Homilia na dzień Świętej Rodziny

Henryk Pietras SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 14:06
Żyjemy w tych dniach w świątecznym nastroju. Brzmi to bardzo banalnie, ale dla każdego znaczy to co innego. Święta są zresztą tak wesołe, albo tak smutne jak całe życie. Stanowią jednak pewien przystanek i dlatego dają okazję, by się nad tym życiem trochę zastanowić.
więcej

Homilia na Boże Narodzenie

Józef Augustyn SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 13:56
Jeżeli jako chrześcijanie mamy doświadczać prostego ludzkiego szczęścia, Miłość Boga Wcielonego trzeba nam uczynić fundamentem naszej codzienności: naszego trudzenia się, zdobywania codziennego chleba, wzajemnej troski o siebie w rodzinie - mówi o. Józef Augustyn SJ.
więcej

Zbliża się Oczekiwany

Przewodnik Katolicki
Małgorzata Szewczyk / "Przewodnik Katolicki"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 13:53
Bóg - Pan czasu - przychodzi do człowieka właśnie w czasie, przesuwając jego zwrotnicę w stronę wieczności. Przychodzi, by nasze kruche jestestwo wzmocnić swoją siłą.
więcej

Boże Narodzenie z Benedyktem XVI

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:58
Benedykt XVI będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie. Rozpocznie je 24 grudnia Pasterka pod przewodnictw papieża o godz. 22 w Bazylice Watykańskiej.
więcej

Audiencja ogólna i życzenia dla Polaków

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:44
Życzę wszystkim głębokiego przeżycia świąt Bożego Narodzenia – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W katechezie papież wezwał do „oczyszczenia ludzkich sumień i życia w przygotowaniu do przyjścia Pana Jezusa” oraz „czynienia dobra i wprowadzania pokoju na świecie”.
więcej

Wikileaks o dokumentach nt. Piusa XII

PAP / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:03
Watykan wycofał się z pisemnego porozumienia w sprawie przystąpienia do międzynarodowej organizacji pamięci holokaustu z powodu napięć wokół działań Piusa XII, który był papieżem podczas II wojny światowej - wynika z depesz ujawnionych przez Wikileaks.
więcej

Małżeństwo i rodzina - o to trzeba dbać

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 09:26
Zmiana mentalności, niezgodność charakterów, a przede wszystkim wyjazdy do pracy za granicę, to najczęstsze powody rozpadu małżeństw. Kryzys rodziny i małżeństwa w Polsce to fakt, z którym próbują się zmierzyć nie tylko księża, ale i psychologowie oraz pedagodzy.
więcej

Poradnik dla kierownika duchowego

Życie Duchowe
Elżbieta Sujak
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 09:15
Towarzyszenie duchowe jest aktywnością wypływającą z potrzeby twórczości, realizuje się w relacji międzyludzkiej opartej na bezinteresownej życzliwości. Towarzyszący nie może być nastawiony przede wszystkim na skuteczność, przeważnie nieuchwytną dla niego. Podejmuje służbę w najszlachetniejszym tego pojęcia znaczeniu: staje się pomocnikiem Ducha Świętego w procesie duchowego rozwoju wolnej osoby ludzkiej.
więcej

Przepis na udane życie - Łk 1, 46-56

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:47
Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnic
więcej

Na początku było Słowo czyli Logos

Kard. Carlo Maria Martini
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:24
Już pierwszego dnia Świąt usłyszymy Prolog Ewangelii św. Jana, mówiący o Słowie. Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Czym jest owo Słowo-Logos, jak je rozumieć, jak głębiej wniknąć w Jego tajemnicę?
więcej

"Krytyka Watykanu jest nieuzasadniona"

PAP / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:06
Krytyczne uwagi Watykanu pod adresem oficjalnego Kościoła chińskiego są nieuzasadnione i nieroztropne - oświadczyło w środę chińskie Biuro Spraw Religijnych, które cytuje agencja Xinhua.
więcej

Zdarzyło się 2000 lat temu...

Jan Gać
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 00:20
Kiedy urodził się Jezus? Dlaczego Maryja i Józef przybyli do Betlejem? Kim byli Trzej Królowie? Spróbuj przenieść się w czasie i odkryj tajemnicę narodzin Jezusa.
więcej

Słowo powinno budować jedność

PAP / psd
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:17
Do odpowiedzialności za słowa wypowiadane w rodzinie, w pracy, podczas spotkań z ludźmi, w mediach, w życiu społecznym i politycznym - wzywa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim na Boże Narodzenie.
więcej

Patriarcha Cyryl o prześladowaniach w Europie

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:15
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wyraził zaniepokojenie prześladowaniami chrześcijan w Europie. Rozmawiał na ten temat z przebywającym w stolicy Rosji prezydentem Łotwy.
więcej

Niemcy: ekumeniczne przesłanie na święta

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:14
„Wspólnie powinniśmy bronić godności człowieka tam, gdzie jest ona naruszana” – stwierdzili we wspólnym orędziu na Boże Narodzenie odpowiedzialni za kwestie ekumeniczne przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów ewangelickich w Niemczech. Kierujący komisją ekumeniczną niemieckiego episkopatu bp Gerhard Ludwig Müller oraz ewangelicki pełnomocnik ds. ekumenizmu bp Friedrich Weber po raz pierwszy wystosowali wspólne telewizyjne orędzie do wszystkich chrześcijan w Niemczech.
więcej

Szpital "Bambino Gesù" poszerza działalność

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:11
Uznanie Papieża i Stolicy Apostolskiej dla dotychczasowych osiągnięć szpitala Dzieciątka Jezus i jego nowych, stale rozwijających się inicjatyw, wyraził watykański sekretarz stanu. Złożył on tam przedświąteczną wizytę. Ten najstarszy we Włoszech szpital pediatryczny, powstały w 1869 r., należy od 1924 r. do Stolicy Apostolskiej.
więcej

Kongregacja Nauki Wiary o banalizacji seksu

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:07
W związku z niewłaściwymi interpretacjami pewnych słów Benedykta XVI z jego wywiadu-rzeki „Światło świata” Kongregacja Nauki Wiary wydała notę o banalizacji seksualności. Myśl Papieża wypaczono, co wyraźnie widać, gdy czyta się w całości rozdziały wzmiankujące ludzką seksualność.
więcej

Podaruj Pracownikom Handlu Wigilię

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 13:55
„Z przekonaniem popieram tę inicjatywę i wyrażam nadzieję, że powoli będzie ona budzić wrażliwość społeczną na drugiego człowieka i przyniesie godne owoce" - napisał abp Józef Michalik w liście do przewodniczącego NSZZ „Solidarność" Piotra Dudy. Jest to odpowiedź na inicjatywę związku w celu skrócenia czasu pracy w Wigilię.
więcej

Ugoda między A. Tysiąc a "Gościem Niedzielnym"

Anna Gumułka / PAP / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 12:24
Doszło do porozumienia między Alicją Tysiąc a Archidiecezją Katowicką - wydawcą tygodnika "Gość Niedzielny" i jego redaktorem naczelnym ks. Markiem Gancarczykiem - podał tygodnik w swoim najnowszym wydaniu, które ukazało się we wtorek.
więcej

Bp Budzik o "gorszących podziałach" w Kościele

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 11:40
Sprzeciwiam się twierdzeniu o podziałach w Episkopacie, tym bardziej o „podziałach gorszących” – mówi KAI sekretarz generalny Episkopatu, komentując list o. Ludwika Wiśniewskiego OP. „Jest owszem różnica zdań, dyskusja, nawet polemika. Ale to jest rzeczą normalną, naturalną, a nawet konieczną. Jest to zwyczajna droga dochodzenia do słuszności i prawdy” - wyjaśnia.
więcej

Gdzie się podziało Boże Narodzenie?

Krzysztof Ołdakowski SJ
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 11:33
Zbliżają się najradośniejsze ze świąt. Czy przy ogromnej presji rynku rozbudzającego skłonności do konsumpcjonistycznego stylu życia uda się obronić najgłębsze treści Bożego Narodzenia?
więcej

Podczas Pasterki pomóżmy samotnym matkom

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 10:35
Poprawiły się warunki mieszkaniowe w Domu Samotnej Matki w Tarnowie. W placówce prowadzonej przez diecezję tarnowską odnowiono pokoje matek, kaplicę, kancelarię, pokój gościnny. Powstał kącik zabaw i miejsca do przewijania dzieci. W domu mieszka pięć kobiet i czwórka dzieci. Wierni diecezji mogą pomóc samotnym matkom.
więcej

Aborcja to śmiertelna rana w sercu Europy

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 10:29
Aborcja jest większym zagrożeniem niż Al-Kaida i islamski terroryzm - argumentuje w swym artykule na łamach miesięcznika „First Things” lord Nicholas Windsor, jedyny katolicki członek brytyjskiej rodziny królewskiej.
więcej

Kolędy z Gwiazdami - Święta na Świętym Krzyżu

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 10:17
W kościele świętokrzyskiego klasztoru wypełnionym do ostatniego miejsca TVP nagrała koncert świąteczny pt. „Kolędy z Gwiazdami czyli Święta na Świętym Krzyżu”, który zostanie wyemitowany 25 grudnia o godz. 15.05 na antenie Programu 2 TVP.
więcej

"L'Osservatore" o papieskim przemówieniu

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 09:14
Przez ponad dwadzieścia lat kardynał Joseph Ratzinger starał się na wszelkie sposoby przeciwstawić skandalowi nadużyć, z rozdartym sercem, ponieważ świadomy był wielkości i niepowtarzalności sakramentu kapłaństwa” – napisał naczelny redaktor „L'Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook