"Wiara pomaga mi przetrwać piekło sławy"

KAI / drr
Czwartek, 4 listopada 2010, godz. 09:01
Justin Bieber, megagwiazda muzyki pop z Kanady, podkreśla, że wiara w Boga uchroni go od stoczenia się w pijaństwo i inne ekscesy, będące udziałem celebrytów z Hollywood.
więcej

Dla wierzących i ateistów – kapelani szpitalni

Alina Petrowa-Wasilewicz / KAI / psd
Środa, 3 listopada 2010, godz. 23:00
W całej Polsce jest ich około tysiąca. Odwiedzają chorych, udzielają im sakramentów, rozmawiają, opiekują się rodzinami. – Nie ma znaczenia czy ktoś jest wierzącym, czy ateistą – mówi ks. Marian Bigaj, kapelan w klinice Attis w Warszawie. – Niedomaganie ciała, wyłączenie z aktywnego życia, perspektywa śmierci otwiera ludzi na wymiar duchowy. Zaczynają zadawać ważne pytania, szukać sensu. Trzeba na to ich otwarcie czekać, po prostu być z pacjentami.
więcej

Pouczenie o wierności - Łk 15, 1-10

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 3 listopada 2010, godz. 22:59
Cieszmy się każdą chwilą wierności! Wierność czyni człowieka niesamowicie bogatym – bogatym naprawdę, bo bogatym w Miłość.
więcej

Po raz 75-ty. Jaka będzie ta pielgrzymka?

KAI / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 20:28
Na Jasnej Górze odbyło się dziś spotkanie duszpasterzy akademickich. Kapłani zgromadzili się w Sanktuarium, aby przygotować się do jubileuszowej, 75. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Środowiska Akademickiego.
więcej

Episkopat USA o Iraku: mamy ich na sumieniu

Radio Watykańskie / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 19:04
Przewodniczący amerykańskiego episkopatu wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy chrześcijanom Iraku, a wszystkie strony konfliktu do zakończenia tam przemocy. W oświadczeniu wydanym 2 listopada w związku z zamachem na syrokatolicki kościół w Bagdadzie kard. Francis George zapewnił o swej solidarności i modlitwie w tym, jak stwierdził, „trudnym czasie odrażającej przemocy”.
więcej

O czym Seewald rozmawiał z Papieżem?

Radio Watykańskie / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 19:00
Za trzy tygodnie poznamy odpowiedzi Benedykta XVI, dziś już jednak znamy pytania, jakie postawił mu autor wywiadu-rzeki, Peter Seewald. Książka nosząca tytuł „Światłość świata. Papież, Kościół i znaki czasów” odnosi się do wielu gorących kwestii, które pojawiły się w czasie obecnego pontyfikatu.
więcej

Sprawa in vitro? Propaganda zamiast wiedzy

KAI / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 15:30
Jeśli ktoś twierdzi, że podczas prób zapłodnienia in vitro nie niszczy się istnień ludzkich, to sam się ośmiesza – pisze abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” (nr 45 na 7 listopada). Wyjaśnia również przyczyny wystosowania przez biskupów listu na temat zapłodnienia in vitro.
więcej

Prof. Chazan: profilaktyka przed in vitro

KAI / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 15:00
Gdyby Ministerstwo Zdrowia dysponowało dodatkowymi funduszami, powinno przeznaczyć je na narodowy program profilaktyki niepłodności – uważa prof. Bogran Chazan. W rozmowie z KAI dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, były konsultant krajowy ds. ginekologii i położnictwa skomentował fakt, że Ministerstwo Zdrowia wyraziło gotowość finansowania zapłodnienia in vitro. Według szacunków KAI taka kwota wynosiłaby co najmniej 300 mln zł rocznie.
więcej

Kwestia in vitro musi być prawnie uregulowana

KAI / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 14:36
Na palącą potrzebę prawnego uregulowania kwestii in vitro w Polsce zwraca uwagę prof. Andrzej Zoll. Podkreśla, że obecnie w naszym kraju dopuszczalne jest wszystko – zabijanie, mrożenie a nawet eksperymenty na zarodkach.
więcej

„Dni Kultury Żydowskiej” w Cieszynie

Radio Watykańskie / drr
Środa, 3 listopada 2010, godz. 14:00
W Cieszynie trwają „Dni Kultury Żydowskiej”. W mieście nad Olzą, po polskiej i czeskiej stronie, do 7 listopada odbywać się będą wykłady, koncerty, wystawy i warsztaty.
więcej

"Trzeba wysprzątać śmiecie w sumieniach"

PAP / wab
Środa, 3 listopada 2010, godz. 13:00
Benedykt XVI powiedział w środę, że trzeba wysprzątać "śmiecie" w sumieniach i duszach, bo - jak dodał - leżą one nie tylko na ulicach. Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież mówił też o swej pielgrzymce do Hiszpanii, dokąd udaje się w sobotę.
więcej

Proces beatyfikacyjny Antonio Gaudíego

KAI / wab
Środa, 3 listopada 2010, godz. 12:30
Benedykt XVI w niedzielę 7 listopada dokona konsekracji Kościoła Sagrada Familia w Barcelonie, którego twórcą jest słynny architekt kataloński Antonio Gaudí. W krótkim czasie możemy spodziewać się wyniesienia go na ołtarze.
więcej

Kaczyński o „przemyśle” nienawiści w polityce

KAI / wab
Środa, 3 listopada 2010, godz. 12:21
O katastrofie smoleńskiej, mechanizmach, twórcach, bohaterach i ofiarach przemysłu nienawiści mówi „Niedzieli” Jarosław Kaczyński prezes Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Wiesławą Lewandowską. Wywiad pt. „Długa historia nienawiści” opublikowany jest w najnowszym, 45. numerze tygodnika katolickiego „Niedziela” z datą 7 listopada.
więcej

Program podróży Benedykta XVI do Hiszpanii

KAI / psd
Środa, 3 listopada 2010, godz. 11:17
W dniach 6-7 listopada Benedykt XVI odbędzie podróż apostolską do Hiszpanii. Odwiedzi Santiago de Compostela z okazji Kompostelańskiego Roku Jubileuszowego, oraz Barcelonę, gdzie poświęci kościół Świętej Rodziny.
więcej

Kraków: Rozpoczynają się V Dni Jana Pawła II

KAI / wab
Środa, 3 listopada 2010, godz. 10:13
„Wolność” to hasło tegorocznych Dni Jana Pawła II, które potrwają od 3 do 5 listopada w Krakowie. Jest to inicjatywa krakowskich oraz małopolskich uczelni, której celem jest popularyzacja dorobku papieża i inspirowanie badań naukowych nad jego dziedzictwem.
więcej

USA: Mel Gibson hojny dla swego Kościoła

KAI / wab
Środa, 3 listopada 2010, godz. 10:01
Na niezwykłą hojność popularnego aktora i reżysera, Mela Gibsona na rzecz kościoła św. Rodziny w Malibu w Los Angeles zwraca uwagę w dzisiejszym wydaniu włoskiego dziennika „Il Giornale” Andrea Tornielli.
więcej

Meksyk: żałoba i potępienie narkoterroryzmu

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 23:52
Szczególny wymiar ma Dzień Zaduszny w Meksyku. Przez kraj ten bowiem przetacza się niespotykana fala przemocy z dziesiątkami ofiar śmiertelnych. Opinię publiczną poruszały w ostatnich dniach zbiorowe egzekucje dokonywane przez gangsterów. Krwawe porachunki karteli narkotykowych mają miejsce zwłaszcza na północy kraju, w takich miastach, jak Tijuana, Ciudad Juárez czy Nayarit.
więcej

Dobra „nienawiść” - Łk 14, 25-33

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 23:03
Kto nie umie wyrzec się wszystkiego, kto swoją egzystencję opiera na ludziach, albo na tym, co posiada, ten nie może być uczniem Jezusa, bo nic z Jego nauki nie zrozumie.
więcej

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski - dobry pasterz

Radio Watykańskie / ks. Albert Warso
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 19:37
2 listopada 2010 r. mija 30 lat od śmierci bp. Piotra Gołębiowskiego, administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej. Kilka lat przed swą śmiercią tłumaczył on księżom, że szczególną łaską dla kapłana jest śmierć przy ołtarzu, w czasie celebracji Mszy Świętej, ale po Komunii świętej. Sam dostąpił tej łaski. W Dzień Zaduszny w 1980 r. w kaplicy sióstr służek w Nałęczowie celebrował Mszę świętą. Podczas udzielania wiernym Komunii Świętej, ukazał jednej z sióstr Ciało Pańskie, wypowiedział słowa „Ciało Chrystusa”, a następnie osunął się na stopnie i zmarł.
więcej

W Indiach katolicy obchodzą Dzień Zaduszny

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 19:13
Także w Indiach miejscowi katolicy obchodzą Dzień Zaduszny. W tym rozległym kraju, w poszczególnych indyjskich stanach, świętowanie tego dnia bywa trochę odmienne.
więcej

Irak: pogrzeb ofiar masakry chrześcijan

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 19:07
W Bagdadzie odbył się pogrzeb dwóch księży, którzy zginęli w czasie niedzielnego ataku na syrokatolicką świątynię w stolicy Iraku. Przypomnijmy, że kapłan, który sprawował Eucharystię, był jedną z pierwszych ofiar terrorystów.
więcej

Apel o walkę z prześladowaniem chrześcijan

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 18:26
Dramatyczny apel o natychmiastową i skuteczną walkę z prześladowaniem chrześcijan na świecie wystosował przedstawiciel Watykanu przy siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
więcej

Brazylia: zwycięstwo Dilmy Rousseff

Radio Watykańskie / Z. Malczewski TChr
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 18:17
Brazylijczycy wybrali nowego prezydenta państwa. Została nim kandydatka lewicy, Dilma Rousseff. Podczas tegorocznych wyborów, kiedy wybierano gubernatorów stanów, deputowanych stanowych i federalnych, senatorów oraz prezydenta, obowiązywało tzw. „Prawo czystego konta” (Lei da Ficha limpa) Kandydat ubiegający się o wybór nie może być osobą karaną. Dzięki niemu osoba skazana przez wymiar sprawiedliwości nie mogła ubiegać się o jakiekolwiek funkcje w państwie. „Prawo czystego konta” zostało przyjęte m.in. dzięki społecznej akcji Kościoła.
więcej

Ortodoksyjni rabini za katolickim nauczaniem

Radio Watykańskie
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 18:07
„Amerykanie powinni głosować za życiem”. Za tą opinią opowiedziała się wielka organizacja amerykańskich rabinów ortodoksyjnych przed dzisiejszymi wyborami całej Izby Reprezentantów i jednej trzeciej Senatu USA oraz gubernatorów większości stanów.
więcej

Wspomnienie zmarłych w Katedrze Wawelskiej

Kardynał Stanisław Dziwisz / wm
Wtorek, 2 listopada 2010, godz. 17:32
Podczas Mszy Świętej sprawowanej w Dzień Zaduszny na Wawelu kardynał Dziwisz modlił się za zmarłych spoczywających w kryptach Krakowskiej Katedry. W czasie homilii wspomniał świętego Stanisława biskupa i męczennika, świętą Królową Jadwigę, królów Polski oraz innych zasłużonych Polaków. Arcybiskup modlił się również za ofiary tegorocznej katastrofy pod Smoleńskiem. Pełną treść homilii zamieszczamy poniżej.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook