Cerkiew obawia się starć na tle etnicznym

Radio Watykańskie / wab
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 16:32
Przeciwko samosądom i nacjonalizmowi zagrażającemu Rosji rozlewem krwi wystąpił patriarchat moskiewski.
więcej

1. etap remontu domu papieskiego zakończony

Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 16:02
Dobiega końca pierwszy etap remontu domu papieskiego w Wadowicach. Rozbudowa całego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II pochłonie około 20 mln zł. Współfinansowania projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice.
więcej

104. urodziny najstarszego kapłana w Polsce

KAI / psd
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 12:31
Najstarszy polski kapłan, ks. Kazimierz Herud, odprawił 13 grudnia, w dzień swoich 104. urodzin uroczystą Mszę św. razem z abp. Stanisławem Gądeckim. – Świętujemy rozpoczęcie 105 roku życia, czyli wydarzenie nadzwyczajne nie tylko dla nas samych, ale dla całego Kościoła katolickiego w Polsce, który nie ma kapłana tak długowiecznego, jak ks. Herud – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski kierując pod adresem jubilata najlepsze życzenia.
więcej

Bóg daje odpowiedź wierzącym - Mt 21, 23-27

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, godz. 07:15
Zadawali Jezusowi pytanie: „Jakim prawem to czynisz?”. I my pewnie nie raz pytaliśmy Boga w podobny sposób: „Boże, jakim prawem to się dzieje w moim życiu? Dlaczego tak się dzieje?”.
więcej

Świat przemienia Chrystus, nie ideologie

Radio Watykańskie / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 18:47
Papieska wizyta duszpasterska zbiegła się z obchodzonym dziś w diecezji rzymskiej Dniem Nowych Kościołów, kiedy zbiera się fundusze na budowę świątyń w powstających dzielnicach Wiecznego Miasta.
więcej

Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce

Radio Watykańskie / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 18:33
Do Polski po raz 20. dotarło dziś Betlejemskie Światło Pokoju. Od skautów słowackich przejęli je członkowie Związku Harcerstwa Polskiego.
więcej

USA: Wizytacja sióstr w trzeciej fazie

Radio Watykańskie / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 18:00
Wizytacja żeńskich zgromadzeń w Stanach Zjednoczonych wchodzi w trzecią fazę. Zarządzona przez Stolicę Apostolską procedura odbywa się teraz w domach wspólnot niektórych zgromadzeń.
więcej

Chcą, by papież przemawiał w Bundestagu

PAP / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 16:31
Większość niemieckich posłów chce, by Benedykt XVI wygłosił przemówienie na forum Bundestagu w trakcie swej zaplanowanej na wrzesień przyszłego roku pielgrzymki do Niemiec - podał tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu.
więcej

"W raportach WikiLeaks jest źdźbło prawdy"

KAI / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 16:10
Pośpiech, z jakim Watykan zareagował na ujawnione przez portal WikiLeaks raporty amerykańskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej, sprawia wrażenie, jakoby „Watykan chciał odrzucić rozpowszechnione podejrzenia, że [zawarte w nich] słowa krytyki podsycane są od wewnątrz” - zauważa na łamach niedzielnego wydania „Corriere della Sera” jego komentator polityczny Massimo Franco.
więcej

Relikwie św. Królowej Jadwigi pojadą na Litwę

KAI / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 15:28
Do franciszkańskiego kościoła w Wilnie trafią relikwie św. Królowej Jadwigi. Dziś na Wawelu odbyła się uroczystość przekazania ich polsko-litewskiej delegacji. Przez wstawiennictwo św. Jadwigi wierni modlili się w wawelskiej katedrze o prawdę i miłość w sercach Polaków i Litwinów.
więcej

Zmarł najstarszy kapłan archidiecezji lwowskiej

KAI / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 14:01
W wieku 93 lat, po kilkumiesięcznej chorobie, 11 grudnia zmarł na Opolszczyźnie najstarszy kapłan pracujący do niedawna na Ukrainie - ks. infułat Ludwik Rutyna. Był wieloletnim proboszczem w Buczaczu na Podolu. W kapłaństwie przeżył 69 lat.
więcej

Papież wzywa nas do cierpliwości i siły serca

KAI / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 12:40
Do trwania w cierpliwości i umacniania serc wezwał Polaków Benedykt XVI w pozdrowieniach w języku polskim, wygłoszonych po modlitwie Anioł Pański 12 grudnia w Watykanie.
więcej

Rzymska parafia i jej polski proboszcz

KAI / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 10:30
Można sobie wyobrazić zazdrość innych proboszczów: 12 września tego roku ksiądz Sławomir Skwierzyński został proboszczem parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Rzymie, 12 grudnia jego parafię odwiedza Benedykt XVI. O wizycie tej, jak i o postaci proboszcza, pisze w dzisiejszym wydaniu “L'Osservatore Romano”.
więcej

Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść?

Stanisław Biel SJ
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 10:00
Na scenie dzisiejszej Ewangelii pojawia się postać Jana Chrzciciela. Jan w sposób bezkompromisowy i niedyplomatyczny piętnował romans Heroda Antypasa z bratową Herodiadą.
więcej

Katowice: Zmarł ks. prof. Remigiusz Sobański

KAI / wab
Niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 09:23
Wybitny polski kanonista, ksiądz infułat prof. Remigiusz Sobański zmarł 11 grudnia wieczorem. Miał 80 lat.
więcej

W WikiLeaks opinie dyplomatów, nie Watykanu

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie / wm
Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 19:57
W WikiLeaks przyszedł czas na Watykan. Wczoraj ujawniono dokumenty amerykańskiej dyplomacji, które dotyczą jej relacji ze Stolicą Apostolską. Oświadczenie w tej sprawie wydał dziś watykański rzecznik. Ks. Federico Lombardi SJ zaznacza, że nie zamierza podejmować oceny bardzo poważnego skądinąd faktu, jakim jest ujawnienie dokumentów, które miały być zastrzeżone i poufne.
więcej

Odrodzenie społeczne i religijne na Ukrainie

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 19:53
Najbardziej widocznym aspektem odnowy politycznej i społecznej na Ukrainie jest odrodzenie religijności. Czytamy o tym w komunikacie końcowym z sympozjum, zorganizowanego 10 grudnia przez ukraińską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej wspólnie z Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza.
więcej

Kalwaria: Franciszkanie budują ogromną szopkę

Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 17:32
Ruszyła budowa jednej z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. Uroczyste odsłonięcie ogromniej konstrukcji, przygotowywanej przez bernardynów z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, nastąpi podczas wigilijnej Pasterki.
więcej

W niedzielę Betlejemskie Światło Pokoju

PAP / wm
Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 09:47
W niedzielę polscy harcerze odbiorą od skautów słowackich Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione - jak co roku - z Groty Narodzenia Jezusa. Płomień symbolizujący pokój, ideę braterstwa, nadzieję na świat bez konfliktów harcerze przekażą m.in. polskim władzom państwowym.
więcej

Kraków: Wspólne czuwanie zakonów

jms
Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 08:22
W piątkowy wieczór (10 grudnia) w Bazylice Jezuitów w Krakowie odbyło się modlitewne spotkanie zakonnic i zakonników z archidiecezji krakowskiej.
więcej

Przyjaciele, których jeszcze nie spotkaliśmy

List
Ewa Krokosz / "List"

Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 07:17
Gdy dwa lata temu wyjeżdżałam na kilka miesięcy do Kanady, znajoma siostra dominikanka zachęcała mnie do odwiedzenia katolickiej wspólnoty, która działa w pobliżu Toronto. Sama nie wiem dlaczego, ale zaledwie po kilku dniach pobytu w Kanadzie wybrałam się do siedziby Madonna House w Combermere.
więcej

Nie mędrkujmy! - Mt 17, 10-13

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 11 grudnia 2010, godz. 07:15
Kiedy schodzili z góry, uczniowie zapytali Jezusa: "Czemu uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz?" On odparł: "Eliasz istotnie przyjdzie i naprawi wszystko...
więcej

Irak: chrześcijanie wspominają ofiary masakry

Radio Watykańskie / wab
Piątek, 10 grudnia 2010, godz. 20:34
Zgodnie ze zwyczajem wschodnich chrześcijan, 40 dni po rzezi syrokatolików w Bagdadzie modlono się za blisko 50 chrześcijańskich ofiar terrorystycznego zamachu. Mszę odprawiono w tej samej świątyni, która stała się sceną tragedii.
więcej

Katolicy i prawosławni o chrześcijaństwie

Radio Watykańskie / wab
Piątek, 10 grudnia 2010, godz. 19:17
O wzrastającym zainteresowaniu odrodzeniem religijnym na Ukrainie i jej dialogiem z zachodnią Europą świadczy spotkanie zorganizowane przez ambasadę tego kraju przy Stolicy Apostolskiej wspólnie z wydziałem nauk społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza. Trwa ono na Angelicum w Rzymie. Jego tytuł brzmi: „Stolica Święta i Ukraina: na rzecz chrześcijańskiej Europy”.
więcej

Film o misjonarzu zamordowanym w Ekwadorze

Radio Watykańskie / wab
Piątek, 10 grudnia 2010, godz. 19:11
W najbliższym czasie opublikowany zostanie film o polskim misjonarzu o. Mirosławie Karczewskim OFM Conv., który 6 grudnia został zamordowany w Ekwadorze. Produkcja dostępna będzie na stronie misyjnej gdańskich franciszkanów.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook