Najgłębszy fundament ojcostwa

Józef Augustyn SJ
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 07:11
Praca nad sobą i dochodzenie do coraz głębszej świadomości siebie nie ogranicza się bynajmniej do wymiaru psychologicznego: do analizowania nastrojów, przeżyć, pragnień emocjonalnych. Poza i ponad wymiarem psychologicznym istnieje w nas wymiar Ducha - studnia artezyjska, z której bije strumień wszelkiej kreatywności. To właśnie wymiar Ducha decyduje o naszej ludzkiej egzystencji. Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże (Rdz 1, 27) i to, co jest najgłębsze w nas, jest „podobne” do Stwórcy.
więcej

Bądźmy owocem Chrystusa - Mt 7, 15-20

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 23 czerwca 2010, godz. 07:07
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach
więcej

Kościoły w obronie krzyża i symboli religijnych

Radio Watykańskie
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 19:08
Krzyż nie jest zagrożeniem dla nikogo, a Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej. To stanowisko polskich biskupów znajduje w tych dniach odzwierciedlenie w oświadczeniach innych episkopatów Europy, od Albanii przez Włochy po Rosję.
więcej

Abp Migliore o walce z prostytucją i narkomanią

Radio Watykańskie
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 18:23
W dzisiejszym świecie łatwość komunikowania i wymiany z ludźmi we wszystkich zakątkach globu sprzyja coraz większej globalizacji nie tylko solidarności i handlu, ale niestety również przestępczości. Zwrócił na to uwagę 21 czerwca w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
więcej

"Ofiarność wiernych przerosła oczekiwania"

Radio Watykańskie
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 18:01
Trwają przygotowania do papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii. Jej szczegółowy program będzie ogłoszony za miesiąc. Tymczasem w ubiegłym tygodniu tamtejszy Kościół opublikował specjalny przewodnik po papieskiej wizycie. W formie pytań i odpowiedzi wyjaśnia w nim rolę Kościoła katolickiego na Wyspach, a także znaczenie papieskiej wizyty. O jej prezentację poprosiliśmy katolickiego prymasa Anglii i Walii, abp. Vincenta Nicholsa.
więcej

Unikalne odkrycia w katakumbach św. Tekli

Radio Watykańskie
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 17:21
Wiadomo już, co archeolodzy odkryli w katakumbach św. Tekli w Rzymie: najstarsze na świecie wizerunki apostołów Piotra, Pawła, Andrzeja i Jana. Pochodzą one z końca IV w.
więcej

"Pogłębiać wiarę, otwierać się na Chrystusa"

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 14:34
Przed laicyzmem liberalnym przestrzega Polaków bp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, w wywiadzie udzielonym "Przewodnikowi Katolickiemu". Opowiada też o swoim domu rodzinnym, drodze do kapłaństwa, o wyzwaniach jakie stoją przed Kościołem w Polsce oraz o Janie Pawle II. Z abp. Kowalczykiem rozmawia ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny czasopisma.
więcej

Kraków: przyznano medale Świętego Jerzego

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 14:31
Ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog i Aleksander Gurjanow, koordynator Sekcji Polskiej Stowarzyszenia „Memoriał” to tegoroczni laureaci Medali św. Jerzego. Uroczyste wręczenie nagrody przyznawanej przez „Tygodnik Powszechny” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym” odbędzie się 24 czerwca.
więcej

"Historyczne rozmowy polsko-rosyjskie"

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 14:28
Polsko-rosyjskie rozmowy Kościołów mogą okazać się inicjatywą historyczną i zmienić relacje między obydwoma narodami – ocenił w rozmowie z KAI prof. Jerzy Pomianowski. Na kilka dni przed kolejnym spotkaniem przedstawicieli polskiego Episkopatu i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, wybitny znawca Rosji powiedział, że Kościoły uczyniły krok, na który dotąd nie zdobyli się politycy.
więcej

Ofiary nadużyć żądają odszkodowań od Kościoła

PAP / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 14:02
Ofiary nadużyć na tle seksualnym ze strony austriackich księży domagają się od Kościoła katolickiego w Austrii odszkodowań w wysokości od 15 tysięcy do 130 tysięcy euro każda.
więcej

Abp Józef Kowalczyk odwiedzi Trzemeszno

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 13:32
Nowy Prymas Polski abp Józef Kowalczyk nawiąże do tradycji i przed ingresem do katedry gnieźnieńskiej odwiedzi Trzemeszno, gdzie według tradycji miało być złożone ciało św. Wojciecha przed jego pochówkiem w Gnieźnie. Wizyta odbędzie się 24 czerwca i jest przygotowywana przez miejscowy samorząd.
więcej

Pius XII w oczach premiera Włoch F. Nittiego

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 11:23
„L'Osservatore Romano” powraca do postaci Piusa XII i jego postawy w czasie II wojny światowej. Watykański dziennik sięga do wspomnień Francesco Saverio Nittiego, ostatniego premiera Włoch przed dojściem do władzy faszystów, w których pojawia się wielokrotnie Eugeniusz Pacelli.
więcej

"Uwzględnić religijny wymiar edukacji"

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 11:14
Do uwzględniania religijnego wymiaru edukacji wezwał, występując wczoraj podczas posiedzenia chrześcijańsko-muzułmańskiego komitetu naukowego Oasis w Bejrucie – kard. Jean-Louis Tauran. Temat obrad tego gremium brzmi „Wychowanie między wiarą a kulturą. Chrześcijańskie i muzułmańskie doświadczenia dialogu”.
więcej

