Gdynia: 100-tonowa szopka z piasku

KAI / psd
Środa, 15 grudnia 2010, godz. 10:41
W Gdyni, na placu przed kolegiatą powstaje nietypowa bożonarodzeniowa szopka z piasku. Piaskowa rzeźba jest wielkości 4,5 na 4,5 metra a do jej budowy przywieziono 100 ton specjalnego piasku. Uroczyste jej odsłonięcie odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 grudnia.
więcej

Bóg przychodzi, gdy zechce - rozważanie

Różaniec
ks. Zbigniew Sobolewski / "Różaniec"
Środa, 15 grudnia 2010, godz. 07:17
Pan przyszedł do Eliasza w lekkim powiewie. Nie w ogromnym wichrze, nie w trzęsieniu ziemi, nie w ogniu, ale w łagodnym i delikatnym podmuchu wiatru. W ten sam sposób Bóg niekiedy wchodzi w nasze życie. Spodziewamy się spektakularnych widowisk, a Pan przychodzi w zwyczajnych znakach naszej codzienności.
więcej

Kard. Nycz odebrał Betlejemskie Światło Pokoju

Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 21:01
Harcerze ze stołecznej chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego przekazali 14 grudnia kard. Kazimierzowi Nyczowi Betlejemskie Światło Pokoju. - Przekazujecie to światło, aby przypomnieć, że Ten, który się narodził w Betlejem, jest światłem świata - mówił metropolita warszawski podczas Mszy św. w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
więcej

Bóg mówi przez swoje czyny - Łk 7, 18b-23

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 21:00
Jezus nie odpowiedział Janowi: „Tak, jestem Tym, który miał przyjść”. Bóg bowiem nie wymaga od nas, abyśmy Mu wierzyli na słowo.
więcej

Jezuita Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Radio Watykańskie
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 20:29
Za „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem uznał włoskiego jezuitę o bliskowschodnich korzeniach.
więcej

Abp Michalik już odpisał o. Wiśniewskiemu

KAI / ad
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 18:17
Przewodniczący Episkopatu Polski odpisał o. Ludwikowi Wiśniewskiemu już we wrześniu, o czym nie wspomina ani „Gazeta Wyborcza”, ani dominikanin - informuje Biuro Prasowe Episkopatu Polski.
więcej

Abp Życiński: nie obrażajmy się na słowa krytyki

KAI / apio
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 17:53
Nie trzeba ani się obrażać, ani oburzać krytyką, bo to nie jest cnota chrześcijańska - uważa abp Józef Życiński. Pytany o komentarz w sprawie listu dominikanina, o. Ludwika Wiśniewskiego, który wyraził swoją ocenę Kościoła w Polsce, zwracając się do nuncjusza apostolskiego, metropolita lubelski przypomniał, że kultura europejska zrodziła się z ducha krytyki. List dominikanina opublikowała dzisiaj „Gazeta Wyborcza”.
więcej

Papież w czasie świąt spotka się z ubogimi

KAI / psd
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 13:09
W okresie Świąt Bożego Narodzenia Benedykt XVI spożyje posiłek z ubogimi, którymi opiekują się siostry Matki Teresy z Kalkuty. Odwiedzi też dzieci leczone w klinice Gemelli. Poinformowało dziś o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
więcej

Nie będzie kultu ks. Marciala Maciela Degollado

KAI / ad
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 12:19
Przełożony generalny zgromadzenia Legionistów Chrystusa, za pozwoleniem papieskiego delegata, kard. Velasio De Paolis wystosował dekret zakazujący, aby w domach zakonnych tego zgromadzenia umieszczano portrety jego założyciela, ks. Marciala Maciela Degollado (1920-2008).
więcej

„L'OR” : ważna wizyta w parafii na peryferiach

KAI / „L'Osservatore Romano”
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 09:02
Naczelny redaktor „L'Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian wypomina w dzisiejszym numerze pisma włoskim mediom, ze niewiele uwagi poświęciły wizycie, jaką Benedykt XVI złożył w parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe na dalekich peryferiach Wiecznego Miasta.
więcej

Bp Florczyk: oby morderca był ukarany

KAI / ad
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 07:22
Choćby dla przestrogi innych i wychowania narodu, morderca powinien być nazwany i ukarany – mówił 13 grudnia w bazylice kieleckiej bp Marian Florczyk podczas Mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny, w 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
więcej

Najlepiej być trzecim synem - Mt 21, 28-32

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 07:15
Stare porzekadło mówi: „Lepiej późno, niż wcale”. Dzisiejsza Ewangelia zdaje się potwierdzać słuszność tego porzekadła. Nawiązuje jednak do innej jeszcze ważnej prawdy.
więcej

Sanktuarium polskich dziejów

Życie Duchowe
Prof. Michał Rożek
Wtorek, 14 grudnia 2010, godz. 06:20
Dla pokolenia zrodzonego w niewoli dziejową rolę katedry krakowskiej najlepiej oddał Stanisław Wyspiański, który w Wyzwoleniu tak pisał o tej niezwykłej w narodowym pejzażu świątyni: "Tu wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią… otacza was Polska wieczyście nieśmiertelna".
więcej

Indie: ataki na chrześcijan w Karnatace

Radio Watykańskie / wab
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 19:19
Do trzech incydentów antychrześcijańskich doszło ostatnio w indyjskim stanie Karnataka.
więcej

USA: Nie gasną nadzieje na DREAM Act

Radio Watykańskie / wab
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 19:11
Amerykański episkopat nie traci nadziei na przyjęcie pakietu ustaw (DREAM Act), dających szanse na obywatelstwo nielegalnym migrantom, którzy przybyli do USA jeszcze jako dzieci.
więcej

Kraków: Kongres Ruchu Apostolstwa Młodzieży

Radio Watykańskie / wab
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 19:01
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zakończył się wczoraj I Ogólnopolski Kongres Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W trzydniowym spotkaniu uczestniczyło ok. 50 delegatów z czterech diecezji, w których Ruch istnieje.
więcej

Wspólnota Taizé tym razem w Rotterdamie

KAI / wab
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 16:43
Na miejsce 33. Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę Taizé, wybrano w tym roku Rotterdam. Według szacunków do Holandii przybędzie ok. 30 tys. osób z całego kontynentu. Spotkają tam Kościół katolicki, do którego należy co prawda najwięcej obywateli tego kraju, to jednak zmaga się on z problemem pustoszejących świątyń. To właśnie w młodych katoliccy biskupi Holandii widzą nadzieję licząc, że Europejskie Spotkanie Młodych będzie szansą na zbliżenie ich do Kościoła.
więcej

Cerkiew obawia się starć na tle etnicznym

Radio Watykańskie / wab
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 16:32
Przeciwko samosądom i nacjonalizmowi zagrażającemu Rosji rozlewem krwi wystąpił patriarchat moskiewski.
więcej

1. etap remontu domu papieskiego zakończony

Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 16:02
Dobiega końca pierwszy etap remontu domu papieskiego w Wadowicach. Rozbudowa całego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II pochłonie około 20 mln zł. Współfinansowania projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice.
więcej

104. urodziny najstarszego kapłana w Polsce

KAI / psd
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 12:31
Najstarszy polski kapłan, ks. Kazimierz Herud, odprawił 13 grudnia, w dzień swoich 104. urodzin uroczystą Mszę św. razem z abp. Stanisławem Gądeckim. – Świętujemy rozpoczęcie 105 roku życia, czyli wydarzenie nadzwyczajne nie tylko dla nas samych, ale dla całego Kościoła katolickiego w Polsce, który nie ma kapłana tak długowiecznego, jak ks. Herud – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski kierując pod adresem jubilata najlepsze życzenia.
więcej

Bóg daje odpowiedź wierzącym - Mt 21, 23-27

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 07:15
Zadawali Jezusowi pytanie: „Jakim prawem to czynisz?”. I my pewnie nie raz pytaliśmy Boga w podobny sposób: „Boże, jakim prawem to się dzieje w moim życiu? Dlaczego tak się dzieje?”.
więcej

Świat przemienia Chrystus, nie ideologie

Radio Watykańskie / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 18:47
Papieska wizyta duszpasterska zbiegła się z obchodzonym dziś w diecezji rzymskiej Dniem Nowych Kościołów, kiedy zbiera się fundusze na budowę świątyń w powstających dzielnicach Wiecznego Miasta.
więcej

Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce

Radio Watykańskie / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 18:33
Do Polski po raz 20. dotarło dziś Betlejemskie Światło Pokoju. Od skautów słowackich przejęli je członkowie Związku Harcerstwa Polskiego.
więcej

USA: Wizytacja sióstr w trzeciej fazie

Radio Watykańskie / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 18:00
Wizytacja żeńskich zgromadzeń w Stanach Zjednoczonych wchodzi w trzecią fazę. Zarządzona przez Stolicę Apostolską procedura odbywa się teraz w domach wspólnot niektórych zgromadzeń.
więcej

Chcą, by papież przemawiał w Bundestagu

PAP / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 16:31
Większość niemieckich posłów chce, by Benedykt XVI wygłosił przemówienie na forum Bundestagu w trakcie swej zaplanowanej na wrzesień przyszłego roku pielgrzymki do Niemiec - podał tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook