W.Brytania: Będą walczyć z atakami na papieża

KAI / zylka
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 20:20
Od 12 lipca w internecie istnieje portal Protect the Pope (Chronić Papieża). Jego twórcy, stały diakon z diecezji Lancaster, Nick Donnelly i jego brat, Stephen chcą odpowiadać na ataki na Benedykta XVI, pojawiające się w związku z jego wizytą w Wielkiej Brytanii w dniach 16-19 września. Ataki te, widoczne w głównych środkach przekazu osiągnęły – ich zdaniem – „bezprecedensowy poziom wrogości i dezinformacji”.
więcej

Indie: Mimo prześladowań nie brakuje powołań

KAI / zylka
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 19:45
Pomimo narastających prześladowań w północnej części Indii przybywa powołań do życia kapłańskiego i zakonnego – stwierdził bp Anthony Chirayath. Ordynariusz syromalabarskiej diecezji Sagar opowiedział o swym Kościele lokalnym międzynarodowemu dziełu „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (ACN).
więcej

Coraz więcej Polaków na szlaku św. Jakuba

KAI / zylka
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 16:36
Coraz więcej Polaków decyduje się na samotną drogę szlakiem św. Jakuba. W roku jubileuszowym Santiago de Compostela jest oblegane przez pątników, ale także amatorów taniego zwiedzania. Jeden z najstarszych szlaków pielgrzymich chrześcijan przeżywa prawdziwy renesans.
więcej

Wszystko prócz śmierci

Przewodnik Katolicki
Michał Bondyra / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 15:15
– Zawsze spałem przy otwartym oknie. Któregoś dnia, wracam do domu, a ten jest cały obity moskitierami. Pytam jednej z sióstr: „Dlaczego zrobiliście z mojego domu więzienie?” Ona tłumaczy mi, to dlatego iż ktoś groził, że wrzuci kobrę do łóżka, gdy będę spał...
więcej

Po co nam parafia?

Wieczernik
Ks. Artur Filipiak / "Wieczernik"
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 14:08
By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zastanowić się, co stanowi o istocie „bycia chrześcijaninem”. Nie jest to sprawa ani osobistych upodobań ani preferowanego stylu życia.
więcej

Na Szlaku Jakubowym

Przewodnik Katolicki
Magdalena Woźniak / "Przewodnik Katolicki"
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 13:40
Camino de Santiago nie jest zwykłym szlakiem pielgrzymkowym. Jak mówią niektórzy: „Na Camino wszystko wygląda inaczej”, „tu rodzi się pytanie – kim jesteś?”.
więcej

Arcybiskup Tutu wycofuje się z życia publicznego

KAI / apd
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 12:57
Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok 1984, emerytowany anglikański arcybiskup Kapsztadu, Desmond Tutu zapowiedział wycofanie się z życia publicznego. 7 października br. duchowny, symbol walki z systemem apartheidu, ukończy 79 lat.
więcej

"Nie zapominajmy o naszych męczennikach"

KAI / apd
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 12:28
„Przez wzgląd na przyszłość Kościoła, jego żywa historia musi obejmować fakt, że wiek XX był okresem największego męczeństwa w historii chrześcijaństwa” – zauważa George Weigel. Katolicki publicysta na swym internetowym blogu dzieli się spostrzeżeniami przy okazji zakończonego 15 lipca w Krakowie letniego seminarium Instytutu Tertio Millennio.
więcej

W sierpniu rusza remont Domu Papieskiego

KAI / apd
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 11:07
Rozbudowa Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wyniesie ok. 20 mln zł. Na 1000 m2 powierzchni prezentowana będzie wystawa, dzięki której turyści poznają całe życie papieża, począwszy od jego drogi do kapłaństwa, po pontyfikat i pielgrzymki do Ojczyzny.
więcej

Focolari – niezwykła iskra z Trydentu

Przewodnik Katolicki
Małgorzata Szewczyk
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 07:16
„Kiedy w Trydencie zaczęła się ta przygoda, nie miałam żadnego programu, nie wiedziałam nic. Idea Ruchu była w Bogu, projekt w Niebie”. Dzisiaj ten Ruch obecny jest w 180 krajach, należy do niego ok. 140 tys. ludzi i co ciekawe, na jego czele zawsze będzie stać kobieta. Focolari – ognisko domowe.
więcej

Wszczepmy się w najlepsze drzewo - J 15, 1-8

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 23 lipca 2010, godz. 07:10
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy.
więcej

Po "gejowskich" małżeństwach - aborcja

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 19:01
Prezydent Argentyny podpisała uchwaloną niedawno ustawę, zrównującą prawnie związki osób tej samej płci z małżeństwami. Cristina Fernández de Kirchner oznajmiła przy okazji, że dzięki temu Argentyna staje się „krajem większej równości”.
więcej

Brazylia: zmarł zasłużony polonijny biskup

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 18:27
W Brazylii zmarł 21 lipca 82-letni bp Domingos Gabriel Wisniewski CM, emerytowany ordynariusz diecezji Apucarana w stanie Paraná. Brazylijskim zwyczajem przez dzień i noc w katedrze odbywało się czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego hierarchy.
więcej

W życiu politycznym za mało wierzących

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 18:06
We Włoszech toczy się dyskusja o stanie państwa i niewystarczającej obecności katolików w szeregach klasy politycznej. Debata została sprowokowana m.in. dokumentem przygotowującym jesienny Tydzień Społeczny.
więcej

10 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

KAI / psd
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 17:34
Od 19 do 22 lipca przebywało Częstochowie ponad 2 tys. stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (DNT). Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk stawiając przed nimi dalekosiężne cele, mówił, że są „nadzieją na lepszą Polskę, bardziej gorliwy Kościół i człowieka bardziej otwartego na potrzeby innych”.
więcej

Niemcy: Abp Zollitsch niewinny

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 17:12
Prokuratura w Niemczech umorzyła śledztwo przeciwko przewodniczącemu tamtejszego episkopatu katolickiego. Na początku czerwca tego roku abp Robert Zollitsch został oskarżony o pomoc w molestowaniu nieletnich.
więcej

Kard. Turkson: Zależymy od siebie nawzajem

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 15:30
Wzajemną współzależność wszystkich mieszkańców współczesnego świata przypomniał przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” w wywiadzie przeznaczonym do sierpniowego numeru amerykańskiego miesięcznika U.S. Catholic.
więcej

Jordan zbyt zanieczyszczony, by w nim chrzcić

KAI / psd
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 15:25
Rzeka Jordan jest zbyt zanieczyszczona, by można w niej było udzielać chrztów – ogłosiło stowarzyszenie Amis de la terre/Proche-Orient (Przyjaciele Ziemi/Bliski Wschód). W Jordanie chrzest z rąk św. Jana Chrzciciela przyjął Jezus Chrystus. Na pamiątkę tego wydarzenia chrztów w tej rzece dokonują niektóre wyznania chrześcijańskie.
więcej

„Z przyjemnością” w Świętej Lipce

Krzysztof Dorosz SJ
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 10:34
Od 17 do 25 lipca w Świętej Lipce odbywają się XI Jezuickie Dni Młodzieży. Do pięknego sanktuarium maryjnego, perły Warmii i Mazur, przyjechało w tym roku prawie 300 studentów z prowadzonych przez jezuitów duszpasterstw akademickich z całej Polski. Gdy zorganizowano po raz pierwszy takie spotkanie, aby świętować wspólnie Wielki Jubileusz Roku 2000 jako znak jedności braci studenckiej, nikt nie przypuszczał, że ta inicjatywa wpisze się na stałe zarówno w życie Świętej Lipki, jak i w plany jezuickich ośrodków duszpasterskich. Jednak to, co spontanicznie zaczęło się ponad dekadę temu, trwa i rozwija się nadal.
więcej

"L'Osservatore Romano": o kobietach w Kościele

KAI / psd
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 10:20
„Nie ma sytuacji wołających o pomoc, nierówności a także kryzysu gospodarczego czy społecznego, na który nie zwróciłby uwagi Flaminii Giovannelli, pierwsza świecka, mianowana na stanowisko podsekretarza w Papieskiej Radzie Iustitia et Pax” - tak „L'Osservatore Romano” wprowadza rozmowę z nią, zamieszczoną w swym dzisiejszym wydaniu.
więcej

Szukajmy Boga, a znajdziemy Go - J 20,1.11-18

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 22 lipca 2010, godz. 07:10
Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień od niego odsunięty.
więcej

Prymas: obrona tak, ale nie upolitycznienie

KAI / drr
Środa, 21 lipca 2010, godz. 18:50
Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk zaapelował na Jasnej Górze o wyeliminowanie niezrozumiałych konfliktów politycznych, a także o prace nad zbilansowaniem budżetu kraju i budowę Polski, która autentycznie będzie bronić krzyża, nie upolityczniając go.
więcej

Indie: wiec niedotykalnych chrześcijan

Radio Watykańskie
Środa, 21 lipca 2010, godz. 18:36
Indyjscy chrześcijanie wywodzący się z kasty niedotykalnych domagają się tych samych praw, jakie przysługują w Indiach hinduistom, buddystom i sikhom wywodzącym się z tej samej społeczności.
więcej

Pakistan: tygodniowa żałoba wśród chrześcijan

Radio Watykańskie
Środa, 21 lipca 2010, godz. 18:25
Siedmiodniową żałobę ogłosili pakistańscy chrześcijanie po zamordowaniu w Faisalabadzie dwóch wyznawców Chrystusa. Do żałoby przyłącza się wiele tamtejszych organizacji społecznych i religijnych. Jednocześnie w specjalnym raporcie Komisja Sprawiedliwości i Pokoju katolickiego episkopatu Pakistanu przypomina, że „widoczne są zaniedbania ze strony rządu i policji, gdy chodzi o ochronę podstawowych praw mniejszości żyjących w tym kraju”.
więcej

"Nie" dla pseudomałżeństw w Argentynie

Radio Watykańskie
Środa, 21 lipca 2010, godz. 18:20
W Argentynie narasta społeczny opór względem nowo uchwalonej ustawy o tzw. małżeństwach homoseksualnych. Agencje donoszą o kolejnych deklaracjach urzędników państwowych zapowiadających odmowę rejestrowania związków osób tej samej płci, z powołaniem się na klauzulę sumienia. Z kolei wśród katolickiego laikatu krąży propozycja ogłoszenia narodowego referendum na temat obalenia odnośnej ustawy.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook