Papież spotka się w Trujillo z ponad 200 uczniami szkół różnego rodzaju

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT)

Podczas pobytu w Trujillo w północno-zachodnim Peru Franciszek spotka się z ponad 200 uczniami 34 szkół publicznych, prywatnych, wyznaniowych i świeckich z całego kraju, uczestniczących w programach Szkół Obywatelstwa.

 
W prywatnej rozmowie będą mogli opowiedzieć papieżowi o problemach, które najbardziej ich nurtują i o swych projektach zmierzających do przezwyciężenia ich w swych miastach i w skali całego państwa.
 

Szkoły te, popierane przez peruwiańskie Ministerstwo Oświaty i współfinansowane przez Międzyamerykański Bank Rozwoju (BID), potrafiły już włączyć młodych w rozwiązywanie problemów ich wspólnot za pośrednictwem badań i pracy w terenie, przyczyniając się w ten sposób do budowania lepszego społeczeństwa.

 

Chociaż w Peru trwają obecnie wakacje, w dniach 4-12 stycznia ponad 200 uczniów w wieku 15-17 lat brało udział w programach Szkół Obywatelstwa, aby ustalić i wybrać zjawiska "dyskryminacji" i "centralizmu" jako dwa zagadnienia, które najbardziej dotykają młodych.

 

Następnie zgłębiali i badali je, opracowując własne hipotezy, rozmawiając z ekspertami i przeprowadzając wywiady na ulicach. Raport końcowy, przygotowany na tej podstawie, przedstawili na zakończenie programu ministrom: oświaty oraz ds. kobiet i zagrożonych ludów, delegatowi BID w swym kraju, a także szefom kilku innych instytucji rządowych. Na tę końcową część programu, przeprowadzonego w Peru po raz pierwszy, przybył też specjalnie José María del Corral - szef międzynarodowej sieci Scholas Occurrentes, która patronowała całej akcji.

 

Tradycyjną gałązkę oliwną Szkół - znak wychowania dla pokoju i integracji - pobłogosławił w ostatnim dniu projektu arcybiskup Callao - José Luis del Palacio Pérez-Medel.

 

Organizacja Scholas Occurrentes, czuwająca nad wspomnianym projektem, podpisze 20 bm. z Ministerstwem Oświaty Peru umowę o dalszej współpracy na rzecz wychowania do integracji i pokoju z innymi szkołami w tym kraju i przy finansowym wsparciu ze strony BID.

 

Zamykając oficjalnie program, nad którym pracowali uczniowie, peruwiański minister oświaty Idel Vexler zapewnił 12 bm., że list intencyjny, który jego resort podpisze ze Scholas Occurrentes, będzie potem w pełni realizowany. A J. M. del Corral oświadczył, że on i towarzyszące mu osoby są pod wielkim wrażeniem "pokory, zaangażowania i dojrzałości uczniów peruwiańskich".

 

Dodał, że wolontariusze, którzy przybyli do Peru, aby pomagać prowadzić Szkołę Obywatelstwa, pochodzili z Argentyny, Paragwaju i Meksyku. "Wszyscy budujemy Amerykę Łacińską w duchu jedności w różnorodności tożsamości" - podkreślił dyrektor Scholas Occurrentes.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?