Papież Franciszek: ci ludzie są jak uczniowie Jezusa

(fot. PAP/EPA/ERNESTO ARIAS)

Papież Franciszek, który przebywa w Peru, odprawił w sobotę mszę w mieście Trujillo nad Pacyfikiem z udziałem około 200 tys. osób.

 
Skierował do nich słowa pocieszenia po katastrofalnych powodziach, wywołanych w zeszłym roku przez zjawisko pogodowe El Nino.
 
Pełny tekst papieskiej homilii dostępny TUTAJ >>
 
W homilii wygłoszonej w czasie mszy na wybrzeżu papież podkreślił, że “te ziemie mają smak Ewangelii". Dodał, iż otaczające środowisko i morze w tle pomagają lepiej zrozumieć doświadczenie uczniów Jezusa, którzy żyli z rybołówstwa.
 
"Wypływali na łodziach, podobnie jak niektórzy z was dalej wypływają na trzcinowych konikach" - mówił do Peruwiańczyków przywołując tamtejszą nazwę małych łódek, używanych od 3 tys. lat.
 
"Wy, podobnie jak apostołowie, znacie siłę przyrody i doświadczyliście jej ciosów. Tak jak oni mierzyli się z burzą na jeziorze, podobnie i wy musieliście stawić czoło ciężkiemu uderzeniu" żywiołu - dodał Franciszek.
 
W ten sposób przypomniał powodzie i huragany, spowodowane przez zjawisko pogodowe El Nino. Jego "bolesne konsekwencje wciąż są obecne w wielu rodzinach, zwłaszcza tych, które wciąż nie mogły odbudować swoich domów. Właśnie dlatego chciałem tu być i modlić się z wami" - wyjaśnił.
 
Jezus, jak zapewnił papież, "zna cierpienia i próby, przeszedł wszystkie cierpienia, aby móc nam towarzyszyć w naszych cierpieniach".
 
"Te wielkie wstrząsy podważają i kwestionują wartość naszego ducha i naszych najbardziej elementarnych postaw. Wtedy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, byśmy nie byli samotni, lecz zjednoczeni, pełni tej jedności, która jest owocem Ducha Świętego" - oświadczył Franciszek.
 
Zapewnił, że wie o gestach solidarności i hojności, wykonanych "w chwilach ciemności", po uderzeniu żywiołu. "Pośród mroków, podobnie jak wielu innych oświeciliście drogę otwartymi i gotowymi do pomocy rękoma, aby złagodzić ból i dzielić się tym, co mieliście w waszym ubóstwie" - mówił.
 
Franciszek tłumaczył, że "miarą duszy wspólnoty" jest to, jak udaje jej się zjednoczyć, aby stawić czoło chwilom trudom, przeciwnościom, aby podtrzymywać nadzieję. "Tą postawą dajecie najwspanialsze ewangeliczne świadectwo" - zaznaczył.
 
Przypomniał, że "wiara otwiera nas na konkretną miłość, wyrażającą się w uczynkach, w wyciągniętych rękach, współczuciu, która potrafi budować i odbudowywać nadzieję, gdy wydaje się, że wszystko jest stracone".
 
W dalszej części homilii papież mówił o "innych sztormach", które uderzają w życie mieszkańców tych ziem i mają "niszczycielskie skutki". W tym kontekście wymienił "zorganizowaną przemoc", "morderców do wynajęcia", brak bezpieczeństwa oraz możliwości kształcenia i zatrudnienia.
 
"Wiele razy zadajemy sobie pytanie, jak stawić czoło tym burzom, lub jak pomóc naszym dzieciom przejść przez takie sytuacje. Chcę wam powiedzieć: nie ma innego, lepszego wyjścia niż droga Ewangelii i ma imię Jezus Chrystus" - powiedział. Franciszek apelował: "Zawsze napełniajcie swoje życie Ewangelią".
 
W programie pobytu papieża w Trujillo jest wizyta w tamtejszej dzielnicy pod nazwą Buenos Aires, zniszczonej w zeszłym roku przez powódź.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.13

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?