Abp Mokrzycki o powołaniach na Ukrainie

KAI / psd
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 10:07
„Cieszymy się wzrostem powołań kapłańskich i zakonnych na Ukrainie” – powiedział KAI abp lwowski Mieczysław Mokrzycki, który 19 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie wyświęcił dwóch diakonów. Neoprezbiter Sergiusz Riznyk z Tarnopola i Andrzej Wus z Nowojaworowska ukończyli lwowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Brzuchowicach.
więcej

Nie poniewierajmy siebie! - Mt 7, 6. 12-14

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 22 czerwca 2010, godz. 07:06
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie dawajcie psom tego, co święte i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami i obróciwszy się, was nie poszarpały.
więcej

Dolny Śląsk: Noce Kościołów 2010

KAI / zylka
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 19:30
Wyjątkowe wydarzenie religijno-artystyczne pod nazwą Noce Kościołów odbędzie się 25-27 czerwca we Wrocławiu, Świdnicy i Henrykowie. To druga edycja imprezy, której organizatorem jest Radio Rodzina – Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Ubiegłoroczna edycja okazała się wielkim sukcesem – do wybranych kościołów Dolnego Śląska zawitało blisko 35 tys. osób.
więcej

Hiszpania: Katoliccy dziennikarze u św. Jakuba

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 19:29
Dziennikarstwo wymaga „kompetencji, profesjonalizmu i odpowiedzialności, które gwarantują obiektywizm, pluralizm i wolność”. Te słowa skierował do przedstawicieli mediów abp Julián Barrio w Santiago de Compostela. W ramach Jubileuszowego Roku Kompostelańskiego do grobu Apostoła Jakuba przybyli w pielgrzymce członkowie Katolickiej Unii Dziennikarzy (Unión Católica de Periodistas – UCIPE).
więcej

Zamach na synagogę w pobliżu Moskwy

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 19:25
W Twerze niedaleko Moskwy doszło 21 czerwca do eksplozji w pobliżu miejscowej synagogi. Jedna osoba została ranna. Przedstawiciele najważniejszych rosyjskich organizacji żydowskich wyrazili protest. Pokreślono, że eksplozja nastąpiła w przeddzień kolejnej rocznicy ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r.
więcej

Burundi: Kościół apeluje o pokój

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 19:20
Kościół w Burundi podejmuje desperackie próby ocalenia młodej i kruchej demokracji w tym środkowoafrykańskim kraju. Wieloletnia wojna domowa zakończyła się tam dopiero w ubiegłym roku. Tymczasem w tych dniach na burundyjskich ulicach znowu słychać odgłosy wybuchów. Płoną też lokale partii politycznych. W ubiegły weekend rannych zostało 21 osób. Zarzewiem konfliktu okazały się niedawne wybory administracyjne. Zakończyły się one wygraną partii rządzącej. Opozycja ogłosiła, że wyniki zostały sfałszowane i postanowiła zbojkotować najbliższe wybory parlamentarne i prezydenckie. W związku z narastającym kryzysem, mediacji między stronami konfliktu podjął się Kościół katolicki.
więcej

Spotkanie z Castro było „bardzo pozytywne”

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 19:16
Jednym z ostatnich punktów zakończonej 20 czerwca pięciodniowej wizyty szefa watykańskiej dyplomacji na Kubie było nieprzewidziane oficjalnym programem, ale raczej oczekiwane spotkanie z prezydentem Raúlem Castro. Kubańscy telewidzowie mogli zobaczyć w wieczornym dzienniku abp. Dominique’a Mambertiego z szefem państwa, który na tę okazję założył garnitur zamiast noszonego zazwyczaj oliwkowego munduru. W tamtejszej telewizji podano oficjalny komunikat ze spotkania, w którym utrzymywane od 75 stosunki dyplomatyczne Kuby ze Stolicą Apostolską określono jako „serdeczne, ze wzajemnym szacunkiem, stałe i nabierające coraz większego znaczenia”. Zauważa się w nim ponadto, że wizyta gościa z Watykanu „pozwoliła stwierdzić pomyślny stan i rozwój relacji między państwem a Kościołem na Kubie”.
więcej

"Ta ustawa zabrania wychowywania"

KAI / psd
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 15:25
- To przedziwny paradoks, że Platforma odwołująca się u swych początków do etosu liberalnego wprowadziła ustawę zawężającą obszary wolności w życiu osobistym – pisze publicysta Grzegorz Górny.
więcej

Wrocław: wizyta krewnych św. Edyty Stein

KAI / psd
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 15:24
Przebywających z wizytą we Wrocławiu krewnych św. Edyty Stein przyjął w poniedziałek 21 czerwca na audiencji abp Marian Gołębiewski. W serdecznej rozmowie goście ze Stanów Zjednoczonych podzielili się z metropolitą wrocławskim osobistymi wspomnieniami. Suzanne Batzdorff, siostrzenica św. Edyty, zapowiedziała m.in. wydanie własnych pisanych z perspektywy rodzinnej i żydowskiej wspomnień poświęconych świętej.
więcej

Światowa pielgrzymka ludzi głuchoniemych

KAI / psd
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 15:23
Światowa pielgrzymka ludzi głuchoniemych odbędzie się 3 lipca w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie. Spotkaniu będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Swój udział zapowiedziały grupy m.in. z USA, Kanady, Włoch, Irlandii i Polski.
więcej

Watykan: rozmowy z delegacją wietnamską

KAI / psd
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 12:20
Stolica Apostolska potwierdziła, że w najbliższych dniach odbędzie się drugie spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej watykańsko-wietnamskiej.
więcej

Wkrótce należy oczekiwać papieskich nominacji

KAI / psd
Poniedziałek, 21 czerwca 2010, godz. 12:18
W najbliższych dniach należy oczekiwać ważnych papieskich nominacji – twierdzi w swym internetowym blogu dobrze zazwyczaj poinformowany watykanista „Il Giornale”, Andrea Tornielli.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook