Papież do polityków: ta plaga społeczna zanieczyszcza całe życie

(fot. PAP/EPA/ERNESTO ARIAS)

Papież Franciszek, składający wizytę w Peru, wezwał w piątek władze tego kraju do zdecydowanej walki z korupcją jako "wirusem społecznym, który infekuje wszystko".

 

"Korupcji można uniknąć"- przekonywał. Apelował też o ochronę środowiska naturalnego Ziemi.

 

Pełna treść papieskiego przemówienia dostępna TUTAJ >>

 
Podczas spotkania z przedstawicielami wszystkich władz w stolicy, Limie papież nawiązał do hasła swej pielgrzymki "Zjednoczeni w nadziei" i podkreślił: "Spojrzenie na tę ziemię samo w sobie jest powodem do nadziei. Ale na tej nadziei pojawia się cień, pojawia się zagrożenie".
 
W przemówieniu wygłoszonym tuż po powrocie z Amazonii, którą odwiedził jako pierwszy papież, Franciszek przypomniał słowa ze swojej encykliki "Laudato si’": "Ludzkość nigdy nie miała tyle władzy nad sobą samą i nie ma gwarancji, że dobrze ją wykorzysta, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki się nią posługuje".
 
Postawa ta zdaniem papieża przejawia się w sposobie, w jaki Ziemia ogołacana jest z zasobów naturalnych, bez których - podkreślił - "nie jest możliwa żadna forma życia".
 
"Utrata puszcz i lasów oznacza nie tylko utratę gatunków, które mogłyby również oznaczać w przyszłości bardzo ważne bogactwo, ale także utratę życiodajnych relacji, które doprowadzają ostatecznie do zmiany całego ekosystemu" - ostrzegł.
 
Franciszek apelował o rozwój ekologii integralnej jako alternatywy dla "zdezaktualizowanego już wzorca rozwoju stale wytwarzającego ludzką degradację społeczną i środowiskową".
 
Jako zagrożenie niszczące ludzkie życie Franciszek wymienił nielegalne wydobycie bogactw naturalnych. "Niszczone są lasy i rzeki wraz z całym ich bogactwem"- powiedział.
 
Jak stwierdził, "proces degradacji umacnia nielegalne organizacje, które niszczą wielu naszych braci podporządkowując ich handlowi ludźmi - nowej formie niewolnictwa".
 
Papież wzywał do zdecydowanej walki z korupcją i dodał, że ta "plaga" społeczna "stopniowo zanieczyszcza całe życie".
 
"Ileż zła wyrządza naszym narodom latynoamerykańskim i demokracjom tego błogosławionego kontynentu ów wirus społeczny! Jest to zjawisko, które infekuje wszystko, a najbardziej zniszczonymi są ubodzy i matka ziemia"- oświadczył. "Walka z korupcją dotyczy nas wszystkich"- mówił.
 
Papież apelował o większą przejrzystość między organami publicznymi, sektorem prywatnym a społeczeństwem obywatelskim. "Nikt nie może być wolny od tego procesu. Korupcji można uniknąć i wymaga to zaangażowania wszystkich"- wskazywał Franciszek.
 
"Osoby zajmujące odpowiedzialne stanowiska w każdym jakimkolwiek sektorze namawiam i zachęcam do zaangażowania aby dać waszemu narodowi i waszej ziemi bezpieczeństwo rodzące się z przekonania, że Peru to przestrzeń nadziei i szans; ale dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych"- powiedział papież.
 
Franciszka powitał w Limie prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski, który pod koniec grudnia dzięki przewadze kilku głosom w parlamencie uniknął usunięcia z urzędu po tym, gdy zarzucono mu niejasne związki z brazylijską firmą budowlaną, oskarżaną o korumpowanie polityków.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.33

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stick 12:09:11 | 2018-01-20
Korupcja jest złem.

...za wyjątkiem sytuacji, gdy dopuszcza się jej franciszkowy kumpel Maradiaga

Oceń 2 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?