Włoskie echa „rewelacji” "NYT" na temat pedofilii

Radio Watykańskie
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:36
Ostatnie doniesienia o skandalach są zbyt dobrze skoordynowane i nachalne, by nie budziły podejrzeń, że w istocie chodzi w nich o krucjatę przeciwko Kościołowi, desperacką próbę wciągnięcia w pedofilską aferę samego Papieża – czytamy na łamach włoskiego dziennika Corriere della Sera. Włoska prasa ochłonęła już, przy najmniej po części, po rzekomych sensacjach, które zaserwował w ostatnich dniach New York Times. Corriere zarzuca amerykańskiemu dziennikowi brak obiektywności i kierowanie się uprzedzeniami do Benedykta XVI.
więcej

Jerozolima oczekuje pielgrzymów

Radio Watykańskie
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:30
Na Wielki Tydzień i Wielkanoc do Jerozolimy mają przybyć dziesiątki tysięcy chrześcijańskich pielgrzymów. Opiekujący się miejscami świętymi franciszkanie oczekują ok. 40 tys. katolików z różnych krajów świata. Równocześnie będą tam liczni pielgrzymi niekatoliccy, zwłaszcza prawosławni.
więcej

Francja: studencka pielgrzymka do Chartres

Radio Watykańskie
Sobota, 27 marca 2010, godz. 19:29
We Francji już po raz 75. wyruszyła pielgrzymka akademicka do Chartres. Tematem, który towarzyszy studentom w tym roku, jest pytanie ewangelicznego młodzieńca: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”, hasło 25. Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego tradycyjnie w niedzielę Palmową.
więcej

"Ataki na papieża są atakami na Kościół"

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 14:09
Ataki na papieża są atakami na Kościół i wiernych - mówi w wywiadzie dla "Corriere della Sera" kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomina, że "Kościół nie jest rzeczywistością abstrakcyjną i w odróżnieniu od innych ma określone oblicze: papieża".
więcej

Droga Krzyżowa w byłym obozie w Majdanku

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 14:04
Kilka tysięcy osób przeszło 26 marca polami byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo z udziałem biskupa pomocniczego Artura Mizińskiego rozpoczęło lubelskie obchody XXV Światowego Dnia Młodzieży.
więcej

Radomianie stanęli w obronie krzyża

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 13:59
Wierność Krzyżowi jest znakiem dojrzałego chrześcijanina - przypomniał biskup Henryk Tomasik, który uczestniczył w apelu "Tak dla krzyża". Spotkanie odbyło się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia na radomskim osiedlu XV-lecie. Solidarność z najważniejszym symbolem chrześcijaństwa wyraziło ponad dwa tysiące osób. Uczestnikom spotkania towarzyszyły słowa z Ewangelii św. Łukasza: "Znak, któremu sprzeciwiać się będą"
więcej

Skąd pochodziła niewierność wobec Jezusa?

Różaniec
s. Wioletta Ostrowska CSL i Małgorzata Laskowska
Sobota, 27 marca 2010, godz. 07:15
Pewne mechanizmy zachowania świadków tamtych dramatycznych wydarzeń powtarzają się w każdym pokoleniu. Wielokrotnie stajemy się świadkami, a nawet uczestnikami podobnych wydarzeń, chociaż nie bardzo chcemy wziąć sobie do serca to, że jesteśmy wówczas w analogicznej sytuacji jak ludzie, którzy prawie dwa tysiące lat temu znaleźli się w Jerozolimie na Drodze krzyżowej.
więcej

Dobru nic nie przeszkadza - J 11, 45-57

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 27 marca 2010, godz. 07:10
Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy, to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił.
więcej

Wrocław: 8 tys. osób na Drodze Krzyżowej

KAI / mik
Sobota, 27 marca 2010, godz. 06:56
Około 8 tys. osób, według szacunków organizatorów, wzięło udział w Akademickiej Drodze Krzyżowej ulicami Wrocławia w piątkowy wieczór 26 marca. - Nie chcemy niczego manifestować – mówił do zebranych przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Mirosław Maliński, diecezjalny duszpasterz akademicki – chcemy w pokorze modlić się w miejscach, którymi na co dzień biegamy na swoje uczelnie, do bibliotek czy akademików.
więcej

Papieska audiencja dla prezydenta Gwatemali

Radio Watykańskie
Piątek, 26 marca 2010, godz. 20:36
Na prywatnej audiencji 26 marca Benedykt XVI przyjął prezydenta Gwatemali Álvaro Coloma Caballerosa. Środkowoamerykański polityk odbywa w tych dniach europejską wizytę. W jej ramach odwiedził on też Rosję, z którą Gwatemala zamierza ściślej współpracować m.in. w dziedzinie obronności.
więcej

Haiti: koniec z pomocą, musimy się podźwignąć!

Radio Watykańskie / se
Piątek, 26 marca 2010, godz. 20:34
O zakończenie międzynarodowej pomocy humanitarnej, która tworzy relacje zależności zaapelował nuncjusz apostolski na Haiti. Abp Bernardito Auza przychylił się do apelu prezydenta karaibskiego kraju, René Prevala, by na tym etapie odbudowy skoncentrować się na podźwignięciu produkcji lokalnej i handlu. Rząd Haiti poprosił też Stolicę Apostolską, by głos Papieża przypomniał światu o dramatycznej sytuacji na wyspie i długotrwałym procesie odbudowy, który możliwy będzie tylko dzięki międzynarodowej współpracy i wsparciu.
więcej

Do młodych o rodzinie i poszanowaniu życia

Radio Watykańskie / ak
Piątek, 26 marca 2010, godz. 19:58
Dekalog zawiera reguły miłości Boga i bliźniego – przypomniał 26 marca Papież, zwracając się do ponad 75 tys. młodzieży z Rzymu i Lacjum. Wieczorne spotkanie upamiętniło ćwierćwiecze ustanowienia przez Jana Pawła II Światowych Dni Młodzieży i 10-lecie Jubileuszu Młodych. Przed przybyciem Benedykta XVI na Plac św. Piotra wysłuchano trzech świadectw o owocach kolejnych Dni Młodzieży. Złożyli je: małżeństwo, które poznało się na pierwszym z nich, a dziś ma pięcioro dzieci, aktorka i diakon.
więcej

Niemcy: Kościoły w obronie muzułmanów

Radio Watykańskie / T. Kycia, Berlin
Piątek, 26 marca 2010, godz. 18:41
Kościół katolicki i Kościoły ewangelickie w Niemczech potępiły antyislamską kampanię trwającą w Nadrenii Północnej-Westfalii. W specjalnym liście biskupi diecezji Essen i Münster oraz prezesi protestanccy napisali, że „stanowisko antyislamskiej partii Pro-NRW jest niezgodne z chrześcijańską wiarą”.
więcej

Biblioteka Watykańska w wersji cyfrowej

RV / l’osservatore romano
Piątek, 26 marca 2010, godz. 17:23
Biblioteka Watykańska podjęła się digitalizacji swych rękopisów. Dzieło iście tytaniczne, ponieważ chodzi tu o jeden z największych i najcenniejszych zbiorów na świecie. W sumie zeskanowanych zostanie 80 tys. pozycji, liczących 40 mln stron, wszystko z jak największą ostrożnością, aby nie uszkodzić oryginałów, a przy tym w jak największej rozdzielczości, by z zabytkowych kart odczytać jak najwięcej danych i by zabiegu tego nie trzeba było w przyszłości powtarzać.
więcej

90-lecie ogłoszenia M. Bożej patronką lotnictwa

Radio Watykańskie / ak
Piątek, 26 marca 2010, godz. 17:05
„Największym ludzkim osiągnięciem nie jest zdobywanie przestrzeni i śmiałe rejsy lotnicze, ale pokorna służba” – powiedział 25 marca kard. Tarcisio Bertone w Loreto. Podczas obchodów 90. rocznicy ogłoszenia Matki Bożej Loretańskiej patronką lotnictwa watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę na dalekowzroczną intuicję Benedykta XV, który już 24 marca 1920 r. przeczuł znaczenie, jakiego z czasem miał nabrać transport lotniczy.
więcej

Jubileusz sekcji ukraińskiej Radia Watykańskiego

Radio Watykańskie / kb
Piątek, 26 marca 2010, godz. 16:44
Ukraińska sekcja Radia Watykańskiego sprawdziła się w latach komunizmu, kiedy to niosła Ewangelię i głos Piotra ponad żelazną kurtyną. Dziś musi się sprawdzić w nowych warunkach, w świecie nowych technologii – powiedział prał. Paul Tighe, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Z okazji 70-lecia nadawania przez papieską rozgłośnię programów w języku ukraińskim uczestniczył on wczoraj we Lwowie w jubileuszowej sesji.
więcej

Rosja: droga Krzyżowa na ulicach Moskwy

KAI / psd
Piątek, 26 marca 2010, godz. 15:42
W tym roku 27 marca ulicami Moskwy przejdzie po raz pierwszy katolicka Droga Krzyżowa. Poprowadzi ją arcybiskup stołecznej archidiecezji Matki Bożej – Paolo Pezzi. Zezwolenie na odbycie tego tradycyjnego wielkopostnego nabożeństwa katolickiego wydała prefektura Centralnego Okręgu Administracyjnego stolicy Rosji.
więcej

Uda się uniknąć napięć między chrześcijanami?

KAI / psd
Piątek, 26 marca 2010, godz. 15:38
Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego i uroczystości wielkanocnych w Jerozolimie mogą przebiegać pod znakiem napięć między chrześcijanami różnych wyznań. W tym roku bowiem to największe święto całego chrześcijaństwa wszystkie niemal Kościoły obchodzą w tym samym czasie i zwłaszcza w Bazylice Grobu Pańskiego, należącej do katolików, prawosławnych i ormian, może dojść do napięć, a nawet awantur między nimi.
więcej

Rekolekcje dla par niesakramentalnych

KAI / psd
Piątek, 26 marca 2010, godz. 15:29
W domu rekolekcyjnym Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczynają się rekolekcje dla par niesakramentalnych – poinformował rzecznik Kurii Biskupiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Andrzej Sapieha. Rekolekcje poprowadzi ks. Rafał Zendran.
więcej

70-lecie ukraińskiej sekcji Radia Watykańskiego

KAI / psd
Piątek, 26 marca 2010, godz. 15:25
Z okazji 70-lecia ukraińskiego programu Radia Watykańskiego (RW) 25 marca w Bazyliańskim Instytucie Studiów Filozoficzno-Teologicznych im. Josyfa Rutskiego w Brzuchowicach k. Lwowa odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem duchowieństwa, naukowców i wiernych z Ukrainy, Włoch i Polski.
więcej

Pokutnicy - Bractwo Najświętszego Krzyża

List
Marta Wielek / List

Piątek, 26 marca 2010, godz. 07:17
Wielki Piątek. Trzydziestu mężczyzn w białych tunikach rusza główną ulicą miasta. Ich twarze są ukryte pod białymi spiczastymi kapturami. Idą boso, z odsłoniętymi plecami, niektórzy potykają się o przywiąza­ne do nóg łańcuchy. W pewnym momencie wszyscy zaczynają ryt­micznie chłostać swoje plecy pięciokilowymi biczami z powrozów. Jed­no uderzenie z lewej, jedno z prawej. I znowu: z lewej, i z prawej... Po około tysiącu uderzeń towarzyszący mężczyznom pomocnicy wymie­rzają im dwa dodatkowe ciosy w lędźwie tzw. gąbką, czyli kawałkiem pszczelego wosku z zatopionymi w nim sześcioma odłamkami szkła. Nie wiadomo ani kim są pokutnicy, ani za jakie przewinienia zadają sobie taki ból.
więcej

Każde dobro musi być ukarane - J 10, 31-42

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 26 marca 2010, godz. 07:02
Żydzi porwali kamienie, aby Jezusa ukamienować. Odpowiedział im Jezus: "Ukazałem wam wiele dobrych czynów pochodzących od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie ukamienować?" Odpowiedzieli Mu Żydzi: "Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga".
więcej

Rzym: Młodzież na spotkaniu z Benedyktem XVI

KAI / ad
Piątek, 26 marca 2010, godz. 00:13
Godzinę trwało spotkanie Benedykta XVI z ponad 70 tysiącami rzymskiej młodzieży w czwartkowy wieczór w ramach przygotowań do tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży, który tradycyjnie obchodzony jest na szczeblu diecezji w Niedzielę Palmową.
więcej

Brak nam odwagi, aby życiu nadać ochronę

KAI / ad
Piątek, 26 marca 2010, godz. 00:01
Nie mamy odwagi, aby życiu nadać konstytucyjną ochronę - mówił biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą w kościele ojców bernardynów w Radomiu. Ordynariusz radomski uczestniczył w drugim Marszu dla Życia z okazji obchodzonego 25 marca Dnia Świętości Życia. Podczas obchodów ok. 60 radomian podjęło Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
więcej

Ks. Bogusław Szpakowski o pedofilii

Bogusław Szpakowski SAC
Czwartek, 25 marca 2010, godz. 18:41
Księża, z racji swojej posługi duszpasterskiej, katechetycznej i charytatywnej, w naturalny sposób budzą zaufanie wśród dzieci i ich rodziców. Gdy dopuszczają się wobec dziecka zachowań pedofilskich, nie tylko ranią i bezczeszczą jego ciało, ale „mordują jego duszę". Doświadczenia Kościoła w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Irlandia, potwierdzają, że księża będący sprawcami pedofilnych przestępstw powinni zostać osądzeni i skazani, zgodnie z obowiązującym cywilnym prawem karnym, oraz powinni być pozbawieni możliwości wykonywania czynności kapłańskich.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook