Jesteśmy dziwnie i niepotrzebnie poróżnieni

KAI / ad
Niedziela, 12 września 2010, godz. 15:38
Rozłączmy tzw. sprawę krzyża od sprawy upamiętnienia ofiar katastrofy – wołał dziś abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej przy tamie we Włocławku, gdzie odbywają się uroczystości dziękczynne za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.
więcej

Beatyfikacja Leopolda Márqueza Sáncheza

KAI / ad
Niedziela, 12 września 2010, godz. 15:00
Hiszpański kapucyn, brat Leopold Márquez Sánchez został ogłoszony błogosławionym. Uroczystości w Grenadzie przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Była to 11. beatyfikacja w tym roku, a 73. od początku pontyfikatu Benedykta XVI. Łącznie w ciągu tych 72 uroczystości Kościół katolicki otrzymał 783 nowych błogosławionych.
więcej

Choć jesteśmy grzesznikami, Bóg nas miłuje

KAI / ad
Niedziela, 12 września 2010, godz. 13:00
Choć jesteśmy grzesznikami, Bóg nas miłuje – zapewnił Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Papież odmówił ją z wiernymi z całego świata, zgromadzonymi na dziedzińcu jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
więcej

Nuncjusz Apostolski modlił się na Jasnej Górze

KAI / ad
Niedziela, 12 września 2010, godz. 12:29
Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore modlił się na Jasnej Górze. Wieczorem 11 września uczestniczył w Apelu Jasnogórskim, a w dziś rano w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. Jestem szczęśliwy, że w kilkanaście godzin po przybyciu do Polski, mogę tu być i oddać hołd Matce Bożej Jasnogórskiej, że mogę rozpocząć moją misję pod opieką Królowej Polski i modlić tutaj, gdzie bije serce narodu polskiego - powiedział abp Migliore.
więcej

Kościół i Unia - potrzebujemy dialogu

KAI / drr
Sobota, 11 września 2010, godz. 20:00
Na potrzebę dialogu między chrześcijanami a strukturami europejskimi oraz między religiami, zwracali uwagę uczestnicy międzynarodowej konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” w Tomaszowicach k. Krakowa. W sobotę, w drugim dniu obrad odbyło się spotkanie panelowe na temat współpracy Unii Europejskiej z Kościołami oraz wzajemnych korzyści płynących z dialogu strukturalnego między nimi. Jednym z mówców był nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
więcej

Sympozjum o bł. ks. Jerzym i modlitwa

KAI / drr
Sobota, 11 września 2010, godz. 19:59
W drugim dniu dziękczynnego triduum za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki w auli WSD we Włocławku odbyło się sympozjum poświęcone Błogosławionemu. Po nim zebrani uczestniczyli w uroczystych Nieszporach w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.
więcej

Brytyjczycy przychylni pielgrzymce papieża

Radio Watykańskie / drr
Sobota, 11 września 2010, godz. 19:38
Już 16 września rozpocznie się papieska wizyta w Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych podróży apostolskich obecnego pontyfikatu – uważa watykański rzecznik prasowy.
więcej

Modlitwy za ofiary zamachu we Władykaukazie

Radio Watykańskie / drr
Sobota, 11 września 2010, godz. 16:16
Zamach terrorystyczny z 9 września w stolicy Północnej Osetii Władykaukazie pochłonął 19 ofiar śmiertelnych. 10 września rano we wszystkich świątyniach prawosławnych i katolickich tego regionu odprawione zostały liturgie za zmarłych tragicznie w tej masakrze.
więcej

Papież do biskupów: ożywiajcie nadzieję

KAI / drr
Sobota, 11 września 2010, godz. 14:00
Do ożywiania nadziei i mężnego dzielenia trudności chrześcijan w krajach misyjnych zachęcił papież biskupów mianowanych w ostatnim okresie, uczestniczących w kursie zorganizowanym przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów. Ojciec Święty przyjął ich na audiencji w Castel Gandolfo.
więcej

Abp Michalik: Nie chowajmy wstydliwie krzyża

KAI / drr
Sobota, 11 września 2010, godz. 12:00
- Krzyż nie może być wstydliwie chowanym przedmiotem - mówił w sobotę w Łodzi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Mszy świętej kończącej Nawiedzenie Matki Bożej w kopii obrazu jasnogórskiego w archidiecezji łódzkiej przewodniczy prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Liturgia odprawiana na placu katedralnym zgromadziła tłum wiernych.
więcej

Dobroć musi być głęboka - Łk 6, 43-49

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 11 września 2010, godz. 07:15
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
więcej

"Ta tragedia musi być utrwalona w pamięci"

KAI / drr
Piątek, 10 września 2010, godz. 22:56
Dramatyczna śmierć 96. ludzi, którzy wykonywali najbardziej odpowiedzialne zadania w Państwie i współtworzyli jego najnowszą historię domaga się pamięci, a ta tragedia musi zostać utrwalona w pamięci narodu – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy Św. na Wawelu z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
więcej

Stolica: Msza za ofiary katastrofy smoleńskiej

PAP / wm
Piątek, 10 września 2010, godz. 22:33
W warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela, odprawiono w piątek wieczorem mszę świętą w intencji wszystkich 96 ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Wzięły w niej udział setki osób, wśród nich bliscy tych, którzy zginęli.
więcej

Uroczystości dziękczynne za beatyfikację

KAI / drr
Piątek, 10 września 2010, godz. 22:00
Koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” i inauguracją nowej iluminacji krzyża na włocławskiej tamie, w piątek wieczorem rozpoczęły się trzydniowe obchody dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.
więcej

Prymas: drogą Unii i Kościoła jest człowiek

KAI / wm
Piątek, 10 września 2010, godz. 20:48
Unia Europejska powinna mieć świadomość, że jej drogą, tak samo jak drogą Kościoła jest człowiek – mówił abp Józef Kowalczyk, prymas Polski podczas Mszy św. w kościele św. Anny w Krakowie, odprawianej dla uczestników międzynarodowej konferencji „Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej”, która dzisiaj rozpoczęła się w podkrakowskim Tomaszowicach.
więcej

Wywiad z nowym Nuncjuszem Apostolskim

KAI / wm
Piątek, 10 września 2010, godz. 18:15
- Wracam z przyjemnością, bo wiem, że mogę liczyć na gościnność, przyjaźń i współpracę narodu polskiego i Kościoła w Polsce - powiedział abp Celestino Migliore w rozmowie z KAI. Nowy nuncjusz apostolski, który dzisiaj przybył do naszego kraju podkreślił, że „dzisiaj Polska odgrywa centralną rolę w Europie i w świecie, wnosząc nieoceniony wkład w życie Kościoła powszechnego”.
więcej

Brazylia potrzebuje nowej ewangelizacji

Radio Watykańskie
Piątek, 10 września 2010, godz. 18:01
Trwająca w Brazylii od ponad pięciu wieków działalność ewangelizacyjna Kościoła jest nadal istotna dla tworzenia tożsamości narodu, w którego skład wchodzą ludzie pochodzący z różnych regionów i kultur. Przypomniał o tym Benedykt XVI, spotykając 10 września przybyłych z wizytą ad limina biskupów z 3. regionu północno-wschodniego episkopatu tego kraju.
więcej

Patriarcha o obecności religii w życiu publicznym

Radio Watykańskie / W. Raiter, Moskwa
Piątek, 10 września 2010, godz. 17:54
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotkał się z przebywającą w stolicy Rosji prezydent Irlandii Mary McAleese. W trakcie spotkania wyraził swoje zaniepokojenie z powodu wypierania religii z życia społecznego w Europie Zachodniej.
więcej

Papieska audiencja dla prezydenta Węgier

Radio Watykańskie
Piątek, 10 września 2010, godz. 17:38
Na prywatnej audiencji w Castelgandolfo Benedykt XVI przyjął 10 września prezydenta Węgier, Pála Schmitta. Węgierski przywódca, były sportowiec i członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, przybył do stolicy Włoch na zaproszenie prezydenta Giorgio Napolitano na obchody 50-lecia igrzysk w Rzymie z 1960 r.
więcej

W. Brytania: Pomoc dla przeciwników papieża

PAP / wm
Piątek, 10 września 2010, godz. 17:16
Funkcjonariusze londyńskiej policji, której powierzono ochronę Benedykta XVI w czasie jego wizyty w Szkocji i Anglii, monitorują ludzi podejrzewanych o to, że mają obsesję lub osobiste urazy na punkcie papieża - poinformował w piątek dziennik "The Times".
więcej

Belgia: działania wobec Kościoła nielegalne

Radio Watykańskie
Piątek, 10 września 2010, godz. 16:49
Sąd apelacyjny w Brukseli nakazał zwrócić Kościołowi dokumentację, zarekwirowaną pod koniec czerwca w czasie spektakularnej rewizji w siedzibie stołecznej archidiecezji i prywatnej rezydencji byłego prymasa Belgii kard. Godfrieda Danneelsa.
więcej

USA: kontrowersje wokół pastora Jonesa

Radio Watykańskie / A. Pożywio, Chicago
Piątek, 10 września 2010, godz. 16:01
Amerykański episkopat katolicki wydał oświadczenie, w którym potępił zamiar spalenia ksiąg Koranu przez pastora Terry’ego Jonesa z Florydy, zapowiedziany na 11 września. Duchowny niewielkiej ewangelikalnej wspólnoty Dove World Outreach Center poinformował, że w ten sposób zamierza upamiętnić rocznicę zamachu terrorystycznego na World Trade Center z 2001 r.
więcej

O Kościele w procesie integracji europejskiej

PAP / drr
Piątek, 10 września 2010, godz. 13:16
Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Luksemburga Jean-Clauda Junckera w podkrakowskich Tomaszowicach rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej. Tematem jubileuszowej, dziesiątej, konferencji jest wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy.
więcej

Abp Migliore: wracam do Polski z przyjemnością

KAI / psd
Piątek, 10 września 2010, godz. 11:50
Wracam do Polski z wielką przyjemnością, powiedział na lotnisku Chopina w Warszawie, tuż po przylocie, nowy Nuncjusz Apostolski abp Celestyno Migliore. Przed salonikiem VIP spotkał się z dziennikarzami i pierwsze słowa wypowiedział w języku polskim.
więcej

Między chrześcijaństwem a buddyzmem

Życie Duchowe
Jan M. Bereza OSB
Piątek, 10 września 2010, godz. 09:16
Na kilka dni przed śmiercią Tomasz Merton, chyba najbardziej znany cysters od czasów św. Bernarda z Clairvaux, napisał: „Spokój, który przejrzał na wskroś każde pytanie, nie próbując dyskredytować nikogo ani niczego bez obalania czegokolwiek – bez stwarzania jakiejś innej argumentacji. Dla doktrynera, umysłu, który potrzebuje dobrze ugruntowanych postaw, taki spokój, takie milczenie mogą być przerażające.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook