„Szopki na start” - konkurs portalu "Opoka"

KAI / ad
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 19:10
Wyjazd do Ziemi Świętej i wiele innych atrakcyjnych nagród czeka na uczestników konkursu " MMS-owa Szopka 2010", zorganizowanego przez katolicki portal www.opoka.org.pl i sieć komórkową "Plus". Szczególnie zaproszeni do udziału są twórcy Szopek w kościołach oraz rodziny, wykonujące wraz z dziećmi tradycyjne szopki w domu.
więcej

Boże Narodzenie nie wszędzie bezpieczne

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 18:43
Zbliżające się Boże Narodzenie nie we wszystkich częściach świata jest czasem pokoju i świątecznej atmosfery. Prześladowcy wyznawców Chrystusa też przygotowują się na chrześcijańskie święta, by jeszcze raz pokazać swoje nieprzyjazne nastawienie.
więcej

Kard. Danneels i kard. Léonard przed komisją

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 17:02
Belgijski Kościół nie miał i nie ma przywódcy. Jako prymas Belgii czy przewodniczący episkopatu nie miałem żadnej władzy nad innymi biskupami – tak zeznawał przedwczoraj kard. Godfried Danneels, były arcybiskup stołecznej Brukseli, przed belgijskim parlamentem.
więcej

Polskie kolędowanie przy grobie Jana Pawła II

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 16:41
W Wigilię Bożego Narodzenia w grotach watykańskich zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Polaków. Początek liturgii o godz. 7:00 rano.
więcej

"Tygodnik Powszechny" bez ks. Bonieckiego?

KAI / apio
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 13:03
Ks. Adam Boniecki MIC w rozmowie z KAI powiedział, że z końcem marca 2011 r. przestanie być redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”. Od tego czasu będzie mieszkać we wspólnocie zakonnej księży Marianów w Warszawie. Deklaruje, że nad będzie blisko współpracować z pismem.
więcej

Bożonarodzeniowe choinki zbyt prowokujące

KAI / apio
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 11:59
Burmistrz Nazaretu Górnego (Illit) nie zgodził się, by na ulicach i placach miasta pojawiły się choinki, gdyż uznał, że ten symbol Bożego Narodzenia jest zbyt prowokujący.
więcej

Bóg nie tylko na sianku

Dariusz Piórkowski SJ
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 09:56
Wypada, aby w święta Narodzenia Pańskiego postawić sobie pytanie: Kto tak naprawdę leży w tym żłobie? No jak to, kto? W mojej głowie, jak w google, natychmiast wyskakują same mądre formuły, bo przecież nie na darmo studiowałem teologię.
więcej

Bóg ma dobry plan - Łk 1, 57-66

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 07:15
Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem.
więcej

Jerozolima: Orędzie patriarchy łacińskiego

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:44
Bilans wydarzeń kończącego się roku jest przewodnim tematem bożonarodzeniowego orędzia abp. Fouada Twala, łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Wśród zadowalających faktów o charakterze eklezjalnym i socjalnym hierarcha wymienia między innymi zakończony Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu oraz rekordową liczbę pielgrzymów i turystów w Ziemi Świętej.
więcej

Watykan raz jeszcze o Piusie XI i Piusie XII

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:37
Materiały archiwalne dotyczące papieskiej dyplomacji z okresu pontyfikatu Piusa XI powracają do watykańskiego Sekretariatu Stanu. Są to dokumenty przechowywane wcześniej w archiwum dawnej Kongregacji Spraw Kościelnych Nadzwyczajnych, czyli obecnej (od 1988 r.) drugiej sekcji Sekretariatu Stanu ds. relacji z państwami.
więcej

Zrozumieć Boże Narodzenie

Różaniec
Agnieszka Kasprzak / "Różaniec"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:34
Żadne inne święta nie pokazują człowiekowi, jak bardzo jego myślenie różni się od Bożego. Bóg chciałby świętować w zupełnie inny sposób, niż my tego chcemy.
więcej

USA: Szpital stracił prawo do nazwy "katolicki"

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:01
Szpitala św. Józefa w amerykańskim mieście Phoenix w stanie Arizona nie można odtąd uważać za katolicki. Nie będzie on już mógł używać tej nazwy, która przysługiwała mu od 115 lat. Odnośny dekret ogłosił wczoraj 21 grudnia tamtejszy biskup Thomas Olmsted.
więcej

Spotkanie z dyplomatami krajów muzułmańskich

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 18:53
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się 21 grudnia z ambasadorami i przedstawicielami placówek dyplomatycznych krajów muzułmańskich w Polsce.
więcej

Wietnam: Katolicy bronią własności kościelnej

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 17:03
Katolicy w Wietnamie po raz kolejny stanęli w obronie własności kościelnej. Parafianie z wioski Thai Nguyen 80 km na północny-wschód od stołecznego Hanoi protestują od początku grudnia w obronie skonfiskowanych przez komunistów terenów.
więcej

Dokument o Całunie Turyńskim na święta

KAI / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 15:14
W Boże Narodzenie kanał HISTORY pokaże dokument "Prawdziwa twarz Jezusa?" W dwugodzinnym programie specjalnym zespół ekspertów zajmujących się obróbką obrazu próbuje ożywić wizerunek uwieczniony na Całunie Turyńskim. Premierowy pokaz dokumentu 25 grudnia o godz. 20.00.
więcej

Czas ze Świętą Rodziną

Przewodnik Katolicki
o. Mariusz Uniżycki OFM / "Przewodnik Katolicki"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 15:05
Czy wszystko już gotowe? Czy o niczym nie zapomnieliśmy? Właśnie, nie mamy opłatka... Trzeba będzie wysłać dziecko do kościoła. Zaraz, przecież były w supermarkecie! Jutro go zdobędziemy, przy okazji ostatnich zakupów. Zatem jesteśmy gotowi do świętowania! Przecież to jest Boże Narodzenie!
więcej

Homilia na dzień Świętej Rodziny

Henryk Pietras SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 14:06
Żyjemy w tych dniach w świątecznym nastroju. Brzmi to bardzo banalnie, ale dla każdego znaczy to co innego. Święta są zresztą tak wesołe, albo tak smutne jak całe życie. Stanowią jednak pewien przystanek i dlatego dają okazję, by się nad tym życiem trochę zastanowić.
więcej

Homilia na Boże Narodzenie

Józef Augustyn SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 13:56
Jeżeli jako chrześcijanie mamy doświadczać prostego ludzkiego szczęścia, Miłość Boga Wcielonego trzeba nam uczynić fundamentem naszej codzienności: naszego trudzenia się, zdobywania codziennego chleba, wzajemnej troski o siebie w rodzinie - mówi o. Józef Augustyn SJ.
więcej

Zbliża się Oczekiwany

Przewodnik Katolicki
Małgorzata Szewczyk / "Przewodnik Katolicki"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 13:53
Bóg - Pan czasu - przychodzi do człowieka właśnie w czasie, przesuwając jego zwrotnicę w stronę wieczności. Przychodzi, by nasze kruche jestestwo wzmocnić swoją siłą.
więcej

Boże Narodzenie z Benedyktem XVI

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:58
Benedykt XVI będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie. Rozpocznie je 24 grudnia Pasterka pod przewodnictw papieża o godz. 22 w Bazylice Watykańskiej.
więcej

Audiencja ogólna i życzenia dla Polaków

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:44
Życzę wszystkim głębokiego przeżycia świąt Bożego Narodzenia – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W katechezie papież wezwał do „oczyszczenia ludzkich sumień i życia w przygotowaniu do przyjścia Pana Jezusa” oraz „czynienia dobra i wprowadzania pokoju na świecie”.
więcej

Wikileaks o dokumentach nt. Piusa XII

PAP / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:03
Watykan wycofał się z pisemnego porozumienia w sprawie przystąpienia do międzynarodowej organizacji pamięci holokaustu z powodu napięć wokół działań Piusa XII, który był papieżem podczas II wojny światowej - wynika z depesz ujawnionych przez Wikileaks.
więcej

Małżeństwo i rodzina - o to trzeba dbać

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 09:26
Zmiana mentalności, niezgodność charakterów, a przede wszystkim wyjazdy do pracy za granicę, to najczęstsze powody rozpadu małżeństw. Kryzys rodziny i małżeństwa w Polsce to fakt, z którym próbują się zmierzyć nie tylko księża, ale i psychologowie oraz pedagodzy.
więcej

Poradnik dla kierownika duchowego

Życie Duchowe
Elżbieta Sujak
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 09:15
Towarzyszenie duchowe jest aktywnością wypływającą z potrzeby twórczości, realizuje się w relacji międzyludzkiej opartej na bezinteresownej życzliwości. Towarzyszący nie może być nastawiony przede wszystkim na skuteczność, przeważnie nieuchwytną dla niego. Podejmuje służbę w najszlachetniejszym tego pojęcia znaczeniu: staje się pomocnikiem Ducha Świętego w procesie duchowego rozwoju wolnej osoby ludzkiej.
więcej

Przepis na udane życie - Łk 1, 46-56

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:47
Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnic
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook