95 proc. uczniów uczestniczy w katechezie

Radio Watykańskie / wm
Sobota, 4 września 2010, godz. 19:31
Niemal 95 proc. spośród ponad 5 mln uczniów uczestniczy w szkolnej katechezie – wynika z danych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
więcej

Pierwsza po reformacji katolicka uczelnia Szwecji

Radio Watykańskie
Sobota, 4 września 2010, godz. 18:53
W Szwecji otwarta została pierwsza od czasów reformacji katolicka wyższa uczelnia z państwowymi uprawnieniami nadawania stopni naukowych. W Uppsali odbyła się 4 września inauguracja Instytutu im. Johna Henry Newmana.
więcej

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce - 10 IX

Radio Watykańskie
Sobota, 4 września 2010, godz. 18:38
Benedykt XVI przyjął w Castelgandolfo na audiencji prywatnej nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Abp Celestino Migliore zakończył już pracę w Nowym Jorku, gdzie był stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
więcej

Leon XIII – papież spraw społecznych

KAI / wm
Sobota, 4 września 2010, godz. 17:19
W niedzielę 5 września Benedykt XVI złoży krótką, trzygodzinną wizytę w Carpineto Romano, gdzie 200 lat temu urodził się jeden z jego poprzedników – Leon XIII. W tym małym miasteczku w prowincji Lacjum, na południowy zachód od Rzymu, Ojciec Święty będzie przebywał od 8.45 do 11.30 i spotka się w tym czasie z miejscowymi władzami i odprawi Mszę św. pod gołym niebem.
więcej

Prymas: aby Polska była królestwem solidarności

PAP / wm
Sobota, 4 września 2010, godz. 13:57
W roku 100-lecia ponownej koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, w sanktuarium uroczyście złożono w sobotę Wotum Narodu - nowe korony i sukienkę przyozdabiającą obraz. Składając je, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, modlił się, by pragnienie dobra wspólnego przezwyciężyło w Polsce egoizm i podziały.
więcej

Religijność mieszkańców diecezji płockiej

KAI / wm
Sobota, 4 września 2010, godz. 13:19
81 proc. mieszkańców diecezji płockiej uważa zdradę małżeńska za niedopuszczalną, a 65 proc. nie akceptuje przerywania ciąży, w istnienie czyśćca wierzy 69 proc. - wynika z najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).
więcej

Kard. Dziwisz: Solidarność zmieniała Polskę

PAP / wm
Sobota, 4 września 2010, godz. 10:41
- Solidarność łączyła ludzi z Bogiem i człowieka z człowiekiem. Dzięki temu była siłą, która zmieniała Polskę i świat niosąc wolność - powiedział w sobotę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas krakowskich obchodów 30-lecia powstania Solidarności.
więcej

Kochaj i czyń co chcesz - Łk 6, 1-5

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 4 września 2010, godz. 07:10
W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli.
więcej

bp Shomali o wizycie Peresa u Benedykta XVI

Radio Watykańskie
Piątek, 3 września 2010, godz. 21:52
Wczorajsze spotkanie prezydenta Izraela z Benedyktem XVI nie będzie miało żadnych skutków politycznych, może jednak mieć pozytywny wpływ na dialog chrześcijańsko-żydowski – uważa pomocniczy biskup Jerozolimy William Shomali. Wizyta Szymona Peresa w Castel Gandolfo ma też pozytywne echa w izraelskiej opinii publicznej – zauważył palestyński hierarcha.
więcej

Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej

KAI / ad
Piątek, 3 września 2010, godz. 21:38
Wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy to główny temat tegorocznej konferencji „Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej”, która rozpocznie się 10 września w Modlinicy koło Krakowa. Gośćmi dwudniowego spotkania będą m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce i ks. Tomas Halik - prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Mszy Św. przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
więcej

„Solidarność" ma być opozycją moralną

KAI / ad
Piątek, 3 września 2010, godz. 19:12
„Solidarność ma być opozycją moralną, a przez to partnerem dla społeczeństwa. Jeśli związek stanie się partią polityczną, to zrówna się z pozostałymi rządzącymi” – powiedział bp Jan Tyrawa. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w bydgoskim kościele ojców jezuitów, która zainaugurowała regionalne obchody 30. rocznicy powstania związku.
więcej

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

KAI / ad
Piątek, 3 września 2010, godz. 17:52
Pod hasłem: "Do Matki Pięknej Miłości" w dniach 4-5 września na Jasnej Górze odbędą się Ogólnopolskie Dożynki połączone z krajową pielgrzymką rolników, czyli Święto Dziękczynienia Bogu za Plony. Co roku w dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. W uroczystościach wezmą również udział przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP.
więcej

Papieskie różańce dla zasypanych górników

Radio Watykańskie
Piątek, 3 września 2010, godz. 17:33
Szczególny wyraz solidarności Ojca Świętego z chilijskimi górnikami, uwięzionymi od 5 sierpnia w zawalonej kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama, przekazał arcybiskup Santiago de Chile. Każdej z rodzin 33 górników kard. Francisco Javier Errázuriz wręczył różaniec poświęcony przez Papieża.
więcej

Pakistan: Kościół potępia akty terroryzmu

Radio Watykańskie
Piątek, 3 września 2010, godz. 17:13
Podczas gdy tysiące pakistańskich ofiar powodzi oczekuje na międzynarodową pomoc humanitarną, dokonywanie zamachów terrorystycznych jest godne najsurowszego potępienia – powiedział katolicki abp Lawrence J. Saldanha z Lahaury. W tym drugim co do wielkości mieście Pakistanu talibowie przeprowadzili kilka samobójczych zamachów. Jednego z nich dokonali podczas procesji muzułmańskich szyitów.
więcej

Wieczorne atrakcje papieskich muzeów

Radio Watykańskie
Piątek, 3 września 2010, godz. 17:01
Muzea Watykańskie wznawiają wieczorne godziny otwarcia. Począwszy od 3 września do końca października będą one otwarte dodatkowo w każdy piątek od godz. 19 do 23. Ostatnie wejście o godz. 21.30. Na zwiedzających czekają dodatkowe atrakcje w postaci spektakli muzyczno-teatralnych.
więcej

Benedykt XVI: świat bez Boga staje się piekłem

KAI / ad
Piątek, 3 września 2010, godz. 16:06
Wiele gorzkich słów pod adresem współczesnego świata, ale też gorący apel o to, by nie ulegać jego zgubnym wpływom i śmiało podążać za Chrystusem zawiera ogłoszone dziś w Watykanie orędzie Benedykta XVI na przyszłoroczny Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie.
więcej

Słowacja: ekologiczna pielgrzymka biskupów

Radio Watykańskie
Piątek, 3 września 2010, godz. 16:04
Trwa ekologiczna pielgrzymka przedstawicieli europejskich episkopatów. Dziś rano obradowali oni w jednym z głównych hoteli Bratysławy. Odwiedził ich tam przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, który zapoznał hierarchów z ekologicznym magisterium Kościoła.
więcej

Zmarł jezuita o. Mirosław Paciuszkiewicz

KAI / wm
Piątek, 3 września 2010, godz. 14:37
W wieku 79 lat zmarł w piątek w Warszawie o. Mirosław Paciuszkiewicz, jezuita, znany duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych, b. redaktor naczelny „Przeglądu Powszechnego” i moderator Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin” w Warszawie. W kapłaństwie przeżył 56 lat.
więcej

Czasem można nawet zabłądzić

List
"List"

Piątek, 3 września 2010, godz. 13:28
Na początku nigdy nie mamy pewności, czy człowiek, który stoi przede mną, jest "moim powołaniem". Bywa że ludzie sami siebie oszukują, że znaleźli wybranka lub wybrankę. Zakochują się raczej w swoim wyobrażeniu o osobie, którą poznali - mówi o. Andrzej Kamiński OP
więcej

Służyć Bogu przy mikrofonie

Przewodnik Katolicki
Teresa Majchrzak / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 3 września 2010, godz. 13:24
W obliczu sekularyzacji, licznych barier kulturowych i politycznych potrzeba głosu przewodniego, który zamiast burzyć, będzie budował mosty. Z takim założeniem powstało Radio Watykańskie.
więcej

Instrukcja (nad) używania symboli

Przewodnik Katolicki
Łukasz Kaźmierczak / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 3 września 2010, godz. 13:17
Wojna na symbole to najbardziej niszczycielska z bezkrwawych batalii. Bezlitosna, niebiorąca jeńców, zostawiająca głębokie rany. Wystarczy popatrzeć dziś na ulice Nowego Jorku i Warszawy.
więcej

Sukcesy i porażki katechety

Różaniec
ks. Paweł Broński / "Różaniec"
Piątek, 3 września 2010, godz. 13:08
Posługa katechety jest wyjątkowa. Jeżeli można mówić o sukcesach katechety, to zamierzonym i oczekiwanym sukcesem jest właśnie sytuacja, kiedy uczeń zaczyna żyć tym, co usłyszał na katechezie.
więcej

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do św. Józefa

KAI
Piątek, 3 września 2010, godz. 11:17
Prawie 10 tysięcy pielgrzymów z całej Polski przybyło wieczorem 2 września w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Spotkanie poświęcone było bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Do kaliskiego sanktuarium trafiły bowiem jego relikwie.
więcej

Jak ateistę trapić mogą wątpliwości w wierze?

Alister McGrath
Piątek, 3 września 2010, godz. 07:16
Chrześcijanie skłonni są myśleć, że wątpienie stanowi problem, z którym tylko oni muszą się zmagać. Tak nie jest. Problem ten dotyczy każdego światopoglądu - zarówno w przypadku żydów, jak i muzułmanów, ateistów lub wierzących. Jako że sam byłem ateistą, zaprezentuję teraz problem wątpienia, z którym mamy do czynienia w przypadku ateizmu.
więcej

Nie przeoczmy Dobrej Nowiny - Łk 5, 33-39

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 3 września 2010, godz. 07:02
Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: "Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją".
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook