Spotkanie papieża z patriarchą Moskwy bliżej?

KAI / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 18:30
Szanse na spotkanie papieża Benedykta XVI i zwierzchnika rosyjskiego prawosławia, patriarchy Moskwy Cyryla I, są coraz większe.
więcej

O znaczeniu rozbrojenia atomowego dla świata

Radio Watykańskie / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 18:00
Japonia już od kilkudziesięciu lat wnosi wkład w pokój, demokrację i poszanowanie praw człowieka na Dalekim Wschodzie i w innych krajach, zwłaszcza rozwijających się. Przypomniał o tym Papież, przyjmując jej nowego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej.
więcej

We Francji trwają 85. Tygodnie Społeczne

Radio Watykańskie / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 17:40
W Paryżu trwa 85. sesja Francuskich Tygodni Społecznych. Zostały one zainicjowane w roku 1904 przez dwóch świeckich katolików z Francji : Marius’a Gonin’a oraz Adéodat’a Boissard’a, a ich ideą było upowszechnianie nauczania społecznego Kościoła oraz poszukiwanie możliwości zastosowania go w życiu społecznym, szczególnie w zakresie poprawy warunków pracy robotników, w kontekście encykliki Leona XIII Rerum Novarum. Temat tegorocznej sesji brzmi: „Migranci – wspólnie tworzymy przyszłość”.
więcej

Kobiety w składzie Kolegium Kardynalskiego?

KAI / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 15:25
Chrześcijaństwo promuje kobietę, ale mogłyby mieć one większy wpływ na decyzje, np. mogłyby wchodzić w skład Kolegium Kardynalskiego - uważa ks. Jacek Prusak. Jednocześnie jezuita przestrzegł przed sprowadzaniem kwestii kobiety w Kościele tylko do święceń, tym bardziej, że one same w niektórych kulturach tego nie chcą.
więcej

USA: Walka z komercyjnym wymiarem świąt

KAI / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 14:45
Przedstawiciele największej w USA chrześcijańskiej organizacji rodzin American Family Association (AFA) twierdzą, że powoli zaczynają wygrywać wojnę ze sklepami, które lekceważą religijny wymiar Bożego Narodzenia i wykorzystują pamiątkę przyjścia na świat Jezusa jedynie do zwiększenia swoich obrotów.
więcej

"Modlitwa jest źródłem komunii z Bogiem"

KAI / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 14:45
„U podstaw naszej codziennej modlitwy jest wiara w to, że Bóg mnie kocha. Z tej wiary płyną słowa modlitwy, wypowiadane w Bożej obecności. To ona jest źródłem naszej komunii z Bogiem”, napisał biskup Piotr Libera w liście pasterskim na rozpoczęcie nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. Zostanie on odczytany w pierwszą niedzielę Adwentu w kościołach diecezji płockiej podczas wszystkich Mszy św.
więcej

W Opolu rozpoczęły się XVII Dni Xaverianum

KAI / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 14:42
Koncert Roberta Kasprzyckiego, zespołu Raz-Dwa-Trzy i Beaty Bednarz to niektóre z atrakcji XVII Dni Xaverianum. Mszy św. inaugurującej - 26 listopada - przewodniczył o. Wojciech Ziółek SJ - przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Cykl spotkań i imprez kulturalnych zakończy uroczysta gala "Żar Serca" 3 grudnia - w dniu wspomnienia św. Franciszka Ksawerego.
więcej

"Stajemy w obliczu bezlitosnej walki"

KAI / drr
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 14:40
„Bez wątpienia stajemy dzisiaj w obliczu bezlitosnej walki o utrzymanie wartości chrześcijańskich i praktykowania religii w społeczeństwie” – powiedziała uczestniczka III Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i Polityka – szanse i zagrożenia” Anne-Maree Quinn z Irlandii. Gości ona w Toruniu na zaproszenie Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.
więcej

Luigi i Maria – święte małżeństwo

Marek Wójtowicz SJ
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 10:08
Dnia 21 października w 2001 roku Jan Paweł II beatyfikował Luigiego i jego żonę Marię. Na progu nowego tysiąclecia przypomniał Kościołowi, że chrześcijańskie małżeństwo może być drogą do świętości. Fundamentem ich zjednoczenia z Bogiem i między sobą była codzienna Eucharystia, troska o wychowanie czwórki dzieci oraz pełne oddania zaangażowanie w pracę zawodową i obowiązki domowe. On był znanym adwokatem, ona cenionym pedagogiem.
więcej

Apel do zakonów: bądźcie żarliwymi świadkami

KAI / psd
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 00:11
Zawsze żarliwie poszukujcie Boga i o Nim świadczcie – powiedział papież przyjmując uczestników Zgromadzenia Ogólnego Unii Przełożonych Generalnych (USG). W audiencji wziął także udział reprezentujący zakony żeńskie Komitet Zarządzający Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG).
więcej

Żyjmy z lekkim sercem! - Łk 21, 34-36

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 27 listopada 2010, godz. 00:01
„Ten dzień”, czyli koniec świata, albo po prostu dzień śmierci, może przyjść „znienacka jak potrzask”. Przytrafia się to jednak tylko ludziom o „ociężałym sercu”. A obciążamy serce obżarstwem, pijaństwem i troskami doczesnymi.
więcej

Niech prasa katolicka odważnie służy prawdzie

Radio Watykańskie / drr
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 19:30
Prasa katolicka ma głosić Dobrą Nowinę, przedstawiając konkretne fakty, którymi żyją wspólnoty chrześcijańskie. Podkreślił to Papież, spotykając się z Włoską Federacją Tygodników Katolickich. Należy do niej 188 czasopism, głównie diecezjalnych.
więcej

Już wkrótce "Nobel z teologii"? Są takie plany

Radio Watykańskie / drr
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 19:00
Będzie Nobel z teologii. Chce go przyznawać nowo powstała Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Dziś zaprezentowano program jej działalności.
więcej

"Kościół domowy jest nie tylko metaforą"

Radio Watykańskie / drr
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 18:28
Kiedy Jan Paweł II nazywa rodzinę małym Kościołem, to nie jest to tylko metafora, ale stwierdzenie faktu. Rodzina rzeczywiście jest Kościołem w pełnym tego słowa znaczeniu i jako Kościół jest odpowiedzialna za ewangelizację, zarówno dzieci, jak i otoczenia.
więcej

Toruń: Kongres o roli katolików w polityce

KAI / drr
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 18:10
Problem obecności i nieobecności katolików w polityce, zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, wolność promowania przekonań religijnych, przestrzeganie przed zamierzoną manipulacją oraz stanowcze postawy w fundamentalnych sprawach – to najważniejsze kwestie poruszone podczas pierwszego dnia III Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i Polityka – szanse i zagrożenia”, który odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
więcej

Nowy program duszpasterski na rok 2010/11

Radio Watykańskie / drr
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 18:00
Odnawianie i pogłębianie osobistej relacji z Bogiem, formacja biblijna i duchowa, a także świadome przyjmowanie sakramentów – to główne cele programu duszpasterskiego na rok 2010/2011. Wpisuje się on w trzyletni program „Kościół domem i szkołą komunii”, którego realizacja rozpocznie się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu, 28 listopada.
więcej

Będzie spotkanie z przywódcami religijnymi

KAI / drr
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 17:50
W czwartek 13 stycznia przyszłego roku Benedykt XVI przyjmie w Watykanie zwierzchników największych wyznań i religii istniejących w Izraelu. Zapowiedziała to ambasada tego państwa przy Stolicy Apostolskiej w komunikacie ogłoszonym 26 listopada z powołaniem się na komunikat rzecznika izraelskiego MSZ z poprzedniego dnia.
więcej

Zostań… Bożym paranoikiem!

Fabian Błaszkiewicz SJ
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 11:44
Zaraz. Przecież paranoja to choroba, prawda? Prawda.Paranoik może w dosłownie każdym wydarzeniu dostrzec ślady uknutego przeciw niemu spisku. Niestety, niektórzy uważają, że tak właśnie powinien zachowywać się dobry chrześcijanin: chadzać nocą kanałami, spodziewać się zewsząd agresji i ataków, nikomu nie ufać…
więcej

Watykan: choinka z północnych Włoch

KAI / psd
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 11:43
Tegoroczna choinka na Placu św. Piotra pochodzić będzie z miasta Bressanone (Brixen) w Górnej Adydze na północy Włoch. Drzewko, wysokości około trzydziestu metrów, zostanie oficjalnie przekazane papieżowi 17 grudnia. Wraz z nim przybędzie do Rzymu 50 mniejszych świerków, które staną w różnych pomieszczeniach w Watykanie.
więcej

Katoliku zaangażowany w polityce, bądź sobą!

KAI / psd
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 11:41
„Katoliku zaangażowany w polityce, bądź naprawdę sobą we wszystkich przejawach twego życia i postępowania; bądź sobą: koherentny i świadomy swego specyficznego powołania do apostolstwa” – powiedział kard. Zenon Grocholewski. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej wystąpił podczas III Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i Polityka – szanse i zagrożenia”, który odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
więcej

Afganistan: otwarcie kaplicy w bazie Ghazni

KAI / psd
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 11:39
W bazie Ghazni 25 listopada uroczyście otwarto nowowybudowaną kaplicę. Otwarcia dokonano podczas nabożeństwa ekumenicznego, w czasie którego wspólnie modlili się i dziękowali żołnierze, chrześcijanie różnych wyznań. Kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego będzie miejscem spotkań i modlitw różnych wspólnot chrześcijańskich.
więcej

Komunikat z sesji Rady Stałej KEP

KAI / psd
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 11:35
Dalsze prace nad dokumentem społecznym, katecheza dzieci i młodzieży oraz dorosłych a także duszpasterstwo emigracji - to niektóre z tematów, jakimi zajmie się w przyszłym roku Konferencja Episkopatu Polski. Zagadnienia te wskazała obradująca wczoraj w Zakopanem Rada Stała KEP a dziś ukazał się jej komunikat. Gremium to zaapelowało także o "szybkie rozwiązanie spraw pozostałych pozostałych jeszcze do rozstrzygnięcia w Komisji Majątkowej, umożliwiając tym samym jej definitywne rozwiązanie".
więcej

Chrześcijanie? To najprostszy cel!

Przewodnik Katolicki
Michał Bondyra / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 07:17
W każdej religii obok skrzydeł bardziej liberalnych są też i bardziej konserwatywne. Jednak te ostatnie w żadnym wyznaniu nie mogą prowadzić do dyskryminacji innej religii. Tak się dzieje, niestety, w Iraku. Poza tym problemem dzisiejszego islamu jest wykorzystywanie go do realizacji celów politycznych i robienie tego z użyciem przemocy.
więcej

Któż z nas nie lubi lata! - Łk 21, 29-33

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 26 listopada 2010, godz. 07:15
Znów Jezus zachęca nas, abyśmy pozytywnie myśleli o końcu świata (a więc też o własnej śmierci). Zbliża się lato! Któż z nas nie lubi lata? Chłód i ciemność cechują życie na tym świecie.
więcej

„Matka Teresa. Cudowna historia”

KAI / ad
Czwartek, 25 listopada 2010, godz. 19:39
Miała to być książka o humorze – mówił ks. Leo Maasburg, autor bestselleru „Matka Teresa. Cudowne historie” podczas promocji, która odbyła się 25 października w Warszawie. Austriacki kapłan, który współpracował z Matką Ubogich przez siedem lat opowiadał, jak utwór, który miał opisywać wspaniałe poczucie humoru zakonnicy, sam się „wymknął” piszącemu i ostatecznie stał się książką o miłości i czułości Boga odkrywanej przez tę niezwykłą osobę.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook