Europejski rok Kościołów na rzecz emigracji

Radio Watykańskie / L. Woroniecki SAC
Środa, 24 lutego 2010, godz. 22:03
Konferencja Biskupów Europy ustanowiła obecny rok „Europejskim rokiem Kościołów na rzecz emigracji”. I właśnie przybyszom i ich prawom poświęcone jest wielkopostne przesłanie Rady Kościołów Chrześcijańskich Francji. Prezentuje ono wspólne stanowisko chrześcijan – katolików, protestantów, anglikanów, prawosławnych, Ormian i innych, w kwestiach politycznych i społecznych dotyczących migrantów.
więcej

Genewa: raport Organu Kontroli Narkotyków

Radio Watykańskie / T. Węgrzyn, Genewa
Środa, 24 lutego 2010, godz. 21:10
Międzynarodowy Organ Kontroli Narkotyków publikuje roczny raport. O ile w wielu krajach zachodnich konsumpcja pewnego typu leków zaczyna przewyższać konsumpcję narkotyków, o tyle w Europie środkowej i wschodniej gwałtownie rośnie produkcja tzw. opiatów oraz konsumpcja narkotyków syntetycznych.
więcej

CELAM: rzesza ubogich w Ameryce Łacinskiej

Radio Watykańskie
Środa, 24 lutego 2010, godz. 20:51
Kryzys ekonomiczny, opcja na rzecz ubogich i ochrona stworzenia – to główne tematy obrad wydziału „Sprawiedliwość i Solidarność” Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (7-10 lutego). Na zakończenie spotkania, które odbyło się w Bogocie wydano komunikat analizujący sytuację społeczną i polityczną kontynentu w świetle dokumentu z Aparecidy. Zwraca się w nim uwagę na rosnącą wzajemną zależność różnorakich zjawisk w sferze publicznej, tak pozytywnych, jak i negatywnych, co domaga się od Kościołów lokalnych wspólnej refleksji i współpracy.
więcej

Kościół kontynuuje walkę z mafią

Radio Watykańskie
Środa, 24 lutego 2010, godz. 20:20
Nie da się ożywić południa Italii, jeśli nie uwolni się go najpierw spod władzy mafii – ostrzegają włoscy biskupi. Dziś został opublikowany od dawna zapowiadany dokument episkopatu na temat południowych Włoch. W dużej mierze jest on poświęcony przestępczości zorganizowanej.
więcej

Irak: kolejne morderstwo chrześcijan w Mosulu

Radio Watykańskie
Środa, 24 lutego 2010, godz. 19:43
Ekumeniczna rada Kościołów Iraku zaapelowała o światową mobilizację w celu ocalenia obecności chrześcijan w tym kraju. Pod apelem podpisała się nowoutworzona 14-osobowa rada zwierzchników religijnych zaniepokojonych powtarzającymi się aktami przemocy wobec wyznawców Chrystusa. Poprosili oni wszystkie Kościoły świata i ludzi dobrej woli o wykorzystanie wszelkich pokojowych i dyplomatycznych środków, by zapewnić irackim chrześcijanom pokój, bezpieczeństwo i wolność wyznania.
więcej

Czy mężczyźni są obecnie dyskryminowani?

ks. Dariusz Kowalczyk SJ
Środa, 24 lutego 2010, godz. 12:25
W dzisiejszych czasach feminizmu i politycznej poprawności wprowadzanie rozróżnień ze względu na płeć może łatwo narazić się na zarzut seksizmu i dyskryminacji. Tym bardziej jednak trzeba przypominać, że – jak śpiewa Arka Noego – „sanki są w zimie, rower jest w lato /mama to nie jest to samo co tato”.
więcej

Kapucyni walczą z ubóstwem poprzez sztukę

KAI / mik
Środa, 24 lutego 2010, godz. 12:15
W ramach walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym Bracia Mniejsi Kapucyni organizują cykl spotkań charytatywnych. Najbliższy wieczór rozpoczynający się sztuką „Ta cisza to ja” w wykonaniu Jacka Kawalca odbędzie się 2 marca w Teatrze „Kamienica” w Warszawie.
więcej

Coś więcej niż cud - Łk 11, 29-32

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 24 lutego 2010, godz. 07:00
Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: "To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.
więcej

Sukces antyaborcyjnego spotu w USA

KAI / drr
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 21:00
Około 4 proc. zwolenników aborcji, którzy zobaczyli antyaborcyjną reklamę w przerwie amerykańskiego Super Bowl, przyznało, że ponownie przemyślało swój stosunek do życia nienarodzonego - wskazują najnowsze badania opinii publicznej w USA.
więcej

Lider muzułmanów przeciwny usuwaniu krzyży

Radio Watykańskie
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 20:32
Kościół katolicki oraz Kościoły ewangelickie zaprotestowały przeciwko ściągnięciu krzyży ze ścian sądów w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii. Do protestu przyłączyli się niektórzy chadeccy politycy oraz przewodniczący Niemieckiej Rady Islamu.
więcej

USA: postępy wizytacji apostolskiej zakonnic

Radio Watykańskie
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 20:19
Wizytacja apostolska żeńskich zgromadzeń zakonnych w Stanach Zjednoczony zaczyna przynosić pozytywne rezultaty. Po pierwszych oporach, kiedy w listopadzie większość przełożonych generalnych i prowincjalnych odmówiła wypełnienia nadesłanego przez Watykan kwestionariusza, dziś niemal wszystkie wspólnoty uznają już prawo Stolicy Apostolskiej do zadawania im pytań.
więcej

Irak: Apel o bezpieczeństwo dla chrześcijan

KAI / mik
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 20:16
Władze Mosulu powinny wziąć pełną odpowiedzialność za utrzymanie chrześcijańskiej obecności w tym irackim mieście – czytamy w liście chrześcijańskich biskupów Mosulu. – Potrzebujemy zarazem międzynarodowej interwencji, by zmusić władze centralne i lokalne do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mniejszości chrześcijańskiej w tym regionie.
więcej

Celine Dion o nieskuteczności metody in vitro

KAI / zylka
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 13:50
Znana kanadyjska piosenkarka Celine Dion przyznała występując w popularnym amerykańskim programie telewizyjnym Oprah Winfrey Show, że cztery razy bezskutecznie próbowała zajść w ciążę uciekając się do zapłodnienia in vitro. Co najmniej czworo z dzieci artystki, powstałych w wyniku tej procedury, zmarło. Ostanie, które przeżyło implantację do ciała matki ze stanu zamrożonego, zmarło w wyniku poronienia w ubiegłym roku. Licząca niemal 42 lata piosenkarka zapowiedziała, że będzie starać się o dziecko po raz piąty.
więcej

Kardynał Dziwisz z wizytą na Kubie

Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 08:44
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz przybył we wtorek na Kubę, gdzie przedstawi film dokumentalny "Świadectwo" poświęcony Janowi Pawłowi II i spotka się z wiernymi - informuje agencja EFE.
więcej

Najlepsza forma modlitwy - Mt 6, 7-15

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 23 lutego 2010, godz. 07:00
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich. Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.
więcej

Dom Jana Pawła II będzie własnością państwa

KAI / demart
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 21:46
Dom, w którym w 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, na przełomie marca i kwietnia stanie się państwową instytucją kultury. Dzięki temu budynek uzyska formalny status muzeum i będzie mógł otrzymywać wsparcie finansowe z budżetu państwa.
więcej

Abp Zollitsch przeprasza ofiary molestowania

PAP / drr
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 19:46
Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów Robert Zollitsch przeprosił ofiary molestowania w szkołach katolickich w Niemczech.
więcej

Plenarna sesja episkopatu Niemiec

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 19:34
We Fryburgu Bryzgowijskim rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna episkopatu Niemiec. Bierze w niej udział 65 niemieckich biskupów. Trzy główne tematy obrad to duszpasterstwo osób starszych i problem starzejącego się społeczeństwa, a także misja wojskowa Bundeswehry w Afganistanie i problem molestowania nieletnich przez duchownych.
więcej

Na Zachodzie katolicyzm statystycznie rośnie

Radio Watykańskie / kb
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 19:22
Kościół katolicki to jedno z dwóch wyznań chrześcijańskich, którym przybywa członków w Ameryce Północnej. Drugim są zielonoświątkowcy. Ich liczba wzrasta rocznie o 1,3 proc. Katolicyzm szerzy się jeszcze szybciej, o 1,5 proc. rocznie, i nadal pozostaje najliczniejszym wyznaniem chrześcijańskim. Dane te podaje nowy rocznik Kościołów w USA i Kanadzie.
więcej

Ukraina: Katolikom zwrócono kościół w Chyrowie

KAI / mik
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 11:33
Po 18 latach starań parafianie odzyskali kościół św. Wawrzyńca w Chyrowie k. Sambora na Ukrainie. W odzyskanej świątyni Mszy św. 21 lutego, w obecności duchowieństwa i wiernych, przełożonych i alumnów lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz pielgrzymów z Polski przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
więcej

Ojciec Mertes przerwał milczenie jezuitów

"Przegląd" / KAI / mik
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 11:32
O skandalu w berlińskiej szkole Canisius Kolleg, w której dochodziło do molestowania uczniów przez jezuitów pisze w reportażu "Przeglądu" Agnieszka Hreczuk.
więcej

Poznając Boga, poznasz siebie - Mt 16, 13-19

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 07:07
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków". Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?"
więcej

Będą pieniądze na muzeum papieża

KAI / mik
Poniedziałek, 22 lutego 2010, godz. 07:00
Dom w Wadowicach przy ul. Kościelnej 7, w którym urodził się Karol Wojtyła, na przełomie marca i kwietnia stanie się instytucją kultury. Do tej pory funkcjonujące od 1984 r. w Wadowicach muzeum w papieskim domu rodzinnym jest inicjatywą prywatną i nie ma formalnego statusu muzeum. Teraz ma się to zmienić - czytamy w dzienniku Polska.
więcej

"Świat można poprawić, zaczynając od siebie"

PAP / zylka
Niedziela, 21 lutego 2010, godz. 14:43
Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że świat można poprawić, zaczynając od samych siebie. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że Wielki Post to czas duchowej odnowy.
więcej

Czterdzieści dni przebywał na pustyni - Łk 4,1-13

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 21 lutego 2010, godz. 07:09
Jezus pełen Ducha Świętego, powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook