Peru: media podkreślają wkład papieża w ochronę środowiska i lasu tropikalnego

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

Media peruwiańskie relacjonując wizytę papieża w tym kraju podkreślają wkład Franciszka w ochronę środowiska oraz lasu tropikalnego, a także odważne słowa przeciwko korupcji.

 

"Droga krzyżowa dla kraju", tytułuje swoją relację z papieskiej podróży "El Comercio" Tekst opatrzony jest zdjęciem, ukazującym papieża w gronie przedstawicieli ludów tubylczych podczas jednego ze spotkań. W Puerto Maldonado "papież usilnie apelował, aby wstrzymać zagrożenia dla środowiska", głosi relacja ze spotkania papieża z mieszkańcami tego regionu. W tekście zacytowano trzy fragmenty papieskiego przemówienia. "Mieszkańcy Amazonii nigdy jeszcze nie byli tak zagrożeni jak dziś", to jeden z cytatów w "El Comercio".

 

Z kolei "Correo" w centrum swojej relacji stawia inny temat. "Papież wzywa do działań przeciwko korupcji", tytułuje gazeta swoją relację opatrując go zdjęciem niezbyt zadowolonego Franciszka na czerwonym dywanie, obok prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczynskiego. Jest on ostatnio silnie krytykowany, zarzuca mu się korupcję. "W pałacu rządowym Franciszek wezwał klasę polityczną do unikania tego politycznego wirusa", napisał gazeta.

 

"La Republica" zamieszcza zdjęcie papieża serdecznie witanego przez ludność tubylczą. "Papież w [Coliseo] Madre de Dios broni Amazonii - potępia wyzyskiwanie zasobów, niewolnictwo i wykorzystywanie seksualne", głosi na pierwszej stronie tytuł relacji z papieskiej wizyty.

Choć papież Franciszek pożegnał się z Chile już dwa dni temu, jego wizyta wciąż nie schodzi z pierwszych stron tamtejszych gazet. "El Mercurio“ na pierwszej stronie zamieszcza fotografię papieża z Puerto Maldonado i pisze: "W Peru papież wzywa do walki ze społecznym wirusem korupcji".

 

Gazeta "La Tercera" powraca do tematyki wewnątrzkościelnej: "Konferencja biskupów popiera wsparcie papieża dla bp. Barrosa. Krytycy zarzucają biskupowi, że ukrywał księży katolickich wykorzystujących nieletnich. Bp Barros twierdzi, że to kampania kłamstw". [Chodzi o bp. Juana Barrosa, mianowanego w 2015 r. ordynariuszem diecezji Osorno - KAI]

 

Argentyńska gazeta "La Nación" zwraca uwagę na apel Franciszka przeciwko korupcji i podobnie jak inni podkreśla: "Papież wzywa do walki ze społecznym wirusem korupcji w regionie". Przypomina też, że w obecności prezydenta Kuczynskiego papież dał ostry sygnał potępiający "zjawisko, dotyczące wszystkich" w Ameryce Łacińskiej.

 

Natomiast "Clarín" powraca jeszcze do przypadków pedofilii w Chile. Materiał zatytułowany "Psychologia wykorzystywania władzy" opatrzono fotografią papieża i bp. Barrosa podczas Mszy św. w Chile.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?