Rekolekcje dla niewierzących na Facebooku

DEON.pl
Sobota, 5 marca 2011, godz. 22:17
Chcemy, żeby nasza inicjatywa była miejscem spotkania dwóch światopoglądów - osób niewierzących i chrześcijan. Stąd też wzięła się nazwa: Prawdopodobnie pierwsze rekolekcje dla niewierzących. „Prawdopodobnie pierwsze” - bo nigdy nie słyszałem o takowych.
więcej

Kto tych słów moich słucha - Mt 7, 21-27

Stanisław Biel SJ
Sobota, 5 marca 2011, godz. 20:36
Fragment dzisiejszej Ewangelii jest swoistą rekapitulacją Kazania na Górze. Jezus wzywa do słuchania i życia Ewangelią.
więcej

Papież: Usiłujcie zachować jedność Ducha

PAP / wab
Sobota, 5 marca 2011, godz. 20:22
„Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój” (Ef 4, 3). Słowa św. Pawła z Listu do Efezjan rozważał Papież wczoraj wieczorem, prowadząc lectio divina w Wyższym Seminarium Rzymskim na Lateranie.
więcej

Ksaweriada: "Zakorzenieni w Chrystusie"

Radio Watykańskie / wab
Sobota, 5 marca 2011, godz. 20:15
Pod hasłem „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” trwa pierwsza w tym roku tzw. Ksaweriada. Jest to pielgrzymka do Javier, rodzinnej miejscowości św. Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Dalekiego Wschodu. Biorą w niej udział tysiące osób.
więcej

Modernizacja tylko w oparciu o zasady moralne

Radio Watykańskie / wab
Sobota, 5 marca 2011, godz. 19:22
Modernizowanie kraju musi przebiegać w oparciu o zasady moralne i doświadczenie historyczne, podkreślił patriarcha Cyryl. Prawosławny hierarcha nawiązał do słów prezydenta Miedwiediewa o potrzebie modernizacji kraju.
więcej

Ks. Lombardi: "To bluźniercza ustawa"

Radio Watykańskie / wab
Sobota, 5 marca 2011, godz. 19:12
To pakistańska ustawa przeciw bluźnierstwu sama jest prawdziwym bluźnierstwem, bo w imię Boga staje się przyczyną niesprawiedliwości i śmierci – stwierdził w swym cotygodniowym felietonie watykański rzecznik.
więcej

Pakistan: kolejne ofiary fundamentalistów

KAI / wab
Sobota, 5 marca 2011, godz. 16:19
W pobliżu Rawalpindi komando islamskich fundamentalistów zastrzeliło człowieka oskarżonego o bluźnierstwo, którego sąd uwolnił z powodu braku dowodów. Zajście miało miejsce w jednym ze sklepów w wiosce Danada.
więcej

Serwis Radia Watykańskiego - 05.03.2011

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Sobota, 5 marca 2011, godz. 14:14
Publikujemy pełny serwis Radia Watykańskiego z dnia 5.03.2011
więcej

Żydowskie reakcje na książkę Benedykta XVI

KAI / wab
Sobota, 5 marca 2011, godz. 13:28
„L'Osservatore Romano” odnotowuje z zadowoleniem pozytywne przyjęcie przez środowiska żydowskie dokonanej przez Benedykta XVI w drugim tomie książki o Jezusie z Nazaretu krytycznej analizy – a według niektórych wręcz rewizji – teorii o odpowiedzialności narodu żydowskiego za śmierć Jezusa.
więcej

Ostrzeżenia przed lobbystami proaborcyjnymi

Sobota, 5 marca 2011, godz. 11:13
Przed wzmożonymi działaniami lobbystycznymi, mającymi na celu odrzucenie przez Senat USA, przyjętego już przez Izbę Reprezentantów projektu ustawy zabraniającej finansowania aborcji z pieniędzy podatników – ostrzegają obrońcy życia.
więcej

Pokochajmy prawdę! - Mk 11, 27-33

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 5 marca 2011, godz. 07:14
Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i pytali Go: "Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić?"
więcej

Benedykt XVI przyjął prezydenta Islandii

KAI / psd
Piątek, 4 marca 2011, godz. 19:49
Sytuacja mniejszości katolickiej w Islandii, jej wkład w życie ojczyzny, rola tradycyjnych wartości w życiu narodu a także znaczenie Islandii dla pokoju w świecie - to główne tematy poruszone podczas wizyty prezydenta tego kraju, Ólafura Ragnara Grímssona w Watykanie. Przyjął go na audiencji prywatnej 4 marca w Watykanie Benedykt XVI, a następnie gość z wyspy spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu abp Dominique Mamberti.
więcej

Katolicy i arabska "wiosna ludów"

Paweł Bieliński / KAI / psd
Piątek, 4 marca 2011, godz. 19:02
Na kairskim placu Tahrir przeciwko rządom Hosniego Mubaraka wspólnie protestowali muzułmańscy Arabowie i chrześcijańscy Koptowie. Ci ostatni, stanowiący nie więcej niż 10 proc. społeczeństwa, zazwyczaj dyskryminowani, publicznie sprawowali liturgię w obecności wyznawców islamu.
więcej

O inwigilacji kard. Karola Wojtyły

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 4 marca 2011, godz. 18:51
Audiencja dla prezydenta Islandii oraz rozpoczęcie ogólnokościelnych konsultacji na temat nowej ewangelizacji to główne aktualności watykańskie, o których powiemy już za chwilę. W drugiej części programu audycja IPN i Wydawnictwa WAM o inwigilacji kard. Karola Wojtyły.
więcej

Chrześcijanie potępiają zabójstwo Bhattiego

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 4 marca 2011, godz. 18:48
Także Kościół katolicki i chrześcijanie w Indiach potępili zabójstwo Shahbaza Bhattiego, ministra do spraw mniejszości w rządzie Pakistanu. Bhatti był jedynym katolikiem w tym rządzie. Występował o zmianę kontrowersyjnej ustawy o bluźnierstwie, która obowiązuje w tym kraju. Bhatti głośno mówił, że prawo to wykorzystywane jest do zastraszania mniejszości. Do morderstwa przyznali się talibowie.
więcej

Pakistan: papieski telegram kondolencyjny

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 4 marca 2011, godz. 18:46
Głęboki smutek z powodu tragicznej śmierci pakistańskiego ministra Shahbaza Bhattiego wyraził Benedykt XVI. W telegramie wystosowanym w imieniu Papieża przez watykańskiego sekretarza stanu znajdujemy też zapewnienie o modlitwie o spokój „szlachetnej duszy” zmarłego nazwanego „wiernym i odważnym sługą pakistańskiego narodu”.
więcej

Konsultacje na temat nowej ewangelizacji

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 4 marca 2011, godz. 18:45
Rozpoczęły się ogólnokościelne konsultacje na temat nowej ewangelizacji. Dziś w Watykanie zaprezentowano tzw. lineamenta na najbliższy Synod Biskupów poświecony właśnie temu tematowi. Jest to dokument, który ma pomóc w refleksji nad tym zagadnieniem w Kościołach lokalnych, zakonach i innych realiach kościelnych, jak na przykład w ruchach. Odpowiedzi na załączone do niego pytania należy nadsyłać do Watykanu do 1 listopada. Na ich podstawie zostanie opracowany dokument roboczy Synodu, który odbędzie się za niespełna dwa lata.
więcej

Kościelne obchody rocznicy smoleńskiej

KAI / drr
Piątek, 4 marca 2011, godz. 13:18
Centralnym punktem kościelnych obchodów 1. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem będzie Msza św. 10 kwietnia o godz. 13 w archikatedrze warszawskiej. Polscy biskupi w specjalnym przesłaniu z tej okazji zachęcają do modlitwy w intencji tragicznie zmarłych. Zaplanowano też poranne nabożeństwo ekumeniczne na płycie Lotniska Wojskowego z udziałem wyłącznie rodzin osób tragicznie zmarłych w katastrofie.
więcej

Akceptacja siebie

Stanisław Biel SJ
Piątek, 4 marca 2011, godz. 12:12
Życie duchowe wymaga akceptacji siebie, swego życia, historii, powołania. Pragniemy więcej, inaczej, lepiej. Chcielibyśmy posiadać inny charakter, wygląd, więcej inteligencji, zdolności, inne warunki, środowisko, lepszych przyjaciół, przełożonych, mieć więcej czasu, zdrowia...
więcej

Nadużycia liturgiczne mogą osłabiać wiarę

KAI / drr
Piątek, 4 marca 2011, godz. 09:54
Nadużycia liturgiczne mogą poważnie osłabić wiarę katolików – dowodzi w swej najnowszej książce ks. Nicola Bux, znany włoski liturgista.
więcej

Dziś Światowy Dzień Modlitw Kobiet

KAI / drr
Piątek, 4 marca 2011, godz. 09:39
W kilkunastu miastach Polski w ramach Światowego Dnia Modlitw będą modlić będą się dziś modlić podczas wspólnych nabożeństw chrześcijanki z różnych Kościołów. W tym roku przebiega on pod hasłem „Ile macie chlebów?” zaproponowanym przez kobiety chilijskie.
więcej

Polacy we Lwowie apelują o pomoc

KAI / drr
Piątek, 4 marca 2011, godz. 09:01
Parafianie niezwróconego kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie planują wystosowanie apelu do władz samorządowych wszystkich miast partnerskich prosząc o poparcie ich słusznych praw do niezwróconej im dotąd świątyni – poinformował w nr 4 „Kurier Galicyjski”, największe niezależne pismo Polaków na Ukrainie.
więcej

Nie ma Eucharystii bez kapłaństwa

Ks. Tadeusz Borutka
Piątek, 4 marca 2011, godz. 07:19
Kapłaństwo zostało zrodzone z Eucharystii, dlatego to, co mówimy o całym Kościele, który - jak napisał w swojej encyklice Jan Paweł II - de Eucharystia vivit, możemy równie dobrze powiedzieć o kapłaństwie służebnym. Ma ono swoje źródło, żyje, działa i przynosi owoce właśnie de Eucharistia. „Nie ma Eucharystii bez kapłaństwa, tak jak nie istnieje kapłaństwo bez Eucharystii".
więcej

Jak sprawić Bogu wielką radość? Łk 12, 35-40

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 4 marca 2011, godz. 06:11
Czy znajduję Boga, jakby to powiedział św. Ignacy z Loyoli, „we wszystkich rzeczach”? Jeśli tak, to sprawiam Bogu tak wielką radość, że gdy spotkam się w Nim w Niebie „przepasze się i poleci mi usiąść za stołem, a obchodząc będzie mi usługiwał”.
więcej

List biskupów na rocznicę katastrofy smoleńskiej

PAP / slo
Czwartek, 3 marca 2011, godz. 21:05
Rada Stała Episkopatu Polski wzywa do modlitwy za ofiary katastrofy smoleńskiej. Uszanujmy pamięć ich czynów; nie pomożemy zmarłym, zatrzymując się w nieskończoność przy grobie - napisali. Ich posłanie ma być odczytane w kościołach 10 kwietnia, w pierwszą rocznicę katastrofy.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook