Kard. Dziwisz: Nie ponaglamy papieża

PAP / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 20:32
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział katolickiemu włoskiemu dziennikowi "Avvenire" w niedzielę, że nikt nie chce ponaglać Benedykta XVI w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II.
więcej

Biskupi: rząd dyskryminuje chrześcijan

"Sunday Telegraph" / PAP / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 20:07
Grupa siedmiu anglikańskich hierarchów oskarżyła brytyjski rząd o to, że dyskryminuje chrześcijan, więcej zrozumienia okazując innym religiom. Uważają, że te podwójne standardy prowadzą do usuwania wartości chrześcijańskich z życia publicznego.
więcej

Internetowa policja na katolickich stronach

Radio Watykańskie / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 18:48
O poziomie wolności w chińskim internecie świat dowiedział się dopiero po trudnościach, jakie dotknęły globalną korporację Google. Cenzura stron w sieci nie dziwi jednak chińskich katolików – czytamy w oświadczeniu katolickiej agencji UCAN, specjalizującej się w tematyce kościelnej na terenie Azji.
więcej

Beatyfikacja Jana Pawła II jeszcze w tym roku?

KAI / ANSA / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:32
Powołując się na źródło „zbliżone do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych”, agencja ANSA twierdzi, że wbrew obiegowym opiniom do beatyfikacji Jana Pawła II może dojść jeszcze w bieżącym roku. Proces wcale nie uległ spowolnieniu, zauważa informator agencji, „uczciwie rzecz biorąc nie można więc powiedzieć”, że odbędzie się ona dopiero w przyszłym roku.
więcej

Największe misterium pasyjne w Europie

KAI / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:05
Tysiące widzów uczestniczyło w sobotę wieczorem w Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. – Nie wyobrażam sobie, żebym w przyszłym roku nie rozpoczęła Wielkiego Tygodnia, nie uczestnicząc w misterium – powiedziała KAI jedna z uczestniczek wydarzenia.
więcej

Benedykt XVI na "Anioł Pański" i apel o pokój

KAI / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:04
O pokój w Jerozolimie zaapelował Benedykt XVI w krótkim przemówieniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie. Wyrazi głęboki smutek z powodu napięć, „do jakich kolejny raz doszło w tym mieście, które jest duchową ojczyzną chrześcijan, żydów i muzułmanów, proroctwa i obietnicy tego powszechnego pojednania, którego Bóg pragnie dla całej rodziny ludzkiej”. Wezwał odpowiedzialnych „za losy Jerozolimy”, aby podjęli z odwagą drogę pokoju i podążali nią z wytrwałością.
więcej

XXV Światowy Dzień Młodzieży w Watykanie

KAI / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:02
Benedykt XVI przewodniczył przed południem uroczystościom Niedzieli Palmowej i XXV Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego w tym roku na szczeblu diecezji pod hasłem „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”.
więcej

"ŚDM wiążą młodych z centrum chrześcijaństwa"

KAI / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:01
- Niedziela Palmowa wprowadza nas w misterium paschalne. Obchodzone w tym dniu Światowe Dni Młodzieży są świadectwem powiązania ludzi młodych z centrum chrześcijaństwa – powiedział w rozmowie z KAI bp Jan Tyrawa.
więcej

Wielki Tydzień w Kościele katolickim

KAI / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:00
Okres Wielkiego Tygodnia i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.
więcej

Lipnica Murowana. Rekord pobity - 35,1 m.

KAI / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 13:00
Dokładnie 35 metrów i 10 cm mierzy palma, która zwyciężyła w 52. konkursie w Lipnicy Murowanej k. Bochni. Wykonał ją Zbigniew Urbański, mieszkaniec Lipnicy. Tym samym pobił swój ubiegłoroczny rekord. To najwyższa palma w historii konkursu.
więcej

Jerozolima - początek Wielkiego Tygodnia

PAP / drr
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 12:42
W Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Już wczoraj wieczorem odbyła się ceremonia wejścia patriarchów do bazyliki Grobu Pańskiego.
więcej

Misteria paschalia

Dziennik Polski
Ks. Krzysztof Mądel / "Dziennik Polski"
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 12:08
"Nie znalazłem w Nim nic zasługującego na śmierć, każę Go zatem wychłostać i uwolnię". Lecz oni nalegali z wielkim wrzaskiem, domagając się, aby Go ukrzyżowano, a ich krzyki się wzmagały, więc Piłat zawyrokował, żeby ich żądanie zostało spełnione." (Łk 22, 14-23, 56)
więcej

Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 28 marca 2010, godz. 07:10
W Niedzielę Palmową czytamy, rozważamy i kontemplujemy Mękę Pańską. Stawiamy pytania, jaki sens miała męka i śmierć w życiu Jezusa? Jaki ma w życiu świata, ludzkości, w moim życiu?
więcej

Zjednoczeni w Chrystusie, by iść w świat

Dariusz Piórkowski SJ
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:40
„Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, a nie tylko za naród, ale także by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno". (J 11, 51-52)
więcej

Włoskie echa „rewelacji” "NYT" na temat pedofilii

Radio Watykańskie
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:36
Ostatnie doniesienia o skandalach są zbyt dobrze skoordynowane i nachalne, by nie budziły podejrzeń, że w istocie chodzi w nich o krucjatę przeciwko Kościołowi, desperacką próbę wciągnięcia w pedofilską aferę samego Papieża – czytamy na łamach włoskiego dziennika Corriere della Sera. Włoska prasa ochłonęła już, przy najmniej po części, po rzekomych sensacjach, które zaserwował w ostatnich dniach New York Times. Corriere zarzuca amerykańskiemu dziennikowi brak obiektywności i kierowanie się uprzedzeniami do Benedykta XVI.
więcej

Jerozolima oczekuje pielgrzymów

Radio Watykańskie
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:30
Na Wielki Tydzień i Wielkanoc do Jerozolimy mają przybyć dziesiątki tysięcy chrześcijańskich pielgrzymów. Opiekujący się miejscami świętymi franciszkanie oczekują ok. 40 tys. katolików z różnych krajów świata. Równocześnie będą tam liczni pielgrzymi niekatoliccy, zwłaszcza prawosławni.
więcej

Francja: studencka pielgrzymka do Chartres

Radio Watykańskie
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:29
We Francji już po raz 75. wyruszyła pielgrzymka akademicka do Chartres. Tematem, który towarzyszy studentom w tym roku, jest pytanie ewangelicznego młodzieńca: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”, hasło 25. Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego tradycyjnie w niedzielę Palmową.
więcej

"Ataki na papieża są atakami na Kościół"

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 14:09
Ataki na papieża są atakami na Kościół i wiernych - mówi w wywiadzie dla "Corriere della Sera" kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomina, że "Kościół nie jest rzeczywistością abstrakcyjną i w odróżnieniu od innych ma określone oblicze: papieża".
więcej

Droga Krzyżowa w byłym obozie w Majdanku

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 14:04
Kilka tysięcy osób przeszło 26 marca polami byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo z udziałem biskupa pomocniczego Artura Mizińskiego rozpoczęło lubelskie obchody XXV Światowego Dnia Młodzieży.
więcej

Radomianie stanęli w obronie krzyża

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 13:59
Wierność Krzyżowi jest znakiem dojrzałego chrześcijanina - przypomniał biskup Henryk Tomasik, który uczestniczył w apelu "Tak dla krzyża". Spotkanie odbyło się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia na radomskim osiedlu XV-lecie. Solidarność z najważniejszym symbolem chrześcijaństwa wyraziło ponad dwa tysiące osób. Uczestnikom spotkania towarzyszyły słowa z Ewangelii św. Łukasza: "Znak, któremu sprzeciwiać się będą"
więcej

Skąd pochodziła niewierność wobec Jezusa?

Różaniec
s. Wioletta Ostrowska CSL i Małgorzata Laskowska
Sobota, 27 marca 2010, godz. 07:15
Pewne mechanizmy zachowania świadków tamtych dramatycznych wydarzeń powtarzają się w każdym pokoleniu. Wielokrotnie stajemy się świadkami, a nawet uczestnikami podobnych wydarzeń, chociaż nie bardzo chcemy wziąć sobie do serca to, że jesteśmy wówczas w analogicznej sytuacji jak ludzie, którzy prawie dwa tysiące lat temu znaleźli się w Jerozolimie na Drodze krzyżowej.
więcej

Dobru nic nie przeszkadza - J 11, 45-57

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 27 marca 2010, godz. 07:10
Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy, to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił.
więcej

Wrocław: 8 tys. osób na Drodze Krzyżowej

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 06:56
Około 8 tys. osób, według szacunków organizatorów, wzięło udział w Akademickiej Drodze Krzyżowej ulicami Wrocławia w piątkowy wieczór 26 marca. - Nie chcemy niczego manifestować – mówił do zebranych przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Mirosław Maliński, diecezjalny duszpasterz akademicki – chcemy w pokorze modlić się w miejscach, którymi na co dzień biegamy na swoje uczelnie, do bibliotek czy akademików.
więcej

Papieska audiencja dla prezydenta Gwatemali

Radio Watykańskie
Piątek, 26 marca 2010, godz. 20:36
Na prywatnej audiencji 26 marca Benedykt XVI przyjął prezydenta Gwatemali Álvaro Coloma Caballerosa. Środkowoamerykański polityk odbywa w tych dniach europejską wizytę. W jej ramach odwiedził on też Rosję, z którą Gwatemala zamierza ściślej współpracować m.in. w dziedzinie obronności.
więcej

Haiti: koniec z pomocą, musimy się podźwignąć!

Radio Watykańskie / se
Piątek, 26 marca 2010, godz. 20:34
O zakończenie międzynarodowej pomocy humanitarnej, która tworzy relacje zależności zaapelował nuncjusz apostolski na Haiti. Abp Bernardito Auza przychylił się do apelu prezydenta karaibskiego kraju, René Prevala, by na tym etapie odbudowy skoncentrować się na podźwignięciu produkcji lokalnej i handlu. Rząd Haiti poprosił też Stolicę Apostolską, by głos Papieża przypomniał światu o dramatycznej sytuacji na wyspie i długotrwałym procesie odbudowy, który możliwy będzie tylko dzięki międzynarodowej współpracy i wsparciu.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook