Rangun: papież spotkał się z wojskowymi

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI / POOL)

Ojciec Święty spotkał się dzisiaj w pałacu arcybiskupim w Rangunie z przedstawicielami rządzącego w Mjamnie wojska. Jego pierwszy dzień, wbrew pierwotnym planom nie był więc wyłącznie czasem wypoczynku i aklimatyzacji.


Delegacji wojskowych przewodniczył dowódca sił zbrojnych Mjanmy, gen. Min Aung Hlaing, a towarzyszyli jemu przedstawiciele Biura Operacji Specjalnych. Wysłannik włoskiego dziennika "La Stampa", Andrea Tornielli przypomina, że w rękach wojskowych oprócz ministerstwa obrony jest także ministerstwo spraw wewnętrznych oraz kontroli granic.

 

Generał Hlaing uważany jest nadal, także po zakończeniu rządów wojskowej dyktatury, za jednego z najpotężniejszych ludzi we władzach kraju. Obserwatorzy przypominają, że to armię obarcza się odpowiedzialnością za ofensywę wobec mniejszości Rohingja.

Początkowo spotkanie z dowódcą armii, która do niedawna rządziła Birmą, planowano na czwartek.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.55 czasu lokalnego (12.55 czasu polskiego), a rozmowa bezpośrednia trwała 15 minut. Jak poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke mówiono o wielkiej odpowiedzialności władz kraju w obecnym okresie przemian. Na zakończenie tej wizyty kurtuazyjnej nastąpiła wymiana darów: Franciszek ofiarował generałowi medal swego pontyfikatu, zaś ten papieżowi przekazał harfę birmańską w kształcie łodzi oraz przyozdobioną filiżankę ryżu.

Tornielli dodaje, że znaczenie wojskowych, odpowiedzialnych za surowe represje przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohingya będzie jeszcze bardziej widoczna w dniu jutrzejszym, kiedy Ojciec Święty odwiedzi nową stolicę kraju (od 2005) Naypyidaw, zbudowaną w krótkim czasie od podstaw a zamieszkałą przez 1,5 mln osób, w większości funkcjonariuszy wojskowych i państwowych oraz ich rodziny. Do tego miasta nie mają dostępu dziennikarze zachodni. Została tak zbudowana, aby można było obronić się przed ewentualnymi atakami: istnieją ogromne drogi do dziesięciu pasów, które mogą być używane jako pasy startowe dla samolotów wojskowych. Centrum pałaców władzy politycznej i instytucjonalnej jest otoczone fosą - stwierdza włoski dziennikarz.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?