Poznali się na ŚDM w Krakowie. Wzięli ślub... w Panamie [FOTO]

(fot. Łukasz Muzyka / Archidiecezja Krakowska)

- Jestem niezwykle szczęśliwa, a jednocześnie nie spodziewałam się, że ludzie tak bardzo będą chcieli nam pomóc - relacjonuje tuż po zakończeniu ceremonii Martyna.

 

- Szczególnie wzruszyła mnie postawa rodziny, która mnie tu gości. Pani domu przygotowała mi bukiet i pomogła mi upiąć włosy. Dziś to oni zastępowali moją rodzinę - dodaje wyraźnie wzruszona.

 

Martyna swojego przyszłego męża poznała, kiedy oboje pracowali, jako wolontariusze podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży. Do parafii Jakuba przyjeżdżali pielgrzymi z Francji, dlatego została oddelegowana do pomocy. Początkowo mieli pracować w innych zespołach, ale ostatecznie oboje znaleźli się w grupie odpowiadającej za wyżywienie.

 

(fot. Łukasz Muzyka / Archidiecezja Krakowska)

 

- Wszystko zaczęło się od jedzenia, można powiedzieć przez żołądek do serca - wspomina panna młoda.

 

Przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie myśleli, że nie będą mogli w nich uczestniczyć, bo nie chcieli jechać tam sami. W końcu jednak postanowili, że wezmą w nich udział razem.


- Nie znałam wtedy jeszcze Krakowa, to Kuba mnie prowadził. - opowiada Martyna. Wracając z Mszy Świętej na Brzegach przemokli do suchej nitki. - To właśnie wtedy zaiskrzyło - dodaje Jakub.

 

Po zakończeniu ŚDM 2016 spotkali się kilka razy i bardzo szybko zostali parą.

 

Historia ich zaręczyn również związana jest mocno ze Światowymi Dniami Młodzieży. Jakub czytał w książce “Zrobimy raban“ historię pary, która pobrała się podczas ŚDM w Rio de Janeiro.


- Stwierdziłem, że skoro to możliwe to czemu nie. - opowiada pan młody. - Wtedy zapytał mnie czy nie chciałabym zostać jego żoną jeszcze bez pierścionka - dopowiada Martyna.

 

(fot. Łukasz Muzyka / Archidiecezja Krakowska)

 

Oficjalne zaręczyny dla rodziny odbyły się niedługo później.

 

Sam pomysł zawarcia związku małżeńskiego w Panamie zrodził się wiosną 2018 roku. Wielu nie wierzyło, że to się uda, nawet sami nowożeńcy do samego końca nie byli pewni czy uda się zrealizować ich marzenie.


- Jeszcze wczoraj nie wiedziałam czy to na pewno się uda - opowiada Martyna.


- Byłem pod wrażeniem ich pomysłu o ślubie w Panamie. Jest to wydarzenie piękne, ale wymagające wyrzeczeń związanych z “tradycyjnym" ślubem i wielu formalności. Jestem, zaszczycony możliwością towarzyszenia im w przygotowaniach i tej niezwykłej chwili - mówi ks. Marcin Filar, który udzielił młodym sakramentu małżeństwa.

 

Dodaje także, że przykład Martyny i Kuby pokazuje, że warto iść za duchem ŚDM, a czas pomiędzy poszczególnymi edycjami jest szczególnym polem działania Boga i budowania relacji.


- Kraków nas zetknął ze sobą, a Panama połączyła na zawsze - mówi Jakub. - Emocje wciąż są olbrzymie. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy dzielić je ze wszystkimi młodymi, ale też z miejscowymi - dodaje Martyna.

 

(fot. Łukasz Muzyka / Archidiecezja Krakowska)

 

Także Panamczycy byli niezwykle poruszeni uroczystością. Licznie przybyli na poranną Eucharystię, a potem na zorganizowane w przykościelnej salce wesele.

 

Zabawę rozpoczęło dzielenie się chlebem pary młodej z gośćmi. Następnie wspólnie odtańczony został tradycyjny polonez. Był przygotowany specjalnie dla Martyny i Jakuba tort oraz tańce lednickie.

 

Ślub polskiej pary na pewno pozostanie na długo w pamięci polskich pielgrzymów i mieszkańców Monagrillo. Martyna i Jakub Włoch pewnością zapisze się w historii tej niezwykle gościnnej i otwartej miejscowości.

 

Parze Młodej pozostaje życzyć miłości i deszczu Bożych łask, tak obfitego, jak ten, który połączył ich podczas ŚDM w Krakowie!

 

Autorką tekstu jest Karolina Zając, a fotografii - Łukasz Muzyka. Tekst ukazał się pierwotnie na stronie Archidiecezji Krakowskiej. Przedrukowany za zgodą Archidiecezji. Tytuł i nagłówek pochodzą od redakcji DEON.pl

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.26

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook