Międzynarodowa prasa o papieskiej pielgrzymce

Radio Watykańskie
Środa, 12 maja 2010, godz. 20:32
Z wielką uwagą prasa angielskojęzyczna odnotowała papieską wizytę w Portugalii. Dzienniki po obu stronach Atlantyku najwięcej miejsca poświęcają wypowiedziom Benedykta XVI, które padły w czasie tradycyjnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu. Choć Papież odpowiedział na trzy pytania, to i tak uwaga mediów skupiła się tylko na jednym z nich.
więcej

Ekumeniczny Zjazd Kościołów w Niemczech

Radio Watykańskie
Środa, 12 maja 2010, godz. 20:30
W Monachium rozpoczyna się 2. Ekumeniczny Zjazd Kościołów Niemiec. Potrwa on do 16 maja. W spotkaniu pod hasłem ,,Abyście mieli nadzieję” weźmie udział ponad 120 tys. osób z Niemiec i innych krajów europejskich. Obok kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Niemiec Horsta Köhlera w programie przewidziane są też wystąpienia gości z Polski, m.in. prof. Ireny Lipowicz i Władysława Bartoszewskiego.
więcej

Zebranie przełożonych zakonów męskich

Radio Watykańskie
Środa, 12 maja 2010, godz. 20:27
W Krakowie zakończyło się 124. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Głównym tematem dwudniowych obrad było kapłaństwo przeżywane we wspólnocie zakonnej.
więcej

Dla Portugalczyków Fatima to serce kraju

Radio Watykańskie / wab
Środa, 12 maja 2010, godz. 20:23
Bez Fatimy nie można zrozumieć Portugalii. Niemal nie ma Portugalczyka, który przynajmniej raz w roku nie odwiedziłby tego sanktuarium – twierdzi ks. Duarte da Cunha.
więcej

Portugalia: Benedykt XVI przybył do Fatimy

KAI / wab
Środa, 12 maja 2010, godz. 19:05
Benedykt XVI modlił się w kaplicy Objawień w Fatimie. To właśnie tam skierował pierwsze kroki po przybyciu do tego portugalskiego sanktuarium maryjnego, które rokrocznie odwiedza 5 mln pielgrzymów z całego świata.
więcej

Lednica: "Kobieta - dar i tajemnica"

PAP / wab
Środa, 12 maja 2010, godz. 17:49
Lądowanie 96 spadochroniarzy w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej, listy kobiet do kapłanów, tańce i śpiewy, a także wiele innych atrakcji przygotowują organizatorzy tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Młodych nad Lednicą 5 czerwca.
więcej

Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego

KAI / wab
Środa, 12 maja 2010, godz. 15:56
- Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą szczególnym podziękowaniem Polaków za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie - powiedział na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
więcej

Spotkanie z premierem i komentarze

KAI / drr
Środa, 12 maja 2010, godz. 13:50
W południe Benedykt XVI spotkał się z premierem Portugalii José Socratesem. Socjalistyczny polityk przybył do nuncjatury apostolskiej w Lizbonie w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Luisa Amado. W rozmowie uczestniczył także sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone.
więcej

"Szukajmy prawdy i w konsekwencji Boga"

KAI / drr
Środa, 12 maja 2010, godz. 13:38
Jednym z najważniejszych zadań Kościoła we współczesnej kulturze jest czuwanie, by poszukiwano prawdy i w konsekwencji Boga - mówił Benedykt XVI podczas spotkania z przedstawicielami portugalskiego świata kultury i nauki.
więcej

Wirtualna archikatedra gnieźnieńska

KAI / drr
Środa, 12 maja 2010, godz. 13:35
Nie trzeba już przyjeżdżać do Gniezna, by zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie i srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Wystarczy wejść na stronę www.archidiecezja.pl, kliknąć w zakładkę „panorama katedry” i zacząć zwiedzanie.
więcej

Fatima - nadzieja dla współczesnego świata

KAI / Krzysztof Gołębiowski / psd
Środa, 12 maja 2010, godz. 07:18
Podczas wizyty apostolskiej w Portugalii Benedykt XVI odwiedzi w dniach 12-13 maja Fatimę, gdzie znajduje się jedno z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Papież przybędzie tam z okazji 10 rocznicy beatyfikacji dwojga pastuszków, Hiacynty i Franciszka, którym ukazywała się Matka Boża w dniach od 13 maja do 13 października 1917 r.
więcej

Duch Święty jest bardzo ważny! - J 16, 12-15

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 12 maja 2010, godz. 07:05
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy.
więcej

VII Ignacjańskie Dni Młodzieży w Starej Wsi

KAI / drr
Środa, 12 maja 2010, godz. 07:00
Rozpoczęły się przygotowania do VII Ignacjańskich Dni Młodzieży w Starej Wsi na Podkarpaciu. Podczas pięciu wakacyjnych dni młodzież ze wspólnot prowadzonych przez jezuitów będzie czerpać z bogatej duchowości ignacjańskiej i zwracać uwagę na wiele aspektów życia młodego człowieka.
więcej

Lizbono, buduj ludzkie nadzieje na Bożej nadziei

KAI / mik
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 21:24
Benedykt XVI odprawił dziś wieczorem w Lizbonie pierwszą Mszę św. na ziemi portugalskiej. Otrzymał też symboliczny klucz do miasta, a także relikwię św. Wincentego – patrona stolicy Portugalii. Lizbońskie kluby piłkarskie podarowały mu koszulki z napisem „Bento 16”.
więcej

Papież w klasztorze Hieronimitów i u prezydenta

KAI / zylka
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 19:04
W pierwszym dniu swej wizyty w Lizbonie Benedykt XVI odwiedził słynny klasztor Hieronimitów i spotkał się z prezydentem Portugalii w jego rezydencji w dzielnicy Belém na zachodnim krańcu Lizbony.
więcej

L'Osservatore Romano o papieskiej pielgrzymce

Radio Watykańskie
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 18:20
„Optymizm Benedykta XVI” – tak pierwszy dzień rozpoczętej podróży apostolskiej do Portugalii podsumowuje redaktor naczelny L’Osservatore Romano. „Zło nigdy nie będzie miało ostatniego słowa w historii, pomimo trudności i cierpienia, pomimo niesprawiedliwości, a nawet samej śmierci. Lecąc do Portugalii, w czasie tradycyjnej konferencji prasowej, Papież pokazał, w jakim kluczu należy odczytywać tę podróż do Fatimy” – czytamy w artykule redakcyjnym do środowego wydania watykańskiego dziennika.
więcej

Włochy: solidarność z Benedyktem XVI

Radio Watykańskie
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 18:04
Solidarność z Benedyktem XVI można okazywać na różne sposoby. Na oryginalny pomysł wpadli włoscy dziennikarze z katolickiego programu telewizyjnego „A sua immagine” – „Na swój obraz”. Zachęcają oni, by w bieżącym tygodniu wysłać Papieżowi za pomocą telefonu komórkowego wiadomość tekstową – sms. Kolekcja esemesowych pozdrowień będzie przekazana Ojcu Świętemu w najbliższą niedzielę w czasie modlitwy Regina Coeli na Placu św. Piotra.
więcej

Kurs dla latynoamerykańskich dyplomatów

Radio Watykańskie
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 17:58
Nigdy Stolica Apostolska nie odgrywała tak ważnej roli na arenie międzynarodowej – powiedział kard. Jean Louis Tauran na rozpoczęcie kursu dla dyplomatów z Ameryki Łacińskiej, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Odbywa się on na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
więcej

400. rocznica śmierci o. Matteo Ricciego SJ

Radio Watykańskie / Wojciech Kluj OMI
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 17:51
Dziedzictwu największego misjonarza Chin, który dotarł na dwór cesarski dynastii Ming, poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w Obrze w Wielkopolsce w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Rocznica śmierci wielkiego jezuity stała się okazją do omówienia roli misjonarzy jako tych, którzy budują duchowe mosty między odległymi cywilizacjami.
więcej

Poznań: rocznica śmierci o. Matteo Ricciego SJ

Radio Watykańskie / Wojciech Kluj OMI
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 17:51
Dziedzictwu największego misjonarza Chin, który dotarł na dwór cesarski dynastii Ming, poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w Obrze w Wielkopolsce w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Rocznica śmierci wielkiego jezuity stała się okazją do omówienia roli misjonarzy jako tych, którzy budują duchowe mosty między odległymi cywilizacjami.
więcej

Ukraina: wołyńskie korzenie unii

Radio Watykańskie
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 17:32
W Łucku na Ukrainie odbyła się konferencja naukowa poświęcona Kościołowi greckokatolickiemu na Wołyniu. Zorganizował ją tamtejszy Instytut Badań Kościelnych. Wśród uczestników byli goście z Polski, a także przedstawiciele Cerkwi prawosławnej. „Dla grekokatolików Wołyń to miejsce szczególne, przypomina bowiem genezę ich jedności z Papieżem – przypomniał bp Marcjan Trofimiak, rzymskokatolicki ordynariusz Łucka. – Tekst Unii Brzeskiej był napisany właśnie w rezydencji biskupa łacińskiego w Turczynie koło Łucka i właśnie ci biskupi prawosławni, którzy przystąpili do Unii w łączności z Rzymem, pochodzili właśnie stąd”.
więcej

Skazani będą porządkować cmentarz żydowski

KAI / mik
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 15:30
„Pięciu skazanych oraz kilku funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Kielcach przystąpi w najbliższych dniach do porządkowania cmentarza żydowskiego w Kielcach” – powiedział KAI oficer prasowy AŚ na Piskach, por. Michał Głowacki. Prace więźniów poprzedzą gruntowny remont Grobu Ofiar Pogromu Żydowskiego. - „Jesteśmy gotowi przystąpić do pracy, ale jej ostateczny termin jest uzależniony od porozumienia, co do wycinki drzew pomiędzy Stowarzyszeniem Jana Karskiego, które monitoruje projekt, a Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni. Niektórzy funkcjonariusze gotowi są pracować nawet w ramach urlopu” – wyjaśnia por. Głowacki. Czasu nie jest zbyt dużo, bo całość musi być gotowa do rocznicy Pogromu, czyli do 4 lipca.
więcej

Przyjeżdżam jako pielgrzym Matki Bożej z Fatimy

KAI / psd
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 13:34
Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę do Portugalii. „Przybywam jako pielgrzym Matki Bożej Fatimskiej” – powiedział papież podczas ceremonii powitania na międzynarodowym lotnisku w Lizbonie. W dniach 11-14 maja Ojciec Święty odwiedzi Lizbonę, Fatimę i Porto. Hasłem pielgrzymki ą słowa: „Razem podążamy ku nadziei”.
więcej

USA: kontrowersje wokół budowy meczetu

KAI / psd
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 13:24
W Nowym Jorku trwa dyskusja wokół planowanej budowy meczetu w sąsiedztwie Ground Zero. Projekt dwóch organizacji islamskich przewiduje budowę centrum islamskiego o dwie ulice od miejsca zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, poinformowała w tych dniach amerykańska telewizja CNN. W 15-piętrowym budynku zaplanowano m.in. centrum kulturalne, pomieszczenia dla odnowy biologicznej oraz meczet.
więcej

Jubileusz najstarszego biskupa w Polsce

KAI / psd
Wtorek, 11 maja 2010, godz. 12:02
16 maja w Krakowie odbędą się uroczystości jubileuszowe 40-lecia sakry biskupa Albina Małysiaka - najstarszego hierarchy w Polsce i jedynego biskupa odznaczonego tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów”.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook