Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Życia

KAI / psd
Środa, 24 marca 2010, godz. 10:52
Dziś w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Towarzyszy mu kampania społeczna poświęcona roli dziadków i babć w rodzinie oraz więzi pokoleniowej. Ambasadorem akcji pod hasłem „Dziadki - dziatkom” jest znany polski aktor Jan Kobuszewski z rodziną.
więcej

Czarnowidztwo nie może być sposobem na życie

Dariusz Piórkowski SJ
Środa, 24 marca 2010, godz. 07:18
Izraelici praktycznie stoją już u wrót Kanaanu. Jednak ostatnie fazy ich wędrówki przez pustynię są szczególnie dramatyczne. Nie ma wody. Przywódca zawodzi. Mojżesz, miast przemówić do skały (por. Lb 20, 8), uderza w nią laską. Grzeszy, wprowadzając własny sposób komunikacji między Jahwe a ludem. Wskutek nieposłuszeństwa Aaron i Mojżesz okazują się wielkimi przegranymi. Ponieważ zwątpili, Bóg nie pozwoli im wejść do Kanaanu.
więcej

Tylko dzieci Boga są wolne - J 8, 31-42

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 24 marca 2010, godz. 07:09
Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: "Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli".
więcej

Rzym: wspomnienie męczenników roku 2009

Radio Watykańskie
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 17:52
Odczytaniem listy nazwisk księży, zakonnic i świeckich, którzy w ubiegłym roku oddali życie za Chrystusa w różnych zakątkach świata, zakończyły się w Rzymie trzydniowe obchody In memoriam martyrum. Inicjatywa już po raz drugi organizowana jest przez katolicką organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W Roku Kapłaństwa obchody skoncentrowały się na przypomnieniu postaci dwunastu księży-męczenników. Wyświetlono m.in. film o słudze Bożym, ks. Jerzym Popiełuszce pt. Wolność jest w nas.
więcej

Paryż: czuwanie modlitewne - "Noc świadków"

Radio Watykańskie
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 17:18
"Noc świadków – także i dziś chrześcijanie umierają za wiarę" – pod takim hasłem odbędzie się jutro w Paryżu czuwanie modlitewne w intencji zamordowanych i prześladowanych chrześcijan. Czuwanie organizowane jest już po raz drugi z inicjatywy francuskiego biura ,"Kirche in Not".
więcej

Kolejny ksiądz aresztowany w Chinach

KAI / psd
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 17:02
Kolejny ksiądz został aresztowany w Chinach w związku z uczestnictwem w dwóch obozach młodzieżowych w diecezji Mindong w prowincji Fujian. Odbyły się one w dniach 28 stycznia – 6 lutego z udziałem ponad 300 studentów katolików i 7 księży w parafii Saiqi. Zostały uznane przez władze za nielegalne zgromadzenie, gdyż zorganizowała je katakumbowa wspólnota Mindong, zdelegalizowana przez władze miasta Fu’an w 1992 r.
więcej

Papież odprawi Mszę św. za Jana Pawła II

KAI / psd
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 14:27
W poniedziałek Wielkiego Tygodnia, 29 marca o godz. 18.00 Benedykt XVI odprawi w bazylice watykańskiej Mszę św. z okazji piątej rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Przypomniał o tym komunikat Biura Celebracji Papieskich.
więcej

Turcja: dialog z islamem nie ma alternatywy

KAI / psd
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 14:17
Przewodniczący Konferencji Biskupów Turcji, bp Luigi Padovese zaapelował o dialog z przedstawicielami islamu i rządu tureckiego. W trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się mniejszość chrześcijańska w Turcji, ten dialog nie ma alternatywy - powiedział bp Padovese 23 marca w Hamburgu.
więcej

Pokuta to nie tylko modlitwa po spowiedzi

List
Urszula Jagiełło / List

Wtorek, 23 marca 2010, godz. 07:19
Czy pokuta odmówiona wyłącznie z posłuszeństwa spełnia swoje zadanie? Czy pokuta może zastąpić spo­wiedź? A co z tymi, którzy nie chcą poku­tować?
więcej

L'OR: O przywróceniu zaufania w gospodarce

KAI / L'Osservatore Romano
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 07:17
O przywrócenie zaufania w gospodarce i finansach apeluje na łamach „L'Osservatore Romano” włoski ekonomista Leonardo Becchetti. Zauważa on, że przed kryzysem na pytanie o to, „co popycha naprzód rynek: przywary czy cnoty”, padała odpowiedź niejednoznaczna.
więcej

"Polska": In vitro ponownie dzieli Polaków

KAI / ad
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 07:17
"Nie chce się znęcać nad konkurentem" - tak Radosław Sikorski skomentował niedzielną wpadkę Bronisława Komorowskiego. Wcześniej jednak nie wahał się skomentować słów marszałka Sejmu zwrotem: "zawiało eugeniką" - czytamy w dzienniku Polska.
więcej

Jak żyć, aby dobrze umrzeć - J 8, 21-30

Mieczysław Łusiak SJ
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 07:04
Jezus powiedział do faryzeuszów: "Ja odchodzę, a wy będziecie Mnie szukać i w grzechu swoim pomrzecie. Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie".
więcej

USA: biskupi rozczarowani ustawą zdrowotną

KAI / ad
Wtorek, 23 marca 2010, godz. 07:03
Biskupi USA są rozczarowani przyjętą wczoraj nową ustawą zdrowotną. „Choć reforma jest gestem solidarności dla milionów pokrzywdzonych obywateli” – uważa Konferencja Biskupów USA. Hierarchowie nie kryją obaw, że w przyszłości ucierpi na niej ochrona życia.
więcej

Jest podpis Putina, będzie ambasada

Radio Watykańskie / drr
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 17:50
Rosyjskie przedstawicielstwo przy Stolicy Apostolskiej będzie regularną ambasadą. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Władimir Putin.
więcej

Watykański mikroblog na Twitterze

Radio Watykańskie / drr
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 17:49
Powstał mikroblog watykański na popularnym portalu społecznościowym Twitter. Dostępny jest w sześciu językach europejskich: angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim.
więcej

Multimilioner dotrzymuje umowy z Bogiem

BBC / PAP / drr
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 17:45
Urodzony w Walii multimilioner Albert Gubay w wieku 82 lat postanowił wywiązać się ze swej "umowy z Bogiem" zawartej w młodym wieku i przekazać swą fortunę na cele dobroczynne, z czego połowę - dla Kościoła - piszą w poniedziałek brytyjskie media.
więcej

Kard. Bagnasco: pedofilia jest zawsze aberracją

KAI / drr
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 17:40
„Im bardziej próbuje się daremnie skalać czystą i ujmującą postać Benedykta XVI, tym bardziej lud Boży patrzy na niego ze wzruszeniem i dumą” - powiedział kard. Angelo Bagnasco, otwierając wiosenną sesję Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej, którego jest przewodniczącym.
więcej

Lwów: odkryto ślady zabytkowej kaplicy

KAI / psd
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 15:06
Ślady nieistniejącej już kaplicy Domagaliczowskiej odkryto 22 marca przy katedrze łacińskiej we Lwowie. Z kaplicą tą związany jest kult obrazu Matki Bożej Łaskawej, przy którym król Jan Kazimierz złożył swe słynne śluby z 1656 r.
więcej

Jeden procent podatku na rzecz Caritas

KAI / ad
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 08:50
Radomianie chętnie przekazują swój jeden procent podatku na rzecz Caritas Diecezji Radomskiej. Do tej pory punkt wypełniania deklaracji podatkowych, mieszczący się w siedzibie Kurii Diecezjalnej, obsłużył ponad 500 osób.
więcej

Zmęczenie, które chroni człowieczeństwo

Życie Duchowe
Tomasz Kot SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 07:20
Gdyby nie zmęczenie, można by zrobić więcej i lepiej, żyć intensywniej… Chyba nikt dziś nie ceni zmęczenia. Raczej spostrzegamy je jako ograniczenie, które najlepiej byłoby pokonać. Często już nie wystarcza tradycyjna kawa, by nieco wydłużyć czas czuwania.
więcej

Główna Boska zasada - J 8, 12-20

Mieczysław Łusiak SJ
Poniedziałek, 22 marca 2010, godz. 07:12
Jezus przemówił do faryzeuszów tymi słowami: "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia". Rzekli do Niego faryzeusze: "Ty sam o sobie wydajesz świadectwo. Świadectwo Twoje nie jest prawdziwe".
więcej

O dokumencie nt. pojednania polsko-rosyjskiego

PAP / ad
Niedziela, 21 marca 2010, godz. 19:59
Jeszcze w tym roku możliwe jest przygotowanie jednego, wspólnego dokumentu na temat pojednania polsko-rosyjskiego - zapowiada sekretarz Episkopatu Polski, bp Stanisław Budzik w wywiadzie dla PAP. Podkreślił też, że i 7, i 10 kwietnia w Katyniu przedstawiciele Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi będą się wspólnie modlić.
więcej

Wykształcenie i chrześcijańskie wartości

Dariusz Dańkowski SJ
Niedziela, 21 marca 2010, godz. 19:00
W XVI – XVIII w. sieć kilkudziesięciu szkół prowadzonych przez zakon jezuitów pokrywała szerokie połacie Rzeczypospolitej. Szkoły te słynęły z gruntownego wykształcenia, nowoczesnych metod dydaktycznych oraz propagowania szerokiego dostępu do oświaty. W Polsce – po kasacie zakonu, po zaborach, wojnach, po okresie komunizmu i wielu zawirowaniach dziejowych – zakon jezuitów prowadzi obecnie dwie szkoły średnie i dwie uczelnie wyższe.
więcej

Pochwycona na cudzołóstwie - komentarz

Krzysztof Osuch SJ
Niedziela, 21 marca 2010, godz. 17:55
W samym środku ewangelii o kobiecie pochwyconej na cudzołóstwie zdaje się być grzech; grzech, za który w Starym Testamencie karano bardzo surowo – ukamienowaniem. Czy tak jest naprawdę? Wydaje się, że tak, gdyż w grzech uwikłana jest kobieta i jej wspólnik (którego zresztą nie przyprowadzono; czyżby zdążył uciec?). To w grzech kobiety wpatrzeni są ci, którzy ja przychwycili na gorącym uczynku. W grzech ma być też zaangażowany (by nie powiedzieć wmanipulowany) także Jezus; oczywiście na warunkach i w sposób określony przez uczonych w Piśmie i faryzeuszy.
więcej

Nie - wobec grzechu, wyrozumiałość dla ludzi

KAI / ad
Niedziela, 21 marca 2010, godz. 13:18
O Jezusie jako boskim Prawodawcy, który nie potępia grzesznika, ale pragnie go zbawić, mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 21 marca w Watykanie. Nawiązując do czytanego w tę niedzielę fragmentu Ewangelii św. Jana o kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie, którą Chrystus uratował od śmierci, papież podkreślił znaczenie sakramentu pojednania i zachęcił do ponownego odkrycia jego piękna.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

 

 

Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook