – powiedział przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w episkopacie USA, bp Howard J. Hubbard. W apelu skierowanym do czołowych amerykańskich polityków i urzędników administracji Bracka Obamy wyraził uznanie i wdzięczność za dotychczasową pomoc humanitarną.
więcej

Wizyta Papieża w Serbii jeszcze niepewna

PAP / ad
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 19:05
Watykan z zadowoleniem przyjął propozycję zorganizowania w Serbii ekumenicznego spotkania z udziałem Papieża. Wystąpił z nią nowy patriarcha serbski Ireneusz mówiąc, że „spotkanie z głową Kościoła katolickiego jest niezbędne”.
więcej

Archiwa o Piusie XII będą dostępne w 2015 r.

Radio Watykańskie / bz
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 18:48
Archiwalia watykańskie z czasów Piusa XII zostaną za pięć lat udostępnione naukowcom. Poinformował o tym prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego, bp Sergio Pagano.
więcej

XV Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 17:12
Zespoły z Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski wystąpią w rozpoczynającym się dziś jubileuszowym XV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. W imprezie, która odbędzie się w trzech miastach weźmie udział blisko tysiąc osób. Organizatorzy czterodniowego festiwalu pragną odrodzić stare prawosławne tradycje kolędnicze, pokazać ich piękno i różnorodność.
więcej

Apel o zintensyfikowanie walki z trądem

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 17:11
O zintensyfikowanie walki z trądem zaapelował do wspólnoty międzynarodowej oraz władz poszczególnych państw abp Zygmunt Zimowski. W Watykanie opublikowano orędzie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z okazji obchodzonego 31 stycznia 57. Światowego Dnia Walki z Trądem.
więcej

Diecezja rzeszowska dla kościóła w Czadzie

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 17:09
Kapłani diecezji rzeszowskiej pomogą wybudować kościół i internat dla dzieci w Czadzie. Powstaną one na południu Czadu, gdzie posługę misyjną pełni ks. Edward Ryfa, kapłan pochodzący z diecezji rzeszowskiej. Świątynia i internat będą darem duchowieństwa rzeszowskiego w Roku Kapłańskim.
więcej

Gdańsk: charytatywny turniej hokeja na lodzie

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 17:08
W niedzielę 31 stycznia w hali Olivia odbędzie się charytatywny turniej hokeja na lodzie. Zmierzą się drużyny księży, żużlowców oraz media. Bilety-cegiełki w cenie 5 złotych. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na potrzeby Szpitala Dziecięcego w Gdańsku Oliwie.
więcej

Abp Nycz o nowym wymiarze Dnia Papieskiego

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 12:31
Abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia poinformował, że przygotowaniem do tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego będzie dziewięciomiesięczna nowenna, w każdą drugą niedzielę miesiąca. Podczas tych spotkań wierni będą przypominać pielgrzymki papieża-Polaka do Ojczyzny.
więcej

Japonia : Festiwal filmów o Matce Teresie

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 11:52
W Tokijskim Metropolitalnym Muzeum Fotografii do 16 lutego trwa pokaz 7 filmów: japońskich i zagranicznych, poświęconych życiu i działalności błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Trzy z nich zrealizował Shigeki Chiba, największy znawcy tematu w tym kraju.
więcej

Chiny: trudna sytuacja Kościoła katolickiego

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 11:40
Sytuacja Kościoła katolickiego w Chinach jest znacznie bardziej złożona, niż sądzą obserwatorzy zewnętrzni – twierdzi w swym blogu, Andrea Tornielli. Watykanista „Il Giornale” omawia opublikowane na łamach miesięcznika 30Giorni dossier poświęcone chińskiemu Kościołowi, pióra Gianni Valentego. Jego autor polemizuje z tezami krytyków działalności Stolicy Apostolskiej, oskarżających Watykan, że ze względów politycznych gotowy jest porzucić tzw. „Kościół katakumbowy”.
więcej

Za pięć lat otwarcie archiwów Piusa XII

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 11:22
Za pięć lat naukowcy będą mieli dostęp do materiałów archiwalnych z okresu pontyfikatu Piusa XII – powiedział w wywiadzie dla rzymskiego dziennika „Il Messaggero” prefekt Tajnych Archiwów Watykańskich, bp Sergio Pagano.
więcej

Turcja: katolicy oczekują tolerancji religijnej

KAI / psd
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 10:41
„Kościół katolicki w Turcji oczekuje konkretnych przejawów tolerancji religijnej, nadeszła bowiem pora na przejście od słów do czynów” – powiedział agencji SIR przewodniczący episkopatu Turcji, bp Luigi Padovese.
więcej

Kłopoty ze świętymi czyli co znaczy "święty"

Znak
Joanna Petry-Mroczkowska / "Znak"
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 07:12
Uświęcenie jest działaniem Ducha Świętego w człowieku, konsekwencją nawrócenia, dziełem oczyszczania duszy. Rozpoczyna się, gdy człowiek zaczyna wierzyć. W miarę wzrostu wiary rozwija się proces uświęcenia. Chrześcijańska doskonałość jest dziełem Bożym, ale nie może odbywać się bez ludzkiego udziału.
więcej

Ziarno Miłości jako królestwo Boże – Mk 4, 26-34

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 07:04
Jezus mówił do tłumów: "Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo".
więcej

Cel Akademii Papieskich to służba Kościołowi

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 20:17
Celem i odpowiedzialnością Akademii Papieskich jest wierna służba Kościołowi i Stolicy Apostolskiej – przypomniał Benedykt XVI podczas publicznego posiedzenia tych instytucji 28 stycznia w Watykanie. Poświęcone ono było „formacji teologicznej kapłanów”, co papież z uznaniem podkreślił, dodając, że przypada ono we wspomnienie liturgiczne św. Tomasza z Akwinu.
więcej

Polak nowym relatorem Spraw Kanonizacyjnych

Radio Watykańskie
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 20:01
Polski franciszkanin, o. Zdzisław Kijas OFMConv., został mianowany przez Benedykta XVI relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jest to prestiżowa funkcja w tej watykańskiej kongregacji, która zajmuje się drogą na ołtarze przyszłych świętych i błogosławionych.
więcej

Rozpoczął się kurs dla księży z zakresu bioetyki

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 15:16
Kapłani diecezji tarnowskiej wzięli dziś udział w kursie duszpasterskim, który był poświęcony zagadnieniom bioetycznym. Wykłady dotyczyły m.in. in vitro oraz naprotechnologii jako alternatywy dla metody sztucznego zapłodnienia.
więcej

Abp R. Marx na Forum Ekonomicznym w Davos

KAI / psd
Czwartek, 28 stycznia 2010, godz. 13:52
Metropolita Monachium i Fryzyngi abp Reinhard Marx bierze udział w 40. Światowym Forum Ekonomicznym, które 27 stycznia rozpoczęło się w szwajcarskim Davos. Niemiecki hierarcha zapowiedział, że będzie tam zabiegał o „globalny porządek konkurencji”.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook